Gönderen Konu: arkeojeofizik sistemler  (Okunma sayısı 20287 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı onur600

• Albay
arkeojeofizik sistemler
« : 07 Mayıs 2013, 22:00:58 »
bu başlıkta;
bu alanda kullanılan cihazlar, çalışma prensipleri, doğruluk dereceleri,kendi içlerinde farklılıkları gibi konuları sırayla yazmak istiyorum...
amacım bişeler öğrenmek ve birlikte tartışmak.bu konuda ben bişeler ortaya koyacağım Allahın izni ile....
bu tarz cihazlarla arazi deneyimi yaşayan arkadaşların var olduğunu biliyorum,amacım destek görmek deyil...artık bu konularda gizlimiz saklımız kalmasın...
haydi hayırlısı....
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

kankiss06f

• Ziyaretçi
Ynt: arkeojeofizik sistemler
« Yanıtla #1 : 07 Mayıs 2013, 23:48:42 »
bu cihaz lar ı bende çok merak etmişimdir
bu cihazlarda elektro manyetik dalglarla çalışır
 ama daha kuvvetli yere 40 metre nüfüs ettiyini okumuştum

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #2 : 08 Mayıs 2013, 09:15:24 »
usta karar verdimde bişe anlatmayada pek gerek yok gibi 40mlerde kalsın bi tarafa 2m reye kadar biz bunu başardık ama anlatıpta kafa yormayada gerek yok bence...(senle ilgili bi durum deil)
herkesin kafasında çil çil altın bulma hayelleri yatarken bu işlerlere vakit tüketip sayfa kirletmeye gerek yok bence...
benim cihaz 40 cm den çekiyo senin kaç cm den çekiyo kardeş olmadı şu şuraya bağla olmassa ordan sök şunu bi dene demeye devam...
bu bilim insanları demekki o kadar ''aptal'' devletin resmi müzeleri vb...bu sistemlerden yararlanırken neyse uzatmaya gerek yok
nerde trıak orda bırak
saygılar
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 08 Mayıs 2013, 09:26:24 »
onur bey bu konuya  önculuk etmenız  yerınde olmus  keske  katılımcı  arkadaslar  sızın gıbı  artsada  daha fazla fıkır beyan eden  olur.....benden yana .destek var kostek yok  ...........

makınam  ota  calıya  mınarallı topra  fılan  otuyor...ayar yaptım  su parca patladı  50 yıl once  ıcad edılen 555 entegrem yandı.....buyuk zarardayım  ıflasın esındeyım   gıbı   yazısmalar olmaması  dılegımle  .....

basarılar 

.   

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #4 : 08 Mayıs 2013, 10:57:12 »
slm.TEKDEDEKTÖR ustam;
ben size bi laf söylemiştim bu çalışmarımı paylaşmam sizin yerinizde olsam diye,o zaman benim ne demek istediğimi sanırım anlamamıştınızki cevap bile vermemiştiniz,
demek isteğim şuki ünlü bi ata sözü derki '' ayak basmadığımız yere gidildiğine ve var olduğuna inanmayız''
biz en iyisimi kendi çapımızda konuşalım..burdaki amaç define bulmak değil,defineyi bulan bulmuş zaten. bırakana faydası olmamışki bize olsun önemli olan kendimizi yetişdirmek değilmi...merakın ve öğrenmedin kimseye bi zararı olmaz herhalde... önce yazalım sonra birini uygulamaya alalım
(bide bişe söylüycem ben nereye ne yazsam orda tartışma çıkıyo benden kaynaklıysa bu eğer çok üzülürüm)
saygılarımla
« Son Düzenleme: 08 Mayıs 2013, 11:04:54 Gönderen: onur600 »
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

kankiss06f

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 08 Mayıs 2013, 23:47:54 »
her kez bidiklerini yazarsa daha çok bilgi paylaşımı olur

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 09 Mayıs 2013, 10:41:31 »
 onur bey  yazdıklarınızın hepsını okudum.......bende cevap yazdım  dıkkat ememısınız sanırım...paylasmamam gerekır  tabı  yada sınır getırmem  gerekır bu paylasımlar  kocaman  agacın  yaprakları  kadar  yer bulur  .....detaylı calısma  prensıplerınden  bısıy yazmamısım  bahsetmemisim ..ve bı cok ayrıntı    ..bu kadar  paylasım  neremi bozar............bı cızımden  ıbaret.......bunlar gıbı paylasımım olucak daha  .

zaten.......olayı suna  benzetıyorum.......bagcı   arının   balını  istememktedır--arı ıse bunun farkındadır---arının- yaptı işcılık
[-- doga olayı  bagcıyı ilgilendırmez.. ve nakıs gıbı işler arı balı  petege  ...bagcı  bı yanlıs yapar   ....eline bı comak alır  arının yuvasını    kurcalamaya baslar bala ulasmak ıcın    arılar  kızar bu duruma.......ve ateş puskurur  igneler kızgın bagcı da  üzgün topuk durumunda tabiiiiiii...........   -

