Gönderen Konu: Delta Pulse 2  (Okunma sayısı 2996780 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BİLAL

• Teğmen
  • *
Ynt: Delta Pulse 2
« Yanıtla #360 : 28 Ocak 2011, 13:34:08 »
slm uykusuz hocam ben ayrım devresini yaptım yani lcd devresini yalnız bi sorun var pulse ile lcd devresindeki com girişleri uymuyor burada delta pulse 2 den bahsediyorum bir 2.side lcd devresinin üstündeki ledler sürekli yanıyor fakat devreden hiçses felan gelmiyor 555 e elimi degdirdigim zaman ses var ama bi yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #361 : 29 Ocak 2011, 19:49:08 »
slm uykusuz hocam ben ayrım devresini yaptım yani lcd devresini yalnız bi sorun var pulse ile lcd devresindeki com girişleri uymuyor burada delta pulse 2 den bahsediyorum bir 2.side lcd devresinin üstündeki ledler sürekli yanıyor fakat devreden hiçses felan gelmiyor 555 e elimi degdirdigim zaman ses var ama bi yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler

Sayın BİLAL direkt şahsa sorduğunuz soruları diğer arkadaşlar cevapsız bırakabilir bu nedenle sorularınızı şahsa sormak yerine genele sorarsanız daha çabuk cevap alabilirsiniz.

Sorunuza gelince, yaptığınız devre forumda yayınlanan LCD devresi sanırım keza ayrım devresinin dokümanlarını daha yayımlamadık. Devrenizi LCD konusunda verilen açıklamalar ışığında bağlamalısınız. DeltaPulse2 de bıraktığımız pinler ayrım devresi içindir forumda yayımlanan LCD devresi için değildir.

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı BİLAL

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #362 : 30 Ocak 2011, 15:15:25 »
peki neden lcd devresiyle delta arasındakı baglantıyı vermıyosunuz devrenin hepsini veriyorsunuzda 1 2.side deltadan neden ses gelmiyor acaba bütün devre tamam birde sizin yayınladıgınız videoda lcd devresinin ledleri sürekli yanmıyor da benim yaptıgım devrede neden sürekli yanıyor

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #363 : 30 Ocak 2011, 21:22:08 »
peki neden lcd devresiyle delta arasındakı baglantıyı vermıyosunuz devrenin hepsini veriyorsunuzda 1 2.side deltadan neden ses gelmiyor acaba bütün devre tamam birde sizin yayınladıgınız videoda lcd devresinin ledleri sürekli yanmıyor da benim yaptıgım devrede neden sürekli yanıyor

Dikkat ederseniz ilgili mesjın ilk sayfasında linki kırılmış bir resim var o resim bağlantı şeması. Yüklenen site resmi sildiği için siz göremiyorsunuz. En yakın zamanda tekrar eklenecektir. Deltanızın sesi ile ilgili olarak, devreniz tamam olsaydı çalışması gerekirdi. Eğer ses yoksa çalışmıyor demektir. Bu konuda öncelikle devrede osilasyon olup olmadığına bakarsanız daha iyi yardımcı olabilirim. Ledleriniz de gene bağlantı ve kalibrasyon problemlerinizden dolayı sürekli yanıyordur. İsterseniz öncelikle deltanızın düzgün çalışması için uğraşalım daha sonra LCD devresi üzerinde duralım.

Saygılar

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

kartalpolat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #364 : 31 Ocak 2011, 13:09:09 »
s.a ustalar.kusura bakmayın.aranıza yenı katıldım.benım bırkac sorum olcak.yeni konu yu nereden açabilirım?

ayantas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #365 : 31 Ocak 2011, 14:36:19 »
Merhabalar,

Malzeme listesini sipariş ettim ancak aşağıdaki malzemeleri elektronikçi de anlamadı. Zaten bende anlamıyorum. Aşağıdaki malzemeleri elektronikçiye daha açık nasıl tarif edebilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Anlaşılmayan parçalar;

