Gönderen Konu: SMW TOPRAK DENEMELERİ  (Okunma sayısı 304629 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa-

• Binbaşı
  • *
Ynt: SMW TOPRAK DENEMELERİ
« Yanıtla #60 : 09 Ocak 2013, 01:57:10 »
pdf + lay çizimi mesaj ekinde.

skorpio

• Ziyaretçi
« Yanıtla #61 : 09 Ocak 2013, 11:24:17 »
Mustafa Ustam çok sağolasın

Çevrimdışı bitkici şakir

• Yüzbaşı
« Yanıtla #62 : 09 Ocak 2013, 23:39:26 »
mustafa ustam Allah razı olsun, çok sağol...

Çevrimdışı bitkici şakir

• Yüzbaşı
« Yanıtla #63 : 10 Ocak 2013, 23:12:54 »
mustafa ustam bu cihazın yapılmış bir resmini koyabilirmisiniz,hani resim çözünürlüklü olursa çok makbule geçecek...birde ben bu gönderdiğiniz lay dosyasını açamıyorum bende sprınt layout 5.0 var maalesef  daha yüksek crek lenmiş bir program bulamadım,bu dosyayı nasıl açabilirim.
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2013, 23:31:59 Gönderen: bitkici şakir »

Çevrimdışı Mustafa-

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #64 : 10 Ocak 2013, 23:40:24 »
ben bu devreyi yapmadım ama geotech'te yapanlar var Şakir ustam
smw=Serbian Most Wanted
http://www.geotech1.com/forums/showthread.php?13392-Serbian-quot-Most-Wanted-quot

Çevrimdışı Mustafa-

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #65 : 10 Ocak 2013, 23:47:35 »
mustafa ustam bu cihazın yapılmış bir resmini koyabilirmisiniz,hani resim çözünürlüklü olursa çok makbule geçecek...birde ben bu gönderdiğiniz lay dosyasını açamıyorum bende sprınt layout 5.0 var maalesef  daha yüksek crek lenmiş bir program bulamadım,bu dosyayı nasıl açabilirim.

şakir ustam çizim dosyasını bu linkteki
http://www.teknolojiekibi.com/yeni/index.php?topic=4557.0
8.iletide bulunan ekteki programı kurarak açabilirsin.
saygılarımla.

Çevrimdışı itaatsiz

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #66 : 11 Ocak 2013, 00:01:11 »
ustalarım izninizle size bi sorum olacak.bu vlf cihazlarda tx katının çıkış gücünün düşük olmasımı yoksa güçlü olmasımı daha iyi.bir zamanlar manyetik alanın gücünü arttırmak için ferrit nüve kullanmıştım.10cm uzunluğunda ferrite bobin sardım fazla uğraşmadımda hatta,mesafe 2 katına çıkmıştı

BigBang

• Ziyaretçi
« Yanıtla #67 : 11 Ocak 2013, 00:55:47 »
ustalarım izninizle size bi sorum olacak.bu vlf cihazlarda tx katının çıkış gücünün düşük olmasımı yoksa güçlü olmasımı daha iyi.bir zamanlar manyetik alanın gücünü arttırmak için ferrit nüve kullanmıştım.10cm uzunluğunda ferrite bobin sardım fazla uğraşmadımda hatta,mesafe 2 katına çıkmıştı

Bu sorunuzla konuya ilgili insanlar 2'ye ayrılacaktır . Benim düşüncem "güçlü verici ve daha az gain'li alıcı" dan yanadır . Ama bu sadece bir tercihtir . Şu da var: Vlf'lerde pil canavarına dönüştürecek kadar güçlü bir vericiye de gerek yoktur .

Çevrimdışı itaatsiz

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #68 : 11 Ocak 2013, 18:10:28 »
benim düşüncem vericiyi güçlü yapınca sinyal daha derine iner mantığıydı ama tabiki bu konuda bi çalışmam olmadığı için sadece düşünceyle kalıyo.belki bu konuda bi çalışması olan olmuşturda elde ettiyi bilgileri bizimle paylaşır diye düşündüm.benim düşüncelerim büyük ölçüde verici gücü algılama mesafesine etki eder,bununla ilgili çok ciddi bi çalışmam olacak yakında hatta çıkış katı hazır bile şuan blw83  :D

Çevrimdışı bitkici şakir

• Yüzbaşı
« Yanıtla #69 : 11 Ocak 2013, 23:31:02 »
mustafa ustam ellerine sağlık çok sağol,bu gün indirdim çok yoğun ve yorgunum artık ysrın akşama kur dosyasını falan kurarım,işlerinde başarılar dileği ile selam ve dua.... itaatsiz çalışmalarında başarılar dilerim, belkide smw ye göre çalıştırırsın aslında bu güzel bir devre yapanlar çok memnun...

