Gönderen Konu: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör  (Okunma sayısı 7484333 defa)

0 Üye ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı değmenci

• Yüzbaşı
Ynt: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör
« Yanıtla #2280 : 09 Ekim 2012, 00:11:10 »
birde şöle bir sorun var dedektörün algılaması çok düşük mesela havya kapağını yaklaşık 10cm bazen var bazen dahada düşük mesafeden algılama yapıyor birde sesli aramada matal yaklaştırılımca ekranda algılama var fakat hapörlörden hiç ses gelmiyor ses katında bi sorun yok zira güç biraz düşürünce mesela 69-68 lerde hapörlörün tık tık sesi geliyor siz ne yapmamı tavsiye edersiniz

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2281 : 09 Ekim 2012, 00:54:41 »
sizin ekranda görmeniz gereken sekil söyle bir şey olmalı suan benimki bu
tl082 7ci bacağında 1.5 v görücek sekilde tr1 ayarı yapın devre genelinde frekanslar gözüküyormu
fetlerde bakın bunu düzelmeden mesafe ayrım gibi seyleri görmeniz verim almanız mümkün değil
 bobininiz ile ilgili sıkıntı var gözüküyor bobini en az 400 mh 4 ohm olarak ayarlayın gerekirse 680ohm metal filmwattlı direnç yerine wattlı 1k pot koyup ayar yapın bobine göre direnç değiştirin yada cihaza uygun değerlerde bobin hazırlayın

Çevrimdışı thunderbolt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2282 : 09 Ekim 2012, 10:20:51 »
skorpio,
tuş takımını yapıp bağladın mı?
Tune tuşuna basınca devre açılır ve değerleri görmen gerekir, aksi halde beslemeyi bağladığında yanlızca PIC geri planda çalışır, ekran ve diğer 12V ile çalışan entegre beslemeleri kapalıdır.
ayrıca tuş takımı yapmadan hızlıca test edebilirsin, tuş takımı bağlantı uçlarından en üst ve en alt bağlantıları kısa devre ettiğinde Tune butonuna basılmış olur
kolay gelsin

Çevrimdışı değmenci

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2283 : 09 Ekim 2012, 11:56:54 »
bendeki görüntü bu ama tam ters aşağıdan yukarı doğru

Çevrimdışı değmenci

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2284 : 09 Ekim 2012, 11:58:58 »
birde bu sorun var cihaz açıldığında sinyal sonda takılı kalıyor ve hapörlerden devamlı bi ötme oluyor

skorpio

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2285 : 09 Ekim 2012, 12:23:20 »
thunderbolt usta tuş takımı ile ekranı da bağladım, devre açılıyo, ilk açılış ekranı geldikten sonra  tuş takımı görev yapmıyo ayrıca ekran üzerinde de görüntü parçalı bulutlu, ayrıca ilgili kontrol noktalarında istenen 178-182 hz değerlerini bir türlü göremedim, sorunların çözümü için en kısa zamanda foto ekleyeceğim herkese saygılar

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2286 : 09 Ekim 2012, 14:06:16 »
değirmenci o seklin oluşabilmesi için bobinin endüktansına göre sönümleme direncinin yüksek ve metal algılıyo olması lazım 680 metal film direnç doğru kullandığınızı varsayarak bobinin endüktansı 1.5mhden fazla olması lazım ya vlf bobiniiyle deniyorsanız yanında ikinici bir sargı daha var yada
cat5 sardıysanız folyolu kullandınız
bobin takılıyken cihaz kapalıyken sönümleme direncinin iki tarafından ölçüp söylermisiniz 3 ila 4 ohm arası olması lazım ikinci resimde manuel açılış yaptırmışınız cihaz oto ayarda açılış yaptıramıyorsunuz herhalde size önerdiğimiz şeyleri uyguladınızmı geri dönmediniz
söylediklerim konusunda
-------------------------------
tlo082 7ci bacağında 1.5v gözüküyormu buna göre tr1 ayarı yaptınızmı ?
suanki bobinin omajı artı varsa seri direnç toplamı ne endüktansı ne  ?
sönümleme direnci doğru takılımı ?
2n7000 fetler ve 4066 sağlammı  ?
bs250 fet ırf840 sağlammı ?
3cü fet eklentisi yaptıysanız 5 ucu doğru noktalara bağlandığından eminmisiniz  ?
cihazı çalıştırdığınız yerde metal olmadığına emin misiniz ?
yeni bir bobin hazırladınızmı ?
cihazın beslema voltajını aküdenmi uyguluyorsunuz ?
kullandığınız bobinin resmini eklermisiniz
-----------------------------------------------
scorpion kullandığın farklı ekran için data sheatini ve bacak bağlantılarını özelden gönderdim
baktınmı senin bağlantının la aynımı senin ekranın kontras direnç ayarı ayrıca üzerinde var sanırım
bununda çok hasas olduğunu yazıyordu görüntülerde sekil bozuklukları varsa data sıralmasında yanlış olabilir
---------
frekans ölçümünü  10mhz kademesinde eksi probu akünün eksisine artı probuda göşterilen yerlere deneyerek görebilirsiniz eğer bobin takılı olarak denerseniz sadece artı propla devrenin tamamında her noktada bu gözükür fetleri konturol etmek için bobin devre dışı olarak ilk söylediğim gibi 2 propla konturol ediceksiniz 182hz menüdeki frekans seviyesi 1deyken gözükür dah yüksekse bu değerler dah fazla artar 280lere kadar gözükebilir

