Gönderen Konu: İSTANBULDA KOMLE DEDEKTOR YAPACAK VARMI  (Okunma sayısı 66947 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
Ynt: İSTANBULDA KOMLE DEDEKTOR YAPACAK VARMI
« Yanıtla #20 : 24 Ekim 2010, 13:27:03 »
  ASEL38    *******  MERHABA  ****   ADINA VE DIGER ARKADASLAR  DAHILINE  BU ANTEN TEKNII ANLATAYIM  BU ISIN TEMELI  ANTEN DIR  SINYALI  ANTEN NAKLEDER ALIR VERIR VE BIR ANTENLE GERCEKLESIR  2 CISIDE  YADA IKI ANTENI  BELLI ACILARDA AYARLARSANIZ   BIR ANTENDEN SINYAL GONDERIRSINIZ DIGER ANTENDEN  NESNEDEN YANSIYAN SINYALI ALIRSINIZ   PIOZE VE  MANYETIK TEKNINI ANLATIYIM    PIOZE  KRISTALLER ICERI  ADF KULLANILR YANI  **AMONYUM  DITRAT  YDA  KUARS  BILLURU ROCHEL TUZU  VS PIOZE ETKISI NDE KULLANILIR  ESITTIR  BU BILLURLARI  MESELA 500 KHZ VERICIDE KULLANALIM  VERICIDE BIR OSILOTOR BULUNMAKTA  VE YONU VE SIDDETI DEGISEN BIR SINYAL BU SINYALI 500KHZDE REZONANSA GELECEK BIR PIOZE KESEREK BUNA UYGULANIR VE SINYALI  BIR HUZME OLARAK GONDERIR AMA  ONEMLI BIR nokta KIRISTALLER  TOPRAGA DEGMEK ZORUNDA  VE ANTEN ASLA OYNITILMAMALI SABIT OLMALI....****  2 CI  TEKNIK ANTEN MANYETIK TRANSDUSER  BU TELIF HAKKI OLAN METARYEL  YANI ISMI  PERMOLOY YADA HPERNIT  BU METALLERI  YINE 500 KHZ BIR FREKANS URETEN  OSILOTOR VERICISINDEN GELEN SINYALI  VE METALIN FEREKANSINI AYARLAYIP  ORNEK OLARAK BIR DEMIR CUBUK 500KHZ DE REZONANSA GELCEK SEKILDE KASELIM  UZERINE  100 OHM BOBIN SARIN   VE DEGISKEN BIR AKIM UYGULAYIN  METAL REZONANSTA VE FREKANSI IKI KATI BIR TITRESIM OLUSTURUR  AMA BIZ VERDIMIZ FEREKANS TITREMESINI ISTIYORUZ BUNUN ICIN  UFAK BIR DEVRE ILAVE EDEREK COZULEBILIR YADA GECEN AKIMA BIR PIL SERI BAGLAMAK GEREKIR  BUNUN SANUCU MANYETIK BIR ALAN OLUSUR   VE SINYAL YAYILIR GUCLE VE MANYETIK ALANA BAGLI OLARAK SINYAL HER HANGIBI NESNEYE CARPTINDA  GERI GELIR VE YINE METALDE AYNI REZONANS FEREKANSINDA TITRESIM OLUSUR  ALICIYA VERILEIR TABI HEM VERMEY HEM ALMAYI KESEN BIR ZAMANLAYICINIZ OLMALI   BIR ROLE DUSUNUN  BU ROLEYI 555 ZAMANLAYICISIYLA  ACIP KAPAYALIM  AMA 1 SANIYA ACSIN 2 SANIYE BEKLESIN  BU ROLENIN KONTAKLARINDA ALICI VE  VERICI OSILATORUNE BAGLAYIN OSILATOR 1  SANIYE ROLE CEKILIYKEN ENERJIYI BABINE VERSIN  SONRA 2 SANIYEDE BEKLERKEN DEVRE ROLE KONTAKLARIYLA ALICIYA BAGLANSIN   1 SANIYEDE GIDEN SINYAL GERIYE 2 SANIYE GLIR  YANI 1 SANIYE GIDIS BIR SANIYE DONUS  OKEY TEK BOBINLE HEM ALMA VE  VERME YAPABILISINIZ  BUNU BIR DEVREYLE ACIKLARIM   BU IS ICIN MOSFET LER UYGUN  