Çevrimdışı itaatsiz

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #70 : 12 Ocak 2013, 18:35:50 »
teşekkür ederim bitkici kardeşim çalıştıramamam için bi sebep yok,SMW yeniden düzenleyen dekamon ustamızın sayesinde işin içinden çıkabilirim burda bir sürü usta var,ben dedektör piyasasına yabancı olabilirim ama elektronik piyasasında 10 yılı aşkın tecrübem var,işimi severek yapıyorum

Çevrimdışı bitkici şakir

• Yüzbaşı
« Yanıtla #71 : 12 Ocak 2013, 23:26:17 »
allah kolaylık versin, ben hala elektroniği kavramaya çalışıyorum ...

Çevrimdışı bitkici şakir

• Yüzbaşı
« Yanıtla #72 : 12 Ocak 2013, 23:38:21 »
dekamon ustam bu cihazın ayırım katı yok mu  ? yoksa ben mi göremedim ? zaten geotehc sitesine bir türlü üyelik yapamadım,yardımcı olursan bu cihazı kafaya taktım yapmayı düşünüyorum. ama bilgilerin tam olması lazım...selam ve dua ile,işlerinde kolaylıklar dilerim...
« Son Düzenleme: 12 Ocak 2013, 23:40:31 Gönderen: bitkici şakir »

Çevrimiçi turkuyaxxx

• Yüzbaşı
« Yanıtla #73 : 12 Ocak 2013, 23:51:57 »
dekamon ustam bu cihazın ayırım katı yok mu  ? yoksa ben mi göremedim ? zaten geotehc sitesine bir türlü üyelik yapamadım,yardımcı olursan bu cihazı kafaya taktım yapmayı düşünüyorum. ama bilgilerin tam olması lazım...selam ve dua ile,işlerinde kolaylıklar dilerim...
usta bende elektroniği öğrenemeden bu işe başlıycam dene yanıl belki öğrenirim bu arada dekamon usta ve diğer ustalara sizler çok basit gelen sorular sorabilirim. şimdiden kolay gelsin herkese

Çevrimdışı tekin_efe

• Yüzbaşı
« Yanıtla #74 : 14 Ocak 2013, 14:20:40 »

hocam nasıl yaptınız feritle biraz detay verirmisiniz.

Çevrimdışı itaatsiz

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #75 : 14 Ocak 2013, 18:47:25 »
sayın tekin efe kardeşim ben ferrit olayını ıdx proda denemiştim.luck starı yaparsam ondada deneyecem.ben deneme yaparken 10cm uzunluğunda çubuk ferrite ıdx pronun frekansını ölçü alarak bobin sardım.tur sayısını tel çapını hatırlamıyorum çünkü deneme yanılma yöntemiyle yapmıştım.tx e ferritli bobini taktım,rx e ise iç çapı 10cm olan ekranlanmış O şeklinde bobin taktım.rx ve tx bobinlerini yerleştirdiğimde ikiside aynı çapa denk geldiği için rx bobinini tx bobininin üzerine ortasına gelecek şekilde koydum.daha önce 10 cm den algılatabildiğim metali ona 40cm gibi bi mesafede algılattım bu mesafe tam 4 katı ediyordu.ben size 2 katı dedim çünkü sizleri heyecanlandırmak istemedim zira ben bu işe yeni giriştim ferritin algılaması belki her metalde aynı tepkiyi vermeye bilir yada ayrım olayında ne gibi farklılıklar gösterebilir onu biliemiyorum ama ferritle deneme yaparken bişey farkettim.bobinlere demir türü yaklaşınca frekans 6.50 den 6.30 lara kadar iniyodu ama bakır veya parlak galvaniz kablı metal yaklaştırınca o zamanda frekan 7.1 lere çıkıyodu.frekanstaki bu oynama metalin yakınlığına göre değişiyoduama demir türlerinde eksiye inmesi bakır türünde artıya çıkması benim aklıma ayrım diye geldi fakat bu durum lcd ekrana nasıl yansıtılır onu bilmiyorum.yinede dediyim gibi bu konuda uzman biriyle görüşmeden bence boş hayallere kapılmasın kimse.bu konuda bi gelişme olduğunda emin olun bu forumda mutaka paylaşılacaktır.bu konuda tesla ustamızla bi görüşme yapcam