--yani emek  kolay kolay  tam karsılı olmadan  sana  donmuyor gerıye.-
« Son Düzenleme: 09 Mayıs 2013, 10:47:42 Gönderen: TEKDEDEKTOR »

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #7 : 09 Mayıs 2013, 14:08:26 »
ustam bu konuda döküman tedariklerim oldu  en kısa sürede uygulamalı olarak bi paylaşım olacak basitte olsa bakalım sonuçlar bizi nere götürecek...
ilk etapda diyorum ki şu boşluk ve su işini halledelim ben bunun için özdirenç sistem uygulayalım diyorum bu konuda bir çok arkadaş ciddi bişeler bekliyo...uygulaması ve maliyeti en düşük olan şuan için bu gözüküyo...
daha sonra yüksek ve düşük direnç noktalarını başlangıç ve bitiş olarak grafiğe vb....dökelim
yine fazla detaya girmeden,,sunmadan pek bişelerde demek istemiyorum
ben yola çıktım bakalım neler olaccak...
saygılar
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 09 Mayıs 2013, 15:15:29 »
 onur bey   yerınde bı karar olmus     frekans aralıklarına  dıkkat edın   0  -15khz  kadar  toprakta cok ıyı ılerlıyor  ses dalgaları..........bundan faydalanarak   seslı  ayrımlı  bı cıhaz  yapma ihtımalı yuksek....alaıcı  transduserın empedansı ve alıcı yukseltıcı  kademelerın konturollu ve   1 mikro voltu.....yavasca kazancı artacak sekılde ....50..mili voltlara cıkarmalısın     bu sınyalı  mıcro denetlıyıcıde  vs  ....işlemen kolay......

[size=78%]...ama  goruntulu bı cıhaz yapmak  istersek    iş karmasıklasıyo   cok dusuk frekanslarda  yeterlı bant genıslını saglanamadı yaplamadı ıcın, devreye ultra seslere dogru  gıtmek kalır.....yanı frekansı yukseltmek    bunun benzerı  ve ultra seslerde  seslı  cıkıs veren bı cıhaz mevcut  ........[/size][size=78%]http://tevafuk.com/urun/21/kablo-ve-boru-takibi-tespit-dedektorleri/fisher-tw6.html[/size]

bu arada  yapmıs oldum cıhazın deney kısmı bıttı  bu aralar  toplamaya dagıtmaya  basladım ..cıhaz  800..nano voltluk sınyalı  uc kontrolle almakta
  1--ana kazanc ayarı  800 nano volt....100 micro volt  secmelı
  2 --stc....kontrollu.... yavasca  kazanc zamana oranla artarak
  3---log  amap....sınyal sevıyesı  sabıtleme  ekran ıcın

...sıstemde  56..adet kaliteli orjınal entegrelr  kullanılıyor   opa ve  ad serısı entegreler agırlıkta kullanılmıstır   artık plaket kartı cızımıne dokum asaması pcb....hazırlamaya......bu hafta sonu gecmıs olurum insallah   hayırlısı..
 pcb  resımlerı cızımlerden  hafta sonu paylasım olcak,,,,,

hadi  kolay gelsın keyıfler yerıne gelsın

[size=78%]        [/size]

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 09 Mayıs 2013, 15:48:50 »
pardon  dogru  ekran bu  sıtenın su kacak bolumu  ustekı cıhaz degıl http://tevafuk.com/urun/12/su-kacagi-tespit-dedektorleri/fisher-xlt-30.html

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #10 : 09 Mayıs 2013, 22:17:18 »
ustam izlediğimiz sistem  sadece dinleme yapan  bi cihaz gibi yani akışkanlığın sesini   dinliyo gibi geldi yanlışım varsa düzeltin....
içersindeki filitre devreleride herhalde dış gürürültüleri bastırmak için kullanılmış...
saygılar

LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #11 : 09 Mayıs 2013, 22:25:51 »
basitçe amaçlanan durum bu (reim alıntıdır)
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #12 : 10 Mayıs 2013, 11:45:26 »
eğer biz bu işi mikro denetleyiceler kullanmadan yaparsak sanırım işimiz çok zor...
çok fazla hata payı yüksek sorunlarla karşılaşabiliriz..hem ac hemde dc sinyal uygulamalarında...

LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 10 Mayıs 2013, 11:57:22 »
ustam izlediğimiz sistem  sadece dinleme yapan  bi cihaz gibi yani akışkanlığın sesini   dinliyo gibi geldi yanlışım varsa düzeltin....
içersindeki filitre devreleride herhalde dış gürürültüleri bastırmak için kullanılmış...
saygılar

üsteki yazdıklarınıza katılıyorum  ve eklıyorum 

onur usta    yukarda vermıs oldum  su kacak bulucu cıhazın  benım sıstemımle benzerli yoktur...örnektır.   ve sıstem ultra seslerde  calısmıyor  ......sıtenın  yanlıslı sanırım  cok dusuk frekans dınleme cıhazı....dogrudur  .
suyun sırıltı sesı dınlenıyor ama toprak  cok sıkıdır ve  suyun ıcerde aktı yer  topragı cıvık camur halıne getırıyor,,
ses pekı nasıl oluryrda yukarı cıkabılıyor.....her tarafı camurla kaplı su dolu bı kap gıbı dusunelım ve bu kabı calkalayalım......sonuc ne olabılır....dısardan ses duyabılırmıyız   yada cok dusuk desıbelde  basınclar dısarı cıkmak ıster  biraz istisare edelim?

