Gönderen Konu: Darbe indüksiyon dedektörleri için arama başlığı tasarımları ve verimleri  (Okunma sayısı 304486 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı class

• Yüzbaşı
sayın teslacoil yaptığım deneme balkonda oldugu için etrafı malum balkon demirleri var arasıra yer değistırdiğimde 20 sn bazen 30 sn de acıyor.eşik değerleride farklı oluyor derin lik mesafeside değişiyor.

toprak denemesini salyangoz bobinde yapmadım.ilk fırsatta yapacam.benim suan 0.85lık 3.6 ohm gelen 40 cm capında eski usul kare baslık sarım bobinim var, bunu tekrar salyangoz seklinde sarsam 3.6 ohm gelen bobinin ohm da değişiklik olurmu?.salyangoz seklinde sarım yaparken orta gobegi kac cm bosluk tutayım.bosluktan sonra karemi veya yuvarlak mı sarsam daha iyi olur.

26 cm gelen salyangoz bobin 2.6 ohm geliyor.sanırım bunun enduktası dusuk. devrede bir parca (ismini bilmiyorum)asırı ısınıyor. bu halıyle bile 2 cesit eski sarım baslık yaptım 20cm ın uzerine cıkamadı(1 tl).bu baslıkla 1tlyı bir kac defa 30cm de sinyal verdi.cihazı tam anlamıyla kullanamadıgım için bu sonuclar cıkıyor.belki daha farklı olabilir.
boyle bir calısma yaptıgınız için sizi kutlarım.basarılarınızın devamını dilerim.
saygılarımla

Çevrimdışı thunderbolt

• Yüzbaşı
sayın class,
bobinin omajı sarım şekli ile değişmez, aynı uzunlukta kablo kullandığın sürece değişmez
sarım şekli endüktansı etkiliyor, kablo uzunluğu aynı olduğu halde sarım sayısı değişir ve endüktans farklı çıkar
orta boşluğun ve bitmiş çapın ne olacağı ne aramak istediğinizle ilgili. hem küçük hem büyük cisimleri görsün isterseniz orta boşluğu düşük tutmak gerekir
ancak orta boşluk küçük olunca sarım sayısı çok artacak bu da gereksiz kapasitif etkiyi artıratacaktır
yani bunun kuralı fazla gürültülü olmayan bir ölçüde tutabilmek aslında
1mH geçmeyin, sarım sayısı max 60 spir.

en güzeli, 800uH, 45spir civarı yakalamak, orta boşluk 20cm civarı oluyor

teorik olarak bir bobin çapının %5'inden küçük cisimleri görmüyor
yine teorik olarak çapının 5 katı mesafeden algılama yapabilir
yani 40 cm'lik bir bobin 2cm'nin altındaki cisimleri görmeyebilir, max 2m algılayabilir

Çevrimdışı class

• Yüzbaşı
orta gobegin kare veya yuvarlak olarak baslaması ikisi arasında fark olurmu.kare mi yuvarlakmı sarmak daha mantıklı?