Çevrimdışı asel38

• Yüzbaşı
« Yanıtla #21 : 24 Ekim 2010, 22:11:38 »
tek dedektor bumu anlatmak istediğin şey
http://www.springerlink.com/content/j5718455125r4h14/

Çevrimdışı humhum

• Yüzbaşı
  • humhum
« Yanıtla #22 : 26 Ekim 2010, 00:14:42 »
Merhaba TEKDEDEKTOR , daha önce yayınlanmış olan bu linkteki http://www.teknolojiekibi.com/yeni/index.php?topic=1756.20  Fizikçi  WİLDEST Arkadaşımın da dediği gibi sesten Yüksek Frekanslar (6Mhz) düşük genlikte(güçte) olsalar bile toprağa uygun bir gönderme yöntemi ile derinliklere  rahat ulaşılabileceğini düşünüyorum, senin devrende farklı olarak Transducer yerine Farklı bir yöntem kullanmışsın , ayrıca bu şema da  senin devren gibi aynı yani yansıyan Metalden Rezonans Sinyalini yakalama mantığına göre çalışıyor gibi görünüyor.

Uploaded with ImageShack.us

Bu devrede de BQ1 den sürekli gönderilen 6Mhz lik sinyal  her.gi bir metale çaptığında o Metalin Rezonans frekansına göre (yaklaşık 5Mhz ile 6Mhz arası metale göre ) eko gibi   geri yansıma yapıyormuş BQ2 de (alıcıda) bir gürültü veya  parazit gibi oluşan   sinyal  ilk önce C41 üzerinden geçerek  (o esnada C40 daki sinyal  [5mhz ile 6Mhz arası olan]  128uS beklemede) ve yükseltilerek röleyi  hışırtılı  frekansta çalıştırır röle açıp-kapanarak sinyal filitrelerin Clock uclarına  gider aynı zamanda da lambanın aydınlandığı da görülür ,  ''A'' noktasındaki +9volt , hışırtılı  gelen Clock titreşimine göre  ''B'' noktasında  daha büyük bir genlik ile C40 ve C41 deki girişe tekrar giderek  yükseltiliyor ve aynı zamanda  128uS gecikmede beklemekte olan  yaklaşık 5Mhz ile 6Mhz arası metale göre yansıyan sinyal bu sefer röleyi hışırtı olarak değil de gerçek Metal rezonans frekansında Clock gibi çalıştırır ve uygun Filitre katından geçirerek çıkışta farklı ses elde eder .       Bu şemayı  Yayınlayan  derginin yüzeysel açıklamasından anladığım budur .     Sen ne dersin?  

Mesela bu devrede Filitre katı olarak belirlenmiş frekansı geçiren LM567 Tone-Control entegresi, Ses katında 555 ,Yükselteç olarak 'ta  HF'de  çalışan OP-AMP varsa     kullanılabilir, ama en önemlisi TX-RX  ne ile yapılacak Piezo mu?  yoksa Transducer mi ?   En iyi sonucu hangisi verir ve nasıl.

Saygılar.
« Son Düzenleme: 26 Ekim 2010, 00:29:37 Gönderen: humhum »

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : 26 Ekim 2010, 09:34:56 »
 humhum  ve  dıger  arkadaslarr  calısmalarımın  fotagrafları  ve  sıstemı hakkında  GENIS BILGI ICN   FECBUKTAN GOKMAVI1980@hotmail.com   YAZIN  BU ARESTEN EKLEYIN  FECEBOK   .......HUMHUM  SISTEMI INCELEMEM LAZIM  ONU BLOK SISTEME CEVIRMEM LAZIM  BU  SORUNA GELINCE   BIZ  ONCE  BIR   OSILOTOR  YAPALIM  SONRA BU OSILATORUN  FREKANSI  900 KHZ  OLSUN  )* alıcıyı bosver  once bız bı sınyalı gonderelım  sonra alıcıyı anlatırım )** SIMDI  BURAYA KADAR  TAMAM  BU SINYALI  GONDERMEK GEREKIYOR  BUTUN YAPMAMIZ  GEREKEN SEY  ROZENANS OLAYI  AMA  BIZIM YAPACAGIMIZ  ONCE  BIR BOBIN  HAZIRLAMAK  BU  BOBIN  50 OHM OLSUN   OKEY  SIMDI   VE METAL  ROZENANSINA GELINCE   BU  BOBINI  METEL YANI   PERMOLOY  YADA UYGUN METALIN UZERINE  SARACAKSIN   AMA SARACAGIN  METALDEN  BAHSEDIYORUM DIKKAT ET  BOBINI  REZONANSA  GETIR  DEMIYORUMM  BILIRSIN  DIYABOZON VARDIR  METALLER  CARPISIR SES OLUSUR DIMI  DIYABAZONDA  METALLERI  UFAK OLMASI  BUYUK OLMASI  CIKAN SESI  FREKANSINI DEGISTIRIYO  NEYSE BU ORNEKTI .....ELIMIZDEDEKI   METALI  OYLE BI KEMELIYIZKI   OSILATORUMUZDEN  VERDIMIZ.. 900 KHZ LIK  FREKANSLA  AYNI TITRESIN  ISTE BU  METALI  YIKIMA UGRATIR  VE METAL  GUCLU  MANYETIK ALAN ETKISIYLE  KASILIRR   OKEYYYY... 

