Gönderen Konu: Birazda radar larla ilgilenelim.(yere nüfus eden radar.) GPR  (Okunma sayısı 109705 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
Ynt: Birazda radar larla ilgilenelim.(yere nüfus eden radar.) GPR
« Yanıtla #120 : 05 Nisan 2013, 17:34:23 »

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #121 : 05 Nisan 2013, 17:36:51 »

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #122 : 05 Nisan 2013, 17:40:51 »
 sıstemlerın uzerınde degısıkler yapıldı.........ensturmatıon amp  hakkında bılgı ıcın   
http://en.wikipedia.org/wiki/Instrumentation_amplifier         bakın....arastırın   bı ucundan baslayın ıste...bundan basıt bı devrede bulamassınız.....

bu calısmalar fıkır amaclıdır.........bu sıteye ozel hazırladım.........alıntılar bulunmaktadır.........

« Son Düzenleme: 05 Nisan 2013, 17:43:56 Gönderen: TEKDEDEKTOR »

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #123 : 05 Nisan 2013, 18:17:09 »
slm ustam nere gidiyon şimdi ara sıra yine uğra bak tam arayı düzeltmişken...yinede görüşemessek hakkını helal et....başarılar
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #124 : 05 Nisan 2013, 23:46:16 »
slm tekdedektör usta; son eklediğin enstürmantel opamp hakkında görüşlerimi bildirmek isterim,
son verdiğin opamp configrasyonu INA121 in iç yapısıdır, ben bunu bir kaç PI devremde kullandım, tabi kendi dizaynımla son demde bunun opampını aldım,direnç nette var 16 tl, ve bu opampla da kurdum devremi, değişen hiç bişey olmadı, yani ben TL064 ile kurduğum ile INA121 arasında bir fark görmedim, sadece enstürmasyon işleminin nasıl yapıldığını bilirsen farkı yok.
haa bu arada bu configrasyon çok histeriz bişey, çok hassas işlem yapıyor...
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #125 : 23 Nisan 2013, 10:38:14 »
slm tekdedektör usta; son eklediğin enstürmantel opamp hakkında görüşlerimi bildirmek isterim,
son verdiğin opamp configrasyonu INA121 in iç yapısıdır, ben bunu bir kaç PI devremde kullandım, tabi kendi dizaynımla son demde bunun opampını aldım,direnç nette var 16 tl, ve bu opampla da kurdum devremi, değişen hiç bişey olmadı, yani ben TL064 ile kurduğum ile INA121 arasında bir fark görmedim, sadece enstürmasyon işleminin nasıl yapıldığını bilirsen farkı yok.
haa bu arada bu configrasyon çok histeriz bişey, çok hassas işlem yapıyor...

selami abi sıtede oldum ılk yıllar baya bı yazısmıstık  bu konuları  uzak artık.......

dıfransıyal opamp  tumlesık  yapısında  cok entegre var......pıyasada  bulabılecegımız  en ıyısı su an ad 620..ve ına101........el yakıyor masallah........pıyasada olmayanın  en ıyısıde  ına217......bu tıp entegreler  ısıne yaramaz  abı    50 kuruşa al bı mosfet gırıslı opamp  ısını gorur....

cok dusuk  voltaja sahıp  uv....nv..ve  ..pk volt  sevıyelerındekı  voltajları  arka arkaya serı baglanarak ıstenılen voltajlara
ulasması ıcın kazanc ayarlı dır
bunlar  anolog sınus yapıya benzer sınyallerı  kazanc konturollu  yukseltmek ıcın  ıdalın en ıyısıdır.......gurultu oranları  cok dusuk entegreler  herzaman  artı  saglar......en ıyılerı  10nv...tun altında nois gurultu voltajına sahıp entegrelerdır...
dataset  ıncelemesınden  ıyı anlayan  ıyı ınceler.............dogrusu bunları  hepınız cok ıyı bılıyonuzda..bu kadar  profosorun arasında...bana fazla bısıy demek dusmez...

kolay gelsın .
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 10:46:28 Gönderen: TEKDEDEKTOR »

