Gönderen Konu: FS Future tarzı cihaz tasarımı.(FLC 100 ile)  (Okunma sayısı 280284 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
Ynt: FS Future tarzı cihaz tasarımı.(FLC 100 ile)
« Yanıtla #20 : 02 Kasım 2012, 19:20:40 »
s.a.
berk ustam entegreler farklılık gösterebilir bu sorun değil, mesela 74hcv04 cd4093 olabiliyor, gerçi 74HCV olması onun ttl sinyale göre işlendiğini işaret ediyor ama, sonuçta önemli olan entegrenin tipi, markası 2. planda kalıyor...
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #21 : 02 Kasım 2012, 20:57:45 »
Teşekkür ederim Berk. Bu çok iyi oldu.

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #22 : 14 Kasım 2012, 21:26:29 »
Merhaba Arkadaşlar,

BERK in gönderdiği flc100 elime ulaştı. Hemen masa üstünde küçük bir test yaptım. Sensör bakıra neredeyse duyarsız. yarım santim çaplı bir semeryum kobalt mıknatısı 2 metreden rahat rahat algılıyor :) demire duyarlı 1 tl kadar(biraz daha büyük) bir sac parçasını 20cm civarı algılıyor. Bunlar çok kaba bir şekilde yaptığım testte gördüm. Bir yükselteç devresi ve bir lcd ile devre yapıp bir video çekeceğim.

Saygılar

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #23 : 22 Kasım 2012, 15:23:30 »
Merhaba Arkadaşlar,

Biyerden elime autonnic A405X geçti. Bununla da birkaç deneme yaptım. Bu daha verimli bir ürün. Ayrıca daha kararlı. Bununla da denemeler yapacağım.

Bu arada merak edenler için flc-100 deki bobin 3,9mH 40R değerinde 0,07 yada 0,08mm lik telden sarılmış.

Saygılar

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #24 : 22 Kasım 2012, 16:51:58 »
S.A.
karadağ hocam mumetalle deneme yaptım, ferritle arasında pek fark göremedim, şu flc100 deki iki entegrenin adı ve bu sensörün çalışma mantığını nasıl öğrenebiliriz...

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #25 : 22 Kasım 2012, 17:33:01 »
A.s.

FLC100 deki bobinde ferrit nüve yok. Bobin hava nüveli. PCB de bırakılan bir çıkıntıya geçirilerek rijitlik sağlanmış. Ayrıca ürünün üzerinde 74hc04, 4047 veop291 var. Sensör eddy killed oscillator mantığı ile çalışıyor gibi geldi bana. Bobinin üzerinde 17KHz lik bir sinyal oluşturuluyor. Bobinin endüktansında meydana gelen değişimle osilasyon sönümleniyor. Ama bobin osilatörün bir parçası olmadığından sinyal tamamen yok olmuyor. Çok basit bir çalışma mantığı var.

Saygılar

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : 22 Kasım 2012, 21:22:12 »
hüseyin hocam tecrübelerinizi bizlerle baylaştığınız için teşekkür ederim
ben bu tür konulara bilgi sahibi olmadığımdan sormak istiyorum
1- flc mantığı band geçiren bir filitre devresinn bobini dış etkenlere açık bırakılarak değişimleri algılıyor sanırım
eğer öyleyse kendi istediğimiz frekanslara uygun farklı tasarımlarda yapılabilir bu sayede
2- ölçü aletinde ölçtüğümüz endüktans değeri aslında 1khz deki değeri sanırım
aynı bobin 17 khzde göşterdiği endüktans değerini nasıl hesaplayıp bulabiliriz eşit oranda mı yükselir bir formülü varmı
3.9mh 40R bobin değerini neye göre çıkartıklarını anlamaya çalışıyorum

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #27 : 23 Kasım 2012, 09:45:22 »
Ben teşekkür ederim. Sensör gerçekten çok basit bir yapıda sadece o bobini elle sarmak neredeyse imkansız. Sorularına gelecek olursak,

1- Ürün bir filtre değil. Bence eddiy killed oscillator olma olasılığı var. Temelde osilasyonda oluşan bozulmayı dc olarak çıkışa aktaruyor.

