Gönderen Konu: Delta Pulse 2  (Okunma sayısı 2996665 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
Ynt: Delta Pulse 2
« Yanıtla #1940 : 09 Ocak 2015, 02:03:55 »
http://www.newark.com/vishay-dale/cpf3680r00fke14/resistor-metal-film-680-ohm-3w/dp/41K8902
En iyi markalardan bir örnek.Metal film.

Buda seramik
http://www.newark.com/vishay-dale/cw005680r0je73/resistor-wirewound-680-ohm-5w/dp/65K3564

Buda ömürlük pot
http://turkish.alibaba.com/product-gs/534-wirewound-10k-potentiometer-vishay-spectrol-with-knob-1378364605.html
Onur600 ustam tr de satışı var mı bu meretlerin.
Sizin verdiģiniz seramik olan %5 tolerans.
Metal ise 1 .
Yani en iyi bobin için 1 olan daha iyi değil mi?
Tr de nerde bulacaģız bu direnclerj anlamadım gitti.

Dp2 brn pi ve 3s  icin bobin yaparken. En fazla hangi degerde direncler lazım.
en az 2 watt yaziyor kullanıcılar.
Peki değeri 680R her zaman uyar mı?
"Yavaş yavaş ölüyoruz" dedi kaplumbağa.
"Haklısın, ne uzun bir gün" dedi kelebek.

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1941 : 09 Ocak 2015, 02:07:15 »
Şu bobin yapılışını video cekerek her aşamasını ve hangi değerde direnć takılması gerektiğini anlatan bir video konusu şart foruma. Şu bobin olayı devreden daha zor bana, kafam bir basmıyor. İlla görerek öğrencem :(

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #1942 : 09 Ocak 2015, 02:22:04 »
Ustam bu dirençleri Türkiyede bulma ihtimalimiz sıfır diyebilirim.
%1 töleranslı metal film olan çok iyi iş görür.

Bobinle ilgili olarak şunu söyleyebilirim.Aynı bobin iki cihazdada kullanılabilir.
Ancak sönüm direnç değerleri farklı olabilir.Bunu skopla tespit etmeniz lazım.
Yada çok turlu bir pota seri 100r bir direnç atarsınız çevire,çevire  en iyi performans noktasında uygun değeri bulursunuz....
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1943 : 09 Ocak 2015, 02:34:54 »
Ustam bu dirençleri Türkiyede bulma ihtimalimiz sıfır diyebilirim.
%1 töleranslı metal film olan çok iyi iş görür.

Bobinle ilgili olarak şunu söyleyebilirim.Aynı bobin iki cihazdada kullanılabilir.
Ancak sönüm direnç değerleri farklı olabilir.Bunu skopla tespit etmeniz lazım.
Yada çok turlu bir pota seri 100r bir direnç atarsınız çevire,çevire  en iyi performans noktasında uygun değeri bulursunuz....
Aliexpress.com dan alcaz gibi.
Ama ustam son söylediģinizi anlamadim yine.
Dp2 icin konusalım.
Bir bobin sardım diyelim geldi 2.5R.
devre üzerindeki 2k2 direnci 680R watlı taktik diyelim. Bobinin bir ucuna seri watlı potu takıp bobini devreye baglıyoruz.
Bundan sonra o potla ne yapmalıyız ve çıkan sonuca tam uygun direnc bulmak zor.  Sonucumuz 205R olsun, bunun yerine ne takmaliyız. Ve de nereye takmalıyız. Bobine seri  mi olacak. Yani başlık üstünde mi yoksa devre girişinde mi.

