Gönderen Konu: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör  (Okunma sayısı 7467762 defa)

0 Üye ve 32 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
Ynt: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör
« Yanıtla #2880 : 14 Aralık 2012, 22:58:00 »
KARADAĞ hocam kolay gelsin size bir kaç sorum olacak cihaz 3.0 yüklendikten sonra kalibre yapın dediniz nasıl olacağını anlayamadım.Elimdeki başlıkla araziye çıktım eski tuğlalı bir araziydi -30 gösterdi kazdık tuğla çıktı, tekrar tuttum değer göstermedi ve hep eksi değerler gösterdi,eşiği yükselttim aynı oldu.Anlamadığım konu başlığımı değiştirmek gerek, cihazı en iyi ayar nasıl yapabiliriz toprak altında tuğlalı ve mineralli arazide metal algılaması için ne yapmamız gerek kısa anlatırsanız sevinirim. 

Merhaba,

Sanırım siz cihazın daha önce ilk versiyonunu kullanıyordunuz. İlk versiyonda yazılımda + ile - şimdiki yazılıma göre ters çalışıyordu. Yani değerli için - değersiz için + diyordu. Daha sonra bu düzeltildi ve değrsiz algıladığında - yazmaya başladı. Yani tuğlaya - vermesi doğru çalıştığını gösterir. Eğer siz tuğla yada minerale daha duyarsız olmasını istiyorsanız ilk olarak başlangıç örneklemesini 10-15 kademe kadar yükseltmeli sonrasında bitiş örneklemesini de 5 kademe kadar düşürmelisiniz. Bu daha ileriden örnekleme yapılmasına ve minerale duyarlılığın daha az olmasına neden olacaktır.

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2881 : 14 Aralık 2012, 23:27:09 »
fatih2176
osc menüsünde gördüğünüz eğri üzerinden kalibre yapabilirsinizi
başlama noktasını sönümleme direncinde değişikliğe giderek düşürerek ileriye alabilirsiniz
sinyaldeki parazitlenme metal ayrımınıda tr1 ayarıyla tamamlayabilirsiniz
tl082 7ci bacağında 1.5v civarında tutar akünüzün beslemesine göre değişir
örnek bende 12.7v beslemede 1.55v
2n7000 fet eklentisini devreye ekleyin
frekansı 20ye yükseltin
uyumlama hızını 99 yükseltin
R30 direncini 2K7 ile 3k3 arasında değerlerle değiştirin
R9 100k düşürün
------------------------------------------------------------------------
tuğla ve kiremitler yoğun demir oksit içerir büyük parçalar metal etkisi vermesi normaldir
ayrıca bobin konusunda bobinin manyetik alanına taram alanına yaymak için yatık sarım bobinler üzerinde denem yapın hem mesafeden hemde toprak etkisinden kurtulmanızda fayda sağlar
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
bu sekilde oto ayarlar cihaz açıldığı gibi kulanmaya başlayabilirsiniz 5sny içinde açılır 30sny sonrada
hiç bir ayarla uraşmadan kulanmaya başlayabilirsiniz cihazı sesiz konumda kullanmak istiyorsanız
eşiği 2kademe yükseltmeniz yeter açıldığı değerden sonra

Çevrimdışı theplot1978

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2882 : 15 Aralık 2012, 01:22:28 »
Acilista s bari sonuna kadar dolu devreye bobin bagli degil menuye girip dolasim normal tum diyotlari ve 2n 7000 leri degistirdim

Çevrimdışı theplot1978

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2883 : 15 Aralık 2012, 01:25:55 »
2n7000leri 4066lari ve tum diyotlari degistirdim 4051 ve 4094 entegrelerini degistirdim bobin takili degilken s bari sonuna kadar dolu menude dolasim yapilabiliyor

Çevrimdışı theplot1978

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2884 : 15 Aralık 2012, 02:36:10 »
Simdi s barini da duzelttim yanliz bobin takili degil iken ekranda bobini takin yazmasi gerekmiyormu ayarlaniyor yazisi cikmadan direk aciliyor

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2885 : 15 Aralık 2012, 02:54:32 »
Karadağ hocam sesli ayrım modunda büyük bir bileziğin uzak mesade algılamasıyla yakın bir mesafedeki algılama sorununu bi türlü çözemedim.Uzak mesafede değerli olarak algılanan bir bilezik bıraz yakın mesafede tamamen değersiz olarak algılanmakta.Bilezik burgulu bir bilezik değil hocam.Yardımlarınızı bekliyorum hocam.Şimdiden teşekür ediyorum

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2886 : 15 Aralık 2012, 02:55:41 »
-

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2887 : 15 Aralık 2012, 06:13:28 »
 dalgic35
selam abi teşekkür ederim sizler eksik olmayın siteden yeter görüşmek üzere
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
theplot1978
ayarlar menüsünden oto ayarlara geçiş yaparsanız durum normale geçer
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
berk
yeni bir tane devre toparlıyorum bende bir yandan durumu inceleyip sebebine bakarım
ona göre bir çözüm yolu buluruz İnşallah
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Çevrimdışı çavuş

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2888 : 15 Aralık 2012, 07:31:19 »
Karadağ ustam mail attım ama size ulaşmıyor heralde benim dp3 ten ne haber ustam. Randıman veriyor mu?