teslacoil

• Ziyaretçi
biz yuvarlak başlık kalıplarına uygun olsun diye yuvarlak yapıyoruz eğer hazır kalıp kulllanmak istemiyorsan kare sar bence 20den40 arası 0.80 telle
millet omaja göre sarım yapsada bir bobin değeri omaj değil endüktanstır
endüktansa göre bobin hazırlanır bizde öyle yapıyoz kare sarımların endüktansı daha düşük olduğundan daha fazla tel sarabiliyoruz  ve örnek çap olarak  40cm dairede 50 metre kablo 40cm karede 60metre sarılabiliyor dairenin 1tl mesafesi 40 cm karenin mesafesi 50 cm bu sarım için
izoleli kablo kullan hem sarması kolay hemde hem performansı verdiğim mesafelerde üstlerdeki her türlü yazı resim bilgiler var
ayrıca en son konuştumuz mevzu aklımda müsait olunca haber vericem sana o zaman kadar acele etme
cihazda ısınan parçalar var demissin bunlar ya shotky diot yada mosfettir buda bobin direnci düşük olduğundan kaynaklanır bobin direnci kaç ise buna seri direnç ekleyerek 4ohm değere yükselt yoksa o şekilde akü çok çabuk biter yanma patlam olmaz merak etme kısa devreye kalmadıkça çıkışlar
kablo omajı  boşta ölçtüğün değer neyse nasıl sararsan  sar değişmez ama endüktans çok farklı
aynı boydaki kablo sarım  şekline ve durumuna göre çok farklı değerler verir
en azından arada ki farkı sen kendin sahit oldun aynı çapta  yaptığın çapta bobin için   birinde 20cm olan diğerinde 30 cm is bu bobinin diğerine göre yüzde 50 performanslı olduğunu göşterir 40 cm sarınca 45 side 50de görürsün merak etme bu ufak objelerdeki fark büyüklerde daha fazla arasındaki farklar suan 1.x1  metalin mesafesi 3mtr
bir tek mesele kaldı en önemlisi cihazın toprağa yakın durmasındaki ötmesi buna elektronik çözüm bulmak lazım benim  test arazi işide sürekli erteleniyo başkaları yüzünden bir hayır var bu işte ama anlamadım neyse koskoca sitede bir hayır sever güzel bir test neticesi bilgi verse bende artık başkalarında bir şeyler öğrensem ne güzel olucak halbuki bu işleri acemizi biziz ustalar kayıp
karadağ usta başını kaşıycak vakti yok ben durumunu çok iyi biliyomki suan bide osilascop yazılımıyla uraşıyor
nerde bu millet nerde bu devlet nerde bu ustalar gerlsin bize yardım etsin işlemciler yanmak üzere 
 :-[  :P  8)  ^-^  O0  :-*

Çevrimdışı spradon

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
Selam tesla usta;
Aslında bir an önce arazi testi yapıp videoları eklememiz gerekiyor, ama nedense hep birşeyler bahane olup kursağımızda kalıyor. bugün için gidecektik denemeye ama yağıştan dolayı yarım kaldı. kısmetse cuma günü arazi testine çıkıyoruz. İnşallah bir aksilik çıkmaz. Dp3 le ilgili ciddi anlamda arazi testi yapan olmadı. Buda bizim bir eksikliğimiz. Memlekette olsaydım toprağın anasını ağlatmıştım 8) ama malesef istanbul şartları. Bir sorun olmazsa cumartesi günü videoları yayınlayacağım. bu test gerçek arama olacak, umarım birşeylerde buluruz. ;D. Herkese kolay gelsin saygılar..

teslacoil

• Ziyaretçi
plastik başlık kalıbını içine yerleştirilmiş halini ve tam takım olarak bobin setinin resimlerini ekliyorum
ağırlıklarını da ayrıca bunlar
Boş başlık pvc kalıbı               750 gr
sarılmış bobin                        400 gr
ara bağlantı kablo soket        135 gr
plastik tutma kolu                  170 gr
ahsap sapı                             200 gr
1285 +370 = 1655gr toplamda suan
boş pvc başlık kalıplarını karadağ ustadan temin edebilirsiniz isteyenler
bobin konusunda herşeyiyle tam olarak test edip en iyi haline getirdikten sonra isteyenlere yardımcı olabilirim ara bağlantı kablosunu silikon izoleli folyolu mic kablolarından araştırıyorum
büyük ihtimalle 100 mtr olarak satarlar eğer bulup alırsam 2mtr lik olarak 3 girişli metal soketiyle beraber yanına eklerim
tutma kolu olarak tamamen metal olmayan malzemlerden bulmaya çalışın bulamazsanız
plastik su borularından yapmaya çalışın hem pahlıya satıyolar hemde bedava verseler gene kullanmam metal olanları bobin metal algılam mesafelerini yukarda bakarsanız neden olduğunu anlarsınız
bunlarda resimleri

Çevrimdışı class

• Yüzbaşı
sayın teslacoil
bu baslıklar kac cm lik capı var.