Çevrimdışı humhum

• Yüzbaşı
  • humhum
« Yanıtla #24 : 26 Ekim 2010, 13:14:27 »
TEKDEDEKTOR anladığım kadarı ile 50 ohm luk bir bobin sarıyoruz ve ortasına  PERMOLOY metal bırakıyoruz daha sonra uygulanan OSC frekansına göre o metali keserek kırpıyoruz taa ki bobin uçlarında osilaskopta büyük bir genlikli titreşim görene dek,  veya bu uygulama şöyle yapılamaz mı, bobinin ortasındaki   metalde hiç kırpma yapmadan üzerine verilen OSC frekansını değiştirsek aynı Rezonans sonucunu
 alırmıyız? Birde şunu sorayım bobinin ortasındaki metal Rezonansa gelmesi için o bobinin uçlarına (bobine paralel) kapasitor bağlanıyor mu?

BigBang

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : 26 Ekim 2010, 14:00:30 »
Arkadaşlar konu ile direk ilgili olmadığı için affınıza sığınarak bu permalloy veya mu-metalin kağıt gibi olan tipinden bulabileceğimiz bir yer bilen var mı ? Manyetometre için gerekiyor .

Bir de 900 KHz. lik bir vericide permalloy kullanmanın mantığını anlayamadım  ??? Bildiğim kadarıyla daha sarım sayısı ile çok düşük frekansları elde etmek için kullanılması daha mantıklı gibi . Ama ekranlama yapılacaksa o ayrı bir konu  :-X

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : 26 Ekim 2010, 14:35:01 »
  merhaba  humhum  ve dıger arkadaslarr ONCE.. BIG BANG  SORUSUNU CEVAPLITYIM  SIMDI  BURDA  VERDIGIM BOBIN DEGERLERİ  BIR ORNEKTIR   ÖRNEKTİRR  SENIN  OSILOTORUNUN  CIKIS  DIRENCINI  BILEMEM SEN ONCEDEN TESPIT  EDECEKSIN  ONA GORE CIKIS KATI  DUZENLEMEN LAZIM   50 ohm olur  20 ohm olur  gucune gore  METAL  OLCULERI  ISTERSENIZ  BENIM FECEBOKTA  TORNADAKI  METALI BIR INCELEYIN  DERIM  YAKLASIK  500 KHZ DE  CALISIYOR ASLA  SU FREKANS  YADA SU BOBIN OMAJI  DEMIYORUM DIKKAT EDERSENIZ  CALISMA SISTEMI MANTINI  ANLATMAYA CALISIYORUM  HEM  BUNLARIN   BOBININ  VE  BIR METALDE REZONANS FTEREKANS  HESAPLAMALARI  VAR ZATEN ... HESAPLARIDA VAR    ****SIMDI  HUMHUM SENIN SORUNU CEVAPLIYIM  DEDIN GIBI    OSILOTOR  FREKANSINI  DEGISTIREREK TE OLUR  HEMDE  AYNI  SONUCU ALIRSIN     DENEMELERINIZI  30 CM YADA 20 **40 cm  ınce boru seklınde  permoloyla bobın sararak baslayabılırsınız   bu  metal olculerın  yaklasık frekanslrı 800khz   ıla  5mhz arası    BOBINE  PARELEL BIR  KAPASITOR  BAGLAMANA  GEREK YOK  ONU  GENELDE   OSILOTORDE TANK DEVRESINI  REZONANSA GETIRMEK ICIN KULLANILIR  BUDRDA  VERDIN  BIR BESLEME ENERJISI OLDU ICIN  GEREKMEZ   bunun sıstemınıcızılı olarak  yakında fece  koyucam sıze cok  faydası  olucak 

