Gönderen Konu: Delta Pulse 2  (Okunma sayısı 2997804 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

casperol

• Ziyaretçi
Ynt: Delta Pulse 2
« Yanıtla #780 : 18 Ekim 2011, 17:13:47 »
Arkadaşım devrendeki yeşil ışık devreye enerji verildiği andan itibaren sürekli olarak yanar kırmızı ışık ise düşük batarya ikaz ışıhıdır. giriş voltajı 9v tun altına düştüğünde yanmaya başlar. ilk olarak bataryanı kontrol et devreye bağlı iken üzerindeki dc voltajını ölç. bobine gelince bobin teli ince 0.5 lik telden o turda sardığında işini görür bobinin ohm değerini ölç 3 ohmdan yüksek olması gerekiyor. Mosfet ısındığına göre devrenin osilatör kısmı çalışmıyor demektir yani devren gönderin yapmıyor bobini tüplü bir televizyonun ekrarnına doğru yaklaştır ekranda yatay çizgiler oluşturuyorsa devren çalışır durumda sorun bataryadadır ama yatay çizgiler oluşmuyorsa 556 entegresinin  etrafındaki elamanları kontrol et entegrelerin ve diyotların yonune bak. IRF740 nın yönünü kontrol et. metal kısmı bobin tarafına bakacak şekilde olacak birde devrenin resmini çekip koyarsan daha iyi yardımcı olunabilir.

Çevrimdışı hasan_tug

• Onbaşı
« Yanıtla #781 : 18 Ekim 2011, 17:25:42 »
Arkadaşım devrendeki yeşil ışık devreye enerji verildiği andan itibaren sürekli olarak yanar kırmızı ışık ise düşük batarya ikaz ışıhıdır. giriş voltajı 9v tun altına düştüğünde yanmaya başlar. ilk olarak bataryanı kontrol et devreye bağlı iken üzerindeki dc voltajını ölç. bobine gelince bobin teli ince 0.5 lik telden o turda sardığında işini görür bobinin ohm değerini ölç 3 ohmdan yüksek olması gerekiyor. Mosfet ısındığına göre devrenin osilatör kısmı çalışmıyor demektir yani devren gönderin yapmıyor bobini tüplü bir televizyonun ekrarnına doğru yaklaştır ekranda yatay çizgiler oluşturuyorsa devren çalışır durumda sorun bataryadadır ama yatay çizgiler oluşmuyorsa 556 entegresinin  etrafındaki elamanları kontrol et entegrelerin ve diyotların yonune bak. IRF740 nın yönünü kontrol et. metal kısmı bobin tarafına bakacak şekilde olacak birde devrenin resmini çekip koyarsan daha iyi yardımcı olunabilir.

bobinin yaklaşık 4.4 ohm IRF740 metal kısmı pot lara doğru bakıyor yanlış bağlamış olabilirim. bi resimde ole bağlanmıştı oyüzden oyle bağladım güç kaynağı 12v problem olmaması lazım ama resmini bugun koymaya çalışıcam devre şimdi yanımda değil tüplü televizyon yok ama çok az bir cızırtı sesi gelmesi gerekmiyormu yada başka türlü anlaya bilirmiyim lcd monitore tuttuğumda birşey olmuyor. 556 entegresini ve IRF740 değiştireyim bakalım. Buarada çok sağ ol cevap verdiğin için.

casperol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #782 : 18 Ekim 2011, 17:30:17 »
IRF740 doğru takmışsın arkadaşım lcd televizyonda olmaz tuplu televizyon olması lazım bobinden söylediğin gibi az bi cızırtı sesi gelmesi lazım bobinin ohm değeri fazla 4 ohm geçmemesi lazım bobin bağlantı yerinin altındaki R5 direnicin değeri 2k2 olan yanlış bi değer onun yerine 680R taş direnç veya watajlı direnç takın. ilk baş devrenin gönderim katını çalıştırmanız lazım

Çevrimdışı ...SİNYALCİ...

• Yarbay
  • **
  • ...İNCİNSENDE İNCİTME...
« Yanıtla #783 : 18 Ekim 2011, 19:44:59 »
sayın hüseyin bey cep telinizi msn adresime gönderirseniz malzeme isiyecem saygılar
...DÜŞMANIN ATTIĞI TAŞTAN , DOSTUN ATTIĞI GÜL AĞIR GELİR BANA...

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #784 : 18 Ekim 2011, 20:27:08 »
mail attım ;)
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #785 : 19 Ekim 2011, 11:26:45 »
casperol pcb için son durum nedir?

