Gönderen Konu: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör  (Okunma sayısı 7468219 defa)

0 Üye ve 32 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı thunderbolt

• Yüzbaşı
Ynt: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör
« Yanıtla #1180 : 19 Haziran 2012, 14:32:39 »
bakır, kalay ve diğer değersizleri ne yapalım...  umarım fikir vermiştir.

Çevrimdışı Mustafa-

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #1181 : 19 Haziran 2012, 15:20:29 »
fevkaladeninde fevkinde olmuş karadağ ustam

SELAMİ USTAMIZ SON SÖZÜ SÖYLEMİŞ AYNEN KATILIYORUM

karadağ ustam bu devre daha profosyonel olmaz, daha iyisini arayanda anca rüyasında görür, diyeceğim o, başkalarının devresi daha derinden algılarmış, daha iyi ayırırmış, hodri meydan koysun videosunu kararını hep beraber verelim,
sonuç olarak ben PI de dp3 ü tek gecerim, varsın yatacaksam bu ayakta yatayım, en azından dilini dişini devresini biliyoruz, yapımcısını tanıyoruz  ;)

SAYGILARIMLA.

walkman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1182 : 19 Haziran 2012, 15:32:38 »
Karadağ ustam yine döktürmüşsün.Kıskandım işlerimin yoğunluğundan dolayı pek vakit ayıramıyorum.En kısa zamanda yeni başlık tasarımlarımla aranızda olacağım.

Ellerine emeğine sağlık  :)

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #1183 : 19 Haziran 2012, 15:33:48 »
fevkaladeninde fevkinde olmuş karadağ ustam

SELAMİ USTAMIZ SON SÖZÜ SÖYLEMİŞ AYNEN KATILIYORUM

karadağ ustam bu devre daha profosyonel olmaz, daha iyisini arayanda anca rüyasında görür, diyeceğim o, başkalarının devresi daha derinden algılarmış, daha iyi ayırırmış, hodri meydan koysun videosunu kararını hep beraber verelim,
sonuç olarak ben PI de dp3 ü tek gecerim, varsın yatacaksam bu ayakta yatayım, en azından dilini dişini devresini biliyoruz, yapımcısını tanıyoruz  ;)

SAYGILARIMLA.

Teşekkür ederim Mustafa,

Pro-TR ye de  buradan birkere daha teşekkür ederim. Bu arada burası yatılacak ayak değil hepimizin evidir. Ben de ev ahalisine elimden geldiğince faydalı olmaya çalışan bir ev sakiniyim.

BERK, kaldırması kolay ama uygulamada özellikle ilk defa eline dedektör alanlar %100 başarı bekleyeceklerdir. En küçük hata da da buradan bu ne biçim dedektör diye çemkireceklerdir.

kyildirim, malesef daha tüm metalleri ayırabilir hale gelemedik. İnşallah ileride ekranda bakıri demiri, altın v.b. yazdırmak da nasip olur.

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #1184 : 19 Haziran 2012, 15:34:18 »
Karadağ ustam yine döktürmüşsün.Kıskandım işlerimin yoğunluğundan dolayı pek vakit ayıramıyorum.En kısa zamanda yeni başlık tasarımlarımla aranızda olacağım.

Ellerine emeğine sağlık  :)

sabırsızlıkla bekliyoruz
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı goix20

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #1185 : 20 Haziran 2012, 00:55:17 »
ÇILDIRICAMMMMMMMMMMMMM...... Arkadaşlar benim uğraştıgım arızayı bilen arkadaşlar vardır ben yine söyleyim tekrardan. Arıza yol kopuklugu kısa devre derken kendi bastıgım plaketi komple iptal edip karadağ hocamdan fabrikasyon pcb aldım onun montajını yaptım bugun tum malzemeleride sıfır taktım. Ama arıza yine arıza devrede bobin takılı değilken açtın mı devreyi ayarlanıyor diyip kalıyor buraya kadar normaldir sanırım. ama bobini taktım mı 7805 ve yanındaki ırf740 aşırı ısınıyor soktuk mu sıkıntı yok taktın mı bobini hemn ısınıyor. cat6 dan bobin mi yapmadım bobin teli alıp ondan sarıp mı yapmadım ne yapsam aynı aynı aynı kafayı yicem arkadaşlar bi el atalım şu durumu lütfen....

