Gönderen Konu: çok yönlü dedektör kartı.  (Okunma sayısı 80654 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı YAK

• Yüzbaşı
çok yönlü dedektör kartı.
« : 25 Haziran 2008, 17:15:54 »
herkese selamlar.Forumda gördüğüm kadarıyla üye arkadaşlar çok çeşitli dedektör devreleri ile uğraşıyor.Bazılarından sonuç alınıyor. bazılarından alınmıyor.Bunların yerine mikrokontrolör tabanlı çok yönlü bir kart yaparsak her dedektöre kullanırız diye düşünüyorum.
Örneğin PIC 16F 877 ile PI sistemli bir dedektör tasarımı yapabiliriz.Gerekli analog devreleri ben ve analogcu arkadaşlar tasarlasın.Yazılım bilenleri iş başına davet ediyorum.
bobin yapısı frekans ve darbe genişliği.zamanlama darbelerinin hesabını yapınca devreyle beraber foruma ekleyeceğim.

Çevrimdışı UNIQUE - TA5DF

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
Ynt: çok yönlü dedektör kartı.
« Yanıtla #1 : 27 Haziran 2008, 14:17:46 »
ben 16f873 ile ve 16f84 ile pi sistem cihazlar tasarladım. tabi analog bölümleri diğer devrelerden alıntı yaptım. eğer ayrımsız, pi sistem, lcd ekranlı bir dedektör yapacaksak ben 877 için program yazabilirim. nasıl bişey istediğinizi söyleyin yeter. 877 program yazma işini üstlenebilirim.
TA5DF

Çevrimdışı YAK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2 : 27 Haziran 2008, 20:17:14 »
sağol feridund.Ben analoğ devre tasarımım ve algoritma çalışmam sürüyor.Bitince forma ekleyeceğim.devreyi ayrımlıda yapabiliriz.

emekli AMCA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 27 Haziran 2008, 20:26:38 »

çalışmalarınızda belki işinize yarar

bir grafikle yardımcı olmaya çalışıyorum..kolay gelsin..

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 27 Haziran 2008, 21:40:03 »
Emekli amca sanırım verdiğiniz grafik sanırım vlf sistem bircihaza ait.

Bu arada ben de matematiksel işlemlerde vs. hem analog devrede  hem de yazılım algoritmalarında fikir verebilirim. Tabi zamanım oldukça.
« Son Düzenleme: 27 Haziran 2008, 21:44:03 Gönderen: Uykusuz »

emekli AMCA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 27 Haziran 2008, 23:52:31 »
Emekli amca sanırım verdiğiniz grafik sanırım vlf sistem bircihaza ait.

Bu arada ben de matematiksel işlemlerde vs. hem analog devrede  hem de yazılım algoritmalarında fikir verebilirim. Tabi zamanım oldukça.

evet ...  vlf lerin faz durumunu gösteriyor

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #6 : 28 Haziran 2008, 10:55:16 »
sağol feridund.Ben analoğ devre tasarımım ve algoritma çalışmam sürüyor.Bitince forma ekleyeceğim.devreyi ayrımlıda yapabiliriz.
siz analog kısmı bitirince yazılım işine geçelim. ayrımlı yapmak en mantıklısı . ayrımsız cihaza kimse rağbet etmiyor.
eğer pi sistem yapacaksak ayrım olayını nasıl hallederiz????
« Son Düzenleme: 28 Haziran 2008, 11:02:49 Gönderen: feridund »
TA5DF

Çevrimdışı mert

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #7 : 28 Haziran 2008, 11:08:13 »
Harika bir fiki yapılmamışı yapmak en mantıklısı emeği gecen herkese şimdiden kolay gelsin.

Umarım ilerleyen safalarda benimde katkım olur

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #8 : 28 Haziran 2008, 11:27:45 »
Harika bir fiki yapılmamışı yapmak en mantıklısı emeği gecen herkese şimdiden kolay gelsin.