Bu konuda bir video olmadığı için kafam fena karışık.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #1944 : 09 Ocak 2015, 07:37:19 »
slm mc usta;
bence bobin işini fazla kasmaya gerek yok, PI sistemde bobin işi vlf gibi değildir. yani cat5 kablosu ile sarılmış başlıkta bile pı çalışıyor. devreye sönüm direnci yerine pot bağlanacaksa şayet bot girişlerine seri watlı (ben 5w taş direnc takıyorum) direnç takmak lazım zira pot ne kadar kaliteli olursa olsun bu dirençleri girmediğin sürece yanar. potlara gireceğin seri dirençler ortalama 10R gibi bişey olmalıdır. bunun sebebi bobinde oluşan flyback gerilimidir. söndürme direncinin metal film kullanılması elbette iyidir ve eğer watı yüksek direnç bulunamazsa paralel bağlantılarla da aynı değerler elde edilebilir. mesela 550R lik direnç elde etmek için 4 adet 2,2k lık direnci paralel bağladığımızda aşağı yukarı bu değer yakalanabilir.
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1945 : 09 Ocak 2015, 08:26:34 »
slm mc usta;
bence bobin işini fazla kasmaya gerek yok, PI sistemde bobin işi vlf gibi değildir. yani cat5 kablosu ile sarılmış başlıkta bile pı çalışıyor. devreye sönüm direnci yerine pot bağlanacaksa şayet bot girişlerine seri watlı (ben 5w taş direnc takıyorum) direnç takmak lazım zira pot ne kadar kaliteli olursa olsun bu dirençleri girmediğin sürece yanar. potlara gireceğin seri dirençler ortalama 10R gibi bişey olmalıdır. bunun sebebi bobinde oluşan flyback gerilimidir. söndürme direncinin metal film kullanılması elbette iyidir ve eğer watı yüksek direnç bulunamazsa paralel bağlantılarla da aynı değerler elde edilebilir. mesela 550R lik direnç elde etmek için 4 adet 2,2k lık direnci paralel bağladığımızda aşağı yukarı bu değer yakalanabilir.
Sagol selami abi,
Bobin tutmadı mı ya biseyler yanıyor ya mesafe kötü oluyor ya.ben ondan yıldım.
Ben birde görerek öğrenenlerdenim :)
O yüzden kafa bazen basmıyor.
:D
Dt8 ile sarmayı düşünüyorum. 680R 2w ı nasıl elde ederim. 2k7 ile mi olacak yakın deger olarak.
Yukardaki 550R örneğinizdeki 4 adet çeyrek 2.2k yı paralel baģlayinca 1w 550R direnc mi elde edilir. Watı boyle bulursak birşeyler yaparım galiba.
Sizce en iyi bobin direnci kaçtır ustam. 3.5R iyimidir.
Elimde 2.5R 24cm caplı bobin var. Buna 1R 1w Gibi bir direnci seri bağlasam doģru olur mu? Hatta kutu ićine sokette bağlasam

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #1946 : 09 Ocak 2015, 13:53:43 »
680R lik direnc için yerinde olsam 6k8 lik direncten 10 adedini paralel yaparak 680R yi elde ederdim. bu da 2,5w olur,
bobin değerlerine gelince bu iş sana göre veya bana göre olmaz, bu işin matematiği vardır, PI dedektörler de bobin için 2 kriter vardır, bunlardan 1. derine sinyali yollamak, 2. ise hassas algılama yaptırmak. bunlarında etkenleri bellidir. derine sinyali yollayabilmek için düşük dirençli bobin, hassas algılatma yaptırabilmek içinde yüksek endüktans gerekir. tabi bu kriterlerinde bir sınırı olmalıdır. daha fazla detaya girmeden bir konuya dikkat çekmek isterim. mesela pı de 1x1 lik veya daha büyük çaptaki başlıkları ölçün. endüktransları ve omajları  çok düşüktür. sebebi daha derine sinyali yollayıp derinliği artırırken mineraldende min. seviyede etkilenmesini sağlıyor. büyük bir başlıkta tur sayısı 4-5 turu geçmez. omajları 1-1,5R anca gelir. endüktansları 300mH ya vardır ya yoktur.
aynı paralelde küçük başlıkları ele aldığımızda endüktansları çok yüksek (600-800mH) buna paralelde dirençleride yüksektir. konu böylece uzar gider, çok fazla yazıyı uzatıp kimseyi sıkmak istemem. MC ustam amacınız 40 cm lik bir başlık yapmaksa bunun bir ölçüsü zaten var. 0,50-0,70 mm lik telden 23-27 tur. bu da ortalama 500mH endüktansta, max.3R dirençte oluyor.
sonuç olarak sizin hedefiniz ne ise başlığı ona göre sarmalısınız.