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1186 : 20 Haziran 2012, 02:49:58 »
IRF 740 yerine IRF840 kullanın bide. Gerekirse malzemeyi devre dışına taşıyarak bakır veya alüminyum sogutucu kullanın

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #1187 : 20 Haziran 2012, 09:09:33 »
@goix20 kullandığınız bobinin direnci nedir? mosfet üç sebebten dolayı ısınır ve yanar,
1. kullandığın başlığın direnci ya çok fazla yada çok düşük
2.mosfete pals gelmiyordur, bobini takınca sürekli iletimde kalır ve mosfeti yakar
3. mosfet yanıktır

arızayı  bulmanız için; elinizde osilaskop veya frekansmetre yoksa şayet bir hoparlör alırsınız küçük bişey mesela devrenin hop. olabilir. hop. ün iki ucuna birer kablo girersiniz. hop. bir ucunu GND ye diğer ucunu mosfetin gate girişine değdirirsiniz vızırtı şeklinde bir ses varsa tetik sinyali geliyor demektir. gelmiyorsa tranzistoru değiştirin, işlemcinin pin çıkışına aynı şekilde hop. değdirin işlemci çıkışı sağlammı? bu kısımlarda sorun yoksa ve bobinin başlığı 2-3-4R civarı geliyorsa başklıkta da sorun yok demektir bu değerlerden küçük veya büyükse başlığı yeniden sarın, bu değerleri yakalayana kadar, eğer bu iki durumda normal ise o zaman mosfetiniz sizlere ömür yenisi ile değiştirin. benim önerim IRF740 yerine IRFP150N veya IRFP460 kullanmanızdır. zira bu mosfetleri yakmak zordur. ;)
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı spy_worm

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1188 : 20 Haziran 2012, 17:20:41 »
selami usta gereken bilgileri vermiş yalnız ben derim ki güzel bir foto ekle şöyle malzeme dizilimini ve yollardaki lehimlemeleri bir görelim. böylece tamamen çıldırmadan bu işi çabuk halletmeye çalışalım  ;D

saygılarımla...
Gece bir Rüya Görürsün Uyanır Geri Yatarsın Yada Kalkar RüyaLarının Peşinden KOŞARSIN !...

Çevrimdışı Ozer54

• Er
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1189 : 20 Haziran 2012, 22:44:18 »
karadağ usta videoları yükleyemedim sana zahmet yüklermisin email olarak attım

Çevrimdışı goix20

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #1190 : 21 Haziran 2012, 00:37:19 »
Selami hocam söylediklerini ve yapılması gereken herşeyi yaptım sonuç hala aynı. Mosfetin gate  ucuna baktım frekans geliyor onda sıkıntı yok. bobinide ölçtüm tam 3ohm geliyor dedim bide 1ohm seri taş direnç attım öylede hiç bi değişme yok. ordaki Schottky diyodu söktüm onu kontrol ettim ölçü aletinde her iki haldede yalıtımda tıpkı atmış bi cam sigorta gibi hiç akım geçmiyor. onu çıkardım direk kısa devre yaptım orayı yine aynı sonuç 740 yerine ırfp150n kullan demişsin onuda yaptım. hiç değişen bişey olmuyor oda ısınıyor. 7805 de ısınıyor. ama bobini söktüm mu bu ısınma hiç olmuyor istediği kadar çalışşsada. artık kafa beyin kalmadı düşün düşün=(((

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #1191 : 21 Haziran 2012, 09:47:07 »
@goix20 usta
ustam besleme kaynağınız nedir? 12v luk akümü, akü ise kaç A? eğer başka bir beslemeniz varsa akımı yetiyor mu? 7805 in ısınması iyi bir sonuç değil. 7805 in ısınmasının nedeni GLCD mi? bunu anlamak için GLCD nin 15 ve 16. pinleri iptal edin 7805 ısınması kesiliyor mu? acaba devreniz yüke bindiğinde çektiği akım ne kadar ölçtünüz mü hiç. 0,300A -0,400A yı geçmemeli geçiyorsa bir yerde ya bir eleman arızalı yada kısadevre var demektir.   PI de mesafe akımla alakalı bişey, demek istediğim sizin devreyi beslediğiniz enerji katı istenen akımı sağlamıyor olabilir. SONUÇ olarak masabaşında bazı arkadaşlar akü yerine muhtelif besleme katı kullanıyorlar ve maalesef ki o besleme katlarının akımları yeterli gelmiyor buda devrede kararsızlık, mesafe düşüklüğüne neden oluyor. mesela bende geçmişte besleme katında bir regülator kullanıyordum devredeki parazit ve mesafe düşüklüğünü epey aramıştım. sonradan farkettimki regülatorun içinde LM337 ile 12v a regüle edilmiş oysa LM337 lerin verebildikleri akım max. 1A ve anlık akımlarda PI ler 1A dan fazla çekerler o yüzden biz PI de 4700uF veya 10.000uF cond. kullanırız ki anlık akımları karşılatabilelim.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #1192 : 21 Haziran 2012, 09:50:47 »
usta sen birde akünün değerini buraya yaz birde ona bakalım, ayrıca mosfetin drainindeki o diotun işlevi mosfeti koruma amaçlı mesafe ile alakalı bişey değil. kafayı yemenize gerek yok, siz sorunlarınızı ne kadar ayrıntılı yazarsanız çözüme yakın bilgiler o kadar net gelir yoksa herşey bir hayali kurgu üzerine sürüp gider...

