Gönderen Konu: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör  (Okunma sayısı 7487118 defa)

temhem ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

teslacoil

• Ziyaretçi
Ynt: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör
« Yanıtla #3080 : 11 Ocak 2013, 13:33:33 »
my circuit
 r11  1k /r9 100k /r12  4.7k/ r82  100R/ r29  22k/ r31  91k/ r45 8.2k/r21,19,15,13,5,3,8 to 2.2k
-----------------
r30  2.7k ground
r17 5.2k battery indicator
r79 5k volume
you possess you compare me with resistors in the circuit
I understand your problem you can fine-tune r30 2.7k plus 5k potentiometer
adjustment potentiometers on you for what you use
-----------------------------------------
emeksiz
byw 29 shotky bulamazsan sıkıntı etme buna benzer başka takabilirsin metal gövdeli olsun yeter
iyi olur

Çevrimdışı emreelektronik37

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #3081 : 11 Ocak 2013, 17:34:27 »
Mrb Tesla usta r56 haricinde diger direnc degisikliklerini zaten yapmisim r56 yi ise 1 k takdigimda sinyal seviyesi. İle ekrandaki barlar arasinda bir duzensizlik oldu tekrar 680r taktim duzeldi fet eklentisinide yaptim.arazide denemedim henuz ama ev ortaminda degisen bisey yok kotu sayilmaz3adet 6lt 4amper akuyu regule ettim12.6 volta kesinlikle yapilmali sunu anladim benim devremde sorun yok sorun bobinde zaten ayrim konusunda netice alamamda bu yuzden. Resim ekleyebilirsem devrenin resimlerini ekleyecegim ama cep telefonunda pek mumkun deil sarim size ve karadag usta ayrica emegi gecen arkadaslara tesekkur ederim.

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #3082 : 11 Ocak 2013, 17:50:19 »
Bu arada yazmayi unuttum shotky diyot bulamadim her 308 ditot taktim esik 72 de acilirken 120 lerde acilmaya basladi sonumleme egriside bozuldu sokup tekrar kisa devre yaptim sonumleme olmasi gerektigi gibi esikte 72 tiklayarak aciliyor.uyumlamayi ev ortaminda 101 seviyelerine cikardigimda mesafe bariz dusuyor. 6 seviyesine dusurdugumde kararsizlikla birlikte mesafe dahada artiyor.

mrmr16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3083 : 11 Ocak 2013, 18:08:17 »
Dear tesla

I use p10k instead tr1 and  volume 500R instead r82 for sound

also  r30  2.7k / r11  1k / r9 100k /r12  4.7k /  r17  5.2k /

r79 5k / r31  91k / r45 8.2k / r21,19,15,13,5,3,8  2.2k

« Son Düzenleme: 11 Ocak 2013, 18:13:12 Gönderen: mrmr16 »

mrmr16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3084 : 11 Ocak 2013, 19:42:43 »
my detector sense 1tl  at  28cm  with 40cm coil 