..cogu zaman yazılarımda ımla hataları olabılır......ultrses lerle ,?? ses frekans,  aralını karıstırmıs olabılırım yazdım  bolumlerı sonra farkedıyorum..........

filtre konusuna gelınce   bır alıcı tasarımda olmassa olmazı  filtrelerdır........sıstem  alıcı gırisi bılındı uzere  genıs bant opamp larıyla calısır......ve genıs bant oldu ıcın  opamap hangı frekansı  secıcenı bılmedı ıcın  ...sınırları ıcındekı tum frekansı  yukseltır.......fılıtrenın gorevı burda   ......sectımız frekansları ve frekansı  gecırmesı ıcın  .....ve  gurultulerı  sıfıra ındırerek  hassasıyetını artırmak   dedınıze yakın.....katılıyorum

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #14 : 10 Mayıs 2013, 13:55:28 »
ustam herhalde ultrases firekansı kullanalım diyosunuz...bu konuda 2 sorum olacak
1.bu yüksek frekansın toprakta ilerlemesi...
2.o zaman yansıyan,farkı algılayan fark osilatör katımı olacak ...
yada farklı bi sistem mi olacak ...bu firekansta ses üretebiliriz sıkıntı olacağını sanmam takıldığım sadece  bu iki nokta
gerçi günümüzde toprağı dalga bakımından delme işi çoktan aşıldı o da var tabi
bence bize öle bi bant lazımki toprağı ortadan kaldırsın...biraz cılgınca oldu bu :)
bakalım planladığım bikaç deneme daha olacak....özellikle bizim yapmış olduğumuz deneyde 2 m torak altından veri alışverişi tamam yalnız ondaki sistem suni bi deney oldu karşılıklı al ver...ondaki amaç torağı yok saymaktı...yani bu yapılabiliyomuş
bişeler elde edilecek bakalım hayırlsı,,,
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : 11 Mayıs 2013, 09:12:49 »
  yalan yok usta   25khz altında    ..........calısmam hıc olmadı......  aynı sekılde..........200khz   ustundede   yuksek frekansta   hıc calısmadım gerekte duymadım..........[size=78%]....yuksek frekansta.....harwert unıverstesınde  bı kac unıverste bu calısmalarn var oldunu netten okudum takıpte edıyorum    yuksek frekans ıcın endıselerım var  ben hıc bulasmam  masefe  kısalıcak kesın........yuksek freknsı  kullanma  mayın avı ıcın dusunuldu belırtılıyor  zaten mesafeden ve  aklımdakı sorular var tabı  asada resımde  oldu gıbı[/size]

2 sorunun cevabı  evet  karıstırıcı hetorodın prensıbı  radyo radarda oldu gıbı vuru ara frekans olustracaksın 

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : 11 Mayıs 2013, 09:47:09 »
 dıger resımde gorundu gıbı  low frekanslar  cısmı ıcersıne gırıp yoluna devam ettı gorunuyor   bı tabloda sımdı paylastımki   buda low frekansları  gosterıyor  anlamıs olmalısın..detayını vermeden

alttakı frekansları ses  dalgalarına donustu zaman  ustekı  resımdekı paylasım gecerlıdır

bu cizelge elekrtromanyetık spekrum ıcın dalga boyu verılmıs  ses dalgasına donusunce  dalga boyları kısalır

örnektır

« Son Düzenleme: 11 Mayıs 2013, 10:00:59 Gönderen: TEKDEDEKTOR »

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #17 : 11 Mayıs 2013, 14:51:45 »
dediklerinizi anladım usatam bakalım videodan ne çıkaracaz...
umarım anlaşılır
http://youtu.be/eqfgP4qVK4s
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #18 : 11 Mayıs 2013, 21:29:50 »
neyle uğraşırken nere geldim....
umarım sizde tebessüm edersiniz 
  :)çizim güzel...
« Son Düzenleme: 11 Mayıs 2013, 21:38:27 Gönderen: onur600 »
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #19 : 11 Mayıs 2013, 23:06:15 »
sayın ustam eğerki bi haritalama yapacaksak   sanırım bu yine düşük frekansla olacak iş değil hatta ben mhz  lerden bahsetmek gerektiğini düşünüyorum
verici tx ve alıcımız rx olarak iki antan düzeneğimizi yavaş yavaş oluşturalım...acelemiz yok temiz bi verici yapalım önce
saygılar
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...