Gönderen Konu: Delta Pulse 3S  (Okunma sayısı 9921843 defa)

0 Üye ve 182 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı jickata

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
Ynt: Delta Pulse 3S
« Yanıtla #620 : 30 Eylül 2013, 07:05:54 »
Iste bu bobin meselesi onceki dedektore benzemiyor.Bu gun 30 sm'lik CAT6 kablosuyla bobin yapIp deniycem.DP 3 bobiniyle OSC egrisi yukarIda gosteriyor ve cihaz 99'da kalIyor.Sonumlemeyle ugrassamda acIlmadI.Tam degerleri denemelerle bulacagIz artIk.
''Bilgisizler içinde bir bilgili, ölüler içinde bir diridir.'' HZ. Muhammed
''Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.'' HZ. Ali
''En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır.'' Mustafa Kemal Atatürk

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #621 : 30 Eylül 2013, 07:42:55 »
yaptığım cihazda kulandığım malzemelerin değerleri şu sekilde
40cm çapında 1mh 2R 0.80 telden bobin sönümleme direnci 680R-25w alüminyum direnç
mosfet ırf740 shotky diyot byw29 olabilirdi  ben elimde olan sb3040pt kullandım
bu cihaz öncekine  benzemiyor istediğiniz endüktansta yada sönümleme direncinde
kullanabilirsiniz kesinlikle çalışıyor nedeni cihazın daha öncekilerinde kullanılan tekniklerden
çok daha farklı olarak
biz önceden bobini direnci cihaza göre ayarlıyorduk bunda cihaz kendi bobin ve direnc ilişkişine göre kendi ayarlıyor
herşey düzgün montajlandıysa açılmamasının 3 sebebi olabilir
1- bobin yakınında açılış eşnasında metal bir obje vardır
2- cihaz açıllırken yakınlarında örnek aspiratör tüplü tv  gibi manyetik alan yayan bir cihaz çalışıyordur
3- tr1 trimpotuyla olması gereken konum ayarlarını yapamamışınızdır sadece
----------------------------------------------------------------------------
bir bobinde aynı endüktanslarda farklı çaplarda sardığımızda aynı etkide çalışmıyor sa bunun sebebi
bobin kapasitif etkisidir tellerin birilerine olan yakılığıyla artmasından dolayı
sizlerin sardığığı gibi tek çap üzeri 1mh bobin sarılsa çalışmazdı sanırım
aynı tel boyu aynı endükttans neden çalışmıyor demekki bu işin endüktans ile hiç bir ilişkisi yok
kondansatör direnç ilişkişi gibi bir durum var çünki
-------------------------------------------------------------------
devre üzerindeki 2 adet bc546 ters çevirip takın biri ekran aydınlatması için
diğeri koruma devresi için r42 1k
---------------------------------------------------------------------------------------------
120x60 yaptığım bobinde toprak üstü etkisi artı için 1mh den  800uh ye düşürdüm
 tekrar denedikçe düşürmeye devam edicem sadece
ben yinede uraşmaya devem edicem diyorsanız size kalmış
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2013, 07:59:02 Gönderen: Tesla^Pulse^Coil »

Çevrimdışı haylaz

• Yüzbaşı
« Yanıtla #622 : 30 Eylül 2013, 08:47:13 »
S.A KOLAY GELSİN GÜNAYDIN
HÜSEYİN USTA BENİM KİTİN SON DURUMU NEDİR USTAM ?

