Gönderen Konu: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör  (Okunma sayısı 7467756 defa)

0 Üye ve 32 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
Ynt: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör
« Yanıtla #2940 : 20 Aralık 2012, 18:42:58 »
Karadağ ustam Dp3 lcd ekran üzerinden üsten bakışla daha net bir  osc görüntüsü alıp buraya ekleyebilirmisiniz.Bizde aynı osc'ye benzer bir osc oluşturmaya çalışalım.

kdr042

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2941 : 20 Aralık 2012, 19:01:27 »
arkadaslar makinem bobin takılı değil hatası alıyorum 2nleri degiştirdim lehimsiz ama bir sonuç yok bobinden ses geliyor sönümleme calısıyor  grafik normal ama sistem baslamıyor arkadaslar

a.samet

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2942 : 20 Aralık 2012, 21:37:10 »
Fatihin dedektoru kullanim konusunda sorun yasadigi anlasiliyor. Pulse dedektoru kullanmak biraz tecrube ister.

Çevrimdışı fatih2176

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2943 : 21 Aralık 2012, 08:58:25 »
evet arkadaşlar kullanım konusunda sıkıntı yaşıyo olabilirim.Ozaman siz ustalarımdan istediğim herkesin kendi manuel değerleri vardır.mesela ben boş toprağa öttüğünde başlangıç örnek zamanını 60 çıkardığımda ötmedi ancak derinlik çok düştü.işte buna benzer en iyi uyumlu ayar vardır kullanıcıların kafasında.herkes tecrübelerini aktarırsa sorun yaşamayabiliriz.

Çevrimdışı fatih2176

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2944 : 21 Aralık 2012, 22:39:24 »
Ne oldu arkadaşlar cihazı kullanıp tecrübe aktaracak yokmu.ben anlasam deneyecem ama anlamıyorum.sadece otamatik ayarlarda arama yapmaya çalışıyoruz onlarda malesef sonuç sıfır.birde kendi ayarlarımızı kaydedebilirmiyiz ?

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #2945 : 21 Aralık 2012, 22:54:05 »
Merhaba,

Sizin sanırım yaşadığınız kullanım problemi DP3 ile ilgili değil pulse dedektör kullanımı ile ilgili. Çünkü pulse dedektörlerin ayrımda çok da iyi olmadıklarını, minerale ve tuğlaya duyarlı olduklarını, genellikle büyük başlıkla kullanımının daha doğru olduğunu bilmek pulse dedektör kullanımı ile ilgilidir. Ayrıca dedektörün sinyal verdiği toprağı da eliniz ile bobinin içinden geçirerek tam olarak neye sinyal verdiğini bulsaydınız daha doğru olurdu. En azından metal mi, metal ise cinsi nedir? Bunlar önemli. Yani dedektörün ayarlarından önce bunlara dikkat etmek gerekli diye düşünüyorum. Bu düşüncem de iddiacı da değilim. Arazi deneyimi çok daha iyi olan arkadaşlar vardır ve onlar da onaylar yada yanlış ise yazarlarsa sevinirim.

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2946 : 21 Aralık 2012, 23:35:37 »
metal olsa gam yemicem ama bildiğin kara toprak içinde solucan çıkmıştı onlara ötmüş olabilirmi demir ihtiva ederlermi 2. olarakda yine büyük başlıkla -25 vermişti kazdık tuğla parçaları çıktı ve bende bu olaydan bayağı sıkıldım kol kası yapmak istemiyorum ya iyi bir ayarı vardır biz yapamıyoruz ya da cihaz bu kadar iş yapıyordur.forumda mükemmel felan yazılara katılmıyorum çünkü değil.
metal olsa gam yemicem ama bildiğin kara toprak içinde solucan çıkmıştı onlara ötmüş olabilirmi demir ihtiva ederlermi 2. olarakda yine büyük başlıkla -25 vermişti kazdık tuğla parçaları çıktı ve bende bu olaydan bayağı sıkıldım kol kası yapmak istemiyorum ya iyi bir ayarı vardır biz yapamıyoruz ya da cihaz bu kadar iş yapıyordur.forumda mükemmel felan yazılara katılmıyorum çünkü değil.