2- Evet 1 KHz deki değeri. Bobin değeri frekansa göre linner değişmez çünkü işin içine bobinin rezistif ve kapasitif etkisi de girer ve frekansa ters değişir.

Saygılar

Çevrimdışı defineciii

• Yüzbaşı
  • ...boş bir kafa şeytanın calışma odasıdır.......
« Yanıtla #28 : 23 Kasım 2012, 11:30:21 »
ustalar calısmalar ıyı gıdı yor heralde   calısmalarınzda basarı dılıyrum  bılıyosunuz  ben bu sıtede   ıyı bı arastırmacıyım  sızı takıp edıyorum      bır cok  makale  okuyorum   bır cok cıhaz uzun yılların  sonunda  bızlerele bulusuyor   demek ıstedım     bu ısler  uzun  bır  zaman bırımını kaplıyor   bır kac deneyle  hemen sonuc bu demek  pek mantıklı  olmaz  gıbı   bır cok kısı bana katılır     onumuzdekı  yıl bende  anolog bır  tane  pı yaparak bu ıse  adım atıcam  sonra  farklı  sıstemlerle  devam   yola devam

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #29 : 28 Kasım 2012, 08:43:36 »
 ;)

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #30 : 28 Kasım 2012, 11:33:37 »
karadağ hocam benim düşüncem hazır flc-100 kullanmak yerine flc-100 ün çalışma mantığını anlamak ve bizim ihtiyaclara uygun şekilde yeniden tasarlamak, zira flc-100 genel manada kullanılmak amacıyla tasarlanmış bir sensör olduğunu düşünüyorum, bizim ihtiyaçlara ne kadar cevap verir bilemem.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #31 : 29 Kasım 2012, 01:12:04 »
Merhaba,

Ben de niyetim bu. Açıkcası kullanıcıları FLC 100 den çok memnun( an azından benim gçörüştüklerimin çoğu). Yukarıdaki devre başlangıç için.

Saygılar

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : 15 Aralık 2012, 23:48:34 »
    bırbırının tersı yönundekı algılama bırbırınden cıkarılıp gurultu flıtrelenmıs. flc100 boru ıcıne yerlestırılırken bellı oranda açı olmalı.
kuzey ıle manyetık kuzey farklıdır cunku.olup olmadıgını yayınlayan arkadas söyler ise sevinirim.

Çevrimdışı beyazkuvvet

• Yüzbaşı
« Yanıtla #33 : 16 Aralık 2012, 01:15:14 »
bu sensörden yapmak istiyorum bana yardımcı olabilecek olanlar varmı acaba?

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #34 : 16 Aralık 2012, 10:54:21 »
Merhaba,

Aşağıdaki linkte flc100 ile ilgili bilgileri vermiştim. Çok basit bir çalışma mantığı var. Bobinini sardıracak biryer bulabilirseniz yapması kolay. Ama bobinin el ile sarılabilinecek bir bobin değil.

http://www.teknolojiekibi.com/yeni/index.php?topic=4459.20

Saygılar

Çevrimdışı beyazkuvvet

• Yüzbaşı
« Yanıtla #35 : 16 Aralık 2012, 14:47:30 »
hocam bak şimdi aklıma bişey geldi benim...

bu sensörün kömür nüvelisini yapıyorlar falan filan....diyorum ki bu nuveliye ikinci bobin sargısı yerine ugn serisi hall effect sensör ilave etsek nasıl olur? sonuçta maneyetik alanı bir metalin kesmesi halinde ugn'yi kesen manyetik alan azalacak yada yön değiştirecektir...bu değişimi bunla algılarız gibime geliyor...vakit kalırsa deneyeceğim...

amacım suyun altında çalışan bu zamazingodan yapmak...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #36 : 16 Aralık 2012, 23:40:12 »
beyazkuvvet usta, bence sensörün nasıl değerlendireceğinden ziyade, biz bu manyetik alanı nasıl kontrol edebiliriz?
yani öyle bir kalkan yapmalıyız ki, algılayacağımız manyetik tepki tek yönde olmalı diğer yönlere tepkisiz kalmalıdır. ben mumetali kalkan babında yapabilirmiyiz die düşünmüştüm ama bu şekilde temin zor.