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : 26 Ekim 2010, 14:50:04 »
BU  İŞTEE  KULLANILAN  METALLERI  YAZAYIM   BU  METALLER  MANYETIK  AKIMLARA KARSI COK  HASSAS METALLRDR   BU YUZDENN  YUKSEK  FREKANS  BOBINLERINDE  KULLANILIR BIR  KISMI   BU  METALLERDE  HER HANGI BIRINI BULURSANIZ  OLUR  1  PERMOLOYY.....**HİPERNİT..***ALNİKO***...  VE  BIR GRUP  METAL   OKSIT.........TRANS  DUSER  OLARAK  EN  IYI  VERIMI  GUC  ISTIYORSANIZ  METAL  TRANS DUSER  KULLANICAKSINIZ..........   PIOZE  GENELDE  DINLEME  YADA  DUSUK  DUCLU  AMACLI  KULLANILIR  MESALA   BU  DOGUM  KONTUROLU  YAPILANN ULTRASON  CIHAZINI  DUYMUSSUNUZDUR  HATTA  DOKTORLAR  ELIDE BILE  TASICAK   BOYUTTA  VAR  ISTE  BUNLARDA  PIOZE  KULLANILIYOR   KUARS  BILLURU  YADA  RUCHUL TUZU VS ...

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : 26 Ekim 2010, 22:27:50 »
merhaba  humhum    bahsettın devreyı  ınceledım  br  rusca bır ddergı  aslında  BU DEVRE  TAMAMEN  EGITICI  MAKSATLA  HAZIRLANMIS    AYNI   BIR  ZAMANLAR  MADEN VE DEFINE E DEDEKTOR  KİTABI  CIKMISTIYA  VEYSEL  GULERYUZ  YAZMISTI   BU  DEVRLER GIBI  MILYONLARRACA VAR   HERSEY  KENDINI  GELISTIRMEKTEN  GECIYOR    BU  DEVRELER  BUNLARLAA OLUCAK DIYE BIR  SEY YOK  BEN  BU SEKILDE   YUZLERCE  CIZEBILIRIM   YINEDE  ANLATYM   BUNLARIN  DENENMIS  DEVRE OLMADI  ACIK  devre  cok  basıt  bu  bunu  anlatayım  L.3  L.4   BOBINI  VT1  TRANSISTORUYLE  BIR  OSILOTOR  GOREVI  YAPIYOR  VE  BU  OSILATORE  C40  İLE  SINYALGIRISI YAPILMS  R34 1K  DAN  CIKIS ALINMIS C45  GIRIS TRANSSTORUNE VT3 VERILMS VT3 BURDA  ARA FREKANS YUKSELTECİ    VE  ROLEYI  CEKTIRMIS  OKADAR  YANLIZ  SINYAL  HL1  AMPULUYLE  ALAKASI YOK   CIKISI BIR DIYOTLA  HIC ALAKASI OLMAYAN  BIR  FILIREMEYE  VE  PARELELINDE  MC 34  11  ENTEGRSI  SESE FREKNS ENTERESI   BU  DEVRELERIN  ACIKCA  DENENMEDIGI  ANLASILMIYORMU   ANLAMSIZ  RASGELE SINYALLER  URETEBILIR    
« Son Düzenleme: 26 Ekim 2010, 22:39:45 Gönderen: TEKDEDEKTOR »