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1947 : 09 Ocak 2015, 14:22:09 »
680R lik direnc için yerinde olsam 6k8 lik direncten 10 adedini paralel yaparak 680R yi elde ederdim. bu da 2,5w olur,
bobin değerlerine gelince bu iş sana göre veya bana göre olmaz, bu işin matematiği vardır, PI dedektörler de bobin için 2 kriter vardır, bunlardan 1. derine sinyali yollamak, 2. ise hassas algılama yaptırmak. bunlarında etkenleri bellidir. derine sinyali yollayabilmek için düşük dirençli bobin, hassas algılatma yaptırabilmek içinde yüksek endüktans gerekir. tabi bu kriterlerinde bir sınırı olmalıdır. daha fazla detaya girmeden bir konuya dikkat çekmek isterim. mesela pı de 1x1 lik veya daha büyük çaptaki başlıkları ölçün. endüktransları ve omajları  çok düşüktür. sebebi daha derine sinyali yollayıp derinliği artırırken mineraldende min. seviyede etkilenmesini sağlıyor. büyük bir başlıkta tur sayısı 4-5 turu geçmez. omajları 1-1,5R anca gelir. endüktansları 300mH ya vardır ya yoktur.
aynı paralelde küçük başlıkları ele aldığımızda endüktansları çok yüksek (600-800mH) buna paralelde dirençleride yüksektir. konu böylece uzar gider, çok fazla yazıyı uzatıp kimseyi sıkmak istemem. MC ustam amacınız 40 cm lik bir başlık yapmaksa bunun bir ölçüsü zaten var. 0,50-0,70 mm lik telden 23-27 tur. bu da ortalama 500mH endüktansta, max.3R dirençte oluyor.
sonuç olarak sizin hedefiniz ne ise başlığı ona göre sarmalısınız.
ustam bobini 3r tutturduk diyelim. bu sönümleme direnci neyin nesidir. bobini 3R tutturmak kolay tavsiye edilen kabloları alınca. sönümlemeyi neye göre belirliyorlar, bunu anlamıyorum.
2w 680R yi buldum bu arada. 3w gezmiştim o yok sadece
işte link
http://www.cemenardagul.com/tavsiye.aspx?stokood=680R,%20%255-10%20Adetlik%20Paket%20%20&astokood=Metal%20oksit%20diren%C3%A7%202W&ktgstok=Diren%C3%A7%20%C3%87e%C5%9Fitleri&ktbrfy=2,5

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #1948 : 09 Ocak 2015, 15:41:49 »
Pulse cihazların can damarlarının birisi bu dirençtir.
Bu direnç bildiğiniz gibi pulse sonrası bobinin deşarjını sağlar.Bu deşarz esnasında bir eğri oluşur.Bu eğri gerek ayrım,gerekse de stabilite için önemlidir.
Bu eğrinin belli noktalarından örnekler alınarak metal hakkında bilgi edinilir...
Vlf de akort kondansatörü ne kadar önemliyse pulsede de sönüm direnci önemlidir.
Kısaca değindim.Form içersinde bu konuda daha teknik anlatımlar mevcuttur.

Sönüm direnci bobine parelel bağlanır.Potla değer tespit etmek için,yukarda söylenilen gibi bobine parelel olacak şekilde 100r+1k 3w pot bağlanır...

Aradıklarınızı bu linkden temin edebilirsiniz;
http://www.teknolojiekibi.com/elektronik-malzemeler/
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2015, 15:49:41 Gönderen: onur600 »
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1949 : 09 Ocak 2015, 18:00:07 »
Pulse cihazların can damarlarının birisi bu dirençtir.
Bu direnç bildiğiniz gibi pulse sonrası bobinin deşarjını sağlar.Bu deşarz esnasında bir eğri oluşur.Bu eğri gerek ayrım,gerekse de stabilite için önemlidir.
Bu eğrinin belli noktalarından örnekler alınarak metal hakkında bilgi edinilir...
Vlf de akort kondansatörü ne kadar önemliyse pulsede de sönüm direnci önemlidir.
Kısaca değindim.Form içersinde bu konuda daha teknik anlatımlar mevcuttur.

Sönüm direnci bobine parelel bağlanır.Potla değer tespit etmek için,yukarda söylenilen gibi bobine parelel olacak şekilde 100r+1k 3w pot bağlanır...

Aradıklarınızı bu linkden temin edebilirsiniz;
http://www.teknolojiekibi.com/elektronik-malzemeler/
karadağ ustada  metal film watlı dirençlerde bulunuyormu ki, sadece resim var. malzeme listesi olsa daha iyi olur.

ustam bende bu iş için 2k 3watt pot ve 5w 100r direnç var. resimdeki gibi bağlamıştım. daha hiç kullanmadım. acaba bu resimdeki nasıl bağlanmalı?
ve bunu hazırlayınca bobinede paralel bağlayarak devreye mi bağlıycaz. sonrasında ölçüm nasıl oluyor. yani en iyi nokta nasıl bulunuyor.
resim şu

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #1950 : 09 Ocak 2015, 20:20:49 »
Karadağ usta mesajınızı görmesin ;) enmvaye çeşidi mevcuttur elinde.