Comment                      Designator   Miktar
SKALA                        A1              1
CON2                                BESLEME      1
16                                TUR BOBIN      1
TUNE                                BUTON             1

Çevrimdışı galaksi

• Yüzbaşı
« Yanıtla #366 : 31 Ocak 2011, 15:54:12 »
Aldığın malzemeleri montaj et, hangilerin eksik ve ne olduğunu öğrenirsin :)

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #367 : 31 Ocak 2011, 18:26:27 »
ayantas kardeş skala dedektörde metali görmene yararki olmasada olur onu bi aksesuar olarak düşün skala. skala diye bilinir
con besleme besleme girişidir oraya direk besleme kablolarınıda lehimleyebilirsin veya çiftli klemens de
bobini ise kendin yapacaksın bi bobnajcıya git 0.5 mm bobinteli al 35-40 metre kadar onunlada bobinini kendin sar bu konuda sana tavsiyem 39 cm çapında 23 tur sar veya bilene sardır elektronikçide bobini hazır bulamazsın
tune butonu reset butonu dur rerset yapmak için buton dersen elektronikçi verir kolay gelsin

Çevrimdışı zerog26

• Yüzbaşı
« Yanıtla #368 : 01 Şubat 2011, 20:14:31 »
uykusuz usta delta 2 ni iiice anliz ettim 1 den tek farki manuel tune ozelligi olmasi ama ayrimda buyuk gelisme  yaratmissin bende ayrimla ugrasiom sen direk pic ile signal ,s1,s2 uclusu arasindaki frekans farkiyla ortaya bisiler cikarmissin alkisliorum seni orjinal semayla karsilastirdigimizda deltanin tr die olcum uclari var bu uclardan almissin benim programciligim frekans islemeye daha yetmior ama teorim su   f-v koverter yapmak frekans to voltage bu is icinde lm331 veya daha gelismis 1 entegre kullanmak gerekebilir cunku pic ile yuksek frekanslari islemek icinn bolucu kulanmak gerek buda signali zayiflatir die dusunuorum ......,ama pic ile voltaj islemek daha kolay simdi senin kullandigin uclari kullanarak isledigin frekanslardan gerilim elde edip bunu islemeyi planliyorum.....gorusunuz nedir bilmek istedim.....

Çevrimdışı MuHaRReM

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #369 : 01 Şubat 2011, 21:08:32 »
benim deltayı bitirdim cat6 kablosundan bobin yaptım bobin yokken ısınan parça yok ama bobini bağladığımda mosfet ısınıyor düşük batarya ledi yanıyor zamanlama devresini kontrol ettim çalışmayan parça yok makina hiç bir tepki vermiyor bunun nedeni ne olabilir??? şimdiden tşkler arkadaşlar >:(
KULA BELA GELMEZ HAK YAZMADIKÇA HAK BELA VERMEZ KUL AZMADIKCA

Çevrimdışı zerog26

• Yüzbaşı
« Yanıtla #370 : 01 Şubat 2011, 21:33:28 »
benim deltayı bitirdim cat6 kablosundan bobin yaptım bobin yokken ısınan parça yok ama bobini bağladığımda mosfet ısınıyor düşük batarya ledi yanıyor zamanlama devresini kontrol ettim çalışmayan parça yok makina hiç bir tepki vermiyor bunun nedeni ne olabilir??? şimdiden tşkler arkadaşlar >:(

arkadasim 40cm baslik bende yaptim yaklasik olarak cat 6 ile 3 tur 7 ohm geldi..... olc bakalim kac ohm 7 ohm dan fazla ise bunu yapar 3.5 ile 7 arasicikmasi lazim ohm un

Çevrimdışı BİLAL

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #371 : 02 Şubat 2011, 00:30:11 »
ustalarım çalışmalarınız ğüzel elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum amatör bir elektronikci oldugum için benim bi sorum olacak 1.si delta puseyi ben ilk başlarda 6 metre diye biliyordum ama 30cm imiş niye öyle acaba 1 2.side bu dedektöre ultrasonik ekleyebirirmiyiz teşekkürler