Çevrimdışı jickata

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #623 : 30 Eylül 2013, 18:03:40 »
40cm çapında 1mh 2R 0.80 telden bobin sönümleme direnci 680R-25w alüminyum direnç
kullanabilirsiniz kesinlikle çalışıyor nedeni cihazın daha öncekilerinde kullanılan tekniklerden
çok daha farklı olarak
biz önceden bobini direnci cihaza göre ayarlıyorduk bunda cihaz kendi bobin ve direnc ilişkişine göre kendi ayarlıyor
2- cihaz açıllırken yakınlarında örnek aspiratör tüplü tv  gibi manyetik alan yayan bir cihaz çalışıyordur
bir bobinde aynı endüktanslarda farklı çaplarda sardığımızda aynı etkide çalışmıyor sa bunun sebebi
bobin kapasitif etkisidir tellerin birilerine olan yakılığıyla artmasından dolayı
aynı tel boyu aynı endükttans neden çalışmıyor demekki bu işin endüktans ile hiç bir ilişkisi yok
---------------------------------------------------------------------------------------------

Goruslerine saygI duyuyorum usta.AnlayamadIgIm shotky diyot byw29 nereden cIktI.Huseyin ustamIzIn gondedigi sonumleme direncine seri olarak 2.2K-2W cok turlu potans ekledim,ama malesef OSC egrisini tutturamadIm. O 2 adet bc546 ters oldugunu bildigin icin semaya gore lehimledim.
AyarlarI dIsarIda hic metal ile ilgisi olmayan alanda da denedim,ama malesef olmadI.Yeni bobinlerle deniycez artIk.
SaygIlar.

Çevrimdışı haylaz

• Yüzbaşı
« Yanıtla #624 : 30 Eylül 2013, 19:32:57 »

hüseyin usta kullandığın havyanın modeli nedir acaba
bide benim kitin durumunu soracaktım

skynet

• Ziyaretçi
« Yanıtla #625 : 30 Eylül 2013, 19:40:50 »
çok daha farklı olarak

Goruslerine saygI duyuyorum usta.AnlayamadIgIm shotky diyot byw29 nereden cIktI.Huseyin ustamIzIn gondedigi sonumleme direncine seri olarak 2.2K-2W cok turlu potans ekledim,ama malesef OSC egrisini tutturamadIm. O 2 adet bc546 ters oldugunu bildigin icin semaya gore lehimledim.
AyarlarI dIsarIda hic metal ile ilgisi olmayan alanda da denedim,ama malesef olmadI.Yeni bobinlerle deniycez artIk.
SaygIlar.

Merhaba

T12 deki BC546 yı ters taktığınızda TL082 nin bacaklarında kitapçığa göre gerekli voltajları alamıyorsunuz. Örneğin ilk ölçüm yazısına göre TL082 nin 5. bacağından beslemeye eşdeğer voltaj (12v) alınması gerekirken T12 yi ters bağladığınızda 0,22 v gibi bir değer alıyorsunuz. Bu nedenle devre çalışmıyor sanırım veya en azından stabil çalışmıyor.

skynet

• Ziyaretçi
« Yanıtla #626 : 30 Eylül 2013, 19:43:24 »

Merhaba

bu linkte sanırım aynı üründen mevcut.

http://urun.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/isi-ayarli-kalem-havya-faturali-93313138

saygılar

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #627 : 30 Eylül 2013, 19:54:35 »
Merhaba,

Öncelikle Mustafa, Ellerine sağlık çok güzel olmuş. Yani broşür yapalım diye düşünsem ve oturup bişeyler karalamaya kalksam değil bu kadar güzelini, yakınından bile geçenini yapamazdım. Resimler de görüldüğü gibi ön panellerden örnekler geldi. Nasipse bu hafta membran olarak gelecekler.

