Gönderen Konu: FS Future tarzı cihaz tasarımı.(FLC 100 ile)  (Okunma sayısı 281920 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı onur600

• Albay
Ynt: FS Future tarzı cihaz tasarımı.(FLC 100 ile)
« Yanıtla #100 : 09 Mart 2014, 15:14:29 »
ustam bu fikrinin tutacağından eminim hemen dp3s entegre edelim bu sensörü....
3s e direk monte etme fikrine sıcak bakmıyorum,yazılımın daha geliştirilmesi gerekli...Daha 3s de analiz olarak kesin bir kanaat oluştuğunu düşünmüyorum.
Berk, ustanın bu konudaki fikirleri mutlaka dikkate alınmalı.Amaç sensörlerle grafik çizdirmenin ötesinde olmalı.
İşi yaptık olduya getirmemek lazım.Başlangıç olarak bir yerlerdende başlanmalı mutlaka...
Saygılar.
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #101 : 09 Mart 2014, 15:40:37 »
ustam bu fikrinin tutacağından eminim hemen dp3s entegre edelim bu sensörü....
3s e direk monte etme fikrine sıcak bakmıyorum,yazılımın daha geliştirilmesi gerekli...Daha 3s de analiz olarak kesin bir kanaat oluştuğunu düşünmüyorum.
Berk, ustanın bu konudaki fikirleri mutlaka dikkate alınmalı.Amaç sensörlerle grafik çizdirmenin ötesinde olmalı.
İşi yaptık olduya getirmemek lazım.Başlangıç olarak bir yerlerdende başlanmalı mutlaka...
Saygılar.

Berk bu tür ürünlerle senelerdir arazide iş yapan tecrübeli bir kullanıcı. Bence de dikkate almak lazım. DP3s e montaj konusu sizlerin isteğine bağlı. Öncelik kontrol ünitesi şimdilik. Öte yandan 3s deki yazılımda şu anda bir eksik kalmadı. Ama eklemeler olur mu derseniz olabilir tabii bu konu da yine sizlerin tercihlerine bağlı.

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Gold

• Ziyaretçi
« Yanıtla #102 : 10 Mart 2014, 14:32:25 »
Sensör yoluyla demirler ayrıştırılabilir.Bu kombinasyonu bulgar yapımı ground poiner 4500 yapmış..Ayrıca amerikan yapımı deptech 2100 cihazında var.Ama deptechin derinliği düşüktü.Ground 4500  ise parazitli idi..Fikir güzel tabi pals sistemle uyumlu çalışırmı denemek lazım..Aşağıdaki linkten bakabilirisiniz.

http://www.accuratelocators.com/ssp2100.html

Puhu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #103 : 10 Mart 2014, 14:45:53 »
Sensör yoluyla demirler ayrıştırılabilir.Bu kombinasyonu bulgar yapımı ground poiner 4500 yapmış..Ayrıca amerikan yapımı deptech 2100 cihazında var.Ama deptechin derinliği düşüktü.Ground 4500  ise parazitli idi..Fikir güzel tabi pals sistemle uyumlu çalışırmı denemek lazım..Aşağıdaki linkten bakabilirisiniz.

http://www.accuratelocators.com/ssp2100.html

Ayrım düzgün oluyor muydu?

Gold

• Ziyaretçi
« Yanıtla #104 : 10 Mart 2014, 15:02:13 »
Ground 4500 de ayrım iyiydi fakat cihaz parazitli idi.manyometremi parazite sebep oluyor bilemem..Deptecte parazit yoktu ama ondada mesafe 30 cm idi..

Puhu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #105 : 10 Mart 2014, 16:06:31 »
ben bişeyi anlamadım bu sensörler noktasal olarak algılıyor sanırım bobin kocaman bir kısmı algılıyorsa bu sensörlerle nasıl ayrım  olacak ki
bobin ucundan algılamaya başladığında daha sensör algılayamayacak bana acayip geldi

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #106 : 10 Mart 2014, 22:26:59 »
Kısaca bir baktım da çok eskiden beri uygulanan bir sistemmiş.

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı ...SİNYALCİ...