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : 27 Ekim 2010, 17:44:05 »
ADMIN..... KARADAG....  BIR   SORUNUZU  CEVAPLAMAYAMADIM  BIRAZ  BEKLETTIM  AMA  SORDUNUZ  HER  SORU  BENIM  SISTEMDE  OLAN  KARSILASTIM  SEYLER....TEK TEK  CEVAPLYM  ... 1 SRU.. TOPRAK  DENEMELERIMI   DISARDA  YAPMIYORUM  BUNUN YERINE  YERINIZ  MUSAITSE  BIRR  ORTA BOYUTTA AKVARYUMA    DEGISIK  TOPRAK   NUMUNELERUYLE TOPRAK   DOLDUDURARAK YAPIYORUM  KUCUK GUCLERDE  RAHATLIKLA  (SESIN)   ILERLEMESINI   YOGUNLIK  DAGILIMINI RAHATLIKLA  INCELEME   YAPARSINIZ     TOPRAKTA DISRDA  DENEME  YAPMANIZA  GEREK KALMAZ  CUNKU  ONCEE  SESIN YAYILIMI   KIRILMA  GIBI  FOKTORLERINI  OGRENMENIZ  GEREK    2CI  SORUNUZ ...  200V  GENLIKTE  TRANSMITTRLA  MESFEYE   ETKISI  VAR  AMA  KULLANDINIZ  GUCUN  FREKANSIN DA  ETKISI VAR    BENİM KULLANDIM   GENLIK  DUSUK  AMA  TRANSDUSER  SAYISI  ARTDIKCAA   GUCTE ARTAR  BUNUNLA BIRLIKTE  BULMAK  ISTEDINIZ  CISIM   USTUNDE  KUVVETLI  YANKI EKOLAR  OLUMASINA   SEBEB OLUR  TOPRAKATA   YAKIN OLAN CISIMLERDEN  KUVVETLI  EKO YANSIR   VE ALICIYI  DOYUMA GETIRIR  VE DAHA DERINDEKI CISMI  MASKELER   ALICININ KAZANCINI  OTAMATIK  DUDURMESI  GEREKIR  (OKA)  RADARLARDA    (STC)   DENR  GEREKIR  ,,,,,,   TRANSMITTER  OLARAK  TRANSDUSER  KULLANIYORUM  KUCUK  GUCLERDE  SAYIYI  ARTIRARAK  ...ÖRNEGIN...MEKAANIK OLARAK BIRSEYI TITRETIRSENIZ  ICINDE  BULUNAN  TOPRAK  YADA  Her.GI BIR MADDE  MOLUKULLERI  ILERI  GERI  KOSARAKK  ILERLER...  MEKANIK  OLARAK  TIREYEN  BUYUK BIR  ARAC DUSUNUN  TANK  MESALA  METRELERCE  UZAKATAN  GELDINI  HISSEDEBILIRSINIZ  CUN KU  TOPRAGI  SALLAR  SANKI  DPREM GIBI       

Çevrimdışı humhum

• Yüzbaşı
  • humhum
« Yanıtla #30 : 27 Ekim 2010, 21:49:12 »
Merhaba TEKDEDEKTÖR, sen denemelerini ev ortamda yaptığını yazmışsın dolaysıyla senin devren ile 2-3 metrelik  derinlik  denemeleri  yapmadın galiba veya bu derinliklere kadar etkili olduğunu yazan her.gibir belge yada bilgiye rastladın mı  şimdiye kadar (mümkün mü),   imkanın olursa video çekimi yapabilirmisin yada block diagram oluşturabilirmisin (şema vermedem) ?.

Bir de bu yazının açıklamasını daha detaylı anlatman  mümkün mü?  

AMA BIZ VERDIMIZ FEREKANS TITREMESINI ISTIYORUZ BUNUN ICIN  UFAK BIR DEVRE ILAVE EDEREK COZULEBILIR YADA GECEN AKIMA BIR PIL SERI BAGLAMAK GEREKIR  BUNUN SANUCU MANYETIK BIR ALAN OLUSUR  

Şunu mu diyorsun: Uygulanan OSC frekansı bobinin ortasındaki metalde elle hissedilir ölçüde titreşim yaratacak.
   Bobine seri bağlanan Pil nasıl manyetik alan oluşturabiliyor ?

Saygılar.
« Son Düzenleme: 27 Ekim 2010, 22:10:26 Gönderen: humhum »

Çevrimdışı humhum

• Yüzbaşı
  • humhum
« Yanıtla #31 : 27 Ekim 2010, 22:37:57 »
TEKDEDEKTOR ,  yukarıda    L.3  L.4   BOBINI  VT1  TRANSISTORUYLE  BIR  OSILOTOR  GOREVI  YAPIYOR     demişsim.

