Gönderen Konu: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör  (Okunma sayısı 7483995 defa)

0 Üye ve 12 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dedektör16

• Ziyaretçi
Ynt: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör
« Yanıtla #1040 : 10 Haziran 2012, 00:29:31 »
tebrikler spy_worm kutu çalışması çok güzel arazi videolarını bekliyoruz artık iyi çalışmalar D:

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1041 : 10 Haziran 2012, 01:04:49 »
yabancı bir forum sitesinde bizimki gibi başlık altında  ufak dijital ekranlı puls sistem ile ilgili dedektörü yapan kişinin verdiği dökümanlar içindeki farklı bobinlerin sarım sekillleri çalıntı yaptım yani resimleri :D aradığımda bu tarz sarım şekileriydi  2 adet bitmiş dedektör vardı üzerlerinde sarılı olan düz sargılı olan bobindi resimde gözüktüğü gibi yuvarlak eşit aralıklı kesilmiş sert bir metaryel  üzerine merkeze doğru kesikler var bu kesikler biri uzun biri kısa kesiklerden oluşuyo  tek haneli sayılardan oluşmak zorunda  kesikler 11 - 13 - 15 -17 bobini bir altan üsten dolayarak çember şeklinde bitirmiş kendi omaj değerlerine göre yapılmış bizim yapmak isteğiğimiz çap neyse o kablo kesitiyle 30cm çap 0,50mm tel 3 ohm yada 400mh gibi mesela ona göre omajını tutdurmak gerekir  merkezden dışarıya doğru bir tel diğerinin üstüne binmiycek şekilde sarmal sarım aslında malzemeyi kesmeden düzgünce sarmalı yapsanızda olur aynı şey nerdeyse bir tarafı hafif yapışkan yüzeyli malzemeye  sarılabilir  önceden omajını tuturmak için belli uzunluktaki bobin telini kesmeden önce tahmini ölçüde vernik izole  hafif kazıyarak tespit edebiliriz kablo kesiti kalınlaştırdıkça omaja göre tel boyu daha fazla olur  burda amaç her bakır telin üzerinden yayılan sinyal bir diğeri engel teskil etmeden yer altına doğru göndermek bana göre bütün dedektör bobinlerindeki hata ve verim kaybı sebebi bir diğerin önüne engel oluşturması etrafa yayılan elektrik sinyallleri her metalde geçerken belli oranda içinde depolar belli oranda başka yöne yansıtır yada üzeride diğer yöne doğru gitmesini izin verir zayıflatıp engel teskil eder ben daha devreye baslamadım bitince ilerde baska değişik denemeler yapıp verim sonuçları açıklarım imkanı olanlar denesin tavsiyem ilk denemeyi çok telli kablodan yapsın yüksek frekans tasıyan kabloda yüzey alanının çok olması gerek frekans yükseldikçe elektirik kablonun içini değil dış yüzeyini kullanarak ilerler

Çevrimdışı ramsona16

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1042 : 10 Haziran 2012, 01:21:25 »
arkadasım ben cok tecrübeli degilim fakat dp2 içinde uygun sanırım ben bunu deneyecem,0.50 bobin teli 28 metre 3.0 ohm geliyo bendeki telin özirencine göre deneyecem bakalım nolcak
Kalb kırmak, Kâbe'yi yetmiş defa yıkmaktan daha kötüdür) buyurulmuştur. iyi olsun, kötü olsun hiçbir insanın kalbini incitmemelidir. Allahü teâlâyı en çok inciten, küfürden, inkârdan sonra, kalb kırmak gibi büyük bir günah yoktur.”

Çevrimdışı çavuş

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1043 : 10 Haziran 2012, 07:34:30 »
Değerli arkadaşım spy_worm 7 amperlik akü takmaya gerek yoktu bence tamam çok uzun süre gider ama şarj ederkende bir o kadar beklemelisin 2.2 amperlik iş görürdü yani yinede sen bilirsin iyi çalışmalar...