Çevrimdışı goix20

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #1193 : 21 Haziran 2012, 11:13:17 »
selami hocam devrenin beslemesini 12v 1.3a akü ile denediğimdede aynı ısınmayla karşılaşıyorum 12v 3a adaptorlede denediğimde aynı sonuçla karşılaşıyorum. devrenin çektiği akım 0.270A oda dediğiniz değerlerde. voltaj ayarladıgımız trimpotuda 6.2 ye çektim 12v ta ama ırfp150n in 7805 in ve ekranda ayarlanıyor yazısından başka hiç bişey göremedim bu 3 sorunuda aşamadık bi türlü. Şöyle bişeylede karşılaştım devre benide ikileme düşürdü. devrenin eksi besleme katı çalışmıyor gibi geldi bana. ölçü aletinin - ucunu devrenin gnd sine sabitliyorum. + problada entegrenin yolların - voltaj gelecek yerlerine deydiriyorum hepsinde -5v yada -12 gibi değerler gözükmesi gerekirken +1.56 v değeri bi voltaj gözüküyor. Bu normalmidir.. ?

Çevrimdışı goix20

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #1194 : 21 Haziran 2012, 11:48:54 »
Merhba Arkadaşlar,

Ayarlanmayı tamamlayamama 2 nedenden olur 1. si d6 nın 7. pininde verdiğim osc görüntüsüne yakın bir sinyalin olmaması, 2. ise te9 hattının 8-10V civarına sabitlenememesi. Bu sebeplerin ikiside hem arızadan hemde ayardan kaynaklanabilir. Bunlardan ilk neden için eğer devrede arıza yoksa tr1 trimpotu kullanılarak ayar yapılması işi çözecektir. Bu ayar için klavuzda belirttiğim 6,22V değerini besleme 12V iken yapmaya dikkat edin. Yada bu gerilimi ayarlar iken 6-7 V aralığını geçmemesine dikkat edin. 2. neden ise eğer devre sağlamsa kazanç yüksek demektir.Kazanıcn yüksek olduğunu te9 hattının 11.2V dan aşağı düşmemesinden anlayabilirsiniz. Kazancın düzgün olması durumu düzeltecektir. Kazancı düzeltmek için daha önce belirttiğim 4051 i kullanmanız yeterli. te9 hattının düşük olması ise devrede problem olduğu anlamına gelir. Burada öncelikle yapılması gereken te9 hattının  olması gereken seviyeye getirilmesidir. Bunun nedeni analog devrenin her.gi biryerinden olabilir ama en yüksek ihtimal 2n7000 lerden biri yada 4066 lardan biri problemlidir. Ama ilk bakılması gereken 2n7000 lerdir.

Saygılar

Karadağ ve selami ustam te9 hattındaki voltajada baktım ilk açıldıgında 5 volt civari gerilim oluyor ve yavaş yavaş düşüp gidiyor bu değer 2 voltlara kadar indiğini gördüm..

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #1195 : 21 Haziran 2012, 12:42:18 »
selami hocam devrenin beslemesini 12v 1.3a akü ile denediğimdede aynı ısınmayla karşılaşıyorum 12v 3a adaptorlede denediğimde aynı sonuçla karşılaşıyorum. devrenin çektiği akım 0.270A oda dediğiniz değerlerde. voltaj ayarladıgımız trimpotuda 6.2 ye çektim 12v ta ama ırfp150n in 7805 in ve ekranda ayarlanıyor yazısından başka hiç bişey göremedim bu 3 sorunuda aşamadık bi türlü. Şöyle bişeylede karşılaştım devre benide ikileme düşürdü. devrenin eksi besleme katı çalışmıyor gibi geldi bana. ölçü aletinin - ucunu devrenin gnd sine sabitliyorum. + problada entegrenin yolların - voltaj gelecek yerlerine deydiriyorum hepsinde -5v yada -12 gibi değerler gözükmesi gerekirken +1.56 v değeri bi voltaj gözüküyor. Bu normalmidir.. ?