Dikkatini çekmek istedim   Devredeki  L3 ve L4    128uS'lik  Delay   yani  geciktiricidir,  ayrıca VT1 bu geciktirilmiş olan sinyali Preamlifikator olarak yükselmede kullanılmıştır, ayrıca VT4 'e  değişken sinyal geldiği için Rölede ve kontağında hızlı titreşimler oluşacaktır bunun sonucunda da  +9Volt  Pulse şeklinde geçecektir ve  diyot ile sadece artılar geçerek değişik süreli kare dalganın artı palsleri oluşacak  gibi görünüyor devre(555' in 2 nolu pinine gelen artı palsları düşünün) , röle kontağı sürekli kapalı değil (titreşimde).

Bu PDF de Tranducer yapımı anlatılıyor belki birilerin işine yarar:

http://ultrashare.net/hosting/fl/25ce3fca79/Ultrasonic__ile_phenomenia_alıcısı

Saygılar.
« Son Düzenleme: 27 Ekim 2010, 22:49:47 Gönderen: humhum »

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : 28 Ekim 2010, 00:03:06 »
  HUMHUM   MERHABA  .....SENDE  BENIM  GIBI  BU  DEDEKTORU  YAPMAYI  KAFAYA  TAKMISSIN  AMA NASIL DIMI,,,, CIZILEN   RUS DERGISININ  DEVRESINI  BILMEMDE  ZATEN  7 YIL ONCE  O TIP DEVRELERI   COK  DENEMISIMDIR  ONU BOSVER  EGER  CALISIYORSA  SEN  BI DENE ISTERSEN  BENI HABERDAR ET...NEYSE    BENIM  BURDA MS N ADRESIMDEN FECE EKLE   NAZIM ÖZCAN İSİM... BIR FECEBOOK ADRESIM VAR  ORDAN  CALISMALARIMI  TAKIP EDEBILIRSIN  ISTERSEN  RESIMLI   BANA AİT HERSEY  VAR   BLOK  OLARAK TA  CIZIM   YAPICAM  OZELLIKLE  ......ANLASILIR BICIMDE    BEN  CALISMALARIMI  EVDE YAPIYOR OLMAM INAN HIC FARKETMEZ   NEDENINI  DETAYI  ACIKLAMAMINDA ANLAMI YOK   İNTENETTE  HER BULDUNUZ  DOKUMANI  MUCIZZE YARACAGINI  DUSUNUYORSUNUZ  KENDINIZ DEGILDE  BASKALARININ CIZDI SEYLERE  BAGIMLI   OLMUSUZ   SIZ  TOPRAKTA  KAZMA KUREK ALIN KAZIN DOLDURUN TEKRAR KAZIN OLMAMIS  FİLAN... YAPIN  BU UYGULAMA  BANA AİT  OLSUN    ..... ACIKLAMAMI ISTEDIN METALI   AYNI FREKANSTA  TITRESTIRME OLAYINI  EN GUZEL   CIZIMLE ANLATILIR  FECEBOKA  KOYDUM ZAMAN SANA HABER VERICEM  1 YADA 2 GUNE KALMAZ DONERIM SANA    KOLAYGELSIN  TUM  ARKADASLARA  
« Son Düzenleme: 28 Ekim 2010, 00:04:57 Gönderen: TEKDEDEKTOR »

BigBang

• Ziyaretçi
« Yanıtla #33 : 28 Ekim 2010, 00:39:36 »
Bu arada permalloy ya da mu-metal bulunabilecek yer konusunda bir cevap alamadım  ??? Satılan yeri bilen söylerse sevinirim . Teşekkürler ...

Çevrimdışı humhum

• Yüzbaşı
  • humhum
« Yanıtla #34 : 28 Ekim 2010, 12:23:39 »
 TEKDEDEKTOR , evet yapmayı düşünüyorum ,fakat Ultrases'in  nekadar derinliğe indiğine emin olmak istiyorum yüzeysel yani en fazla 30cm ile 1 metreye kadar inebiliyorsa beni tatmin etmez, fakat 2-3 metrelere kadar inebilirse(gömü tespiti için) bu yöntem mükemmel olur  o yüzden senden derinlik ile ilgili bilgi ,deneyim veya her.gi bir yazı okudun mu diye sormuştum.

Bir de Permalloy'un açıklaması bu mu:

PERMALLOY =  Mıknatıslanma oranı yüksek nikel demir alaşımı.

Saygılar.