Çevrimdışı beyazkuvvet

• Yüzbaşı
« Yanıtla #37 : 17 Aralık 2012, 00:27:32 »
hocam senin şu mu metal olayını sitede senin bi yazından yola çıkarak baktım elimde hdd lerden çıkma mıknatıslardan vardı onlara yapışık oluyormuş...aldım baktım inceledim elimde harbi kalınlarından var..mıknatıs ile ayrımında hanım bir fikir verdi...ısıt sonrada suya tut dedi denedim harbiden de çıt diye ayrıldı...(bu bir fikir olsun istedim balta çekip uğraşmayın,ama mıknatısı birdaha kullanamayacaksınız unutmayın :D )

kısaca mu meta macerasından sonra şunları sormak istiyorum...ben bu işe harbi harbi merak saldım elimdeki bazı projelerden vakit buldukça uğraşacağım...

ilk olarak nette geotikten bulduğum bir şemayı değerlendirerek başladım isiste denemeler yaptım fakat sensör kısmında ikitane bobin var...

sanırım bir tanesi kartın üzerinde bulunan bobinlerden biri...bu bilgiyi teyit edersek ben çalışmalara devam edeceğim...

şimdi gelelim pro-tr hocam sizin dediğiniz noktaya ben ilk aşamada bu sensörcüklerden temin edeyim (yapayım bi mantığını çözeyin mu metal de buluruz :)

Çevrimdışı beyazkuvvet

• Yüzbaşı
« Yanıtla #38 : 17 Aralık 2012, 00:57:59 »
bu mu metal bu sensörlerin neresinde kullanıyor bu arada? fero manyetik çubuk yerine buna mı sarıyorlar bobini yoksa sensörün etrafını sarmak için mi kullanılıyor...?

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #39 : 17 Aralık 2012, 01:40:50 »
beyazkuvvet hocam;
ben bu linkteki 555 li şemayı denedim
http://www.youtube.com/watch?v=dP84iJlQCDI#

önce ferrit bir cubuk üzerine sardığım bobinde denedim, metale tepkisi çok güzel, ferro &non-ferro olarak,
daha sonra HDD lerden söktüğüm mumetalede uyguladım, en güzel tepki ferrite sarılmış bobinde yakaladım,
verdiğim linkte ki şema ekte
mantık şu
555 ile oluşturduğun bir frekansı sardığım bu bobine verdim, bobinin diğer ucunu GND ye bir direnç üzerinden şaseledim, direnc ile bobin arasından alınan ucu ise 555 deki frekansı değiştirmek için 2ve 7. pine uyguladım, sonuç ise sistem boşta iken 555 RC de oluşan frekansı verirken ferro ve non-ferro metallere göre 2 ve 7. pine uygulanan gerilim farkı yüzünden frekansı artırıp eksiltmesi, 555 bu sistemde gayet güzel çalışıyor, hatta işlemci ile dahada hassas işlemler yapılabilir diye elimde RMS to dc olarak başka bir projeden kalan AD736 entegresi ile işlemcide frekansı daha belirgin artırıp çıkartmayı düşünüyorum, fırsat bulup deneyemedim tabi...
mu-metale gelince, bu metal manyetik kalkan olarak kullanılıyor malum özelliğinden dolayı, aklımda ki ferrit ile oluşturduğum bobini mumetalden silindirik bir boru içerisine yerleştirip, manyetik etkinin sınırlarını çizmek, bu sayede borunun çevresindeki metaryellerden etkisini azaltıp, sadece açık olan kısımlardan manyetik değişimi algılatmak ve bunu incelemek istiyorum, tabi sonuçlarını bir microişlemci ile işleyebiliriz de veya PC de daha hassas haritalama işi de yapabiliriz, benim aklıma gelen mantık bu, FLC100, FGM-3 ve 3110 gibi sensörlerin çalışma mantığını ve şemasını bulamadım, bulan bilen arkadaşlar var ise paylaşımlarını umuyorum,
ama dediğim gibi şu bahsettiğim düzeneği kurup 3-5 sensör ekleyerek istenen bölge 2-3 boyutta incelenebilir diye düşünüyorum