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #126 : 23 Nisan 2013, 11:01:45 »
ına 217  den  ses kalıtesını ıncelemek ısteyenlere  vıdeo  http://forum.image-line.com/viewtopic.php?p=781243

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #127 : 23 Nisan 2013, 11:45:06 »
Merhaba Tekdedektör,

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #128 : 25 Nisan 2013, 12:49:05 »
  sıteye calısmalarımdan dolayı uzun ralıklarla gırıs yapacagım ıcın    sızlere   bazı  testlerı kendı tarafımdan  yapılan calısmalar  paylasıcim     ve aynı zamanda  uzerınde calıstım cıhazda   bu  devrelerın  bır   ust gelısmısını tasarladım ve kullanmaktayım....not.....................deneyın calısmassa  not yazın buraya.

bu devre  alcak frekanslarda  cok mukemmel  calısmakta  bıraz  yuksek frekanslarda  test  etmek ıstersenız bu 25khz üstü  50 mhz kdr    CX  dıye  yazılı  condanstorlerı   degerlerını  dusurerek  hem kazanc hemde  bozulayı 0 ra dusurusunuz...... devre kullanım  alanı.......ses frekans  konturollu  kısıp acma.......radyo ara frekans  agc  katı olarak....kazanc konturollu ıstenen  her yerde    gule gule kullanın 

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #129 : 25 Nisan 2013, 12:57:09 »

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #130 : 25 Nisan 2013, 13:08:58 »
ikinci basit  devrede   ...cd4047  yı   sadece osc cıkısından  komut vererek  calıstırma...detay cızımde....gule gule kullanın

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi

ad640   calısması  test  asaması.....  skop  desteklı    dıger paylasımlar.........sıstemele  alakalı

ad640

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #132 : 25 Nisan 2013, 13:24:10 »
XR2206....profosyenel  calıstırma    iki  frekans   secme  özelligiyle  gule gule kullanın   

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #133 : 26 Nisan 2013, 01:52:01 »
tek dedektor
yazı yazdığın bölümün altındaki  ekler ve şeçenekler kısmından siteye yüklemediğiniz taktirde başka sitelerde bu verilerin garantisi olmadığından
emeklerin bir kaç ay sonra anlamsız yazılar haline gelecek
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
hazır yazmışken biraz bilgi veriyim
son bahsi  geçen sema bir fonksiyon jeneratörüdür 
genel amaçlı test aleti katogorisinde kullanılan bir alettir
kare -sinüs - üçgen - testere dişli frekansı ayarlanabilir sinyal üreten bu cihazların ucuz yollu
basit yapıdaki tümleşik  entegre şeçeneğidir
bahsetiğiniz  entegrelerin  üretimi durmuş bulunma ihtimali azalmıştır
bunu yerine
AD9850 DDS Signal Generator Module tavsiye edilen buna rağmen bu entegreler genede tek başlarına yeterli değil
 bobin kondansatörlü pasif ve extra aktif filitreler  gerekli
bu tür komponetler bir 555 entegresinin bir üst versiyonundan öteye geçemiyor bu durumda
----------------------------------------------------
bunu anlamak için bu linki inceleyebilirsiniz
http://www.qsl.net/wb8rcr/AD9850.html
------------------------------------------------------
devre şeması detaylı bilgiler
http://translate.google.com/translate?depth=1&hl=tr&rurl=translate.google.com.tr&sl=en&tl=tr&twu=1&u=http://www.njqrp.org/dds/
-------------------------
http://translate.google.com/translate?depth=1&hl=tr&rurl=translate.google.com.tr&sl=en&tl=tr&twu=1&u=http://www.njqrp.org/dds/-----
hazır ürün olarak burda 12 dolara satılıyor
http://www.ebay.com/itm/New-AD9850-DDS-Signal-Generator-Module-Circuit-Diagram-Code-For-Arduino-MCU-2560-/180837570689
-----------------------------------
40mhz lik hazır ürün olarak
http://www.ebay.com/itm/40MHZ-DDS-FUNCTION-SIGNAL-GENERATOR-MODULE-SPI-I2C-MASTER-SLAVE-PULSE-GENERATOR-/111057836071?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19db901827
-------------------------------
http://www.ebay.com/itm/10MHz-DDS-Function-Signal-Generator-Module-Sine-Triangle-Square-Wave-TTL-SWEEP-/321088645903?rt=nc&_trksid=p2047675.m1851&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%26asc%3D15054%26meid%3D7221264882596479662%26pid%3D100005%26prg%3D1125%26rk%3D4%26sd%3D111057836071%26

