Gönderen Konu: FS Future tarzı cihaz tasarımı.(FLC 100 ile)  (Okunma sayısı 281840 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fatih2176

• Yüzbaşı
Ynt: FS Future tarzı cihaz tasarımı.(FLC 100 ile)
« Yanıtla #60 : 05 Şubat 2014, 15:56:51 »
ustalarım kolay gelsin bu alan tarama işi ne alemde sanki durakladı gibi bahar geliyor

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #61 : 06 Şubat 2014, 12:17:12 »
ustalarım kolay gelsin bu alan tarama işi ne alemde sanki durakladı gibi bahar geliyor
Ustam, bu proje alan tarama,gpr tarzı olmayacak yanlış algılama olmasın...
Sygılar
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #62 : 08 Şubat 2014, 00:33:43 »
Merhaba Arkadaşlar,

FLC100 gibi birşey üzerinden mi ilerleyelim yoksa biraz daha özgün bişey mi yapalım? FLC100 de bir osilatörle oluşturulan sinyal bobine uygulanmış ve sinyalde oluşan bozulma incelenmiş.

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #63 : 08 Şubat 2014, 13:10:29 »
Karadağ ustam daha özgün bir sensör üzerinde çalışılması taraftarıyım.Bu işlerde FLC100 bizim için biçilmiş kaptan değil.Dünyada çok daha gelişmiş sensörler mevcut.Kendin yapmadıktan sonra fiyatlarıda baya tuzlu.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #64 : 08 Şubat 2014, 14:58:31 »

Merhaba,

Ben sizin dediğiniz tarafını zaten yaptım. Şu anda Delta pulse 3s deki yazılım ve logger modülü zaten hali hazırda bu işi yapıyor. Yanişin bu safhası tamamlanmış ve kullanılır durumda. Burada bir sıkıntımız yok.

Saygılar
« Son Düzenleme: 08 Şubat 2014, 15:38:17 Gönderen: Karadağ »

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #65 : 08 Şubat 2014, 15:23:22 »
Karadağ ustam daha özgün bir sensör üzerinde çalışılması taraftarıyım.Bu işlerde FLC100 bizim için biçilmiş kaptan değil.Dünyada çok daha gelişmiş sensörler mevcut.Kendin yapmadıktan sonra fiyatlarıda baya tuzlu.

Benim iki eksenli bir çalışmam var ama daha dışarıda test edemedim. Sizin bu konudaki önerileriniz nedir? Birde flc100 yada benzeri ürünlerde yaptığım testlerde metal mıknatıslanmamışsa mesafe kötü oluyor. Hatta pulse dedektörlerin değerli dediği ısıl işlem görmemiş bakırda ve altında da algılama yerlerde sürünüyor. Ama ısıl işlem görmüş bir bakırsa daha iyi algılıyor.

Saygılar

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #66 : 08 Şubat 2014, 16:22:58 »
s.a. Bende değerli metal tespitinde çok başarılı olmadığını net bir şekilde söylebilirim.Benim bu projeden beklentim çok daha farklı boyutta olacak şimdilik ilk portatif deneyimlensin hep birlirkte üzerinde fikir yürütürüz,gideceği  yön üzerinde
Saygılar
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #67 : 20 Şubat 2014, 23:32:15 »
Yarın bazı bobin denemeleri yapacağım. Başarılı olursa ilk prototip için şema yayınlarım.

Saygılar

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #68 : 21 Şubat 2014, 22:54:19 »
Çalıştığım firmada üretilen abs sensörlerinin bobinleri ile deneme yaptım bugün. Sonuçlar güzeldi. Bizim abs sensörü tek eksen bir sensör için iyi sonuçlar verdi :)

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #69 : 22 Şubat 2014, 11:33:09 »
Merakla bekliyoruz ustam,bir video çekme imkanınız olabilirmi?
Saygılar.
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #70 : 22 Şubat 2014, 12:30:11 »
Çalıştığım firmada üretilen abs sensörlerinin bobinleri ile deneme yaptım bugün. Sonuçlar güzeldi. Bizim abs sensörü tek eksen bir sensör için iyi sonuçlar verdi :)

Karadağ ustam flc100 ile kıyaslama yaparsaz alınan sonuçları nasıl değerlendirirsiniz

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #71 : 22 Şubat 2014, 13:05:27 »

Karadağ ustam flc100 ile kıyaslama yaparsaz alınan sonuçları nasıl değerlendirirsiniz

FLC 100 elimde yok malesef. Bugün gün içinde birkaç deneme yapacağım. Verimine beraber karar veririz.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #72 : 22 Şubat 2014, 18:22:15 »
Merhaba Arkadaşlar,

Küçük bir deneme yaptım. Sensör tasarımını tamamlamadığım için biraz dağanık bir devre görünüyor ama herşey netleştiğinde bir baskıdevre üzerine toplarız artık. Temel olarak en önde bobin, arkadaki devrede osilatör ve en arkadaki devrede karşılaştırıcı var. Bir sinyal yükseltme işlemi yapmadım. Bobin 2mH 80R civarı. Kendisi bir abs sensörüdür :) Videoda ölçüaletine dikkat etmenizi rica ediyorum. Elimdeki yankeskiyi tuttuğumda ve tutmadığımda olan değişimi ekranda voltaj olarak görebilirsiniz. Bakırla yaptığım denemede bu kadar algılama göremedim. Bu arada yankeski mıknatıslanmamıştır. Sensörü tamamladığımızda ADC den bu değişimi okuyarak istediğimizi elde etmiş olacağız. Metre ile ölçmedim ama 2 metreye yakın mesafeden hala ölçü aletinden değişim gözlemlenebiliyor. Elimde flc100 olmadığından karşılaştıramıyorum bilenler karşılaştırıp verimlilik değerlendirmesi yaparsa sevinirim.