teslacoil

• Ziyaretçi
40cm lik resimde görünen hazır olarak karadağ ustadan talep ederseniz gönderebilir size içinede tarif ettiğim ölçülerde uygulabilirsiniz taşınabilir enfazla  boyut bu olduğunuduğunu düşünerek bunda karar
kıldım iki kişi taşınan daha büyük boyutlar için çalışma yapıcam o zaman açıklarım detayları sizlere

Çevrimdışı spradon

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
slm tesla usta;
 Ara bağlantı kablosu olarak dış izolsesi elastik , esneyip kopmaması için iç astarı keten iplikle gerilmiş anfi kabloları mevcut, çok kullanışlı bir kablo. tetere kablolar gibi kırılma kopma gibi bir derdi yok. ben başlıklara bu kabloladan kullandım sizede tavsiye ederim.
saygılar..

teslacoil

• Ziyaretçi
spradon teşekkür ettim niyetimde zaten  bahsetdiğin sebeblerden dolayı öyle bir kablo kullanmak istedim gidince kablonun yapısına göre 2 sinide karşılaştırım işimizi görücek kablo hangi isim ve özellikte geçiyorsa onuda sizlere bahsederim dıştaki plaştik malzeme ne işe ezilmelere ve darbelerede dayanıklı   bide folyosu ve yanında çıplaktelli topraklamsı varsa tam olur
ses sistemleri işindeyken kulanıyorduk 16 sene geçti üstünde zaman akıp geçiyor :)

Çevrimdışı ramsona16

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
Ustam ellerine saglık konuşuyor başlık çok güzel olmuş,e performansta 10 numara daha ne olsun herkese hayırlı olsun...
Kalb kırmak, Kâbe'yi yetmiş defa yıkmaktan daha kötüdür) buyurulmuştur. iyi olsun, kötü olsun hiçbir insanın kalbini incitmemelidir. Allahü teâlâyı en çok inciten, küfürden, inkârdan sonra, kalb kırmak gibi büyük bir günah yoktur.”

Çevrimdışı spradon

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
selam tesla;
bahsetmiş olduğum kabloda topraklama da mevcut.

teslacoil

• Ziyaretçi
herkese selam
bobinle ilgili gereken çalışma ve denemelerim bitti ilk fırsatta havada ve toprakta test videolarını ekliycem bu konuda benden yardım isteyen istekte bulunanlar özelden tekrar bana bildirsin
su anki haliyle bobin direnci 1.7ohm 2.2ohm seri taş direnç kablosuyla beraber toplamda tam 4 ohm geliyo endüktansını biraz daha yükseltim sıkıntı yaratmıyor devredeki sabit sönümleme direnciyle çalışıyo 1.15mh olarak yaptım
verimi ve mesafeleri video ekliycem öğrenirsiniz şimdilik sürpriz olarak kalsın
bana hediye olarak baslık kalıbı gönderen theplot1978 abime tekrar teşekür ediyorum  emaneti hazır kalıp içinde gözüken haliyle resmini ekliyorum en kısa zamanda karargaha denetime bekliyoruz
mustafa hocamdan bobinlerin bir tarafına teknoloji ekibi tasarımı rica edicem  :)
ayrıca olayı ilerde biraz renklendirmeyi düşüyorum fanatik bobinler sarı kırmızı - sarı lacivert olarak
daha büyük çaptaki bobinler için ayrıca çalışmaları başlatıcam
herkesin bildiği gibi delta pulse bobinler ekranlanamıyordu bu konuda baya ilerleme kaydettim
ilerde neticelerini alırım o konuyu zaten  diğer başlık konusunda devam ettiriyoruz gereken her türlü bilgiyi vericem herkeze iyi çalışmalar

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
Tesla ustam 1.15mh çok yüksek bir değer.Bobinin doyum noktasının çok üstünde bir değer.Bu endüktans değerinde ayrımda sorun yaşamadınmı.Hem ustam 1,7 ohm değerinde NYA kabloda bu değeri nasıl elde ettin.

