Gönderen Konu: CORUM-PI (pı dedektör paylaşımı)  (Okunma sayısı 308063 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yazılımcı

• Ziyaretçi
Ynt: CORUM-PI (pı dedektör paylaşımı)
« Yanıtla #280 : 08 Şubat 2011, 22:26:42 »
aynen kardeşim eğer bi bırakırsan sonsuza giden bi gerilim ben 500 voltu gördüm   400 voltluk kondansatörle.   bunu sınırlamak için yüksüz çalıştırmayacaksın , yada flyback yapacaksın   oda gerilme göre pwm darbe genişliğini ayarlayarak, ama çok tehlikeli . mesela az önce deney yaparken bütün devreyi yaktım büyük bi ümitsizlik içindeyim şimdi, enayi gibi 555 e bağlı 100 ohm luk direnci bi çektim çektiğim anda devreden miyavvv der gibi  bi sönüm sesi geldi daha ne ses var ne görüntü  ;D , bakalım tekrar gaza gelebilirsem devam edicem inşallah. iyi çalışmalar

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #281 : 08 Şubat 2011, 23:25:37 »
geçmiş olsun usta ya, daha basit uygulama yapsanız usta bu kadar v bizi bozar  ;D
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı ali kaptan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #282 : 09 Şubat 2011, 14:46:26 »
devreyi denedim ve çalışmadı.muhtemelen hata yaptım.bahsettiğim açıklamanın daha anlaşılır olması için şema ekliyorum.osilatör katı için 555 kullandım.yani 555 katı sizinki ile tamamen aynı, anahtarlama katı şemadaki gibi.
açıklama için teşekkür ederim.tekrar olmuş oldu

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #283 : 09 Şubat 2011, 15:28:05 »
s.a.
arkadaşlar çorum pı ver.2 için ekteki besleme katını kullanmayı planlıyorum. çıkışta 24,5v var ve opamp, işlemci beslemesine yeterli gelir diye düşünüyorum. uygun şok bobinleri ile paraziti giderebileceğimize inanıyorum. işte şema ve isis dosyası aşağıda
http://hotfile.com/dl/103171008/7ab2627/mc34063.DSN.html
buda şeması

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #284 : 09 Şubat 2011, 15:33:54 »
bu çorum pı de aşamadığım tek konu şuan için ayrım, şöyleki;
değersizde sıkıntı yok ancak değerli metallerde metal başlığa dokunma seviyelerine geldiğinde değersiz ikazı veriyor, belli mesafe ve uzaklıkta sorun yok ve ayrımda 3-5 cm farkediyor, yani algıladıktan sonra 3-5 cm daha yaklaştırınca ayrım işi devreye giriyor. şimdilik bu kısmı böylece bıraktım. elimdeki kart bozuldu, şimdi versiyon 2 olarak tekrar çiziyorum. nasipse hafta sonu 1-2 deneme daha yapmayı planlıyorum. ve artık pı konusunda daha fazla durmanın yersiz olduğunu düşünüyorum. hedefim yavaş yavaş yeni yazılım dilini öğrenirken ki bu en az 6 ay sürecek gibi zira zamanım olmuyor, sıkı bir şekilde vlf dedektör konusuna girmeyi planlıyorum. bu konuda profosör usta yardımcı olacaktı ama henüz sık görüşemiyoruz.

yazılımcı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #285 : 09 Şubat 2011, 15:36:56 »
devreyi denedim ve çalışmadı.muhtemelen hata yaptım.bahsettiğim açıklamanın daha anlaşılır olması için şema ekliyorum.osilatör katı için 555 kullandım.yani 555 katı sizinki ile tamamen aynı, anahtarlama katı şemadaki gibi.
kardeş benim devrede bi stop etmişti devre yandı dedim ama yanmamış , 7805 yanmış sadece , ama 555 falan hepsini değiştirmeme rağmen eskisi gibi çalışmıyor osilaskopun varsa şu 555 çıkışına bi baksana , darbe genişliği ortalama yüzde kaç, benim osilaskopum yokta

mustafa_ozcan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #286 : 09 Şubat 2011, 16:52:20 »
ustalar çorum-pı vers.2 için fabrikasyon pcb yaptıralım yada selami usta sen yap biz senden demonte olarak satın alalım

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #287 : 09 Şubat 2011, 16:57:00 »
ustalar çorum-pı vers.2 için fabrikasyon pcb yaptıralım yada selami usta sen yap biz senden demonte olarak satın alalım

ben fabrikasyon pcb ye varım ama ayrımlı hexi yayınlamam hiç bir yerde...