Saygılar

electromagneic sensor

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #73 : 22 Şubat 2014, 20:49:15 »
Ben hem fgm3,hem flc100 le denemeler yaptım.ikiside bu videodakinin yanına yanaşamaz.Söz konusu mıknatıslanmamış yankeskiyi 30-35 santimden ancak algılıyorlar.

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #74 : 22 Şubat 2014, 22:09:10 »
s.a.  Ustam videoyu yeni farkettim,voltaj değişiklikleri pek görünmüyor çekimden dolayı sanırım.Ancak belirttiğiniz mesafe şuanki sensör yapılarından çok yukarda.Başarılarınızın devamını diliyorum...
Sayglar
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

walkman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #75 : 22 Şubat 2014, 22:42:02 »
Tebrikler ustam gayet başarılı olmuş. Hatırlarsanız bende bir ara uğraşmak için konu açmış ancak yoğunluktan dolayı bu konuya pek eğilemedim.

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #76 : 22 Şubat 2014, 23:16:13 »
Karadağ ustam senin yankeskinden bıraz küçük ve az mıknatıslanmış yankeskiyi tek flc100 ile yaklaşık 45cm den algılıyor.Yükselteçli halde aynı yankeskiyi 1m gibi bir mesafeden algılıyor.Çalışman gayet güzel gözüküyor.Seni tebrik ediyorum abisi.Eline koluna sağlık girişgahta bu algılama mesafesi hemde yükselteç olmadan gayet güzel.Ferro manyeyik malzemelerde verim güzel.Tasarımda diamanyetik malzemelerde algılama mesafesinide belli bir seviyeye çekebilirsez çok başarılı bir çalışma ortaya çıkacakdır.
Karadağ ustam oluşturulacak pcb'de kullanacağın MCU'nun 16 ADC kanalı mevcut olursa ileriki süreçte büyük alanların kısa zamanda taramasında çok isabetli olur.Çalışmalarımda yatayda oluşturduğum sensörlerde sensör sayısındaki artış grafik çizimlerinde güzel sonuçlar alınmasını sağlıyor.Yeniden seni içtenlikle tebrik ediyorum
Flc100'e ihtiyacın olursa sana hafta içi 1 tane gönderebilirim.
« Son Düzenleme: 22 Şubat 2014, 23:18:24 Gönderen: BERK »

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #77 : 22 Şubat 2014, 23:36:26 »
karadağ ustam amaç eleştiri değilde benim anlamadığım bobinlerin alım açısı 360 derece değilmi? belki kısmen yön olarak güçlü zayıf noktaları olabilir ama o sensör yankeskiye o mesafeden tepki veriyorsa çevresel etkenler nasıl sıfırlandı.
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #78 : 22 Şubat 2014, 23:49:04 »
karadağ ustam amaç eleştiri değilde benim anlamadığım bobinlerin alım açısı 360 derece değilmi? belki kısmen yön olarak güçlü zayıf noktaları olabilir ama o sensör yankeskiye o mesafeden tepki veriyorsa çevresel etkenler nasıl sıfırlandı.

Selami ustam düşüncende sonuna kadar haklısın.Bu sorun mu-metalle giderilebilir düşüncesindeyim.Ama doğru ama yanlış. Zaman bulursam bu konu üzerine eğilecem.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #79 : 22 Şubat 2014, 23:51:18 »
Merhaba arkadaşlar,

Herkese teşekkür ederim. Şu an için bu ilk denemeler. Asıl olan arazide iş yapan bişey ortaya çıkabilecek mi? Bunu zamanla beraber göreceğiz. Bu videoda amaç aklımda olan sistemin ne kadar algılama yapabileceğini test etmekti.

Berk, yazdıklarınızı dikkate alacağım. Benim de aklımda olan eğer başarılı bir sistem ortaya çıkarabilirsek tek sensörlü bişey yapmatansa çok sensörlü bişey yapmak. Diamanyetik malzemeler için denemeler yapacağım. Şu anda diamanyetik için verimsiz.

Pro-TR, eleştri değildi demenize gerek yok. Eleştri olmazsa olmaz. Hatta olumsuzlukların yazılmaması farkedilmesini geciktirebilir bile. Bobini oynattığınızda zaten algılama değişiyor. Zaten çıkışın belirli bir seviyede olması da o nedenle. Hiç etkilenme olmasa karşılaştırıcı çıkışı 0V a yakın olmalı. Hatta penseyi yere koyduğumda hemen sağımda kapı kalıyor kapıyı açtığımda bile etkileniyor. Ayrıca etkilenme şekli metalin durduğu konuma göre değişiyor. Mesel bobinin arkasına metal gelirse çıkış değeri artmıyor azalıyor. Benim aklımda da birçok soru işareti mevcut. Deneyerek zamanla göreceğiz. Başarılı bişey ortaya çıkarsa ne ala. Şu anda bu sistem razide iyi iş yapar demek mümkün değil. Yapıp deneyip göreceğiz.

Saygılar