Bay17, öncelikle kutulamanda genel anlamda bir hatan yok. bence gayet uygun. Ama temelde 2 hatan var ilki bobine seri direnç kullanmalısın, ikincisi sönüm için kullandığın o potansiyometrenin sıcaklıkla değişiminin hiç de uygun olacağını sanmıyorum. Kullanılacak dirençlerde tolerans direncin olması gereken direnç değerinden ne kadar farklı olacağını, sıcaklıkla değişim ise ısındıkça değerinin ne kadar değişeceğini temsil eder. Bu nedenle mesela %q toleranslı ama 250ppm lik bir sönümleme direnci kullanırsanız dedektörünüz kısa sürede stabliteyi bozacak ve tekrar tuneye basnaızı gerektirecek şekilde sinyaller verecektir.  Toprak çatlağı dedektöre sinyal verdirmez ama topraktaki engebe nedeni ile toprak bobinin içine girerse sinyal verebilir. Tabii bu dedektörün bobinin sıfırlama sırasında toprağa olan mesafesi ile doğru orantılıdır. Sizin şu anda parazitlenme yaşamanızın başlıca sebebi bu olsa gerek. Sonrasında regüle için ne kullandınız? Ve akünüz kaç amper? Bu da bir diğer etken.

Uzun lafın kısası, 1 bobininize seri direnç bağlayın ve fet ısınmasın(ısınır da çok ısınmasın) 2 sönüm direncini sıcaklıla değişimi düşük olan dirençlerden kullanın. 3 regüleyi en azından şimdilik kullanmayın. Mümkünse 4-7 amper bir akü ile akü şarjlı iken kullanın. 4 Dedektörü sıfılamayı bobin toprağa 1-2 parmak mesafede iken yapın ve aramayı 3-4 parmak mesafeden gerçekleştirin. Dedektörünüz sadece metal varken sinyal verdiğinde tam olarak olmuş demektir. Bu dedektör düzgün yapıldığında hayali sinyal vermez.

Jickata, 400uH bobin sar ve 350R sönümleme direnci kullan. Bu şekilde açılsın ve devrenin sağlamlığını teyit et bundan sonra bobin denemeleri yap. Bu yolu izlersen daha kolay sonuca ulaşırsın. Tabii kullanacağın dirençlerin sıcaklıkla değişimine dikkat et mümkünse sadece benim gönderdiğim dirençleri kullan. Hiç olmadı sana bir bobin gönderirim sorunu çözeriz.

Haylaz, senin devreni yaptım. Önce de yazmıştım bunu. Senin de yazdığın üzere elektrik kaçağı olan havya nedeni ile girişdeki 1k5w direnç ile kırpıcı diyotlar arızalnmış. Şimdi kutuluyorum.

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #628 : 30 Eylül 2013, 19:55:05 »

Merhaba

bu linkte sanırım aynı üründen mevcut.

http://urun.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/isi-ayarli-kalem-havya-faturali-93313138

saygılar

Resimdeki havya ile linkteki havya birbirinden çok çok farklı.

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı haylaz

• Yüzbaşı
« Yanıtla #629 : 30 Eylül 2013, 19:55:33 »
Sabahtandır aldığım en güzel haber  zanos çokkkk cokk teşekkürler

Çevrimdışı haylaz

• Yüzbaşı
« Yanıtla #630 : 30 Eylül 2013, 19:56:56 »
yarın cıkarmı yola ustam hüseyin usta malzemlere acaba  SÜRAT KARGO

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #631 : 30 Eylül 2013, 20:01:46 »
yarın cıkarmı yola ustam hüseyin usta malzemlere acaba  SÜRAT KARGO

Yarına yetişmez.

Çevrimdışı haylaz

• Yüzbaşı
« Yanıtla #632 : 30 Eylül 2013, 20:05:02 »
HÜSEYİN USTA KULLANDIĞIN HAVYANINI MODELİ NEDİR ?

skynet

• Ziyaretçi
« Yanıtla #633 : 30 Eylül 2013, 20:11:23 »
Hüseyin usta,

Bugün yeni hazırladığım devrede ilk gönderdiğiniz pic ile ayar yaptım ve devreyi çalıştırıp denedim. sanırım bobin omajı ve endüktans değerini tuturamadığım için çekim şu an için düşük seviyede kaldı.