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

casperol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #786 : 19 Ekim 2011, 11:48:40 »
sayın karadağ ustam proteus tamam ama altium bu kadar karmaşık olanını yapamadım ustam ya kusura bakmayın çok özür dilerim meşgul ettiğim için kabul ederseniz vaktiniz yok ise proteus ile çizimi baştan çizebilirim ama tekrardar çok özür diliyorum kusura bakmayın. altium hem öğrenme açısından iyi olacak diye düşündüm ama böyle bi çizim çok erken galiba. kusura bakmayın

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #787 : 19 Ekim 2011, 12:04:34 »
İsterseniz şöyle yapalım. Ben size daha basiteştirilmiş bir şema vereyim. Mesela datalog için eklediğim eepromu, saat tarih için olan ds1307 yi, seri haberleşme için olan kısmı açık şemadan kaldırayım. Siz de bunu hangi programda isterseniz onda çizin buda karmaşık bir devre yapmak istemeyenler için yapılmış olur. Ne dersiniz?

casperol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #788 : 19 Ekim 2011, 12:23:50 »
Tamam ustam neden olmasın öyle yapalım ama iş görecek birşey ise

casperol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #789 : 19 Ekim 2011, 12:25:56 »
bu arada ustam o kaldırdığınız kısımları benim çizeceğim bölüme eklemek için birde giriş oluştursak ayrı yapılım birleştirilebilen bi şekilde olsa daha güzel olmazmı veya mümkün mü ?

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #790 : 19 Ekim 2011, 12:38:58 »
iş görür tabii neden görmesin ama sadece dijital delta olmuş olur ben şuanki üründe datalog da yapıp pc de bir programla kullanmak istiyorum. Sizin çizeceğiniz de daha sade hali olur

casperol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #791 : 19 Ekim 2011, 12:42:43 »
tamam ustam siz hazırlayım ben hemen  başlıyayım bekliyorum sabırsızlıkla. bu arada pc ile kullanmayı plandığınız olanı paylaşacakmısınız.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #792 : 19 Ekim 2011, 13:20:52 »
tüm projelerimi yayınlamayı düşünüyororum

casperol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #793 : 19 Ekim 2011, 13:27:14 »
teşekkurler karadağ ustam bu arada çizmek için semayı beliyorum.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #794 : 20 Ekim 2011, 22:00:25 »
bu hafta birkaç yıldan sonra ilk defa bir sınavım var bu nedenle haftasonu şemayı hazırlayıp gönderebileceğim

casperol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #795 : 21 Ekim 2011, 08:08:36 »
Tamamdır ustam allah kolaylık zihin açıklığı versin inşallah istediğiniz sonucu alırsınız  iyi çalışmalar.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #796 : 21 Ekim 2011, 08:10:49 »
Teşekkür ederim.

Çevrimdışı hasan_tug

• Onbaşı
« Yanıtla #797 : 24 Ekim 2011, 00:02:38 »

devrede IRF740 VE 556 entegresini değiştirdim CAD6 cablodan sardım (kablo içinde 0.6 kalınlığında kablo yok birçok telden oluşan bir kablo belki toplamı 0.6 yapabilir.) vd16patladı vd17 zaten hep yanıyo yanlız cad6 koblodan sardığım da denediğimde lamba ışık şiddeti artıp azalıyo voltajda aynı şekilde ilginç bir durum ırf740 ısındığında lamba devamlı yanıyor reset bastığımda ses kesilip geliyor sens trshold ve noise ayarlarında sesi değiştiriyor bazen gidiyor ama algılama yok. Lütfen yardım edermisin birtürlü çalıştıramadım malzemeleri kontrol ediyorum bir yanlışlık yok gibi görünüyor. Resmileri göndermeye çalışıyorum.

Devrenin Resimleri :
http://imageshack.us/photo/my-images/88/pa182902.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/88/pa222923.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/855/pa222915.jpg/

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #798 : 24 Ekim 2011, 09:08:09 »
s.a.
hasan ustam başlığınızı tutturamamışsınız, başlık direncini bi rölçün isterseniz onun değeri nedir?
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

casperol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #799 : 24 Ekim 2011, 10:03:06 »
Hasan abi devrenin çalışmaması normal yollarda kopukluklar ve bazı yerlerde soğuk lehimler var elinde avometre var ise resimde kırmızı renk içine aldığım yerleri bi kontrol et ve oralardaki iletimleri sağla büyük ihtimal çalışacak ve fotoğraftan belli olmayan yerlerde de bu şekilde kopukluklar olabilir elinden geliyorsa yolları lehim ile kapla yollar çok kötü devren bu yukden çalışmıyor ve kartaki lehim pastasının artıklarını temizle kısa devre yaptırıyor olabilir bazı yerlerde ama ilk önce resmindeki yerleri kontrol et abi. kolay gelsin iyi çalışmalar.