« Son Düzenleme: 28 Ekim 2010, 12:25:00 Gönderen: humhum »

BigBang

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : 28 Ekim 2010, 14:10:44 »
Evet Üstad Permalloy yada mu-metal mıknatıslanma özelliği yüksek alaşımlardır . Alıcı antenin çapı geniş tutulmak istendiğinde ferrit çubuklar gereksiz bir ağırlık yapıyorlar.Hele ki gradyometre için 2 alıcı anten olduğunu düşündüğümüzde arazide hammallık yapmaktan başka işe yaramıyor ferrit çubuklar . Bu yüzden alıcının hassasiyetini anten çapını ve ortamın manyetik akısını arttırmak oldukça mantıklı .Ayrıca çok düşük frekanslı manyetometrelerin neredeyse olmazsa olmazı bu alaşımlar . Ancak "şerit" şeklinde satılan bir yer halen bulamadım . Bu yüzden permalloy yazısını görünce hemen sorma gereği duydum . Sırf bu malzeme yüzünden çok önemli 2 proje rafta bekliyor  :( Teşekkür ederim ....

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
DERINLIK CEVABI
« Yanıtla #36 : 28 Ekim 2010, 22:48:39 »
MERHABA  HUMHUM      BU  DERINLIK   SESIN  TOPRAKTAKI  HIZINI  BILMEN  GEREKIR  BUNU  HESAPLAMA METODU  .....TOPRAGIN ESNEKNIK  MODULUNUN   YOGUNLUGA BOLUMUNUN  KARE  KOKUYLE  BULABILIRSIN     MESELA  SESIN   HAVADA  HIZI  300 MT/SN  SESIN KUMDA  HIZI  500 MT / SN      TOPRAGINDA  METRELERCE ALTINA   SINYALI  GONDEREBILIRSIN   UNUTMAMAN GEREKEN BISIY VAR  Q  W
 GUC FAKTORU  GUCLU SINYAL YOKSA  DERINLIKTE OLMAZ  ..bu guc  5 mt derınlık ıstıyorsan YAKLASIK 10 w  gucunde  sınyal uretmen gerekır  ****  permoloy   anlamına  gelınce  manyetık  akılara karsı cok  hassas bır metal   deneylere basladın zaman  cok  sasıracaksın    komurlere  benzemez  onlardan  yuz kat daha  duyarlıdır    gerı     yansıyan  sınyallerın  bır kısmı  olmasa dahı  alıgılıyor   k..i..b  
« Son Düzenleme: 28 Ekim 2010, 22:52:38 Gönderen: TEKDEDEKTOR »

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #37 : 28 Ekim 2010, 23:21:46 »
humhum usta verdiğin linkten dosyayı indiremedim. bir sorunmu var acaba
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı humhum

• Yüzbaşı
  • humhum
« Yanıtla #38 : 29 Ekim 2010, 00:26:52 »
humhum usta verdiğin linkten dosyayı indiremedim. bir sorunmu var acaba

Link'e tıkladığında oradaki   Download this file  'ye  bas    daha sonra da   click here   'ye bas.
« Son Düzenleme: 29 Ekim 2010, 00:28:31 Gönderen: humhum »

Çevrimdışı humhum

• Yüzbaşı
  • humhum
« Yanıtla #39 : 29 Ekim 2010, 00:37:18 »
Evet Üstad Permalloy yada mu-metal mıknatıslanma özelliği yüksek alaşımlardır . Alıcı antenin çapı geniş tutulmak istendiğinde ferrit çubuklar gereksiz bir ağırlık yapıyorlar.Hele ki gradyometre için 2 alıcı anten olduğunu düşündüğümüzde arazide hammallık yapmaktan başka işe yaramıyor ferrit çubuklar . Bu yüzden alıcının hassasiyetini anten çapını ve ortamın manyetik akısını arttırmak oldukça mantıklı .Ayrıca çok düşük frekanslı manyetometrelerin neredeyse olmazsa olmazı bu alaşımlar . Ancak "şerit" şeklinde satılan bir yer halen bulamadım . Bu yüzden permalloy yazısını görünce hemen sorma gereği duydum . Sırf bu malzeme yüzünden çok önemli 2 proje rafta bekliyor  :( Teşekkür ederim ....

BigBang eğer Permalloy'u  Ferrit alıcı gibi hiç gönderme yapmadan sadece Alıcı olarak kullanacaksan  yüzeysel paralar için  sana Estebanın absorbatif devresini yapmanı öneririm  , ben yaptım gayet hassas static elektrie karşı.