evet usta arıza burda var,devre beslemesi ile ilgili bazı açıklamalar yapmak istiyorum. bu dedektörde besleme katı biraz değişiktir.
açık şemaya göre izaha gelince;
devre beslememiz 12v iken,VD12 ve VD15 (1n4148) diotları seri girilmiştir. ve beslememiz bobin haricinde diotların polarmaları 0,7v olduğundan ve VD12+VD15 diotlarının seri olmasından kaynaklı (0,7v +0,7v =1,4v) bataryamızı tam 12v kabul edersek devre beslememiz 10,6v tur. yani devre içerisinde her.gi bir entegre veya opampın beslemeler arası ölçüm aldığımızda biz 10,6v okumalıyız. bu değeri okuyorsak normal,eğer bu voltajı okuyamıyorsak bu diotları kontrol etmeliyiz. gelelim entegrelerin beslemelerine D3A opampı olan TL062 nin ilk kısmı olan 1-2-3 pinleri bize simetrik beslemeyi sağlayan (gerilim bölücü katı) kısımdır. bu opampın + kısmına 100K dirençlerle hem +v hemde -v kısımlarından bir giriş alınır ve 1-2 pin çıkışındanda gerilim ikiye bbölünmüş olarak çıkış verir. yani deminki 12V luk aküde biz bu kısımdan (10,6/2=5,3v) 5,3V görmemiz gerekir. peki biz bu 5,3V u nasıl göreceğiz. direk akünün -v kısmından ölçümlersek hatalı bir değer okuruz. ölçümlememiz şu şekilde olacak, ölçü aletimizin siyah probunu her.gi bir entegrenin -v beslemesinden D3A nın 1 veya 2 pini arasından ölçüm alırsak -5,3v aynı şekilde her.gi bir opampın +v beslemesinden d3A nın 1-2 pini arasından ölçüm alırsak +5,3v okumamız lazım eğer ki bu ölçümü alamıyorsak; 1. VD12-VD15 diotları yanık, bozuktur. 2. 100K dirençler hatalı takılmıştır. 3.opamp arızalıdır.
umarım yeterince anlaşılır yazmışımdır.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #1196 : 21 Haziran 2012, 12:50:38 »
Te9 da ki düşüm normal değil, 4066 ların, opmapların ve 8v2 diotun sağlam olduğundan eminmisin?

Çevrimdışı goix20

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #1197 : 21 Haziran 2012, 16:05:23 »
Selami ustam d3 entegresinin 1 veya 2 nolu ucuna ölcü aletinin eksi probunu deydirdim. Artı probu ise U2 entegresinin 8 nolu bacagına (şase) deydirdiğimde -6.90v gözüküyor. artı probu U2 nin 16. bacagına deydirdiğimde (artı besleme) ölçü aletinde +5.20v gözüküyor. Aletin şase kablosunu D3 un 1 veya 2 nolu bacaklarına deydirdiğimde aynı değerleri okuyorum...

Çevrimdışı goix20

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #1198 : 21 Haziran 2012, 19:08:54 »
1. VD12-VD15 diotları yanık, bozuktur. 2. 100K dirençler hatalı takılmıştır. 3.opamp arızalıdır.

diotlar sağlam üstadım 100k larıda tek tek kontrol ettim onlarda saglam ve yerlerine takılmış. opamplarıda kontrol etmedim yenisinle değiştirdim sıkıntı yine aynı :S

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #1199 : 21 Haziran 2012, 19:26:09 »
Selami ustam d3 entegresinin 1 veya 2 nolu ucuna ölcü aletinin eksi probunu deydirdim. Artı probu ise U2 entegresinin 8 nolu bacagına (şase) deydirdiğimde -6.90v gözüküyor. artı probu U2 nin 16. bacagına deydirdiğimde (artı besleme) ölçü aletinde +5.20v gözüküyor. Aletin şase kablosunu D3 un 1 veya 2 nolu bacaklarına deydirdiğimde aynı değerleri okuyorum...

usta U2 entegresine baktım, suni şase beslemesi yok, yani senin orda gördüğün voltaj doğru, U2 nin -v beslemesi direk -12v yani -6,90v okumuşsun bu değerden 1,4v çıkarırsan (-6,90v -1,4 =5,2v) yani besleme gayet güzel çalışıo