Resimdekiler işinizi fazlasıyla görür.
Bağlantı ise; bobinin çıkışı belli oraya montaj yapıyoruz.
R5 sönüm direncimiz.Yani bobine paralel direnç girişi yapacağımız yer.Taş direncin bir ucunu ve pot'un bir ucunu buraya girin.Ölçü aletiyle 680r civarına getirin.Küçük,küçük çevirmelerle size en uygun değeri bulun...
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1951 : 09 Ocak 2015, 22:00:03 »
Karadağ usta mesajınızı görmesin ;) enmvaye çeşidi mevcuttur elinde.

Resimdekiler işinizi fazlasıyla görür.
Bağlantı ise; bobinin çıkışı belli oraya montaj yapıyoruz.
R5 sönüm direncimiz.Yani bobine paralel direnç girişi yapacağımız yer.Taş direncin bir ucunu ve pot'un bir ucunu buraya girin.Ölçü aletiyle 680r civarına getirin.Küçük,küçük çevirmelerle size en uygun değeri bulun...
ustam çok sağoi şişirdim kafanı :)
benim bağlantı doğru demi resimdekine göre, ben şunu düşündüm bunu yaparken. potun direncini en yükseğe aldığımızda 2100r gibi bişey olacak, direnci sıfıra alıncada 100r ölçüm olacak. full sıfır olması potu yakarmış doğrumu?
ustam sizin dediğinizden benim anladığım şu resimdeki gibi: burda tek anlamadığım ise, resimdeki herşeyi uyguladık. en iyi ayarı bulma için, bobine bişey mi yaklaştırcaz en iyi noktayı nasıl bulcaz

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #1952 : 09 Ocak 2015, 22:25:54 »

R5 sökülecek.
En iyi değer arazide alıncak.Tam bir ızdırap oldu ;) siz eniyisimi 680r bir direnç temin edin.Hiç uğraşmayın derim.
Yukardaki öneriler harici durumlar için geçerlidir.
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2015, 22:27:24 Gönderen: onur600 »
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1953 : 09 Ocak 2015, 22:38:35 »
son sorumdur inş :D

bobin 3r gelmezde 2r gelirse, bobine seri 1r direnç takılır mı
bobin 4r gelirse ne yapılır?
bu sönümleme direncini bobinin kendisine taksak yani başlıkta olsa bi sıkıntı olur mu, farklı bobinlere farklı sönümleme ile uğraşmamak için.
bunlarındda cvpbını alırsam bitti sanırım :D
kusura bakma onur ustam benim gibi bobin olayına takılan birisinin soracağı tüm soruları sordum, takılan burdan okur
allah razı olsun

walkman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1954 : 09 Ocak 2015, 23:13:28 »
mc_307 ustam Maşaallah dp2 bölümünü soru yağmuruna tutup sınav yapmışsınız.  ^-^ ^-^

Şimdi sizin sonümleme direnci ayarlama konusundaki sorularınıza çare olacak bir video link ekliyorum. sitemiz de Yıldıray ustamızın hazırlamış olduğu videoyu ekliyorum. Kolay gelisn

http://www.teknolojiekibi.com/yeni/index.php?topic=5630.0          7. mesaj

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1955 : 09 Ocak 2015, 23:30:08 »
mc_307 ustam Maşaallah dp2 bölümünü soru yağmuruna tutup sınav yapmışsınız.  ^-^ ^-^

Şimdi sizin sonümleme direnci ayarlama konusundaki sorularınıza çare olacak bir video link ekliyorum. sitemiz de Yıldıray ustamızın hazırlamış olduğu videoyu ekliyorum. Kolay gelisn

http://www.teknolojiekibi.com/yeni/index.php?topic=5630.0          7. mesaj
:D
Beni biliyon ustam en incesine kadar netlestirip işe başlamak isterim :D

Bu sorular ve verilen cvplar birleştirilip bi konu acılsa bir sürü benim gibi acemiye yol gösterir :)

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #1956 : 10 Ocak 2015, 19:42:46 »
mc_307 ustam.Hepimiz sora,sora öğreniyoz.
Birbirimize faydamız dokunursa ne mutlu hepimize...
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı grkn

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1957 : 11 Ocak 2015, 11:49:14 »
Acil yardm istiyrm mesafenin düşük olması c21' e takılı olan kondansatörle alakası var mı? Arızalı oldugunu nasıl anları ve bu kondansatörun görevi nedir ustalarım acil cvp bekliyorum

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #1958 : 11 Ocak 2015, 12:22:31 »
slm C21 cond. tepkiye etki eder, yalnız senin mesafe sorunun söndürme direnci ile alakalı yani R5 direncini iyi ayarla

Çevrimdışı grkn

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1959 : 11 Ocak 2015, 13:52:00 »
R5 ve taş direnç bu şekilde bağlı