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
Büyük başlıklarda hep salyangoz bobini dikey olarak sardım.Kısa vadede bu işi yataydada görmek istediğim için sarımı yapacağım çıtaların bana gelmesini bekliyorum.Tesla ustam şimdi ben baya merak ettim 3.0 versiyonunda mesafe nekadar değişti. Patlıcan kebap acele cevap ustam :)

teslacoil

• Ziyaretçi
ayrımıda toprakla ilgili sıkıntılarda mesafelerde suanda her konuda gayet iyi noktada 0.80 nya kablo1mm çapında bakır tel amaç düşük dirençte yüksek endüktans almaktı manyetik alanı yükseltmekti  taş direnç sadece mosfeti koruyo bu konuda süpe sıkıntı olan lar ac ve dc de omik direnç nasıl bir durumu var araştırsınlar
endüktans meselesine gelince 5mh lik sarımlar bile yapıp denemeler yaptım  çalışmaya gene çalışıyo fakat fetleri uçuruyo :D
ayrıca bu hafta içinde yardım cabalarım ve argeler yüzünde 3 cü kez yandı v3 versiyonu pic hala
beklemede ekran tarama hızı süperdi spekturum öncekine göre iki katı hızlı çalışıyodu hüseyin hocam fena ince ayar çekmiş emir komuta zincirini oluşturmuş
bu gün hurdacıyla konuştum çıkan bakır hurdadan telafi edicez artık masrafları
yarın nasipse parçaları  tedarik edip cihazı çalıştırıcam
birde ayrı bir konu var metallerin durumuna göre algılama meseleri dik sarımlar dik metallere iyi tepki veriyo hem yatay hem dikeymi yapsak acaba ama genelde metaller kuzu kuzu yan yatıyo
o yüzden yatay olması bana göre mantıklı olan
sebeb su manyetik alanın içinde metalle dengeli olarak voltaj indüklenmesiyle ilgili metalde artı eksi kutuplar olusucak sekilde metali bu manyetik alan nekadar keserse o kadar cabuk doyuma ulaşıp geri yansıtıyo cihaz algılamaya başlıyo

Çevrimdışı class

• Yüzbaşı
sayın tesla usta
elektrik malzemesi satan bir dukkanda nya kablo var dedi.toplam kesiti izolesiyle 1.5 mm dedi.Baslık yapımı için uygunmudur?

Çevrimdışı spradon

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
herkese selamlar;
 Arkadaşlar 60'lık ve üstü büyüklükteki başlıkların yapımında kalıp olarak pvc kablo kanallarını kullanabilirsiniz, çok kolay ve kullanışlı. aynı zamanda çok hafif.

teslacoil

• Ziyaretçi
class tel kesiti olarak 0.50 0.80 1mm bunları kullan fazlası
kablolarda mm2 cinsinden alan olarak bşlgi verilir bazen bu değerleri karıştırma
uygun değil yani hem ağır olur hemde çok düşük omaj verir
1mm 100 mtr de 2.45 ohm
0.80mm 100 mtr de 3.60 ohm
0.50mm 100mtr de  9.8 ohm
0.80 en ugunu her türlü sarımlar için büyük küçük
------------
sprodon büyük başlıklar için denemelere yakında başlıycam daha önce bir kaç kişiyi senin söylediğin gibi olabilir demiştim tecrübelerini yada yaptıkların hakkında imkan dahilinde bilgiler verebilirmisin mümkünse resimde olur
ben 30x60 40x80 50x100 gibi düşünüyorum boyutları kare değilde dikdörtgen hem daha zahmetsiz ve aynı işi görüceğini düşünüyorum kare yapmak gereksiz yere zahmet oluşturucak her konuda  40x80 aklımda olan şimdilik sabit taşınma imkanıda olur parçalamaya gerek kalmadan

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
Büyük başlıklarda en ideal boyutlar 60x100 boyutlarında başlıyor.Ondan aşağı çaplarda büyük objelerde verim iyi değil.Ben 1x1 vede 1x0,75 m başlıklarda denemelerde bulundum.Sarımlar dikey salgoz sarım tipinde.Ölçüler değiştikce mesafe aşağılara iniyor