Gönderen Konu: Su altı dedektör Pirate  (Okunma sayısı 126940 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
Ynt: Su altı dedektör Pirate
« Yanıtla #80 : 28 Haziran 2018, 23:28:53 »
teşekkürler ustam. onu bulabilmiştim. 555 e şimdi soket aldım. nasipse az sonra başlayacağım. selametle.

çalışmalar nasıl gidiyor

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #81 : 29 Haziran 2018, 00:39:35 »
bana zorla su altı dedektör tasarlatacaksınız...
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #82 : 29 Haziran 2018, 14:49:45 »
Valla hiç fena da olmaz ustam

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #83 : 29 Haziran 2018, 15:14:22 »
teşekkürler ustam. onu bulabilmiştim. 555 e şimdi soket aldım. nasipse az sonra başlayacağım. selametle.

çalışmalar nasıl gidiyor

şu mesailer bir bitse hemen başlayacam ama iki gün daha 12 saat mesai yazılmış.. uyuyup işe gelebildiğime şükrediyorum.  akşamları malzemeler bana ben malzemelere bakıyorum. 
Tarih yazmak korkaklara göre bir iş değildir...

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #84 : 29 Haziran 2018, 15:16:29 »

ustam sen boşa konuşmazsın.  şimdi cee yapıp kullanıma hazır bi sualtı cihazı atarsan ortaya hiç şaşırmam.  :)

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #85 : 03 Temmuz 2018, 10:53:13 »
12 saatler devam ederken uyku sersemine baskıyı yapayım derken plaketi yan tutmuşum basmışım ütüyü

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #86 : 03 Temmuz 2018, 22:22:15 »
kolay gelsin takıldığın yer olursa ben buralarda olacağım eğer su altı kullanacaksan 20 lik pprc yani pilastik su borusunu soğukken bükebildiğin kadar bük sonra ocağın üzerinde gezdirerek her taraftan aynı ısıt ve bükmeye çalış çapı yaklaşık 24 - 26 cm gelsin yeterli sonra iki ucuna T dirsek kaynat T nin boş ucu 90 derece yukarı baksın yani başlığı zemine koyunca T nin boşta kalan ucu yukarı baksın bu şekilde iken 0.30 mm lik telden 22 tur sar sert bir klavuz kablo veya en iyisi çelik çamaşır telleri var en iyisi o onu kullan 22 turu da bir taraftan sarma baya zor oluyor yaklaşık bir tur 80 cm ediyor yani toplamda 17 metrelik bir tel saracaksın bunun 9 metresini bir taraftan sar kalanınıda diğer taraftan sonra bobin uçlarını 10 15 cm burak ve T nin boş ucunun içine yerleştir çünkü devamına 45 lik yarım dirsek eklenecek bu dirseği de kaynattıktan sonra dirseğin üst kısmına çapraz bir delik aç matkap ile kolay olur buraya led lamba yerleşecek bu delikten T nin içine topladığın bobin telini dışarı çıkar led lambanın kablosunu lehimle özellikle buradan su almasın gerek lehim üzerini gerekse labmayı buraya monte ederken iyi izalasyon yapmanı öneririm ben lede lehimlediğim telin üzerine makaron tarzında başka bir kablonun diş izalasyon borusunu ledin ayağını ve lehimleri kapatacak şekilde yerleştirdim ve ledin baş kısmı açıkta kalacak şekilde anten kablosunun beyaz dış izalasyonunu hafif ısıtarak geçidim (bu arada kullandığım len şeffaf ama mavi ışık verenden) ve ledin montaj yaptığım kablo kısmını japon ve karbonat ile doldurdum bunu yaparken ledin baş kısmına sakın japon değdirme verdiği ışık kalitesi düşüyor yani ışığı kırıyor sonra dirseğin devamına 20 lik boru ve maşon ile yaklaşık 15 20 m uzat devamına 20 likten 32 liğe adaptör ekle ve en sona 32 lik maşon sonra led için açtığın bu delikteki bobin teline kablo ekle ve uzat bu uzunluk takacağın son 50 lik pimaş  (20cm) dahil hesap et ve gerekirse uzun burak ledin be bobinin kablolarını bu delikten yine bir kılavuz yardımı ile sap kısmına çek 50 lik pimaş boru ile 32 lik maşon arası az bir boşluk kalıyor burayı kaliteli bir silikon vb... dolgu malzemesi ine monte ederken doldur burayı hem dış hem de iç kısmından japon ve karbonat ile sağlamlaştır ve su almasın devreni monte et kapak kısmını zaten videoda paylaştım bir de ledi sabitlerken ışığının sapı tutarken tam sana bakmasına özen göster. şimdik bu kadar...