Çevrimdışı ali kaptan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #288 : 09 Şubat 2011, 18:46:09 »

ben işyerinde denedim olmadı.bugün tekrar denedim olmadı.skop burda yok akşam eve  gidince bakarım.
kardeş benim devrede bi stop etmişti devre yandı dedim ama yanmamış , 7805 yanmış sadece , ama 555 falan hepsini değiştirmeme rağmen eskisi gibi çalışmıyor osilaskopun varsa şu 555 çıkışına bi baksana , darbe genişliği ortalama yüzde kaç, benim osilaskopum yokta

Çevrimdışı ali kaptan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #289 : 09 Şubat 2011, 18:49:25 »
hata oldu sanırım.ben işteyim.devreyi burada denedim olmadı.bugün tekrar denedim olmadı.yani çalışıyor ama voltaj boşta iken bile 17v civarı ve 555 ısınıyor.skop burda yok.eve gidince bakarım.

Çevrimdışı ali kaptan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #290 : 09 Şubat 2011, 18:58:15 »
simülasyonunu verdiğiniz devrede r1,l1 ve d2 üzerinden direk çıkış alınıyor gibi. yani entegre olmasa bile zaten çıkışta 0,7 eksiğini görürsünüz beslemenin.entegre elimde yok onun için de denemeden bişey demek yanılgıya sebep olabilir.

Çevrimdışı ali kaptan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #291 : 12 Şubat 2011, 16:15:27 »
s.a.
arkadaşlar çorum pı ver.2 için ekteki besleme katını kullanmayı planlıyorum. çıkışta 24,5v var ve opamp, işlemci beslemesine yeterli gelir diye düşünüyorum. uygun şok bobinleri ile paraziti giderebileceğimize inanıyorum. işte şema ve isis dosyası aşağıda
http://hotfile.com/dl/103171008/7ab2627/mc34063.DSN.html
buda şeması

bu devrede kullanılan entegreyi bugün bi devrede gördüm.japon firmasının kartıydı.çok hassas çalışıyor.kullanmanızı öneririm

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #292 : 12 Şubat 2011, 16:34:04 »
s.a.
v kısmını hallettim, mc34063a ile 12v girip 23.5v çıkış aldım gayet güzel, devreyi adım adım çalıştırdığımdan henüz tam bir sonuça varamadım, birde iki kartlı yaptım, işlemci kartının header girişleri ters olmuş, sanırım yeniden basmam gerekecek  ;D

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #293 : 13 Şubat 2011, 18:01:00 »
s.a.
arkadaşlar çorum pı ver.2 için bu hafta biraz çalışma yaptım. önceleri şaşıran ayrım konusunda bugün 062 çıkışından başka bir opampla sinyali tekrar alıp invertledim, bazı değişikliklerden sonra işlemciye şaşırmayacak şekilde giriş yaptım. artık devremde değerli, değersiz olarak hiç şaşma yapmıyor. şöyleki elde ettiğim sinyal, +2,2v civarlarında bulunuyor. değerli metalleri gördüğünde bu sinyalimin V ı tepe yapıyor. değersiz metallerde ise V ı 0v seviyelerine çekiyor. yalnız kafamı karıştıran konu, hem değerli hemde değersiz metali aynı anda başlığa yaklaştırdığımda yine değerli sinyali gibi işlem yapıyor. bu kısmı pek anlayamadım.
Ayrıca devremi 2 akü derdinden kurtarıp MC34063A ile tek aküye düşürdüm. sinyalimde parazit olmuyor, zira bilgisayarların power suply lerden söktüğüm troidal bobinlerle çıkışları filtreledim, gayet güzel çalışıyor,