Çevrimdışı değmenci

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2287 : 09 Ekim 2012, 14:36:50 »
sayın tesla usta öncelikle yardımcı olduğunuz için çok teşekkeür ederim daha sonra tl082 nin 7. bacağından 1.4 v görecek şekilde tr1 den ayarlıyorum şu an 1.40v ama bazen bu 2.80v den aşağı düşmüyor en sona kadar çevirsem bile ikincisi bobin 400mh den düşüktü ben biraz daha fazla sargısı olanı sardım ama dedeiğiniz gibi belki folyeli olabilir bunadikkat etmedim buda benim yanlışım şu an işyerindeyim akşam eve gidince bakacam buna ozaman cevap yazarım bobinin etrafında metal olmaması gerekir bu konuda sizinle aynı görüşteyim onada dikkat etmeye çalışıyorum sönümleme direncinin 680ohm olduğundan eminim ölçerek taktım belki bobinin omajı 4 ohmu biraz geçmiş olabilir zaten bobin algılama yapıyor ama sürekli öten bir ses var bunu susturamadım sinyal seviyesi resimde görüldüğü gibi en sonda geri çekemiyorum manuel de açıyorum otomatik ayarda 74hc yi değiştirmeden önce açılıyordu ama şimdi nedense açılmıyor 2n700 leri dedeğiştirdim ama bunları değiştirince değilde bs250 nin karşısındaki bc546 yı değiştirince algılama ve osloskop eğrisi çıktı yoksa hiç açılmıyordu

skorpio

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2288 : 09 Ekim 2012, 17:27:35 »
Tesla Ustam ekranı senin bildirdiğin şekilde taktım ancak yine olmadı, daha evelden Selami Ustam aşağıdaki şekilde vermişti ancak bSelami Ustamın bağlantı için verdiği şekilde de taktımyine görüntü yok
PCB------1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
GLCD---- 13 14 BOŞ 8 7 6 5 4 3 2 1 18 17 BOŞ 10 11 9 BOŞ 15 16
vaktiniz olursa veya bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim
doğru ekranın arka kısmında küçükbir trimpot var ayar için,
Tesla Ustam yukarıda yazdığınız mesajda seylemiş olduğunuz şekilde 10MHZ kısmında ölçüm yaptım, hiç değer çıkmadı

skorpio

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2289 : 09 Ekim 2012, 20:14:59 »
değerli ustalarım ekran ile devrenin fotoları

skorpio

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2290 : 09 Ekim 2012, 20:18:34 »
devamı

skorpio

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2291 : 09 Ekim 2012, 20:20:18 »
devamı

skorpio

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2292 : 09 Ekim 2012, 20:23:52 »
devamı

