Gönderen Konu: Şifreli Kilit CCS Ufak bir sorun var !!!  (Okunma sayısı 4410 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

centeremr1

• Ziyaretçi
Şifreli Kilit CCS Ufak bir sorun var !!!
« : 28 Haziran 2013, 14:59:41 »
SelamunAleykum...

Ben pic programlamaya yeni başladım, led yakıp döndürme, grafik ekran yazdırma, motor yön kontrol v.s...
Şimdi ise Hobi olarak Odamın kapısına koymak ve şifreli kasa yapmak için bir çalışma yaptım fakat algoritmasında bir sıkıntı yaşıyorum.
Yaşadığım sıkıntı; Şifrelemeyi herşeyi oluşturdum yalnız şifre sırasını yapamadım... >>> Örneğin; şifre 456 ama bunu ''875467'' yazsanızda şifre kabul ediliyor ''346235'' yazsanızda kabul ediyor yani anlayacağınız içinde koyduğunuz şifrenin geçmesi açmanıza yetiyor...
Sıralama yapamadım yani önce 4 e basılcak sonra 9 a basıldığında hata vericek gibi :)

Yardımcı olabilecek varsa Proteus, .C kodlarını falan gönderebilirim Teşekkürler.

Çevrimdışı has_artvin_li

• Er
  • www.teknolojiekibi.com
Ynt: Şifreli Kilit CCS Ufak bir sorun var !!!
« Yanıtla #1 : 24 Aralık 2013, 02:44:03 »
Bir zamanlar pic basic ile rf uzaktan kumanda yaparken mançestır kodu denen bi dalavereyi kullanmıştık :D datalar karışmasın diye vericiden gelen dataları alıcıda test ediyorduk yani her kumandadan gelen sinyale cevap vermesin diye ;)

Mesela 4 byte preamble sinyali yolluyoduk sonra birde asıl çocuk olan iş yapacak sinyali gönderiyorduk örneğin o ilk gönderdiğimiz preamble sinyali 4-3-2-1 asıl işi yapacak sinyal 1

Alıcı 4-3-2-1 sinyaline de uyanıyor 4 bye A 4 byte 5 gibi abuk subuk sinyallere de uyanıyor fakat asıl çocuk 1 sinyalini yakalayamayınca çalışmıyor biz ise alıcıda şöyle bir yöntem kullanıyorduk gelen data1=4 data2=3 data3=2 data4=1 ise ve asıl data=1 ise lambayı yak şeklinde....

Bu da bütün verileri bir nevi şifrelemiş oluyordu ki aynı parçalarla farklı kodlar girerek yaptığımız vericiler birbirlerini kesinlikle etkilemiyordu...

Sizin de algoritma kısmında asıl datayı birkaç byte şeklinde picin eeprom gibi bir alanına yada kendi oluşturduğunuz bir alana kayıt edip kullanıcının girdiği datayı bu sizin kayıtlı data ile karşılaştırıp sonuç doğru ise röleyi çekmesini sağlayabilirsiniz.

Ha derseniz ki ben c kodlarını yolliyim ben ccs c den nerdeyse hiç anlamıyorum mikroc yada proton yada pic basic gibi diller olsa o zaman sizinle ortak paydamız olmuş olur birlikte seve seve bu projede çalışabilirdik...

umarım faydalı olmuştur.