Gönderen Konu: ANTEN FREKANSI İLE ALICI MODÜL FREKANSI AYNI OLMAK ZORUNDA MI?  (Okunma sayısı 3656 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AHMET ÖZDEMİR

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
Merhaba arkadaşlar,
ismini şimdilik vermek istemediğim bir yerli firmadan, alıcı verici modülü olan, frekans sentezleyicisi, mineral temizleme özelliği, frekans düzenleyicisi vs özellikleri olan ve üzerinde iki adet rf sma 5dbi lik omni anteni ve metal algılayıcı yer sondası takılı olduğu halde alan tarama cihazı satın aldım. Merakım olduğumdan elimde bulunan bir basit ölçüm aletiyle, cihazın çıkışlarında ki frekans değerlerini ölçmeye koyuldum.
cihazın ekranında seçtiğim objenin frekans değeri 5khz ise gerçekten çıkışlara yansıdığını gördüm fakat, ekranda bu değer artırılıp azaltılabiliyor ve üretici firma bu değerin anında sinyal çıkışını etkilediğinden bahsetmesine rağmen, örneğin frekans değerini 5.9khz e getirmeme rağmen ölçtüğümde bu yeni değer çıkışa yansımıyordu. Bu durumu sorduğumda firma durumun normal olduğunu söyleyerek anlamadığım bir elektronik dilde geçiştirmeye çalıştı. Bende araştırmaya devam ettim tabi.
şimdi günlerdir bu konuyla ilgili uykularım kaçtı ve şu soruların cevaplarını internetten de bulamadım yardımcı olabilirmisiniz.

1- ölçüm şekli sonucunda objenin 5.0khz değerini ölçebildiğime göre, bu değeri değiştirdiğimde de bu değeri ölçebilmem gerekmez mi? işlem doğru mu yani sizce

2- verici ünitesi olarak düşündüğümüzde, cihazın normal işletim frekansı örneğin 300-500 mhz olduğunu düşünelim.(firma bu bilgiyi vermedi). omni sma antenlerde bu değere göre seçili olduğunu düşünüyorum. zira araştırdığımda bu tarz antenlerin khz frekanslarda olduğunu görmedim. vhf  olanlar bile 100 mgh civarında. düşük frekanslı sinyalin toprağa geçişinin avantajlı olduğunu dikkate alacak olursak, seçilen anteninde bu amaçla vhf olduğunu kabul etmiş oluruz. Peki, 5khz gibi düşük bir frekans cihazın çıkışına yansıyorsa, antende 136-174 MHz yada daha fazlası ise, bu anten bu kadar düşük frekansı sinyal olarak gönderebilir mi?

3- alıcı ünitesi olarak düşündüğümüzde de aynı şekilde karşı objede rezonans ve indükleme sonucunda meydana gelen yansımayı(eğer düşük frekansta ise 5khz gibi) bu değerde ki bir anten algılar mı?

4- alıcı antenlerden gelen frekanslar görüntüye yada sese çevrilmediğine göre, dolayısıyla cihazında ekranına yansımadığına göre, ne işe yarar? yani anteni harekete geçirdiğini düşünüyorum ancak, bu normal kartları olmayan birçok cihazda da bu şekilde anlatılıyor. yani o halde alıcı ünitesi olan bir kart, bu sinyaller kendine geldiğinde daha güçlü bir çekim için gelen sinyallerin gücünümü artırarak alıyor ve sonuçta ortaya antenleri döndürecek kadar güçlü bir çekim mi meydana geliyor?

Bu konularda bilgisi olan ve tatmin edici bilimsel cevap verebilecek arkadaşlar açıklama yaparsa çok sevinirim. teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2018, 11:04:18 Gönderen: Karadağ »

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
Ynt: ANTEN FREKANSI İLE ALICI MODÜL FREKANSI AYNI OLMAK ZORUNDA MI?
« Yanıtla #1 : 05 Aralık 2018, 12:18:11 »
Merhaba,

Yazınızı sanırım biryerden kopyalayıp yapıştırmışsınız bu nedenle birçok size color gibi html kodu eklenmişti. Elden geçirdim ve bunları düzelttim.

Sorularınıza gelirsek,

1- Evet gerekir.

2- 300-500MHz işlem hızı bilgisi MCU lu bir sistem için tamamen yanlış. Böyle alantarama gibi devrelerde genelde pic, atmel gibi basit işlemciler kullanılır ve bunlar da maksimum 40MHZ çalışır. Ha adam ARM Cortex a7 kullanmıştır(tablet işlemcisi) o zaman belki ama bana kalırsa verilen bilgi %99,9 yalan. Tahminimce en fazla 41MHZ dir.