Umarım ilerleyen safalarda benimde katkım olur
neden olmasın ki. katkılarınızı bekliyoruz....
TA5DF

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #9 : 28 Haziran 2008, 19:50:04 »
emekli amca cahilliğimi bağışlayın ama verdiğiniz grafikteki 2.,3., ve 4 satırdaki şekiller metal varlığında rx ampli çıkışındaki alınan fazı  kaymış olan sinyaller mi dir? (metal alıcıda faz kaymasına  neden oluyor???)
TA5DF

Çevrimdışı okantex

• Yüzbaşı
« Yanıtla #10 : 29 Haziran 2008, 08:23:56 »
PI sistemlerde  gonderilen sinyalin baslama anı ile yasıyan sinyalin sonumlenmesi rasındaki sureyi olcmek mummkun mu?

devrelerin yapsıı buna musait mi.

vlf  olsun PI olsun  ,hedef ve sinyal (elektromanyetik sinyal )  aynı olduktan sonra   veriler  aynı demektir.yani PI  sistemde de metalden yansıyan  sinyalda faz kayması soz konusu , madem derinlik PI da iyi
PI daki faz kaymasını  okumanın yolunu bulmak gerek.

yabancı forumalrda  saturasyondan cıksı itibariyle grafige bakıyorlar.
bunu yaparken  darbe sinyalnden belli bir sure sonra olcum yaapmaya baslanırsa  faz kayamsı grafikte gorulur.
ama adamlar  saturasyonunun cıkısını  grafige baslangıc alıyorsa  sonuc husra .tbi bunu sır gibi sakladıklarından  hatlarıda gorunmuyor.

simdi normal PI larda saturasyon bolgesi  IC ler icin tehlikeli oldugundan kesilip atılıyor.
biz normal PI da saturasyon sonrası grafigi okumaya baslamak icin darbe sinyalinin verilis anını PIC le okuyup bundan belli bir sure sonra  ki bu sure deneme yanılma ile bulunacak faz kaymasını yakalayıp ayrım yapabiliriz.bizim icin grafgin  tam seklinden ziyade sonumleme anı yeterli olacak.yani ekranda grafik gormeyede gerek yyook bu durumda yazılım hafifliyecektir.
sorun su ki ADC nin ornekleme hizi   metaller arasındaki faz kayaması farkindan  kucuk olmalı.li ayrım net olsun.

yorumları bekliyorum.analogcu ve yazılımcı kardesler artık top sizde.

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #11 : 29 Haziran 2008, 09:55:09 »
pi sistemde faz kayması yok diye biliyorum. sadece metalde oluşan eddy akımlarının etkisi algılanıyor. yada ben yanlış anlamışımdır. adc örnekleme hızı 10 us ile yapılabiliyor. pi sistemlerde ayrım konusu uzun uzun tartışıldı. bence pi dedektör şemaları başlığında verdiğim whites surfmaster pi devresi incelenmeli. çünkü ayrım var görünüyor. ama sistemini çözecek arkadaşlar lazım.
TA5DF

Çevrimdışı okantex

• Yüzbaşı
« Yanıtla #12 : 29 Haziran 2008, 14:03:51 »
baba  vlf de olsun bfo da olsun pı da olsun gonderilen sinyal yapısı aynı yansımada aynı
sadece sistemlerni analiz sekli farkli

su anki pı larda yansıma sinayali var yok olarak karsılastırılıyor.sinyalin baslangıc ve bitis i arasındaki zaman olculmuyor
hos bu zaman ayrımdaki faz kayamsını verdigi kadar metalin derinliginide metalin cinsi bilinmek kaydıyla  yapabilir mam bunun icin i 10us den daha hizli olması gerek
herneyse  yansıma hızından derinligi bulmak ucuk bir calısma olur.
ama gonderimin baslamsı ile geri donusunun bitisi arasını olcmek  ayrım icin yeterli.

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #13 : 29 Haziran 2008, 14:38:51 »
geri dönen sinyal pi sistemde 100- 300 us kadar. (uykusuz ustanın donanım haberdeki grafiklerine göre söylüyorum.) demir ile altının grafik uzunlğu hemen hemen aynı. bu durumda altınla demiri nasıl ayırırız?
bence mevcut ayrımlı pi sistemler incelenmeli. 10 us daha hızlı ad çevrim için atmel kullanmak gerekebilir. atmelle ilgili hiç birşey bilmiyorum maalesef.
TA5DF

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 29 Haziran 2008, 14:50:03 »
Beyler PI sistem VLF sistem çok farklı sistemlerdir. PI sistemlerde eddy akımları kullanılır. VLF lerde ise denge bozulmasına bakılır.

PI dedektrde opamp saturasyondan ne zaman çıkacağı matematiksel hesaplarla bellidir. Ölçüm start anı saturasyondan çıktığı an değil switc in göndermeyi kestiği andır. Saturasyon elektronik devreler ile kontrol edilebilir. Forumda bu konuda bir pdf yollamıştım bu konuda bilgiler mevcut. Ölçüm aralığı switch açıldıktan soraki ilk 30uS diye hatırlıyorum dökümanda grafik şeklinde bu zamanlamalar belirtilmiş durumda.