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2293 : 09 Ekim 2012, 20:25:35 »
sendeki olan ekran datasheat
www.powertipusa.com/pdf/pg12864d.pdf
----------------------   
 normalde kulanılan sıralı giden
http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/W/G/1/2/WG12864B.shtml
--------------------
büyük olan ekranınki
http://www.datasheetarchive.com/indexer.php?file=DSAUD0042761.pdf&dir=Datasheets-UD3&keywords=128X64+winstar&database=user-highscore
----------------
-4-5-6-7-8-9- 10- 11 /17  /15  / 16  / 3  /  1 /  2  / 20  / 19 / 12 - 13  / pcb deki yerleri
-1-2-3-4- 5- 6- 7- 8  / 9  /10  / 11 / 12 / 13 / 14 / 15 / 16 / 17 - 18  / sendeki ekran sıralama sı
reset ucu ve negatif voltaj çıkısı senin ekranda yokmuş sıralama bu sekilde sen yinede datalardan konturol edersin
--------------------
benim sana yazdıklarım bunlardı bilen bir kişi de tekrar bakıp söyleyebilir
bizim hatamız vardır belki sonuçta kullandığımız bir şey değil
------------------------------------------------
devrenin başka yerlerinede bak fetlerin üst kısımlarında var da orta bacaklarında yoksa fetlerde vardır sorun ayrıca ölcü aletin emin ol çalışıyomu başka yerlerde varmı diye yada bir yerde deneybilirsen
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Değmenci müsait olunca ayrı ayrı yazarsın sorunların cevabını 
devrenin sorunlarda devre hakkında ne kadar çok bilgi verirsenin işiniz daha çabuk hallolur
sorun olan farklı kullandığınız malzeme yaptığını yapmadığınız şeyler bu işler aslında devreyi eline almadan hallolmaz aslında bizden yapabileceğimiz bu oluyo
hcf serilerinden bulmaya çalış entegreleri bulamazsan hef benim denediklerimde güzel çalışanlar

skorpio

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2294 : 09 Ekim 2012, 20:27:38 »
devreler ve ekrannın fotoları bu şekilde sorula ilgili değerli bilgilerinizi bekliyırum

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2295 : 09 Ekim 2012, 20:45:55 »
scorpion abim neler ettin zaten kahve falı bakar gibi göremeden anlatıyoz birinci bitmeden 2ci yi araya sıkıştırdın :)
sen önce birinin dertlerini anlat ikiciye sonra geçeriz bir birine karışmasın konular
2 farklı devre var ikisiinide ekranları ayrımı yoksa  aynı model d serisimi
 mustafanın yeni cizim devresinden  önce su ekranı karışık çıkanı anlat sonra ona bakalım o ekranda data giriş sıralmasında hata var onlara bak önce selaminin verdiği sıralama çok farklı gibi verdiğim linkten baktığım doğru ekranmı birde sıralamayı doğru çıkartmışmısım biri teyit ederse iyi olur
sen önce mavi olanı karanlık çıkmış aydınlık bir resmini arkalı önlü net çek winrarla sıkıştır yolla dosya olarak yanına not defteri olarak yazıda ekle devre hakkında ne anlatabilyiosan yaz fazla fazla

Çevrimdışı Mustafa-

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #2296 : 09 Ekim 2012, 21:23:34 »
Selami ustanın kullandığı lcd'lerden
datasheet belirtilen DB0,-DB7 uçları uygulamada çapraz olması gerekiyor.
yani DB0 ucu DB7 olacak

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2297 : 09 Ekim 2012, 22:33:45 »
benim verdiğim sıralama doğru ozaman yani 8 data ucu tam tersi sıralamalı
ikisinide denedim diyo ama ikinci devre varmış o yüzden bende bilemiyom
söyle yapıyım pcb ye göre sıralıyım belki ondan karıştırdı takip ederken
pcb <-> glcd   /      pcb <-> glcd  /    pcb <-> glcd       /      pcb <-> glcd 
--------------------------------------------------------------------------------------------
1 <->13 ------------  6  <-> 3 ------------11  <->  8  ------------ 16  <-> 11
2 <->14 ------------  7  <-> 4 ------------12  <-> 17 ------------ 17   <-> 9
3 <->12 ------------  8  <-> 5 ------------13  <-> 18 ------------  18  <->   
4 <-> 1  ------------   9  <-> 6 ------------14  <->      ------------ 19   <-> 16
5 <-> 2  ------------  10 <-> 7 ------------15  <-> 10 ------------  20  <-> 15

skorpio

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2298 : 09 Ekim 2012, 23:15:49 »
Ustam Mustafa Ustamin çizimini daha sonra tamamlayacağım öncelik bizim siteye ait olan pcb de dizili devre,

skorpio

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2299 : 09 Ekim 2012, 23:17:08 »
şimdi baya geç oldu yarın uygulamasını yaparım, bu gece saat: 5 e kadar uğraştım, kafayı bozacaktım zincir attı bıraktım