Ancak sizden ikinci gelen ve yazılımı 1.1 olan pic takınca devre açılıyor tunning yapınca kitleniyor. Hiçbir değişiklik yapmadan eskiyi takıyorum sorunsuz açılıyor. Yeni pic üzerindeki yazılımda öncekinin arasındaki farklar nelerdir? Ayrıca bir ayar veya parça değişimi gerekecek mi?

Bir de bobin için gönderdiğiniz belge 400 uH 3R değerini nasıl yakalayabilirim. Sizden bobin gelmeyince çabalamaya devam ediyorum. Benim bobin 4mt de 625 mh değer veriyor.

Hüseyin usta bu sorunlar için sizin çözüm öneriniz nedir? veya yeni sipariş ile bobin sıkıntısını giderebilirmisiniz?

Yazlım ile alakalı sorum için ayrıca bir çözüm var mı? yoksa yazılımdan dolayı yeni bir değişiklik söz konusu olacak mı devre üzerinde?

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #634 : 30 Eylül 2013, 20:33:06 »
Merhaba,

Bobin için cat5 kablodan 3 tur sarınca ve çapı 30cm yapınca değer tutuyor. Versiyonlarda birçok farklılık var şu an için farklılıklar nedir derseniz inanın bende tam hatırlamıyorum. Bence siz bana picleri gönderin bir güncelleyeyim yazılımı.

Saygılar

skynet

• Ziyaretçi
« Yanıtla #635 : 30 Eylül 2013, 21:32:42 »
Merhaba,

Bobin için cat5 kablodan 3 tur sarınca ve çapı 30cm yapınca değer tutuyor. Versiyonlarda birçok farklılık var şu an için farklılıklar nedir derseniz inanın bende tam hatırlamıyorum. Bence siz bana picleri gönderin bir güncelleyeyim yazılımı.

Saygılar

Usta ben tesla ustanın yönlendirmesi ile 4 mt cat6 kablo ile 4 tur yapmıştım. Daha sonra olası izolasyonu azaltmak adına dış kılıfını sıyırıp sadece içini başlık içinden geçirerek sarsıntılardan etkilenmemesi için dolgu köpüğü ile borunun içini doldurmuştum. Ancak ölçü aletini aldıktan sonra sizin bahsettiğiniz değerin üzerinde olduğunu farkettim. Şimdi sizin dediğiniz gibi tekrar hazırlıyorum sonucu paylaşırım.

Teşekkürler.

Sağlıcakla.

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #636 : 01 Ekim 2013, 00:53:22 »
 iki havya farklı birinde dijital ısı göstegesi 2 butonlu iki yönlü ayar yapabilirken diğerinde sadece tek yönde yükselen sonunda en düşük ayara gelen tipte hangi ısı ayarına geldiği beli olmadığından almak mantıklı değil
diğer havya dan bulursanız haber verin
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 kullandığınız cat5 yada cat-6 kabloların dış kılıfında folyo  olanlardan olmasın 30cm 3 turda  2.85cm eder
 3mt kesip sararsınız birde onu deneyin bakalım sorun bobinlerinizde değil çünki
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ben bobine seri direnç kullanmıyorum o yüzden shotky diyotu extradan taktım hem mosfet hem diyota
metal soğutucu bağladım 2R bobine 1R direnç taktığınız düşünsek 12v gerilimin 3te 1 dirençte kalıyor
diyotta her halükarda 0.7v  dan fazlası harcanmıyor sebep bu sizin bobin dirençleriniz yüksek olduğundan
3R için dirençte düşen 4 te1 buda 3v eder
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
neden şaçların beyazlamış arkadaş diye sorduklarında sebep sizleri göştericem  ;D  ;D
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2013, 00:59:04 Gönderen: Tesla^Pulse^Coil »

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #637 : 01 Ekim 2013, 01:34:48 »
aklıma gelen başıma gelir diyot tu direnç gibi onu yerine bağlayamazsınız devreye müdahale etmek
 gerekiyor mosfetin orta bacağı devreden ayrılıp oraya seri bağlanılır o sekilde olur başka türlü şeyler denemeyin