Gelelim can alıcı sorunuza ve bence en akıllıca olana. Açıkçası bunu sormasanız hiç cevap bile vermeyecektim. Bunu yazınızda bir umut ışığı gördüm :) Bikere siz 5KHZ ölçebiliyorsanız bu demek oluyor ki sinyalde modülasyon yok. Sinyal modüle edilmeden kabak gibi antene uygulanmış :) Biliyorsunuz normalde bir sinyal gönderme işinde bir mesaj yani taşınacak olan ses ya da data yüksek frekanslı bir taşıyıcı sinyal ile modüle edilir. Bu modülasyonlar cinsine göre Frekans modülasyonu yani FM, Genlik modülasyonu yani AM olarak sınıflandırılır. Anten boyu taşıyıcı siyalin frekansına bağlıdır. Anten boyunu kısaltmak için taşıyıcı frekansını yüksek tutmak gerekir. Kabanaca tam dalga yayın için anten boyu = ışık hızı/taşıyıcı frekans şeklindedir. Çıkan sonuç metre cinsindendir. Sizde sinyal modüle edilmeden kabak gibi antene uygulandığından direkt ölçtüğünüz sinyal ile hesabı yapacak olursak 5KHz nin yayılımı için gerekli olan anten boyunu 300/5 = 60 metre olarak buluruz. Yani 5KHZ nin antenden tam dalga yayılımı için 60 metre anten lazım. Sizin talan taramanızda kaç metre anten var? :) Ben tüm talan taramacılara bunu anlatıyorum ve diyorum ki anteniniz kaç metre? Sonuçta bana cevap veremiyorlar ve verecek cevabı olmayan herkes gibi sinirlenip işi çamura çekiyorlar.

3- Talan taramalarda alıcı yoktur :) Evet ciddiyim yoktur. Talan taramacılar nereden geldiği belli olmayan bir çekim gücü ile antenlerin toprak altındaki materyale doğru çekildiğini iddia ederler :)

4- Alıcı ile ilgili bir devre olmadığı ve sinayl alınamadığı ve zaten gönderilemediği için o antenler süsden başka hiçbir işe yaramaz.

Umarım faydalı olmuştur.

Saygılar
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2018, 12:25:56 Gönderen: Karadağ »
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı AHMET ÖZDEMİR

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2 : 05 Aralık 2018, 13:02:00 »
Sayın Karadağ, yazımı aynı yerden kopyalayıp yapıştırdım. Bir sefer yazmıştım ve süre dolduğu için gönderilemedi ve tekrar giriş yaptığımda emek emek yazdığım yazı kayboldu maalesef. Bende aynı şeyi yaşamamak için yazıyı kopyaladım sık sık ondan kaynaklanıyor sanırım.

Çevrimdışı AHMET ÖZDEMİR

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #3 : 05 Aralık 2018, 13:19:59 »
Sayın Karadağ çok teşekkür ederim. Aslında bu yazdıklarınız kafamda ki bir çok soruya da cevap olmuş oldu. konuyla ilgili şüphelerimde de haklı olduğumu anlamış oldum teşekkür ederim.

açıklamalarınıza ek olarak şunu da söylemeliyim;
konuyla ilgili antenler kısmıyla ilgili birçok bilimsel araştırmalara dayalı tez konusu makalelerde okudum. Antenlerin uzunluklarının da ayrıca başka sorunlar meydana getirdiğini, dbi lerin yükseldikçe dalga yayılımında ki açıların tamamen değiştiğini de bilmek gerekiyor.

yazdığınız anten boyu hesaplama formülü aslında bir objenin bu sistemle algılanmasının da hemen hemen imkansızlığını ortaya koyuyor.
Sonuç olarak daha fazla maddi kayıp vermeden alan taramaların en azından long range kısmının işe yaramadığını anlamakta fayda var.

Almanların bazı long range sistemli cihazları var; örneğin; mega scan, deep scan, titan ger 100 vb. bu cihazlarda long range sistemi belki cihazda yer alan başka modülasyonla başarılı kılınmış olabilir. O konuda ki düşüncenizi de öğrenmek isterdim.
Teşekkür ederim.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #4 : 05 Aralık 2018, 13:33:49 »
Sayın Karadağ çok teşekkür ederim. Aslında bu yazdıklarınız kafamda ki bir çok soruya da cevap olmuş oldu. konuyla ilgili şüphelerimde de haklı olduğumu anlamış oldum teşekkür ederim.

açıklamalarınıza ek olarak şunu da söylemeliyim;
konuyla ilgili antenler kısmıyla ilgili birçok bilimsel araştırmalara dayalı tez konusu makalelerde okudum. Antenlerin uzunluklarının da ayrıca başka sorunlar meydana getirdiğini, dbi lerin yükseldikçe dalga yayılımında ki açıların tamamen değiştiğini de bilmek gerekiyor.

yazdığınız anten boyu hesaplama formülü aslında bir objenin bu sistemle algılanmasının da hemen hemen imkansızlığını ortaya koyuyor.
Sonuç olarak daha fazla maddi kayıp vermeden alan taramaların en azından long range kısmının işe yaramadığını anlamakta fayda var.