how can sense 1tl at 40cm

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #3085 : 11 Ocak 2013, 19:59:37 »
slm nerdeyse bu çihazı yapan bir çok arkadaş bayağı bir hevesle bu cihazı yapmış veya hazır almış ancak çoğu tam manası ile  kullanamadan bir çok sorun yaşarken iletileride kesilmiş.şu menü ayarlama işi dahil bir çok arkadaşa sanırım ağır gelmiş.aslında bu işi menüde direk seçme (toprak yapısına göre)özelliği ekleyerek tam oto yapılabilirdi.unutmayalımki bu işlerin peşinde koşan herkes elektronikçi değil.umarım düşündüğümü anlata bilmişimdir....saygılar
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3086 : 11 Ocak 2013, 20:45:31 »
mrm16
12v 18v battery fully regulated primarily meat device lm7812
Leave a setting knob on the circuit deteriorate Set tr1
Take the meter by connecting the volt meter r30 resistance
Examine the know about the state of metal detection
----------------------------------------------------------------------------------------------------
onur 600
cihazı hiç incelemedin yada hiç görmedin düşünüyıorum sözlerinden
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
bu sözlerim sana değil ortayadır bence herkez en iyi bildiği yoldan gitsin en kestirme yol çünki
cihazda düşük orta yüksek sesli ve normal mod olarak ayrı ayrı var ve cihaz oto ayar ve manuel olarak var
ben sesli modda oto ayarda kulanıyorum cihazın menüdeki diğer ayarlarıyla hiç birini oynamadan bir kere değer girip daha işimiz olmuyor  bırakıyoruz güç 50 frekans 20 kazanç 1  bitti
cihaz toprak üstünde açıldıktan 30 sny sonra sadece artı eksi tuşlarıyla sessiz konuma getirip kullanıyorum
yapamayanların uraşmayanların kendi sorunu bu cihazı yapıpta bana kimse yardım etmedi diyen 1 kişi çıkmaz
ben bu gün hangi devreyi yapcak olsam sorun çıksa kimseyi bulamam
bana gerek yok ama başkasına zor bulur
ama ne devreler varki yapılmış evde kutuların içine  atılmış durumda  bu işin içindekiler daha iyi biliyo
bende ise yapımına dahi baslamadığım tenezzül etmedim 10 tane netteki dedektörün hazır plaketi var istersen bir ara toplu resim ve modellerini ekliyim
ben en iyisini yaparak ise basladım
daha iyisini yapıcak varsa merkez aynı merkez yada ben :D 
gerisi hikayeler simdi roman oldu
-----------------------------------------------------

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3087 : 11 Ocak 2013, 21:31:05 »
işi abartıkça abartık bu gün malzeme konusunda  8)
3 evin max seviyede besleyecek mosfet akıma ve iç dirence dikkat
IRFP064N - Power MOSFET(Vdss=55V, Rds(on)=0.008ohm, Id=110A⑥) - International Rectifier
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/68493/IRF/IRFP064N.html
tesla marka lf356 metal tip :)
http://www.digikey.com/product-detail/en/LF356H%2FNOPB/LF356H%2FNOPB-ND/148067
http://media.digikey.com/photos/National%20Semi%20Photos/LF356H%5ENOPB.JPG
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Çevrimdışı theplot1978

• Yüzbaşı
« Yanıtla #3088 : 11 Ocak 2013, 21:54:43 »
Yeni yapacagim dp3 un mekanik aksami tamam bu gun yarin devreyide bitiririm insallah :-)

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #3089 : 11 Ocak 2013, 22:11:50 »
Dalgıc35 ben malesef byw29 diyot bulamadim.diyotsuz benim cihqzda 72 de aciliyor.byw29 blursam deneyeceyim. Ama cihazda problem oldugunu sanmyorum.bobin bobin bobin baskada birsey demiyorum.

