Gönderen Konu: Klasik Delta Pulse Dökümanlar  (Okunma sayısı 2112972 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aycho

• Ziyaretçi
Ynt: Klasik Delta Pulse Dökümanlar
« Yanıtla #1420 : 20 Nisan 2010, 18:11:31 »
arkadaşlar ben delta pulse 02 yi yaptım.kart çalışıyor ama sanırsam bazı sorunlarım var.... bobin sabit iken 1tl yi 20cm den algılıyor (başlık:37cm, 0.5mm bobin teli ,37tur)bobine paralel olan direnç ise 2.2K.

Başlığı toprağa yaklaştırdığımda sürekli ötüyor.ayar yapıyorum reset tuşunla susturuyorum ama bir süre sonra yine ince bir ses çıkarar sürekli ötüyor.hafaya kaldırdığımda susuyor...bu şekilde sürekli ayar yapmak zorunda kalıyorum neden olabilir sizce?sizde bu tür sorunlar varmı?  ???

sanırsam normalde 35cm civarında algılaması gerek neden derinlik sorunum var?   ???

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1421 : 20 Nisan 2010, 20:51:48 »
bobinin sarımı fazla olmuş 24 tur civarında sarsan yeterli olur bobinin omajını ölç 3 ohm  vfeya biraz üzerinde olursa güzel sonuç alırsın
2.2 k  direnç yerinede deneme ile direnç tak istersen pot tak onunla en iyi mesafeyi bulduğunda ölç o değerde direnç tak

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1422 : 20 Nisan 2010, 23:24:21 »
hi my name is mohammad and i'm from iran
please excuse me i cant speak turkish
i should build delta and i want to coonect lcd to it
but i have not any information about that please help me and send me all of information about delta pulse  specialy pcb for lcd and other information
thanks alot
my mail:abi_mm_1900@yahoo.com

Hi mohammad, welcome to teknolojiekibi.

You can download document for delta pulse2 from this link:
http://www.teknolojiekibi.com/yeni/index.php?topic=2527.0

and for lcd:
http://www.teknolojiekibi.com/yeni/index.php?topic=1180.0

aycho

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1423 : 21 Nisan 2010, 20:05:58 »
okuduklarımdan anladığım kadar 3-4 ohm arası olması gerekiyormuş delta için...evt ama 24 tur yapınca 1.5 ohm falan oluyor. bende omajı yükseltmek için tur sayısını yükselttim 3 ohm civarında yaptım...paralel olan 2.2K yı söylediğin gibi potans ile deniyeceğim...

ama en önemli sorunum neden delta toprağa yaklaştırınca sürekli ötüyor...12-13cm falan yukarı kaldırmam gerekiyor ötmemesi için ...zaten geriye 7 cm bişey kalıyor toprakta da 3-4 cm düşse  :-\

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1424 : 23 Nisan 2010, 23:34:48 »
aycho arkadaş senin sardığın telin kalınlığı ney 0.5 mm bakır telden bobini 40 cm çapında 24 tur sararsan direnç ortalama 3 ohm civarında gelir biraz fazla gelse zarar vermez mümkünsede 3 ohmun altına düşmesin. 40-45 cm çapındaki bobinle çok iyi sonuçlar alırsın kutu kolayı havada hassas ayarda 90 cm 70 cm nin altına düşmessin kolay gelsin

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1425 : 24 Nisan 2010, 13:16:30 »
adsl kablosundan bobin yapmak isteyen arkadaşların dikkatine adsl kablosu almaya giderken yanınıza 1 MIKNATIS 1 FALÇATA  eğer bulursanı KUMPAS alın öyle gidin önce mıknatısla çekip çekmediğini deneyin çünkü kullanılmayan uclar ki bunlar 4 tane genelde demir kullanılıyor 2. bazende tamamen bakırdan farklı bir malzeme kullanılıyor falçata ile kazıyarak bunu görebilirsiniz galiba alüminyum mıknatıs çekmiyor ama bakırda değil 3. bobin için en ideali 23 awg veya 24 awg kablosu bunlarda yazan kalınlıkta olmuyor bunuda kumpasla ölçmeniz lazım tabi bunları çoğu kablo satıcılarıda bilmiyor ;D

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1426 : 24 Nisan 2010, 13:25:24 »
adsl kablosundan bobin yapmka isteyen arkadaşların dikkatine asdl kablosu almadan önce mıknatıs yaklaştırın bakın çekiyormu genelde kullanılmayan 4  uc demir oluyor ikinci olarak ucları kazıyın bakınki bakırmı bakır yerine alüminyum gib bir malzemede kullanıyorlar mıknatıs çekmiyor ama lehimde tutmuyor üçüncü olarak ideal kalınlık 23 awg bunu bulmakta zorlanırsınız 24 awg kullanın buda üzerinde yazan kalınlık olmuyor omaj yüksek çıkıyor bunuda kumpas ile ölçmeniz lazım çoğu satıcıda sattığı kablonun bu özelliklerini bilmiyor  :D

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1427 : 24 Nisan 2010, 19:00:08 »
Her ebattaki başlıklarınızın sarımında 8 li diyafon kablosu kullanabilirsiniz!..Sırf bakırdır!..Metresi 50 krş...
« Son Düzenleme: 24 Nisan 2010, 19:21:16 Gönderen: ercan »