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #2889 : 15 Aralık 2012, 12:12:31 »
Merhaba,

theplot1978, PIC ilk yüklendiğinde standart olarak otomatik ayar kapalı gelir. Menüden otomatik ayarı açmalısın.

BERK, tl082 nin kazanç direnci ile halka şeklinde olmayan bir altının denemesini yaptın mı?

Çavuş, sana cevap gönderdim. Ulaşmış olması lazım.

Saygılar

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı theplot1978

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2890 : 15 Aralık 2012, 20:37:30 »
Hocam simdi ayarlaniyor yazisi cikti amma velakin cihaz acilmiyor osilaskop ekranindaki egri de muntazam baslik 25cm deneme basligi ve yakininda metal yok :-) 

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2891 : 15 Aralık 2012, 21:59:55 »
furkan_2210
özel mesajına cevap olarak
pr1 akü şarj devresin  akünün tam dolumda kesime gitmesine yarayan ayar tirimpotudur
yaptığınız bobinde ayar tutmuyor ve açılmıyorsa sönümleme direnci yerine 1K potansimetre
takarak uygun direnci bulabilirsiniz bobinin enerjilendiği durumlarda aynı anda dirençtende akım geçtiği için direncin ısınmayla değerinindeğişmesini önlemek için wattlı metal film direnç kullanılır
ayar için watlı pot kulanabilirsiniz kısa süreli ayar için düşük watlı potla ilede
uygun direnci tespit edebilirsiniz çok kısmamak kaydı ile işininizi çözebilirsiniz
önemli olan uygun bobini sarıp uygun direnci takmaktır
sönümleme direnci küçültmek çözüm değildir akü sarfiyatını arttırır ayrıca   
-------------------------------------------------
1- ses devresi tek transistörlü yükselteç den oluşuyor T14 R79 üzerinden ses ayarı yapabilirsiniz
------------------------
2- şarj devresi triştörlü aküyü eksi üzerinden yarım dalga  şarj devresidir tirstörün düz yüzeyi
pice doğrudur yüksek amperli aküler için üzerine metal soğutucu kılıf eklemenizde fayda var
suan bu bölümde hem 12v hemde 18v aküler içn direnç değişiklikleri mevcut
-------------------------------------
3- sürücü kısmı n kanal olarak ırf 840 üzerinde 180hz ile 270hz arasındauygulanan kare dalga ile
aç kapa islemini yapmaktadır bunu süren 2 adet 2n2907 transistör ve bunları konturol eden bs250 fet ile koturolüyle çalışmaktadır
bobine paralel olan metal film direnç üzerinde sönümleme yapılmaktadır
aynı sekilde paralel bağlı diğer 680R direnç ve 2 adet 1n4148 diyotlar üzerinden oluşan flayback voltajı kırpılmaktadır sinyal ilk opamp olan lf356 üzerinden yükseltilip devreye verilmektedir
------------------------------------
4- devrede sanal gnd oluşturmak için seri bağlı 2 adet zener diyot üzerinden oluşturulmuştur 1.4v
bu değer
-------------
5 devrenin girisinde ırf9540 ve buna bağlı 15v zener ile besleme girişine ters ve yüksek voltaja göre koruma altına alınmıştır
-----------------------------
6 ikinci ırf9540 devredeki diğer entegrelerin soft açma kapama işlemi için kullanılmış mosfetidir
bunu süren transistör t12 dir
-----------------------
7- 4066 lar Quad Bilateral Switch Analog sinyaleri dijitale çevirir pice gönderir
2ci 4066 d5 örnekleme almak kullanılan diğer entegredir
---------------------------
8- 4094 picden aldığı yönlendirmeye göre 4051mutipleksira bağlı olan dirençler ile devre  üzerinde kademeli olarak ayarlar dijital pot işlemleri için  kullanılmış
9- tl082 devrenin metal tespiti ve metal ayrımı için kullanılan  son karşılaştırma opampıdır
-----------------------------------------------------------------------
bildiğim yada anlayabildiğim kadarıyla anlatmaya çalıştım hatalarımda olabilir komplike olarak çalışan bu devrenin ustası daha iyi bilir 
-------------------------------------------------
bütün dökümanlar konun ilk sayfasında bulabilirsiniz
http://www.teknolojiekibi.com/yeni/index.php?topic=3797.0
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2012, 22:18:01 Gönderen: Tesla^Pulse^Coil »

Çevrimdışı furkan_2210

• Teğmen
  • *
  • Kimse Hayat Kadar "SERT" Vuramaz..
« Yanıtla #2892 : 15 Aralık 2012, 23:50:43 »
Tesla Ustam

verdiğin cevaplar için teşekkür ederim,, okuldan zaman buldukça devre üzerinde çalışmalara başlicam ..