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #3090 : 11 Ocak 2013, 22:48:11 »
slm.tesla cihaz hakkında olumsuz bir yorum yapmadım dp3 ü yapıp yapmama konusundada bişey demiyorum sadece şoför olmak için araba üretme diye şart vb. yok .sadece bir yerlerde çoğu arkadaşın yaşadığı sıkıntıyı biraz dile getirdim.benim bu başlıkta yazılarım 3ü 5i geçmez.bu cihazın kapasitesi bellidir.dp serisinin dijitalize halidir.ama bu güne kadar yapılanların en iyisidir...inan şu ucuz cihazların basit denilen devreleri şaha kaldıranlar var bu elektronik işinde bilinirki sınır yok.bilgi paylaşımı yapmıyorlar ama ben şahsen biliyorum.isbatı olmadan değersizde olsa... sürçi lisan ettiysem affola herkese kolay gelsin....şu an bu dp3 son haliyle ilk hali arasındaki can alıcı farkları gösterilmesini herkesten,bitirenlerden bekliyorum.cok değerli arkadaşlar bazılarınız bana çok kızacak ben ahmet, mehmet olarak soruyorum hakkım değilmi neyse çok uzattım başarılar...        saygılar
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3091 : 12 Ocak 2013, 01:50:03 »
emre elektronik
shotkiyi bobine olan seri direncin yerine yönlendirme yapıyorum bunu nedeni
direncin ısınma ile çok kısa sürede yükselmesi
düşük omajlı bir direncin ısıyla nasıl yükselişe saniyeler içinde kaça katlandığını bir deneyin
aksi taktirde bir nedeni yok shotky ile  ırf yüzlerini birleştirip aliminyum soğutucu takıyorum
metal film dirençlerin wattlı olanlarını soruşturdum bulamadım
bobin konusunda benim sardığım bobinlerlerden ilk fırsat sarın bence devrenizden emin iseniz
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
onur600
bu sözlerim sana değil ortayadır bence herkez en iyi bildiği yoldan gitsin en kestirme yol çünki
-----------------------------------bu sözü baştan söylemiştim
bahsetiğin şeyler suan cihazda mevcut dediğim gibi
her usta bir cihaz üzerinde destek verse yeter tecrübe ettiğin önerdiğin devre varsa özelden yaz
inceleyip yapıyım her türlü detayları hakkında uraşalım sitede yayınlayıp destek veriyim
sitede paylaşılmamış cihaz devreler bizi bağlamıyo ayrıca bir şey varsa vardır yoksa yoktur
uçan kaçanlar takta atıranların ne bana ne sana nede sitedekilere faydası yoksa
hava civadır konusmaya deymez
bir ara sende yap bu cihazı imkanın yada ihtiyacın varsa
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

mrmr16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3092 : 12 Ocak 2013, 13:16:23 »
mrm16

Leave a setting knob on the circuit deteriorate Set tr1
Take the meter by connecting the volt meter r30 resistance
Examine the know about the state of metal detection
----------------------------------------------------------------------------------------------------

dear tesla

I don't underestand what is your said .

pleas tell  me  more

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #3093 : 12 Ocak 2013, 18:55:34 »
Arkadaşlar teşekür ediyorum. Karadağ ustam smd dp3 için kutu ve besleme olayı kolay.Onun reklamı tamamen orjinal baskılı kabartma tuşlu olacak zaten.Bu konudada burada reklamcı bir arkadaşla gittim konuştum. Devreyi büyük oranda dizdim zaten.Smd dp3 yaptığım grubumun finansal olarak küçükce bir problemi var bugünlerde.Onu aştığımda smd dp3'ü tamamlayacam zate.

Sabırsızlıkla SMD dp3 ünü çalıştırmanı bekliyorum.

Tesla usta dun gece cihazi kontrol ettim r 30-2.7 k r9 u 100k olarak takmisim zaten2n7000 feti temin ettikten sonra onuda devreye ekleyecegim.r56 icin 1k metal film direnc yazmissiniz elimde olmadigi icin takmadim bu direnc deisikliginin bize nasil bir katki saglayacaginida belirtebilirmisiniz.regule konusundada kesinlikle yapilmasi gerekli yanliz ben devrenin sarj kismindan cok memnun kaldim.3. Sarjda akude olumlu yonde degisiklikler gordum.simdi gerekli direnc degikliklerini yaptiktan sonra 18 volt icin ayni performansi alabilirmiyim bilmiyorum 3 adet 4 amperlik aku kullanmayi dusunuyorum.
Karadag ustam haklisiniz arazi tecrubem yok.ne ogrendiysek hepsi forum sayesinde olduarazi sartlari olumsuzdu ama havada actigimdada ayni mesafe problemini yasadigim icin ve buyuk bir kayadanda metal sinyalini aldigim icin bir  problem oldugunu dusundum.aslinda ev ortaminda 20 cm lik bir tencere kapagina 120 cm de tiklayan cihaz traktor pullugunu 80 cm de zor gordu.sunu dusunuyorum elektronik parcalarin isi degerleri ilede ilgili bir sorun olabilirmi cunku hava oldukca soguktu.kutu olarakta altinkayanin dt 430 kutusunu kullaniyorum devreyi kutunun en arka kimina monte ettim akuyude orta kusmina kelepceledim.fotografta eklemeye calisacagim.dedigim gibi en cok canimi sikan konu mesafenin sizin verdiginiz degerler dahada dusuk olmasi.benim cihazda bir sagirlik soz konusu ama sebebini anlayamadim.bir arkadasimiz bc transistorleri degistirdikten sonra mesafenin duzeldigini yazmis ama malzemeleride sizden aldigim icin hic suphelenmedim.te

