Gönderen Konu: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör  (Okunma sayısı 7487762 defa)

0 Üye ve 12 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
Ynt: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör
« Yanıtla #1580 : 27 Temmuz 2012, 01:28:17 »
Karadağ hocam DP3'de kazanç değerini artırınca cihaz normal şartlarda neden susmuyor.Bende kazanç değeri 1 ,diğer arkadaşlarda sanırım DP3'ü aynı değerde kullanıyordur.Bu değer kanaatimce derinliği olumlu yönte etkiliyor.Ama bizler 1 değerinin üzerine çıkamıyoz.

Çevrimdışı tivos

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #1581 : 27 Temmuz 2012, 08:08:25 »
Asekron ustanın bu kadar kıskanıcağını bilseydim karadağ usta aadığında açmazdım. :D Neyse ysta sen ara seninlede konuşuruz.yada ver telefonunu ben arayayım değişiklik  olsun  ;D ;D

dedektör16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1582 : 28 Temmuz 2012, 21:36:01 »
karadag ustam enson görüştügümüzden beri cihazı anca deneme şansım oldu ve sonunda sıkıntının kaynagını buldum cihazın ayarlanmamasının sebebi başlık ve bendeki başlıklar endüktansı 600mh yüksek olmasından gücü 30 üstüne cıkarınca minarelden etkileniyo ve ayrım da düzensiz calısıyo hata tamamen benim yaptıgım başlıkta diger bir dikkatimi ceken husus kullandıgımız akülerin başları soketli ve soketler tak cıkar 2 - 3 den sonra gevseme yapıyor sanırım ve akü başlarını lehimledikten sonra biraz daha kararlı calısma gözledim artık teslacoil ustnın başlıgını sarmaya calısıcam

Çevrimdışı theplot1978

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1583 : 29 Temmuz 2012, 18:32:45 »
Hocam benide ara konturum yok  :D

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #1584 : 30 Temmuz 2012, 08:38:23 »
Merhaba Arkadaşlar,

Hepinizi ararım arkadaşlar merak etmeyin :) Hele bir zaman problemini aşalım da ben daha Türkiye turuna çıkıp herkesin çayını içmeye gelicem ;)

Berk kazanç işi 4051 in iç direnci ile de alakalı. Eğer kazancı artırdığında tuneye basmana rağmen dedektör susmuyorsa 4051 in iç direnci yüksek olduğu için olabilir. 4051 in etrafındaki 3,3k ların değerini 2k, 1,5k gibi değerler ile değiştirirsen bu sorununu ortadan kaldırmış olursun.

dedektör16, Bobin problemleri nedeni ile dedektörün ayarlanamaması çokca oluyor. Bende bu nedenle yeni versiyonda dedektöre manuel kullanılabilme özelliği de ekldedim. Bu sayede dedektörü manuel de açıp hem başlık, devre çalışması gibi kontrolleri yapabliyor hemde tr1 ayarını dedektör manuelde açıldığında yaparak çok daha kolaylıkla kalibrasyonu tamamlamış olabiliyorsunuz. Zaman problemini aşıp dedektörü osc olarak da çalışır hale getirebilirsem bu iş zaten çok daha kolaylaşmış olacak inşallah. Bir diğer bahsettiğin husus da çok doğru bir tespit. Birçok kişi özellikle bobin soketinde kullandığı yanlış konnektörler nedeni ile dedektörlerinden anlamsız sinyaller alıyorlar ve bunun soketten kaynaklı olduğunun da farkına varamıyorlar. Kararlı çalışma için düzgün bobin soketi ve lehimli akü önemli unsurlar. Ayrıca salyangoz bobin için teslacoilden detaylı bilgi almanı tavsiye ederim. ğer teferruatlarda hata olursa bu balıktan istedğin verimi alamayabilirsin.

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı spy_worm

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1585 : 30 Temmuz 2012, 15:05:26 »
s.a

Türkiye turun başlayınca haberimiz olsun usta hazırlık yaparız  :D zamansızlık probleminizi aşmanızı bekliyor ve güzel şeyler olacağını düşünüyorum proje ne kadar uzun soluklu olursa o kadar iyi olur demek ki bu durum her şeyin çok iyi olacağı anlamına geliyor. kolay gelsin...
Gece bir Rüya Görürsün Uyanır Geri Yatarsın Yada Kalkar RüyaLarının Peşinden KOŞARSIN !...

servermaster

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1586 : 30 Temmuz 2012, 21:35:49 »
Selam Arkadaşlar;
Delta  Pulse 3 devresini tamamladım ancak bir kaç problem var yardımlarınızı bekliyorum
1 D8 diyotuna BYW29 takınca Q7 nin orta ucunda 63 volt görüyorum bu normal mi?
2 bobine metal yaklaştırınca grafikler oluşuyor ancak sinyal barı kıpırdamıyor ve dedektör hiç hasas değil kocamn bakır plaketi ancak 5 cm algılıyor tık tık ses değişmiyor.
3 lütfen bekleyiniz ayarlanıyorda kalıyor çoğu zaman.
Yardımlarınızı bekliyorum Teşekkür ederim

servermaster

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1587 : 30 Temmuz 2012, 21:37:40 »
Arkadaşlar ayrıca bobin ile ilgili bilye nereden ulaşırım. Sağ olun.