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1044 : 10 Haziran 2012, 12:19:21 »
Fiziksel özellikleri ile ortak darbe indüksiyon arama Bobinlerin değerleri
Boyut            Şekli   sipir     Tel boyutu                 Indüktans   Direnç
Ø 120 mm   Yuvarlak   36   Ø 0.40 mm / 0,14 mm 2   405 µH   1.9 Ohm
Ø 150 mm   Yuvarlak   31   Ø 0.40 mm / 0,14 mm 2   394 µH   2.0 Ohm
Ø 175 mm   Yuvarlak   28   Ø 0.40 mm / 0,14 mm 2   387 µH   2.1 Ohm
Ø 200 mm   Yuvarlak   26   Ø 0.40 mm / 0,14 mm 2   406 µH   2.2 Ohm
Ø 250 mm   Yuvarlak   22   Ø 0.40 mm / 0,14 mm 2   380 µH   2.3 Ohm
Ø 300 mm   Yuvarlak   20   Ø 0.50 mm / 0,20 mm 2   390 µH   1.6 Ohm
Ø 400 mm   Yuvarlak   17   Ø 0.50 mm / 0,20 mm 2   396 µH   1.8 Ohm
Ø 500 mm   Yuvarlak   15   Ø 0.50 mm / 0,20 mm 2   400 µH   2.0 Ohm
1.0 x 1.0 m   Kare           10    Ø 0.66 mm / 0,34 mm 2   406 µH   2.0 Ohm
1.4 x 1.4 m   Kare           8    Ø 0.66 mm / 0,34 mm 2   387 µH   2.2 Ohm
1,8 x 1,8 m   Kare            7    Ø 0.80 mm / 0,50 mm 2   398 µH   1.7 Ohm
yukarıdaki tabloya göre  talebimize karşılık verecek tarama bobini hakkında önceden fikir sahibi olabiliriz sipir sayısı artırarak omaj yükseltilir aynı çaptaki tel sarımlar için

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1045 : 10 Haziran 2012, 13:07:26 »
                  benim bahsetmek istediğim tel sarımı şekli resimdeki gibive imkan varsa sarılan meteryali merkezden dışarıya doğru birkaç santim huni seklinde yuvarlak çanak anteni gibi tarama bobibni oluşturmak merkeze yönlendirmek alttaki resimde dıştaki sarkı bizim arama  bobinimizse ortaki bobin üzerine her sagı üzerine eşit voltaj indüklenir en içteki tur daha yakın en dılştaki sargı daha uzaktaki metal üzerinde etki etmiş olur farklı çaplardaki içi içe geçmiş tarama bobini el etmiş olucaz farklı boyutlardaki farklı derinliklerdeki her metali yakalamış olucak 

Çevrimdışı tolgahan06

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1046 : 10 Haziran 2012, 14:35:27 »
Arkadaşlar cihazınız hayırlı olsun.Allah utandırmasın.
Eger insanlari, dusunduklerine inandirirsaniz, sizi severler. Gercekten dusundururseniz ise, sizden nefret ederler

Çevrimdışı ramsona16

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1047 : 10 Haziran 2012, 16:15:17 »
arkadaslar başlıgı yaptım şimdi foto koycm omaj 3.0 ohm 0.50 bobin telinden bi göz atarsanız cihaza takıp deneyecem
Kalb kırmak, Kâbe'yi yetmiş defa yıkmaktan daha kötüdür) buyurulmuştur. iyi olsun, kötü olsun hiçbir insanın kalbini incitmemelidir. Allahü teâlâyı en çok inciten, küfürden, inkârdan sonra, kalb kırmak gibi büyük bir günah yoktur.”

Çevrimdışı ramsona16

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1048 : 10 Haziran 2012, 16:23:46 »
arkadaslar çapı küçük oldu ama fotodaki degerlerye yakın yapmay çalıştım  neyse dış sarım çap 20-iç sarım çap 14 cm oldu,ve şuda fena olmadı başlık merkeze dogru konik oldu bişet farkedermi bilmiyorum.