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1428 : 24 Nisan 2010, 19:23:34 »
Hem küçük,hem büyük cisimler için, en verimli başlık ölçüsü ise 50-55 cm çaptır...
Tabi isteyen 2 cm çap başlıkda sarabilir 2 metre de her şekilde çalışacaktır..
Bizim önerimiz tek kişi kullanımlar için pratik olan ve en verimli olan ölçüdür..kolay gelsin..
« Son Düzenleme: 24 Nisan 2010, 19:33:19 Gönderen: ercan »

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1429 : 24 Nisan 2010, 19:38:22 »
ercan kardeş ben 39 cm capındaki bobinden aldığım verimle 50 cm ve yukarı denemelerimdeki verim pek farklı olmuyor kola kutusunda çok zorlarsam büyük bobinle 10 cm artıyor 60 cm sinide 230 cm aynı acaba neden

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1430 : 24 Nisan 2010, 19:45:35 »
Her başlık için söndürme direncini ayarlamak gerekir, en iyiside başlık içine monte etmek bu direnci...
Bizim önerdiğimiz başlık ebatı hem ufak metalleri iyi yakalamakta hem büyük metaller için yeterlidir.
başlık ebatı daha büyürse başlığın merkeziyle kenarı arasındaki mesafed büyüdüğünden ufak metallerin algılanması daha zorlaşacaktır,fakat büyük ebatlı metallere hassasiyet artacaktır..çünkü alıcı için anten ebatı büyümüştür...bu radyonun antenini daha iyi bir alış için uzatmaya benzer...
« Son Düzenleme: 24 Nisan 2010, 19:48:16 Gönderen: ercan »

Çevrimdışı ...SİNYALCİ...

• Yarbay
  • **
  • ...İNCİNSENDE İNCİTME...
« Yanıtla #1431 : 24 Nisan 2010, 21:12:34 »
ercan abi 55cm başlıkla 1metrekare başlık arasında ör=10x10 malzemede ne fark olur .birde s.direncini bobine takarsak bobini baglamadan cihazı açsak cihaza zarar olurmu teşk şimdiden
...DÜŞMANIN ATTIĞI TAŞTAN , DOSTUN ATTIĞI GÜL AĞIR GELİR BANA...

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1432 : 24 Nisan 2010, 21:38:29 »
Başlık çapı büyüdükçe mesafe artar...bir kez söndürme direnci olmadan ve bir çok kez başlık olmadan çalıştırdım birşey olmadı..yani delta bozulmadı...

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1433 : 24 Nisan 2010, 22:17:51 »
ercan usta sen bilirsin bizim sitede şemaları verilen snifferin mesafesi tek parada, kutu kolada kaç cm sitede arkadaşlar orjinal sniffer olmadığını söylüyorlarda

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1434 : 24 Nisan 2010, 22:32:08 »
Delta pulse ve ve snifferi(çift taraflı büyük  pcb) yaptım ve çeşitli modifikasyonlar denedim...Şunu söyleyebilirim evet bir çok kez yazıldığı üzere delta ve bildiğimiz xr-71 biriki direnç ve kondensatör değerlerinin farklı oluşu hariç ve manual tuneyi saymazsak %99 aynı ...Sadece çalışma frekansları farklı delta 100Hz xr71 300Hz ...performansda çok az bi fark var mesela sniffer daha yüksek frekansta çalıştığından arazideki değişimlerden kendini deltadan daha çabuk uyumluyor ve frekans arttıkça bu uyumlanma hızı artıyor tabi biyere kadar frekansı artırabilirsiniz delta ve snifferde daha fazlası için tx darbe genişliği ve örnekleme zamanlarını yeniden tayin etmelisiniz...
mesafeler deltayla aynı....zaten aynı devre...
« Son Düzenleme: 24 Nisan 2010, 22:45:02 Gönderen: ercan »

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1435 : 25 Nisan 2010, 00:56:34 »
ercan kardeş cevapların için çok sağol birde sniffer deltadan hızlı deniyor yani delta gibi yavaş değil daha hızlı bir şekilde arama yapılabilir deniyor herhalde tek fark bu olsa gerek doğrumu

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1436 : 25 Nisan 2010, 10:22:54 »
Evet daha hızlı olduğu doğrudur...

Çevrimiçi _Hektor_

• Yüzbaşı
  • Sadi
« Yanıtla #1437 : 30 Nisan 2010, 15:03:32 »
selam ercan deltada yine ses gıttı...potansıyometerlerden olmadıgı kesin yanlız 555 altına elimi deydirdigimde hersey bir nevi normale donmus gıbı oluyor ama elimi cekınce ses gıdıyor tl62 ve 4066 degiştirdim sorun onlarda olabılır dıye yıne tık yok..baska bır 555 taktım yıne aynı elımı altına surunce ses gelıyor...sence sorun nedendir..tesekkurler

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1438 : 02 Mayıs 2010, 01:24:18 »
sadi kardeş belkide 555 bulunduğu bölgede soğuk lehim vardır sen 555 e dokununca temas ediyordur ondan ses geliyordur lehimlerini bi kontrol et istersen

aycho

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1439 : 02 Mayıs 2010, 23:07:08 »
SELAM millet size bir sorum olucak....(lütfen bilgisi olan cevaplasın,fikir vermeyin)

1- Deltayı, eski bir radionun metal kutusunun içine yerleştirdim ....acaba metal kutuya yani şaseye  - bağlamam gerekiyor mu?gerekiyor ise , pilden direk - mi bağlıyacam yoksa -12 mi?
  ???