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #87 : 04 Temmuz 2018, 14:52:12 »
eyvallah ustam çok teşekkür ederim. evet su altı düşünüyorum. tarif ve anlatımlarınız için ayrıca teşekkür ederim. başlık için aklımda birkaç farklı model var. sesi bi alabilirsek gerisi iskelete kalıyor. lb nin yönü ne tarafa bakacak şimdilik bunu öğrensem akşama montaja devam edince onu da takıp lehimlemeye başlayacağım

Çevrimdışı omerserif07

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #88 : 04 Temmuz 2018, 19:25:02 »
Merhabalar ustalar başarılı bir cihaz gibi gözüküyor bende yapmayı planlıyorum ve 3d Printer var elimde başlığı ve kartın  kutusunu printer ile basarak yapmayı düşünüyorum asahin58 ustam ellerinize sağlık benim çizimler gittikten sonra takıldığım yerde yardımcı olurmusun
NE MUTLU TÜRK"ÜM DİYENE

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #89 : 04 Temmuz 2018, 20:11:42 »
LB nin kare pedi 1 numaralı ayak

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #90 : 05 Temmuz 2018, 12:28:14 »
ustam devreyi topladım, eskiden kalan 3 tur cat5 den deneme için yaptığım 30 cm çaplı bobini iliştirdim. buzzerdan derin ve kalın sabit bir ses geliyor ama çok düşük. led sabit yanıyor. ledin önüne 1k lık direnç takmıştım. aç kapa pot bulamadım normal taktım. ortak uçlarını değiştirip tekrar deneyeceğim. bana göre iyi haber, laptop bataryası ile denedim en azından ilk denemede coslamadı :) bi uyuyup uyanayım tekrar üstüne düşeceğim. işten geldim gözler yanıyor. :) tekrar görüşmek üzere.

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #91 : 05 Temmuz 2018, 12:33:01 »
şimdilik devre çalılmıyeehh

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #92 : 06 Temmuz 2018, 00:17:09 »
Led sürekli yanıyorsa potun önündeki direncin 47 k olan 100 k Fila tak pot 1k çok düşük ilk etapda 50 k bile takabilirsin yeter ki kedi ve sesi kapatsın sonra 10 k pot takarsın ayrıca sönümleme direnci kaç taktın

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #93 : 06 Temmuz 2018, 00:25:10 »
1k pot değilmiş farkettim ledin önüne takmışsın bobinden inleme sesi var mı ledi kapatmak için potun önündeki direnci değiştiren gerek cihazı açınca birkaç saniye led yanar sonra söner sonra pot ile ayarlarsın

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #94 : 06 Temmuz 2018, 03:44:32 »
daha önce yaptığım bir el dedektörü vardı. ona taktığım ve kalıp olarak cd kulandığım bi başlık var ustam. sabah onu deneyeceğim. buzzerdan çok derin kalın bir ses geliyor. ama dediğim gibi başlık çok alakasız. sabah diğerini deneyince çalışacak gibi his var içimde. zamanında o başlığı 0,35mm telden 23 tur sarmıştım. tam olmasa da en azından ilk denediğim bobinden daha iyi olacaktır. bu arada sürpriz yapıp tekrar fazla mesai yaşmışlar bize. pazartesiye yetiştirmek için arada boş zamanım sadece pazar kalıyor. inşallah çalıştırıp deneme fırsatı bulabilirim. bu arada sönümleme 330 ohm takılı, onu bilerek tam oturtmadım değiştirmem gerekirse kolay çıksın diye havada bıraktım.  yedek olarak 150 ve 220  de var. 330 plus ta işe yaramıştı. aklımda ordan kaldı sanırım. :) haberdar edeceğim. teşekkürler ustam sağolun.

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #95 : 06 Temmuz 2018, 09:54:59 »
Bobinden inleme sesi geliyor mu kulağını ver dinle bir de potun önündeki 47k direnci yerine 200 k veya yüksek değerli pot tak bu pot ile isigin nerede sönüp nerede yandigina bak değerini olc yerine sabit direnç tak buzzerin oradaki 4001diyodunu ters Cevir ses düzeltecek sanırım ben şemaya işlerken hata yapmisim

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #96 : 07 Temmuz 2018, 09:00:57 »
ustam diyotu değiştirdim, led sabit yanıyor ve buzzer sabit ötüyor. potlarda tepki yok işin kötüsü elimde büyük değerde pot yok. başlığı değiştirdim. yaklaşık 10 cm çapında. konserve kavanozuna sarmıştım :) evet şimdi dinledim, başlıkta vızlama sesi var. hadi bakalım kısmet olacak gibi :)

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #97 : 07 Temmuz 2018, 10:38:13 »
elinde pot yoksa en azından potun önündeki 47 k yerine 150 200 k filan tak önemli olan bu şekilde ledin sönmesini sağlayabilmek gerisi ince ayar kalıyor direnç değerini değiştirerek nerde sönüp nerede yandığını ayarlarsın inleme sesini duyabiliyorsan güzel bir de potu takmayınca normalde kesik kesik ses ve ışık vermesi gerekli öyle dene eğer öyle oluyorsa tek iş potun önündeki direnç değerini bulmakta kolay gelsin

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #98 : 08 Temmuz 2018, 23:14:27 »
sağol ustam, ama bugün pazardı, yıllar sonra ilk pazar tatilim diyelim, malzemeyi de alamadım. yarın sabah yolculuk var. artık önümüzdeki aya  rahat rahat sağlam şekilde yetiştiririz. nasip.. aklıma şu da geldi. bobin devreye fazla yakın gibi. ama yine de susması gerekirdi sanırım. şu yarınki yolculuk sağ salim bitsin sonra bu devreye yoğunlaşayım ustam. çok teşekkür ederim tekrardan. selametle.

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #99 : 10 Temmuz 2018, 22:14:12 »
ustam direnci değiştirip farklı dirençler denedim. pot yarın gelecek. ama hiç bi fark yok. devre bu. hata yaptım sanırım.