BigBang

• Ziyaretçi
« Yanıtla #76 : 14 Ocak 2013, 21:56:37 »
sayın tekin efe kardeşim ben ferrit olayını ıdx proda denemiştim.luck starı yaparsam ondada deneyecem.ben deneme yaparken 10cm uzunluğunda çubuk ferrite ıdx pronun frekansını ölçü alarak bobin sardım.tur sayısını tel çapını hatırlamıyorum çünkü deneme yanılma yöntemiyle yapmıştım.tx e ferritli bobini taktım,rx e ise iç çapı 10cm olan ekranlanmış O şeklinde bobin taktım.rx ve tx bobinlerini yerleştirdiğimde ikiside aynı çapa denk geldiği için rx bobinini tx bobininin üzerine ortasına gelecek şekilde koydum.daha önce 10 cm den algılatabildiğim metali ona 40cm gibi bi mesafede algılattım bu mesafe tam 4 katı ediyordu.ben size 2 katı dedim çünkü sizleri heyecanlandırmak istemedim zira ben bu işe yeni giriştim ferritin algılaması belki her metalde aynı tepkiyi vermeye bilir yada ayrım olayında ne gibi farklılıklar gösterebilir onu biliemiyorum ama ferritle deneme yaparken bişey farkettim.bobinlere demir türü yaklaşınca frekans 6.50 den 6.30 lara kadar iniyodu ama bakır veya parlak galvaniz kablı metal yaklaştırınca o zamanda frekan 7.1 lere çıkıyodu.frekanstaki bu oynama metalin yakınlığına göre değişiyoduama demir türlerinde eksiye inmesi bakır türünde artıya çıkması benim aklıma ayrım diye geldi fakat bu durum lcd ekrana nasıl yansıtılır onu bilmiyorum.yinede dediyim gibi bu konuda uzman biriyle görüşmeden bence boş hayallere kapılmasın kimse.bu konuda bi gelişme olduğunda emin olun bu forumda mutaka paylaşılacaktır.bu konuda tesla ustamızla bi görüşme yapcam

Sn İtaatsiz ,

Sadece ferrit değil hava nüveli bobinlerde de frekansın değişmesi çok normaldir . Genelde forumlarda bundan pek bahsedilmez de fazın kaymasına göre değerlendirmeler dikkate alınır . Ama dediklerinizi ben de test etmiş ve bunu gözlemlemiştim.

Aslında işin teorisinde bu değişime en önemli etkenler L (indüktans) , C (kapasite) ve R (iletkenlik) değişimleridir . Dedektör devrelerinde  kapasitif değişimlere (rüzgarın başlık plastiğine sürtünmesinden toprağa ya da ot değmesine kadar ) ekranlama ile topraklanarak engel olunmaya çalışılır . R bileşeni ise vericiden gelen referansın alıcı bobinden gelenden farkının alınması ile yokedilir . Geriye sadece L bileşenine bağlı değişimden kaynaklanan faz farkı ise sese çevrilerek hoparlöre verilir . Yani sonuç olarak indüktans değişimi bize metal varlığını göstermiş olur. Burda ferromanyetik metaller antenin indüktansını büyüterek frekansı düşürme yönünde etki gösterirken , ferromanyetik olmayan metaller ise indüktansı düşürerek antenin self frekansını arttırma yönünde etki eder . Umarım çok karmaşıklaştırmadan anlatabilmişimdir .Yani bir frekansmetre bize aslında ayırımı gösterebilir ;) Saygılar ...

Çevrimdışı tekin_efe

• Yüzbaşı
« Yanıtla #77 : 15 Ocak 2013, 11:36:00 »
daha önce benimde bir denemem olmuştu lakin benimki biraz farklı idi. benim yaptığım testte tam tersi olmuştu bu olayın. mesafe yarıdan fazla düşmüştü. hatta metali görmemeye kadar gitti. benimki uygulama sorunu oldu herhalde . normalde feritin arkasından değerliyi aldırmakta biğr marifet bence . eğerki feritin arkasında veya pense türü malzemeinin arkasında değerliye aldırabilmek zordur. normalde bu testi geçen cihaz bana göre iyidir. sizlerin düşüncesi nedir birmiyorum. birde aklımdan geçen bir şey var bu pc lerde kullanılan vga kabloların ucuna yakın silindirik bir şey var kablodaki oluşacak parazitleri engelliyor. bu dedektör ara kablolarına böyle birşey denemek istiyorum acaba faydası olurmu ?

Çevrimdışı tekin_efe

• Yüzbaşı
« Yanıtla #78 : 15 Ocak 2013, 11:39:00 »
ekteki dosyadaki vga kablodaki malzeme faydası olur düşüncesindeyim.fikirlere açık.

Çevrimiçi turkuyaxxx

• Yüzbaşı
« Yanıtla #79 : 16 Ocak 2013, 15:54:04 »
220 mf elektrolitik kondansatör 220 uf olabilirmi acaba? acemiye yardım. Birde buna hazır bobin bulabilir miyiz veya şu sef başlıklar kullanılabilir mi?