SAYGILAR..
İnsan birşeyin hayalini kurduğu sürece mutlu ,, elde edince puff !!..

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #2893 : 16 Aralık 2012, 11:13:15 »
Hocam simdi ayarlaniyor yazisi cikti amma velakin cihaz acilmiyor osilaskop ekranindaki egri de muntazam baslik 25cm deneme basligi ve yakininda metal yok :-) 

Dedektörü manuel modda çalıştırın sinyal sesi kesiliyormu bir bakın. Sinyal sesi kesilmiyor olabilir.

Saygılar

Çevrimdışı keçelerli

• Yüzbaşı
  • Goldenmask
« Yanıtla #2894 : 16 Aralık 2012, 12:45:28 »
2 gün önce elime pulse star II  pro denk geldi  deltayla denedim  delta daha iyi  derinlik olarak
(ᵔᴥᵔ)◖⚆ᴥ⚆◗ʕ·ᴥ·ʔ(◕ᴥ◕)

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #2895 : 16 Aralık 2012, 12:57:18 »
2 gün önce elime pulse star II  pro denk geldi  deltayla denedim  delta daha iyi  derinlik olarak

;)

Çevrimdışı class

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2896 : 16 Aralık 2012, 17:19:41 »
s.a arkadaslar
bugun 120x120 lik buyuk baslıkla deneme yaptım.havada 50cm caplı tepsiyi 2,5 metreden sinyal verdi.el çapasına 1.70 m den sinyal veriyor.gittikce ısınmaya basladım dp3 e.

Çevrimdışı jickata

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2897 : 16 Aralık 2012, 20:48:58 »
s.a arkadaslar
bugun 120x120 lik buyuk baslıkla deneme yaptım.havada 50cm caplı tepsiyi 2,5 metreden sinyal verdi.el çapasına 1.70 m den sinyal veriyor.gittikce ısınmaya basladım dp3 e.

Iyi sonuc almIssIn.Birde tel capInI ve sipirleri versen bilgilenmis oluruz.Bende 30 sm capInda 0.8 telden salyongoz tipi bobin sardIm,ama 2 kat.Sipir sayIsI 90 civarlarInda.Direnc 2 Ohm +1 Ohm tas direnc.Enduktan olcme aletim olmadIgIndan enduktansI bildiremiyecem.Sonucu iyi diyebilirim.Hemen hemen 40x40 bobine yakIn.
''Bilgisizler içinde bir bilgili, ölüler içinde bir diridir.'' HZ. Muhammed
''Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.'' HZ. Ali
''En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır.'' Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı class

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2898 : 16 Aralık 2012, 21:42:23 »
s.a
jickata kardes cat 5 kablosu  kullandım.bobin takılı değil yazısı cıkmıstı iç telinden 6 tur daha sardım etrafına 5 ohm yakın direnci oldu oyle kurtardık.cihaz oyle acılmıstı.bugun deneyeyim dedim.gayet guzel sonuclar aldım havada testlerinde.
daha dogrusu bugun ilk cihazı actığımda otomotik ayar yaptıktan sonra bir kac kez 3 metrenin uzerinde aynı tepsiden tıkırdama sesi aldım.3  metreye yaklasınca sinyal sesi verdi.derinlik mevzusunu biraz artırayım dedim ayarlaraı karıstırdım.sonraki denemelerim hep 2.5 metrede sinyal sesi aldım.bahce biraz kalabalıktı.video cekeyım dedim beceremedim.daha dogrusu kendimi gizleyemedim.

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2899 : 17 Aralık 2012, 00:36:09 »
tesla pulse kardesim sana cok tessekkür ederim verdigin bilgiler sayesinde düzgün bir calısma yapabildim allah senden razı olsun ve seni basımızdan hicbirzaman eksik etmesin sen bu sitenin kalbisin kardesim ve ayrıca bana yardım ettigin gibi dikkat ediyorum insan ayırmıyor herkesin yardımına kosuyorsun senin gibi insanlar herzaman bize lazım
tesla ustam ustaların ustası sen berkin sorununuda çözersin yeterki el at elinden massallah birsey kurtulmuyor
Devreni güle güe kullan abi Allah c.c. sendende razı olsun
Allah c.c izniyle o meseleyide çözeriz inşallah
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
class
40cmlik bobin ilele 1 tl 40cm
40x40 metal 2mt
60x60x metal 3mt
büyük başlığı 100x50 seklinde dikdörtgen olarak 0.80mm kablodan 60mt olarak sar çünki ufak başlığa yakın mesafeleri var verdiğin mesafelerin
iyi ama çok iyi değil çünki