Çevrimdışı ramsona16

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1049 : 10 Haziran 2012, 16:55:33 »
arkadaslar simdi bagladım cihaza bu arada benimki dp2.sonuca göre şunu söyleyim atıyorum 30 cm cap başlıgınız var ve bununla 1 lirayı 25 cm görüyorsunuz,aynı çapta olmak şartıyla bu şekilde başlık yapın 40 cm mesafeden görecegne inanıyorum,paylaşan arkadasım sana cok teşekkür ediyorum..

Çevrimdışı spy_worm

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1050 : 10 Haziran 2012, 17:13:15 »
berk,dedektör16,çavuş ve diğer arkadaşlarımın yorumları için teşekkürler.dediğiniz gibi 7 amper kullanmamım amacı arazide çok uzun ömürlü olsun demeniz gibi taşıması ve şarj etmesi uzun sürebilir ama aklımda ekstra bir şarj etme cihazı var baktım olmuyor içinden bir baklo alır direk şarj cihazı ile şarj ederim. inşallah sorun çıkarmaz. bu arada akü dedektör16 arkadaşımızın hediyesi buradan ona bir kez daha teşekkür ediyorum. herkese kolay gelsin..
Gece bir Rüya Görürsün Uyanır Geri Yatarsın Yada Kalkar RüyaLarının Peşinden KOŞARSIN !...

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1051 : 10 Haziran 2012, 17:49:28 »
ramsona16   eline sağlık güzel olmuş görünce heyecanlandım :D birden son yazımda zaten konik olmasıyla ilgili anlatmıştım sarım sayısını  artırmak tarama bobinini tamamı kadar tel sarmak omajı 3 ohm eşitlemek  için tel kalınlığını artırmakla halledebilirsin yukarıdaki bobin sablonu herkezin yaptığı herkezin kullandığı sabit çaptaki tur sarımı tasarımıyla ilgili -----bide  bobine giden uçları değiştirerek deneyebilirmisin farkedecekmi  acaba----  benim tahmim bide metal mineralli yoğun alanlarda sorunlarada çözüm olacağını düşünyorum güç artırınca sabit çaptaki bobinlerde metal gibi algılamaya başlıyo potans azaltıyoruz cihazı bir yerden açıp diğer yerden kısyorlar suan bu tarzda bobin sanki farklı çaplarda tek sipirlik iç içe geçmişi tarama bobinleri seri bağlanmış gibi farklı tarama başlıkları edinmekten de kurtuluruz gibi güzel haberlerini bekliyorum

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1052 : 10 Haziran 2012, 18:11:45 »
spy_worm   akü şarj konusunda 12v 7a akü sarjı 14 v 700 ma de yapılıyo amperine göre 10/1 oranında sabit devrenin üzerindeki şarj devresi buna uygun değil sanırım akü boşken ilk başlangıclarda fazla akım çeker zamanla düşer sabit devre ya yetersiz sarj edicek  yada ısınmalar olucak ayrıca bu tarz aküler akımları yerine voltajları düşüyor ni-cad sarjlı piller daha hafif daha uzun sarj ömürlü voltaj düşümü olmadan bitene kadar kullanılıyo 1.2v 3.5a sarjlı kalem piller var 10 tane gerekiyor sadece  maliyet farkı var 10 tane kalem pil ağırlığıyla 7a kurşun akü arasında fark çok büyük hazır pil yuvası monte edilip kapaklı yapılırsa dışardaki pil şarj ünitesindede yedek ler şarj edilebilir kurşun acid aküler durduğu yerde bile bitiyo ayrıca