70 doları geçmediğinden gümrüğe  takılmaz
--------------------------------------------------------------
« Son Düzenleme: 26 Nisan 2013, 02:06:16 Gönderen: Tesla^Pulse^Coil »

a.samet

• Ziyaretçi
« Yanıtla #134 : 26 Nisan 2013, 07:53:50 »
Tesla resimleri teknolojiekibine yukle. Image sitelerinden silinebilir mi demek istedin? Pek net anlasilmiyor.

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #135 : 26 Nisan 2013, 08:34:31 »
  bobinci  tesla coil....!!!!...bobın sarmaktan  gelıstırdın kaslarından bahset ????... bunları herkes bılıyor...

.xr2206....modulotor entegresı..eskıdnd  radyo yayın yapmak ıcındır  bunu  cok kulanıslı  karalı bı alacak frekanslarda 1 mhz kadar mahallı  osılator olarak kullanabılırsın   senın  gosterdın  jeneratorlerı  bı sıstemde kım kullanacak.... artı  bunun uretımı kalktıysa bende bol ben sana satarım,,,,

,,,,,,,,yada max038  den haberın yok sanıırım  senın verdın entegre ısımlerının  ıc yapısı  cok karmasık ve cok elaman gereksımı var   alacak frekanslarda calısan ıcın bu kadar  detay  gereksız   alacak frekanslarda onemlı olan gurultuyu  onlemek  bunlar ıcın  önce entegrelrn ic gurultu oranına bak  sonra...fıltrelerle destekledın zaman sıfırlara ıner  gurultu bozulma........hadı ....kolay gelsın

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #136 : 27 Nisan 2013, 23:33:45 »
s.a.  ben senin yerinde olsam bu çalışmalarımı yayınlamam....
ne demek istediğimi umarım anlatabilmişimdir...

LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #137 : 28 Nisan 2013, 00:04:02 »
s.a. tekdedektör usta max038 entegresi biraz pahalı bir entegre onun yerine AD9850 öneririm, 1 hz ile 180mhz arası sinüs sinyali üretebilen bir generator IC si, üstelik microişlemci ile kontrol edilebiliyor, şu sıralar böyle bir generator yapmaya çalışıyorum şuan için başaramadım ama nasip
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

kripto55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #138 : 28 Nisan 2013, 00:08:13 »
USTALARIM BİZDE BU ŞEKİLDE BİRŞEY DÜŞÜNÜYORUZ BİR TANE 40 MHZ BİR SİNÜS SİNAYL ÜRRETİCİ KÜÇÜK BİR ARABA ŞEKLİNDE BUS İNYALLERİ YER ALTINA GÖNDERDİĞİNDE ALICI KATINDA ALIP HEM DEDEKTÖR GİBİ ÖTECEK HEMDE YAZILIM YAPABİLSEYDIK EKRNDA GÖNDERİLEN SİNYALİN ALGORİTMASINI ÇIKARACAKTI.

BİDE XR SERİSİ İŞLEMCİ ALAN TARAMADA KULLNDIK AMA BİR SÜRE SONRA FREKANSLARDA ŞAŞMA SAPITMA OLUYOR .

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #139 : 29 Nisan 2013, 12:51:41 »
selamı abı  ....yukarda belırttım ama anlasılmadı  galıba................ben  500 khz   altında  calısıyorum  bu tür  ureteclere ıhtıycım yok  yuksek frekansta calısmadım ıcın   gereksız  para ödemeyede gerek yok......

paylasım gereklı  ...ustalar...mesala kazanc  konturol  devresı cok kullanıslı yuksek frekanslarda bıle  bozulma dusuk... sıze  bu devre yarar    paylastım  devreler  calısmalarımın yanında.... devede   kulak  kalır .....?? .??

basarılar..herkese