ayrıca ayrım konusunda çalışırken mesafemde düşme olup olmadığını izleyemedim. bende çözüm olarak yeni bir kart daha üretip  ;D (ki kart çizip basmak ve dizmekten artık GINA geldi) ayrım kanalını farklı bir adc kanalından gireceğim, girdiğim noktada yapmam gereken devrem için gerekli olan toprak değerlerini alırken bu kanaldaki değerimi de kaydedip, arama esnasında bu değerden çıkarma işlemi yapacağım. sevindiğim tek nokta şu; önceden ayrım yapabilmek için sinyal üzerinde 5 ayrı noktadan 10 ar tane örnek alıp filtreleyip, ortalama aldırıp metametiksel işleme tabi tutuyordum. artık buna gerek kalmadı şimdi zararım, ilave 1 opamp bir lf398 girişim fazladan olurken işlemcimi kasacak yoğun matematikten kurtulmuş olacağım.
artık çorum pi yeni versiyn çalışmamı önümüzdeki hafta sonuna kadar yeni kart çizim ve dizim işlemi ile gecireceğim.
sonuçları inanın bende merak ediyorum, son hali ile kartım 10x15 cm idi bu gidişle kart büyüyyecekte büyüyecek....

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #294 : 13 Şubat 2011, 20:54:42 »
YA arkadaşlar anlamadığım 19 sayfa olmuş çorum pı konusu ne var ki şimdi dikkatimi çekti, ilk sayfada verdiğim şemada TL062 çıkışı yanlış çizilmiş, ama pcb de doğru çizmişim.
bir atasözü var, kendi söyledi kendi oynadı diye, bende o duruma düşmüşüm, şu çorum pı konusuna bakıyorum %80 benim yazım, yok kızdığım felan yokta, bildiğimiz kadarıyla bişeyler anlatmaya belki öğretmeye çalışmak, demekki o da bi işe yaramıyormuş, olmazsa admin kardeşimiz bu başlığı kilitlesin zira bana biraz anlamsız gelmeye başladı  ;D  ;D  ;D

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #295 : 13 Şubat 2011, 20:55:42 »
pardon 15 sayfa olmuş, görürkende yanlış okumaya başladım gayri  :D

ayantas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #296 : 14 Şubat 2011, 00:45:16 »
Ben takip ediyorum çalışmanızı ancak elektronikten ah bir anlasam da yardımcı olabilsem.

Çevrimdışı ali kaptan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #297 : 14 Şubat 2011, 09:52:17 »
böyle düşünmenize üzüldüm.
şahsen ,kendi projelerimle bile uğraşmaya vaktim yokken bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışıyorum.umarım çalışmalarınızı bizimle paylaşmaya devam edersiniz.

Çevrimdışı bitkici şakir

• Yüzbaşı
« Yanıtla #298 : 15 Şubat 2011, 15:16:42 »
valla selami ustam sen anlatıyorsun ben okuyorum.ama açık söyleyeyim eşekliğime say ben bu hoşahtan bişey anlamadım.yani taşıma su ile değirmen dönmüyor,yaş ilerledikçe insan daha unutkan oluyor.ileriki senelrde beni daha iyi anlayacaksın.bazı,bazı ya diyorum hiç bir yararım olmuyor çıkayım bir dahada girmeyeyim ama işte aşırı ilgiden kendimi alamayıp yine giriyorum.allah çalışmanda yardımcı olsun.kullara kalırsan mafiş...

ayantas

• Ziyaretçi
CORUM-PI (pı dedektör paylaşımı)
« Yanıtla #299 : 17 Şubat 2011, 13:16:08 »
pro-Tr hocam mrb.

Çorum pi çalışmanızda bir gelişme varmı? İnşallah emeğinizi yarım bırakmazsınız. Her ne kadar da elk. ten anlamasamda manevi anlamda sizi destekliyor ve başarılar diliyorum.