Sizin toprak dediğiniz kim bilir ne filizi.Bu demir filizi olur bakır filizi olur bir çok toprak elementi olabilir.Topraktaki mineral (bu bakır elementi olur demir elementi veya okside yapısı olur silis olur bu devam eder gider arkadaşım))) Eğer Dp3 ünüz ayrım noktasında ayarlıysa bobininizi az yukarıda tutarsınız ozaman mineral falanda algılamaz.Daha iyi anlamanız adına söyliyim; yerin 1 metre altında bir kiremidin altında bir metal düşünelim.Bu metalde bizim için altın olan bir metal olsun.Kiremidin yapısında genelde demir oksit bulunur ve bobin normalde bunu yüzeye yakın bölgelerde algılar.Algılamaması imkan dahilinde değil.Konumuza dönecek olursaz; bobin bu kiremidin altında bulunan altını altın olarak algılar.Kiremidin her hangi bir mineral yapısından etkilenmez.Bu bağlamda bu tür arazi koşullarında sizde bobininizi yere yapıştırmayın mümkünse sizin ifade ettiğiniz arazilerde bobini yerden 20-25cm gibi bir mesade tutun.
Ben bu sizin uğraşıyom dediğiniz dedektörle daha ilk aşamasından beri uğraşıyorum.Benim yeni yeni anladığım biz kaçırılmaması gereken çok ince ayrıntıları kaçırdığımız için sonuca ulaşamıyoruz
Önce Dp3 üzerinde biz sönümleme eğrisini oluşturmak zorundayız.Zaten işin özü burada yatıyor hassasiyetde hassasiyet arkadaşım.
Aslında karadağ hocam şu OSC  yi biz nasıl anlamalıyız bizim sönümleme eğrimiz dp3 üzerinde tam diğilde yakında olsa nasıl bir eğri elde etmeliyizki ayrımda sonuca ulaşalım.Şu Dp3 için sönümleme eğrisi üzerinde bi durulsa çok makbule gececek.
Ben şahsen belkide salyangoz bobinlerim yüzünden hüsrana uğruyorum.Bir çözüm yolu arıyorum uğraşıyorum.

Çevrimdışı fatih2176

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2947 : 22 Aralık 2012, 00:06:05 »
berk kardeş ben daha yeniyim cihazı tanımaya çalışıyorum sizin gibi ustalar fikirlerini aktarırsa herhes nasiplenir çalışmaların da başarılar

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2948 : 22 Aralık 2012, 00:08:30 »
Endüktans .639mH ohm değeri 2.0 ohm.Yatay salyangoz bir sarım yaptım.Verimi nasıl olacak bir görelim

Bu bobini yerleştireceğim başlığı grup arkadaşlarıma yaptırtdım.Hangi malzemeden yaptırdılar sormadım.Ama ben polimer malzemeden yapın demiştim.Ağırlığıda 2 kiloyu geçmez bu başlığın. Oldumu bişeye benzesin dimi

Çevrimdışı fatih2176

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2949 : 22 Aralık 2012, 00:21:16 »
berk ustam başlığıyukarıdan gezdirince derinlikde düşmeler olur.1x1başlıkla derinlik en fazla ne olur sizce?

kdr042

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2950 : 22 Aralık 2012, 00:36:45 »
arkadasalr arzayı buldum hallettim bir sorun var bobini sıfır topraga yaslıyorum ötüyor acaba nedendir ?

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2951 : 22 Aralık 2012, 01:01:06 »
berk ustam başlığıyukarıdan gezdirince derinlikde düşmeler olur.1x1başlıkla derinlik en fazla ne olur sizce?

Fatih ustam bobin başlığının normal koşullarda bir karış zeminden yukarı tutulması çok isabetli olur.Dp3 üzerinde benim gözlemlediğim bir konu varki oda şu;aynı çapta üç malzeme için, altın algılamasında üst seviyede, bakır onun bi alt seviyesinde demir  ise bakırdan aşağı bir seviyede algılama yapar.Bu dedektörü biz arazide demir bulmak için üretmedik.Herkes büyük  malzemelerde büyük mesafelerde demir bir malzemeyi baz alarak sonuçlar yazmakta.Toprak altında uzun yıllar yatmış bir altın hazinenin oluşturduğu manyetik alanla gün yüzünde bulunan aynı altının oluşturduğu manyetik alan arasında uçurumlar kadar fark var.Mesafe olayı göreceli bir olay ve bunu yüzeyde olan bir demir malzemeyi baz alarak belirlememek lazım.Mesafeyi dahada artırmak istiyorsanız bunu güneş doğmadan bıraz önceki bir zaman diliminde yapmanız çok daha isabetli olacak.Ama bunu yüzeydeki malzemeler için söylemiyorum.