Almanların bazı long range sistemli cihazları var; örneğin; mega scan, deep scan, titan ger 100 vb. bu cihazlarda long range sistemi belki cihazda yer alan başka modülasyonla başarılı kılınmış olabilir. O konuda ki düşüncenizi de öğrenmek isterdim.
Teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim. Dediğim gibi ışık gördüğüm için cevap yazdım. Yoksa ışık olmadan cevap yazsam karşılık olarak saçma şeyler yazılabiliyor. Mesela bir talan taramacının bana verdiği cevap, siz bilmiyorsunuz sinyal bu hali ile gidiyor oldu. Ben de, bilen ben değilim bilimsel yayınlar öyle diyor, bilim adamları öyle diyor dediğimde talan taramacı onlar da bilmiyor dedi  O0  Bu cevap yolun sonunun geldiği nokta, düz dünyanın denizlerinin uzaya döküldüğü nokta :) Adamlar marsa cihaz gönderip haberleşme yapıyorlar ve bunu da bu temel formulleri kullanıp yaptılar ama talan taramadaki işleri bilemiyorlar :) Akılları yetmemiş talan taramaya :)

Emin olun hiçbir LRL de ne bir modülasyon, ne bir alıcı devre hiç bir şey yok :) Talan taramaya en bilimsel yaklaşan bile bilimle çelişmek zorunda kalıyor. Kazıp bişey bulamayınca doğal altın madeni var toprakta ona gitti diyor :)
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2018, 13:37:05 Gönderen: Karadağ »

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı AHMET ÖZDEMİR

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #5 : 05 Aralık 2018, 13:59:55 »
 ^-^  Aynen katılıyorum. Bilimsel veriler önemli, zaten araştırınca işin imkansızlığı ortaya çıkıyor da; insanları anlamak güç. kaç gündür uykularım kaçtı inanın. internet bir derya, sizlerde çok sağolun bizim doğru sonuca varabilmemiz için emek harcayarak elde ettiğiniz bilgileri sunuyorsunuz. Bu aslında atıl kalmış sorgulama yeteneğimizi geliştirebilmemiz için de çok önemli bir fedakarlık.

sorgulama aklın en önemli fonksiyonlarından birisi diye düşünüyorum. pratikte de aldatılmamak için ilk sırada ki fonksiyon. Güvenmek sorgu yapmanın önemini bilen birisi için bile yanıltıcı olabiliyor. Örneğini yaşadım. Ancak, doğru olanı ise güvenmenin bile sorgulamadan sonra geleceğini bilebilmektir. Bunu da öğrenmiş oldum.

Sayın Karadağ, insanımızın umutları üzerinden yalan yanlış bilgilerle milyonlar kazanılıyor. Bunun en önemli sebebi, sorgulama yeteneğini de içerisine alacak şekilde akli fonksiyonlarımızı kulanmaktan uzak durmamız. Bilgilenmek zamanın en iyi değerlendirilme şekli değilmidir. Öyledir tabiki. onun için bu tür formlar ve bilgili kimselerin yaptığı yorumlar inanın çok önemli.
saygılar sunarım. 

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #6 : 05 Aralık 2018, 15:31:49 »
Çok haklısınız,

İnsanlarımız kanmaya ve kandırılmaya hazır. İstediklerini söyleyenlere anında yelkenleri indiriveriyorlar. Bu durumdan ben de şikayetçiyim. Sorgulamalı ve araştırmalılar ama bunu da yaparken aklı başında davranmalılar. Yalanın daha büyük olması için yapılan yalan araştırmasının bir anlamı yok. Gerçeği görmeye çalışmak, göstermeye çalışana da saygı duymak lazım diye düşünüyorum.

Saygılar

Çevrimdışı elc

• Yüzbaşı
« Yanıtla #7 : 22 Aralık 2018, 16:16:14 »
Bu da benden olsun konu ile ilgili şemasınıda kendim çıkarmıştım bu alıcı kısmı
"Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?" Zümer Suresi - 8-9