Çevrimdışı ramsona16

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1053 : 10 Haziran 2012, 18:24:42 »
açıkcası deneme amaclı yaptım sizin paylaşımınızı görünce fakat lgılama performans cok hoşuma gitti,dedigniz gibi kesiti kalınlaştırım tamamını sagılamak dahada iyi olacak fakat su an elimde olmadıgı için tel yapamadım ama çapı cok kücük olmasına ragmen cok iyi diger başlıklara göre bence tabi.bu hafta içi merkeze iniyorum ilk işim tel almak olacak 30 cm çaplı doldurmayı düşünüyorum sargıyla başlık olarak bi tavsiyeniz varmı tel kesiti en uygun kaç mm olabilir.bire şunu sorcam iç ve dış sargı arası boşluk bi avantaj saglıyormu acaba yoksa boşluksuz direkt doldurarak sarım ile aynımıdır cok bilgim yok benim bu konularda fakat seviyorum ve sizler sayesinde ögreniyorum bişeler yardımcıda olursanız vaktim var nasıl olsa yapmaya çalışacam bişeyler diger mineral etkilenmesi gibi durumlarada büyügü sarınca deneyecem inşallah.

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1054 : 10 Haziran 2012, 18:45:48 »
yaptığın sargı tasarımı bulduğumuz resim gibi anlattıklarım gibi yap yukarıda tesla sarımı var boşluksuz yan yana araya boşluk bırakmana gerek yok elindeki malzemenin  uzun kesikli kısmını kulanarak  konik  seklinde yine kesikler elle sarımı kolaylaştırmak için  aslında kesmeden bir tarafı hafif yapışkanlı yüzeye sarmasını sonra yaparsın hazır kalıp olsa iki plaka arasına motorlu 5 dakikada sarılır aslında tel kesitine göre plaka arası tel çapında  bosluk ayarlanıp seri imalata geçersek öyle yaparız :D tel kalınlığı su an neysebu sekilde ona göre yükseltiriz yani su an 0.5 se 0.80 ne 1 re çıkartırız

Çevrimdışı spy_worm

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1055 : 10 Haziran 2012, 19:02:56 »
teslacoil arkadaşım önemi yok sabahtan akşama şarj olsun dursun baktım olmuyor evde araba şarj cihazı var her aküye uygun amper de şarj ediyor olmazsa ekstra bir çıkış yapar oradan şarj ederim. nasip denemek görmek lazım olmuşla ölmüşe çare yok sadece gerisi kolay  :D
Gece bir Rüya Görürsün Uyanır Geri Yatarsın Yada Kalkar RüyaLarının Peşinden KOŞARSIN !...

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1056 : 10 Haziran 2012, 19:04:39 »
tel çapı ne kadar kalınsa o oranda bobin tabanı genişletmiş olucaz kulaklıktan yada sinyalmetredeki algılanan  geri dönüş sinyalleri mineralden sebeb kazanç ayarını kısıyorlar buda derinlik mesafesinin düşmesine sebeb oluyo her zaman max ayarlarda kullabilceğimiz düşüncesindeyim bu tarz bir bobininitek baslıkla işi bitiricez  nasıl bir etki alanı olucağını çizim yaparak anlatmaya çalışıcam suan senden öğrenmek istediğim yaptığın bobin şuan son  tel sarımı çapı kaç 1 tl yi nekadar mesafeden algılıyo potans ayarlarıyla kazanç ayarı yükselterek birde bobine giden uçları değiş tokus yaparak birde dene

dedektör16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1057 : 10 Haziran 2012, 19:39:37 »
ingilizcem yok sanırım su adresteki 5 ayrı sarım tipi delta puls için

http://www3.telus.net/chemelec/Projects/Metal/Metal-R.htm

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1058 : 10 Haziran 2012, 19:56:33 »
her sipiri bir bobin gibi düşünürsek her bobine düşen gerilimi kazancı artırarak güç faktörünü dengelemiş olucaz  geri dönüş sinyalleri boş alan olmadığından azda olsa toplamda algılabilecek değerlere gelicek en güçük başlık capı neyse o çaptan başlayıp istediğimiz büyüklükteki çapa kadar sargısını hazırlayalım iç sargıları geriye doğru kaydırmaktaki amaçta mineralden etkileri azaltmak ufak çaptaki bobinler kazanç yükselince mineralleri metal gibi algılamaya başlıyo

Çevrimdışı malatyali

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #1059 : 10 Haziran 2012, 20:03:39 »
aslında kaliteli bakır plakettende  iyi bobin olur o sitedeki resimde var