Beni yanlış anlamayın. Birçok kişi kullanımı hatta dedektörün ne olduğunu bile buradan öğrendi. Malzemelerin sıcaklık değişimi var. Özellikle dirençlerin sıcaklık dayanımı çok iyi değil. Bu özel olarak alınmış dirençler haricinde tümü  için geçerlidir. Ama sizin sorununuzun bundan kaynaklandığını pek sanmıyorum. Bazen özellikle opamp kazanç kısımlarında kullanılan düşük değerlikş dirençler nedeni ile ciddi mesafe kayıpları olduğunu görüyorum. Ama sizin elektronikci olmanız müsabeti ile buna pek ihtimal vermiyorum. Kutunun resmini özellikle istememin birkaç neden var. Mesela bobin soketine bağlanan kabloların besleme kablolarına yakın olmaması gerekli. Yada besleme kablolarını mümkünse twist olması gerekli. Yada kabloların kalınlığının yeterinde iyi olması gerekli. Yada kartın mümkün ise vücuda doksan derece konumlandırılması gerekli. Bunlar ve bunlar gibi şimdi aklıma gelmeyen şeyler için fotoğrafı istemiştim. Sonuç olarak her halukarda öncelikle evde 1 tl yi 40 cm civarı algılatmanız gerekli. Sonrasında arazi denemesi yapmak daha sağlıklı olacaktır.

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #3094 : 12 Ocak 2013, 19:04:05 »
Yeni yapacagim dp3 un mekanik aksami tamam bu gun yarin devreyide bitiririm insallah :-)

Çok güzel görünüyor. En kısa  zamanda araziden görüntülerde bekliyoruz.

Saygılar

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #3095 : 12 Ocak 2013, 19:25:46 »
slm.tesla cihaz hakkında olumsuz bir yorum yapmadım dp3 ü yapıp yapmama konusundada bişey demiyorum sadece şoför olmak için araba üretme diye şart vb. yok .sadece bir yerlerde çoğu arkadaşın yaşadığı sıkıntıyı biraz dile getirdim.benim bu başlıkta yazılarım 3ü 5i geçmez.bu cihazın kapasitesi bellidir.dp serisinin dijitalize halidir.ama bu güne kadar yapılanların en iyisidir...inan şu ucuz cihazların basit denilen devreleri şaha kaldıranlar var bu elektronik işinde bilinirki sınır yok.bilgi paylaşımı yapmıyorlar ama ben şahsen biliyorum.isbatı olmadan değersizde olsa... sürçi lisan ettiysem affola herkese kolay gelsin....şu an bu dp3 son haliyle ilk hali arasındaki can alıcı farkları gösterilmesini herkesten,bitirenlerden bekliyorum.cok değerli arkadaşlar bazılarınız bana çok kızacak ben ahmet, mehmet olarak soruyorum hakkım değilmi neyse çok uzattım başarılar...        saygılar