BigBang

• Ziyaretçi
« Yanıtla #372 : 02 Şubat 2011, 01:33:35 »
ustalarım çalışmalarınız ğüzel elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum amatör bir elektronikci oldugum için benim bi sorum olacak 1.si delta puseyi ben ilk başlarda 6 metre diye biliyordum ama 30cm imiş niye öyle acaba 1 2.side bu dedektöre ultrasonik ekleyebirirmiyiz teşekkürler

6 metre derinlikten bahsediyorsanız bu kesinlikle yanlış bilgidir . Bir de bu cihaz çok düşük frekanslarda çalışmaktadır . Ultrasound dalga boyu için yeni bir verici tasarlamak ve devreye birçok  ilave yapmayı gerektirir ki bu da çok lüzumsuzdur . Zaten ultrasound frekanslarda nemli bir toprağa pulse (darbe) penetre etmek oldukça zordur .

Bu düşünceniz daha yüksek frekanslarda çalışan yeni bir GPR projesini andırıyor tabi . Belki VLF ve LF bandlarını kapsayan yepyeni bir PI cihaz ; yapılmayanı yapmak da olabilir . Başarı garanti değil ... Çünkü anten tipleri çok farklılaşacaktır . Daha 28-30 spir antende zorlananlar için hiç şans yok maalesef ...

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #373 : 02 Şubat 2011, 08:59:26 »

Eğer beslemeniz yeterli ise devrenizde osilasyon olmadığından dolayı fet ısınır. 556 ve yan ekipmanlarını açık şemedan kontrol ederek osilasyonu sağladığınızda fet ısınmayı kesecektir. Tabii güç kaynağınız yetersizse ve çöküyorsa sağlam devrede böyle davranabilir.

saygılar

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #374 : 02 Şubat 2011, 09:05:18 »

6 metre doğru değil. Yaptığımız birkaç test videosu: Ayrıca ultrasonic ile bu sistem arasında çok fark var.

[youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=3NyZX7BZwHw[/youtube]

[youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=yYBaSjG-C_U[/youtube]
« Son Düzenleme: 02 Şubat 2011, 09:05:57 Gönderen: Karadağ »

ayantas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #375 : 02 Şubat 2011, 20:49:41 »
VD15 teki diyotu 9v1 veya 10v kullansam olur mu ancak bunları bulabildim. Ayrıca PR1 deki potu da bulamadım. Onu bacaklar arası köprü atsam olur mu?

Çevrimdışı kuzey

• Yüzbaşı
« Yanıtla #376 : 02 Şubat 2011, 22:42:01 »
vd15 i 9v1 takabilirsin.
pr1 e 100k direnç tak

ayantas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #377 : 04 Şubat 2011, 00:16:51 »
Herşeyi yaptımda şu bobin olayını tam anlayamadım.  Elimde 0,50 tel var bundan 30 veya 45 cm lik başlık için 24 tur sardık diyelim. Başlıktaki Bobinajdan 2 adet (1 eksi,1 artı uç)' mu çıkacak. Yada 8 ayrı uçmu çıkması gerekiyor. Bununla ilgili bir resim veya video varmı? İyice kafam karıştı yardımcı olursanız sevinirim. 

ayantas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #378 : 04 Şubat 2011, 01:18:15 »
Bobin Bağlantı şekli aşağıdaki resimdeki gibimi olacak. Bobini 32 tur sarıyoruz ve aşağıdaki gibi 2 ad. uç çıkarıyoruz onuda dedektörden gelen uçlara bağlıyoruz değilmi. Birde bobin ohm u 3 ohm geçmesin diyorsunuzya onu nasıl ölçüyorsunuz. ölçü aletiyle ölçüyorsanız detaylı anlatabilirseniz sevinirim.

ayantas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #379 : 04 Şubat 2011, 01:21:27 »
Resim adresi yanlış olmuş.