Çevrimdışı bay17

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #638 : 01 Ekim 2013, 05:21:43 »
Önerileriniz teşekkür ederim Hüseyin Ustam :)  bobine  1,5 ohm luk seri direnç bağlayacağım fakat  sizin yaptığınız paralel 1ohm luk parazit engelleyici dirence gerek kalır mı 1,5 ohm ekleyince ? ya da bobinin devreye girişinde  bir ucuna seri 1,5 ohm diğer ucunuda 1ohmluk paralel oarak 0,8 ohm a değer veren ( konuya yabancı olup okuyan diğer arkadaşlar yanlış anlamasın diye böyle yazdım )  parazit direncini mi ekleyeyim ? Ayarlamaları ve uygulamayı aynen dediğiniz gibi yaparım  , arazi engebeliydi ve ister istemez bobinin toprağa olan mesafesi otamatikman değişiyordu .

Sönümleme direnci oalrak söylediğniz gibi potansı kaldıracağım fakat elimde sadece 2w lık olarak aldığım ve üzerinde hiç bir ibare bulunmayan dirençlerden bir kaç seri var . mesela 100 ohm luğu ölçü aletine bağlayıp alttan çakmağı yaktığımda  100 den 95 - 94 ohm aralığına karadar düşüyor ( 1dk kadar çakmak alevine maruz bıraktığımda 94 ten aşağı inmiyor )  benim bobinde 320 ohm yeterli gibi duruyor tek olarak 320 ohm da aynı dirençten bide onu denerim çakmakla :)  yani bahsettiğim bu direnç , ısıyla değişim olayına uygun olur mu ?

Regüle olarak  iki adet 12V 7A lik aküyü seri olarak 24V tan LM338K entegresini kullanarak 12,55 V kullanarak yapıyorum ( 5A çıkışı var entegrenin katoloğunda ) regüle devresinde sadece bir entegre ve iki adet 2w lık direnç mevcut .

Saygılar

« Son Düzenleme: 01 Ekim 2013, 05:24:48 Gönderen: bay17 »
'' Denizi seviyorsan dalgaları seveceksin.. Uçmayı istiyorsan düşmeyi de bileceksin ! Korkarak yaşarsan, sadece hayatı seyredersin ''

Çevrimdışı jickata

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #639 : 01 Ekim 2013, 06:05:38 »
AcIklamalarIn icin tesekkurler Huseyin usta.Tesla usta senden de Allah razI olsun.TopladIgIm cihazda arIza oldugunu sanmIyorum.Neden derseniz bir ara tr1 trimpotunu cevirirken cihaz calIstI,ama surekli ses verdi .Elimde 30 sm bobin kalIbI var ve ona gore bobin yapIcam.Elimdeki CAT kablosu 8 telli ve uzerinde folyo yok ( folyo olanIndanda varda ,kullandIgImda folyoyu temizliyorum) .ZamanIm kIsItlI oldugundan hafta arasI cihazla ilgilenemiyorum,malum calIsmak zorunlulugu.Beslemeyi simdilik 2 tane 6V -4.5A'lik aku ile yapIyorum.Cihac calIstIgInda 12.6V icin regulator yapIp diger 3'uncu akuyu da kullanmayI dusunuyorum.Unutmadan da sorayIm.CihazI kutularken besleme ve bobin girislerini dogrudan PCB'ye mi lehimlemeliyim?Birde yazIlImIn guncellemesinde ne gibi yenilikler var?

Mustafa usta,yayInladIgIn brosur super olmus ,ellerine saglIk.

Huseyin ustam,biraz ayIp oluyor ama,o muhtesem leksanlardan adresimi versem  bana 1 tane gonderebilirmisin,kutulamayI ona gore yaparIm.CezasI neyse banka hesabIna yatIrIrIm. :D SaygIlar.
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2013, 06:12:13 Gönderen: jickata »