Merhaba,

Olumlu olumuz tüm eleştriler benim şahsım için çok değerli. Sana kızan olmaz merak etme. Aslında benim yazmam pek doğru olmaz ama belki benden sonra da kullananlar yazarlar. İlk olarak DP serisinin amatör kullanıcı için en büyük dez avantajı olan birsürü potansiyometreyi bu tasarımda kaldırdım. Sonrasında dedektörün algılama ve örnekleme noktalarını kendi kendisine ayarlayabilmesini sağlayan bir yazılım geliştirdim. Bu yazılım her ne kadar profesyonel bir kullanıcı gibi ayar yapamasa da dedektörü kullanmayı bilmeyenlerin ilk ayar safhasında işlerini görmektedir. Bunlarla birlikte ilk olarak benim çok da güvenemeden geliştirdiğim ama sonrasında birçok kişinin fazlasıyla memnun olduğu ve benim de Adanada test ettiğim boşluk bulma özelliğini ekledim. Ve bunları tümü ile forum kullanıcılarına sundum. Herkes biliyor ki onlarca kişinin devresini ücretsiz tamir ettim. Onlarca kişiye ücretsiz(boş pic ücreti karşılığına yada pici kendi gönderene hiç ücret almadan) yazılım gönderdim. Ben elimden geldiğince herkese faydalı bir iş yapmaya çalıştım. Bana yönelteceğiniz her eleştri ile de bu sistemi daha iyi hale getirmeye çalıyorum. Eğer sizin daha net olarak yazacağınız talepleriniz olur ise elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışır ve herkesin faydalanabilmesi için buaradn yayınlarım.

Saygılarımla

Çevrimdışı meh_mets

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #3096 : 12 Ocak 2013, 22:03:36 »
yaf ustalar bi sey soracam olmadık bi soru olacak belkı ama bu pulse 3 un hangı bolumu ne ıse yarar oldugunu godteren bı krokı vardı bı zamanlar burda ben onu arıyorum ama bı turlu bulamıyorum bı yardım  edın desem ayıp olurmu

Çevrimdışı meh_mets

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #3097 : 12 Ocak 2013, 22:35:19 »
yokmu bı hacı hoca bi okuyup uflesede su krokıyı bulsam ya :D

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #3098 : 12 Ocak 2013, 23:03:56 »
yaf ustalar bi sey soracam olmadık bi soru olacak belkı ama bu pulse 3 un hangı bolumu ne ıse yarar oldugunu godteren bı krokı vardı bı zamanlar burda ben onu arıyorum ama bı turlu bulamıyorum bı yardım  edın desem ayıp olurmu

Ustam aradığın şema site üzerinde mevcut

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3099 : 12 Ocak 2013, 23:05:37 »
üfürkçülere gerek yok hepsini üfledik :D
ustasıda simdilik burda yok ama çırağı var ben biraz tarif edeyim
1- sarj ve yedek akü bağlantı noktaları
2 -ters ve yüksek voltaja karşı koruma ve 12v besleme kısmı
3- bobin sürücü katı sinyalin kırpılıp islenebilcek hale geldiği kısım
4-gelen sinyalin yükseltildiği ilk opamnp kısmı
5- dijital potansimetre için kulanılan kısım
6-artı eksi 5volt simetrik besleme ve 1.4v sanal gnd  kısmı
7- scr konturollü negatip beslemeli otomatik akü  şarj kısmı
8 -entegrelerin 5v ve 12v enerjilendiren 2ci besleme soft açma kapama yapılan kısmı
9- devreyi picden gelen data bilgilereirne göre yönlendiren entegrenin olduğu kısım
10-sinyal işleme ve örneklemeler yapıldığı diğer opamplar (bu kısmı tam detaylı bilmiyorum )
11-analog dijital cevrici otomatik örnekleme alınan entegre ksımı
12-metal tespitin ile bilgilendirmesine yönelik işlemi bulunan A_D çeviri kısımı
13-metal ayrımı tespitiyle ilgili karşılaştırıcı opamp kısmı
14-fet sürülerin olduğu picden gelen yönlendiremeye göre frekansın belirlendiği kısım
15-pic entegrenin olduğu yazlımsal bilgilerin işlem merkezi
16- buton uclarına giden bağlantı ve dirençler
17-PİC den gelen GLCD ye giden bağalntı pinleri
biraz aceleye geldi ama yapılcak toplanacak bir sürü bilgisayar kasası var
üfürükçülerin peşine gitme sakın daha sonra devam ederiz:D
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
bu bölümde aynı soruyu 10 defada sorsalar cevaplandıracak kişi var bildiği kadarıyla
o yüzden berk kendini mecbur hissetme
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
« Son Düzenleme: 12 Ocak 2013, 23:26:47 Gönderen: Tesla^Pulse^Coil »