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1588 : 31 Temmuz 2012, 01:33:16 »
servermaster ustam DP3 çalışmasında ve iyi bir şekilde kalibre olmasında en büyük etkenlerden bir taneside kullandığımız bobindir.Çıkmaza girdiğiniz konuların cevabı Dp3 için açılan bu bölümde haylice cevap bulmuş durumda.Ustam bobininizin endüktans değerini ve ohm değerini olması gereken değerlerde ayarlayın.Sonrasında TR1 ayak ucundaki trimpot yardımıyla tl082 ayak ucuyla GND ucu arasında yakalamanız gereken voltajı yakalayın.Bakın sorun nasıl çözülüyor.Tabi bunların tümünü devrenin tümüyle belirlenen yapıya getirilmesinden sonra sağlayabilirsiniz

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1589 : 31 Temmuz 2012, 03:27:12 »
servermaster yeni açtığımız konu başlığında farklı denmelerimiz var burdan takip edebilirsin
http://www.teknolojiekibi.com/yeni/index.php?topic=4320.0
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
dp3 yapanlar arasında devre üzerindeki şarj kısmını kulanan varmı aktif hale getirmek istiyorum
şarj kısmıyla ile ilgili her türlü bilgi lazım şarj devrenin  çalışma mantığı şarj özellikleri bağlantı şekli pr1 trimpot ayarı voltaj değerleri ve performansı şarj edebileceği akü yada pil tipleri şarj etme kapasitesi gibi çok detay öğrenemek istesemde tak fişi bitir işi olucak olucak şekildede bilgiye kabulüm herkeze kolay gelsin

servermaster

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1590 : 31 Temmuz 2012, 18:50:07 »
Arkadaşlar ilginize teşekkür ederim;
1İlk montajdan sonra ölçülen noktalrda ki değerler doğruydu ancak şimdi 1.6 veya 1.8 ölçülecek yerlerde 12volt ölçüyorum hangi kompanente bakmam gerekir teşekkür ederim

servermaster

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1591 : 31 Temmuz 2012, 19:52:00 »
yukarıdaki mesajımı düzeltiyorum 1.6v 1.8 volt noktalrında hiç gerilim yok nereye bakmalıyım teşekkürler

dedektör16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1592 : 31 Temmuz 2012, 21:42:19 »
yukarıdaki mesajımı düzeltiyorum 1.6v 1.8 volt noktalrında hiç gerilim yok nereye bakmalıyım teşekkürler

zannedersem 1,6-1,8v hattı bu sanırım yinede emin deilim reesim faydalı olur die düşündüm

servermaster

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1593 : 31 Temmuz 2012, 23:18:07 »
Teşekkür Ederim ilginiz için VD12  VD15 ler arızalı çıktı

Çevrimdışı serkan.mg

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1594 : 01 Ağustos 2012, 09:21:44 »
Arkadaşlar dün akşam lcd geldi ve dp3 ü tamamladım ama sonuç......!
Klavuzdaki ölçüm noktalarında 12v görmem gereken yerlerde voltaj normal
5 v görmem gereken tüm noktalarda v 4.959
1.6veya1.8 v görmem gereken  tün noktalarda v 1.268
sanal gnd d3'ün 1.ci pininde 7.4v
ilk etapta d4 biraz ısındı ne olur ne olmaz diye değiştirdim ısımna gitti gibi çok mini oda normal herhalde..!
Tüm bunlardan sonra pic ve lcd yi bağladım (lcd 12864b) enerji verdiğimde ekranda hiçbir görüntü yok acaba sorun nerededir ve ben nerede hata yapıyorum arkadaşlar yardımcı olursanız çok memnun olucam bu arada pcb fabrikasyon.
 iyi çalışmalar.sayglar

Çevrimdışı thunderbolt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1595 : 01 Ağustos 2012, 10:21:44 »
merhaba serkan.mg,
IRF740 ve 7805 dışında ısınan bir eleman olmaması lazım, diyot yönlerinizi kontrol edin, hata bu değil ise pasif eleman hatası olma ihtimali yüksek
5V okuduğunuz değer için normal
-E hattı bende 1.3V gibi kabul edilebilir
d3 1. pin ile diğer opampların beslemeleri arasını okuyun 5.3V gelmesi gerek, hata varda d3'ü değiştirin (TL062)
GLCD görüntü vermemesi RX/TX dirençlerinin yanlış olmasından kaynaklanabilir, ben de bir mesajımda yanlış belirtmiştim
doğrusu: R37:2.2K, R40:6.8K olacak

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1596 : 01 Ağustos 2012, 10:26:21 »
serkan.mg bence sen devrenin üsten ve alttan resmini ekle resmin çözünürlüğü yüksek olsun ve resim ekle şeçeneğini kullan link olarak ekleme  devre üzerinde tecrübeli arkadaşlar gözüken bir hata varsa farkeder kolay gelsin

Çevrimdışı serkan.mg

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1597 : 01 Ağustos 2012, 10:45:37 »
Thunderbolt ve teslacoil tşk ederim arkadaşlar devreyi akşama bi daha kontrol edicem resim çekme olayı biraz zor iki adet kamera var ikisi de dalış ekibinde benim kendimin yok  ama yinede bişeyler yapmaya çalışıcam thunderbolt dediğin gibi pasif malzemelerden olma ihtimalini bende düşündüm malum kalitesiz malzemeden kaynaklanan bi çok sorun olabiliyo kontrollerden sonra tekrar sonuçları paylaşıcam arkadaşlar umarım kısa zamanda halledebilirim  ;)
saygılar.

Çevrimdışı serkan.mg

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1598 : 01 Ağustos 2012, 10:48:17 »
Artı bişey daha sormak istiyorum arkadaşlar lf 357 yerine 356 kullanabiliyormuyuz.?

Çevrimdışı thunderbolt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1599 : 01 Ağustos 2012, 11:09:57 »
LF356 kullanırsan daha iyi olur, çoğunluk LF356 kullanıyor zaten,
Türkiyede satılan LF357lerin sahta olduğunu yazdı birçok arkadaş, belki de sorunun bundan kaynaklı
LF357 orjinali daha pahalı olduğu için çok taklit ürün var, bir işe de yaramıyorlar