kdr042

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2952 : 22 Aralık 2012, 11:57:56 »
arkadaslar araziye cıktım yine sorun topraga ötmesi elime toprak alıyorum bobine dokunturuyorum ötmüyo ama topraga  sıfırlıyorum ötüp duruyor nedir bunun arzasıı

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #2953 : 22 Aralık 2012, 16:34:40 »
slm kadir usta iletilerin neden 2 defa çıkıyo bi bak derim. sorunununa gelince kullanımla alakalı olmalı aynı soru ve bir çok cevabı daha önce verilmiş bi bak derim istersen. karadağ ustadan ricam tıpkı dp2 kullanıma hazırlama gibi dp3 içinde böyle bir başlık açılırsa hepimiz faydalanırız... saygılar
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı fatih2176

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2954 : 22 Aralık 2012, 23:38:18 »
merhaba ustalar cihazla denemeler yaparken bu seferde cihaz normal çalışıyor görünüyor fakat algılama yapmıyor,hiç bir şeye yanıt vermiyor.Sorun küçük başlıktamı diye büyüğünü taktım yine tık yok.Ne oluyor anlamadım.Neden olabilirki kendim yapabilirmiyim yoksa tekrar tamire mi gönderecez??

Çevrimdışı Zanos

• Administrator
  • Yüzbaşı
« Yanıtla #2955 : 22 Aralık 2012, 23:56:07 »
dedektörü giriş butonuna basarak açın ve ekranda sönümlenme eğrisi çıkıyormu bir bakın
Cehennemin yolları iyi niyet taşları ile döşelidir.

Çevrimdışı fatih2176

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2956 : 23 Aralık 2012, 00:06:26 »
sönümleme eğrisi hangisi oluyor bilmiyorum.cihaz normal açılıyor ve çalışır konumuna geçiyor ama tık yok.

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2957 : 23 Aralık 2012, 00:37:06 »
Bobin bağlantın tamamsa herharükarda metal algılaması yapan dp3 şuan bi algılama yapmıyosa büyük ihtimalle 2N7000 leri bi şekilde uçurdun

Çevrimdışı jickata

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2958 : 23 Aralık 2012, 07:51:11 »
merhaba ustalar cihazla denemeler yaparken bu seferde cihaz normal çalışıyor görünüyor fakat algılama yapmıyor,hiç bir şeye yanıt vermiyor.Sorun küçük başlıktamı diye büyüğünü taktım yine tık yok.Ne oluyor anlamadım.Neden olabilirki kendim yapabilirmiyim yoksa tekrar tamire mi gönderecez??

Cihaza sonumlemeyi ayarlIyabilmek icin sayIn Karadag ustamIz OSC menusu eklemistir.Bu menuye cihazI tune butonu ile acarak (algIlama olsun olmasIn)girebilirsin ve sonumleme direnci yerine gecici olarak 1K 2W potansiometre takarak yapmIs oldugun bobinin sonumleme egrisini Karadag ustamIzIn verdigi egriye kolaylIkla ayarlabilirsin. Sonra potans degerini olcersin ve olctugun degerde metalfilm 2W rezistoru takarsIn.

Karadag ustamIzIn verdigi sonumleme egrisi:

OSC menuye girdiginde cizgi nasIl duruyor bunu bildirirsen daha kolay bilgilendirebiliriz.OSC cizgisi altta duz duruyorsa 2N7000,4066 ve ya LF356 (lf357)'leri degistirerek dene.Cizgi yukarda duruyorsa bobinin enduktansI yuksek demektrir ve enduktansI sipir sayIsInI azaltarak artI direnci tutturmak icin seri direncle halledersin.Yinede olmuyor ise montaj klavuzundaki olculeri kontrol et derim.

http://www.teknolojiekibi.com/forumdepo/delta%20pulse%203%20montaj%20klavuzu.pdf

Kolay gelsin.
''Bilgisizler içinde bir bilgili, ölüler içinde bir diridir.'' HZ. Muhammed
''Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.'' HZ. Ali
''En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır.'' Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı fatih2176

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2959 : 23 Aralık 2012, 14:21:03 »
ben o osc menüsünü bulamadım yine hüseyin ustaya gönderecez gibi geliyo daha yeni göndermiştim oysa.