ADC hızı sorun değil (Araştırınız "sample and hold")

Sistemlerin çalışmalarını birbirine karıştırmayın faz kayması vlf lerde, frekans kayması bfo da, eddy akımları sönümlenme eğrsi PI sistemlerde vardır ve bunlar birbirinden ÇOK farklı olaylardır.

Saygılar.
« Son Düzenleme: 29 Haziran 2008, 14:52:02 Gönderen: Uykusuz »

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #15 : 29 Haziran 2008, 15:15:20 »
uykusuz ustam bilger için teşekkürler. pdf yi indirdim inceliyorum . bu döküman nasıl gözümden kaçmış . hayret???
« Son Düzenleme: 29 Haziran 2008, 15:22:54 Gönderen: feridund »
TA5DF

Çevrimdışı keçelerli

• Yüzbaşı
  • Goldenmask
« Yanıtla #16 : 29 Haziran 2008, 20:57:28 »
arkadaşlar bir de  ayrımlı pi sistemlere el atalım .ben yapmak uğraşmak istiyorum ayrımlı pi sistemlerle ama elimde şema yok pcb ve şeması olan arkadaşlar yayınlayabilirmisiniz.bide bunu deneyelim
(ᵔᴥᵔ)◖⚆ᴥ⚆◗ʕ·ᴥ·ʔ(◕ᴥ◕)

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #17 : 29 Haziran 2008, 22:00:53 »
pi dedektör şemaları bölümünde epey var . en basitlerinden biri benim eklediğim whites surfmaster pi pro şeması . hem basit hem ayrımlı. yapıp denemedim ama elimdeki projeleri bitirir bitirmez  ilk işim o olacakk
TA5DF

Çevrimdışı YAK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #18 : 30 Haziran 2008, 22:05:45 »
Herkese selamlar.Microkontrolör tabanlı dedektörümüzü yapmak için araştırmalarımın bir bölümünü sonuçlandırdım.Bir çok PI devresi inceledikten sonra çalışma frekansının 100Hz olmasına karar verdim.bunun nedeni 100hz in PI sistem için ortalama iyi bir frekans değeri olmasından.100Hz üzerine çıkıldıkça flayback voltajı yükselmekte sönümlenme direnci seçimi ve koruyucu devre tasarımı zorlaşmaktadır.
100hz altına inildikçede metal üzerinde oluşturulan magnetik yoğunluk azalmakta dedektörün ayrım yapması zorlaşmaktadır.
Frekans kadar önemli belkide frekanstanda önemli olan gönderma darbesi genişliği ve darbe peryot oranın seçimi gelmektedir.Çok kısa darbeler metal üzerinde istenilen etkiyi oluşturamamaktadır.Ayrıca çok uzun darbelerde fazla batarya harcamaktadır.Göndeme darbelerinin sıklığıda bataryanın kısa sürede boşalmasına neden olmaktadır.Budurum portatif bir cihaz için uygun değildir.Bu iki sakıncayıda önlemek için darbe süresini 150us olarak seçtim.Budurumda tam peryot 9912us olmakta darbe boşluk oranıda 65/1 dir.TX darbesi 150 us dinleme 9760us dir.
Alıcı opampın saturasyondan çıkmasından sonra sönümlenme eğrisinden iki örnek alacağız.Örnekleme darbesi saturasyondan 4us sonra başlayacak,15us sürecektir.İkinci örnekleme darbeside birinciden 4us sonra başlayacak 15usn sürecektir.
sürücü eleman olarak IRF740 uygun olup bol miktarda bulunmaktadır.alıcı opamp olarak NE5534 ve LF 357 nin kullanıldığı çift katlı düşük gürültülü bir kuvvetlendiriciyi uygun buldum.

devam edecek.

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #19 : 01 Temmuz 2008, 12:22:11 »
150 us tx darbesi , opampın saturasyondan çıkma anını ve örnekleme noktalarını, bir grafikle anlatırsanız dah güzel olacak sanki. aslında ne demek istediğinizi anladım ama emin olalım. ***yazılım ile tx süresini istediğimiz gibi artırıp azaltabiliriz. buda bize farklı bobinlerde rahat ayar yapmamızı sağlar. ben daha önceki projelerimde hep tx i ayarlanabliir yapmıştım. hem farklı bobinler kullanılabilir. hemde bobin ayarlama işi kolaylaşır.(siz ne dersiniz profesör)
TA5DF