• Yarbay
  • **
  • ...İNCİNSENDE İNCİTME...
« Yanıtla #107 : 10 Mart 2014, 23:55:26 »
Ustalarım iyiakşamlar Allah yar ve yardımcınız olsun.saygılarımla
...DÜŞMANIN ATTIĞI TAŞTAN , DOSTUN ATTIĞI GÜL AĞIR GELİR BANA...

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #108 : 11 Mart 2014, 16:12:49 »
ben bişeyi anlamadım bu sensörler noktasal olarak algılıyor sanırım bobin kocaman bir kısmı algılıyorsa bu sensörlerle nasıl ayrım  olacak ki
bobin ucundan algılamaya başladığında daha sensör algılayamayacak bana acayip geldi
s.a.Çılgın mesafelerden bahsedilmesse ayrım olarak fikir alınabililecek referans noktaları var.Ayrımdan ziyade metal yoğunluğu olan kütleler(taş,kaya) ayrıştırılabilirse kafi olur düşüncesindeyim.Tek sensörle bu çok kısıtlı olur,tam doğurasallık sağlanamaz. Sensör sayısı kimi sistemlerde 8 adet.
Portaif hazırlandıktan sonra üzerine uzun boylu konuşulur,şimdilik biz ne desek biraz fantazi olacak.
Şöyle zemin altı odaları tespit etsin yüzeyde naldan başka bişe kalmadı.:)
Saygılar
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #109 : 11 Mart 2014, 17:05:14 »
s.a.Çılgın mesafelerden bahsedilmesse ayrım olarak fikir alınabililecek referans noktaları var.Ayrımdan ziyade metal yoğunluğu olan kütleler(taş,kaya) ayrıştırılabilirse kafi olur düşüncesindeyim.Tek sensörle bu çok kısıtlı olur,tam doğurasallık sağlanamaz. Sensör sayısı kimi sistemlerde 8 adet.
Portaif hazırlandıktan sonra üzerine uzun boylu konuşulur,şimdilik biz ne desek biraz fantazi olacak.
Şöyle zemin altı odaları tespit etsin yüzeyde naldan başka bişe kalmadı.:)
Saygılar

ABS sensörünün bobini üzerine(makina sarımı olarak kolaylıkla elde edebildiğim için) oluşturduğum ve geçen videosunu yayınladığım tasarımın akşama baskıdevresini dizeceğim. Bakalım arazide de verimli olursa kendimize has tasarlanmış bir sensörümüz olur :) 3D programımız zaten kendimize ait olarak var. Dataloggerimiz de var. Gerisi çok da zor değil. Arazi denemelerinde artık destek olursunuz :)

Saygılar

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #111 : 11 Mart 2014, 23:24:07 »
 ;D

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #112 : 11 Mart 2014, 23:42:34 »
karadağ ustam maşaALLAH döktürmüşsün yine nacizane sözüm bu sensör bittiğinde mevsim şartlarına uyum sağlayabilen (sudan, nemden,rüzgardan vs etkilenmeyen) bir modul halini alırsa süper olur, ve her zaman ki gibi yüzsüzlüğümü yapıp modulden isteyecem bilesin. onun için dağıtım listesinde benimde adım geçsin.  :D
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #113 : 11 Mart 2014, 23:51:00 »
karadağ ustam maşaALLAH döktürmüşsün yine nacizane sözüm bu sensör bittiğinde mevsim şartlarına uyum sağlayabilen (sudan, nemden,rüzgardan vs etkilenmeyen) bir modul halini alırsa süper olur, ve her zaman ki gibi yüzsüzlüğümü yapıp modulden isteyecem bilesin. onun için dağıtım listesinde benimde adım geçsin.  :D

O iş kolay ;) Önce güzelce kutular sonra Çoruma doğru gezmeye gönderirim. Bakalım topraktaki verimi nasıl olacak.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #114 : 12 Mart 2014, 00:50:50 »

O iş kolay ;) Önce güzelce kutular sonra Çoruma doğru gezmeye gönderirim. Bakalım topraktaki verimi nasıl olacak.

usta devrenin çorumu fethi önemli değil, önemli olan görüntülü cihaz deyipte elin gavurunun 1000-2000 tl lik cihazı 15-20 bin dolara teknolojilerini satmamalarını sağlamak, yani devrenin tüm türkiyeyi fethetmesi dileğimdir.
yakın takiptesin bilesin...

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #115 : 12 Mart 2014, 00:59:36 »

usta devrenin çorumu fethi önemli değil, önemli olan görüntülü cihaz deyipte elin gavurunun 1000-2000 tl lik cihazı 15-20 bin dolara teknolojilerini satmamalarını sağlamak, yani devrenin tüm türkiyeyi fethetmesi dileğimdir.
yakın takiptesin bilesin...

DP3s de ciddi bir başarı nasip oldu. 3D görüntülemeyi de zaten DP3s ile başardık. Şimdi elimizde her yapı taşı varken inşallah bunda da beğenilen bişey ortaya çıkar. Bakalım ben yapacğım gerisi nasip.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #116 : 12 Mart 2014, 01:12:43 »
benim başarısızlık konusunda en ufak bir şüphem yok, DP3S artık kendisini kanıtladı, tabi bu sizin ustalığınızı da kanıtladı, eskilerden eric foster amcamızın yazılarını fellik fellik arardık, zira PI nin ustası o zamanlar oydu, işin kötü tarafı gavurca yazıyordu, teknik terimleri çözmek bazen haftalar alırdı, ama artık onların makaleleri bizi ilgilendirmiyor zira bizim dilimizi anlayan ustalarda var üstelik bir telefon kadar uzak, onun için durmak yok yola devam, yol otoban değil ustam elbetteki zaman zaman ayağınıza taş değecek, bazen çamur deryasını aşmak gerekecek, bazen yokuşu bazende inişi olacak, ama yılmadan ALLAH cc ilmine talip olacağız, malın tasarrufu kendisinde ve eminim ki ALLAH cc hiç bir emeği zayii etmez, yeterki mücadeleden vazgeçme....

Çevrimdışı Mustafa-

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #117 : 12 Mart 2014, 01:24:13 »
durmak yok yola devam..........

Karadağ ustam yeni sensörlerimiz ile yapılmış güzel bir cihazı heyecanla bekliyoruz...

saygı ve sevgilerimle.

walkman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #118 : 12 Mart 2014, 01:29:09 »
Karadağ ustam maşallah hızınıza yetişilmiyor. Takip etmekte güçlük çekiyorum. Ellerine Sağlık.

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #119 : 12 Mart 2014, 13:30:43 »
Karadağ ustam senin bir yönünü çok takdir eden insanlardan birisiyim.Mümkün mertebe ne yaparsan yap, her.gi bir ürünün şekline benzemeyen nitelikte bir ürün ortaya çıkartmaya çalışıyorsun.
Hocam bu sensörün verimini önceki paylaşımlarında bir videoda görmüştük.Aynı sensör üzerine oluşturduğun bir çalışmamı bu.
Karadağ ustam, sensör tasarımında bobinin pcb'ye olan uzaklığının sensör verimine etkisini görme fırsatın oldumu hiç.
Fluxgate sensörlerde kullanılan yükseltec kartlar, çoğunlukla sensörlere çok yakın bir noktaya montajlanıyor.
Bu konu benim son derece dikkatimi çekmişti.Bu konu üzerine eğilip oluşturduğum yükseltec kartları dikeyde sensörlerle aynı yönde olacak şekilde daha yüksek seviyede tuttuğumda aldığım verimin iyi bir sevide artdığını gözlemlemiştim

Bu konuya neden değindim derseniz;

1-Sensör üzerindeki bobinin pcb'ye olan uzaklığının sensör veriminde ne gibi değişiklikler yapacağı konusu gözardı edilmeden bi denenmeli.
2-Sensörlerden en yüksek verimi alabilme adına ileriki süreclerde oluşturulacak yükseltec kartların sensörlere olan uzaklıkları üzerine bir çalışma yapılmalı.Burada yükseltec kartın konumlandırılması son derecede gözden kaçırılmayacak bir konudur.
3-Ah bir vakit bulabilsem ,,karadağ hocam mu-metallerin bu sensörler üzerindeki etkisini araştırmam lazım.Olmadık bölgelerden gelebilecek parazitler/manyetik etkiler vb etkileri minimize etme adına bu metalin etkisi noktasında bir çalışma yapmam lazım.
4-Çoklu sensör dizilimlerinde besleme gerilimi gözden kaçırılmaması lazım.Gerilim değerlerindeki değişim bu tarz sensörleri son derece etkiliyor.