Gönderen Konu: Delta Pulse 2  (Okunma sayısı 2997762 defa)

0 Üye ve 11 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ramsona16

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
Ynt: Delta Pulse 2
« Yanıtla #1100 : 07 Haziran 2012, 00:17:43 »
hocam arıza şu metali yaklaştırınca aniden ötüyor çekince aniden susuyor yani normalde olması gereken tık tık diyerek algılamıyor tık tık olayı yok yani potlarla çok ugraştım her söyleneni uygulaım ayar için ama hayır devrede sorun var bu yüzden mesafede kısalıyor haliyle yani benim derdim metali görünce tık tık yaparak algılaması yardımcı olursanız sevinirim
Kalb kırmak, Kâbe'yi yetmiş defa yıkmaktan daha kötüdür) buyurulmuştur. iyi olsun, kötü olsun hiçbir insanın kalbini incitmemelidir. Allahü teâlâyı en çok inciten, küfürden, inkârdan sonra, kalb kırmak gibi büyük bir günah yoktur.”

Çevrimdışı ramsona16

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1101 : 07 Haziran 2012, 00:23:29 »
söndürme dirençleriyle cok oynadım hocam düzelmedi sorun oşemada görülen kond ve drençleride defalarca ölctüm sorun yok degerler normal,bu örnekleme uygun noktadan alınmaması onu anlamadım yani kısaca sonuç olarak diyot ve pasif elemanlar da sorun görünmüyor ölçü aleti nekadar dogru gösteriyorsa tabi,entegreler opamplar kalıyor o zaman geriye öylemi hocam pcb orjinal pcb kendim bastım desem tamam belki sorunlu olabilir ama fabrikasyn TE satın aldım yollardada sorun yok haliyle ben anlamadım cözemedim o yüzden farklı tavsiyeler bekliyorum sizin gibi degerli arkadaslardan teşkekkür ederim tekrar
Kalb kırmak, Kâbe'yi yetmiş defa yıkmaktan daha kötüdür) buyurulmuştur. iyi olsun, kötü olsun hiçbir insanın kalbini incitmemelidir. Allahü teâlâyı en çok inciten, küfürden, inkârdan sonra, kalb kırmak gibi büyük bir günah yoktur.”

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #1102 : 07 Haziran 2012, 00:24:49 »
usta söylediğim 4 noktayı gözden geçirin, mesela lf357 kullandınızsa tr de patates olmayan 357 bulmak zor, işi sağlama almak için lf356 kullanmalısınız, TL062 ler ne marka ve modelde?
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı ramsona16

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1103 : 07 Haziran 2012, 00:27:47 »
hocam zaten lf 356 var devrede tl62 leride yazıyorum CHN TL062CN K46014 yazan bu üzerinde hocam

Çevrimdışı çanaf

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1104 : 07 Haziran 2012, 00:42:09 »
Merhabalar. Arkadaşım bu dediğiniz  çalışma iki tür olur .Eger manul ayardaysanız ki reset çalışmaz bu konumda gain ve treshold ayarınızı tam yapmamıyorsunuz
 otomatik ayardada böyleyse ortak olarak tek sorun signal potunuz max konumundadır ve mesafe düşüklüğüde varsa bence o potu  bidaha kontrol edin kolay gelsin .

Çevrimdışı ramsona16

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1105 : 07 Haziran 2012, 00:48:25 »
teşekkür ederim ilgin için kardeşim de ,potları teker teker ölçtüm sorun yok hocam ya aynı sorun oto moddada var

Çevrimdışı ramsona16

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1106 : 07 Haziran 2012, 13:12:02 »
arkadaslar bu devredeki tüm entegre opampların kaliteli olan bildigniz markalar varmı söyleyebilecek hepsini degiştireyim diyorum

Çevrimdışı ramsona16

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1107 : 07 Haziran 2012, 22:55:19 »
arkadaslar benim cihazdaki arızadan bahsettim fakat cözüm olmadı hala tüm entegreleri degiştirecem fakat bunu yapmadan önce sağlam bir dp 2 de olması gereken voltajları söyleyebilecek arkadas varmı,yani bendeki arızaya göre neresini ölçeyim kaç volt olması lazım gibi, bi yardımcı olursanız arkadaslar sevinirim videoda sorun belli extra fotolarınıda paylaştım ona göre neresi ölcülecek kaç volt olması gerek sizlerden yardım bekliyorum bu defada olmazsa tüm entegrleri degiştrecem

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #1108 : 08 Haziran 2012, 01:06:21 »
arkadaslar benim cihazdaki arızadan bahsettim fakat cözüm olmadı hala tüm entegreleri degiştirecem fakat bunu yapmadan önce sağlam bir dp 2 de olması gereken voltajları söyleyebilecek arkadas varmı,yani bendeki arızaya göre neresini ölçeyim kaç volt olması lazım gibi, bi yardımcı olursanız arkadaslar sevinirim videoda sorun belli extra fotolarınıda paylaştım ona göre neresi ölcülecek kaç volt olması gerek sizlerden yardım bekliyorum bu defada olmazsa tüm entegrleri degiştrecem

usta sendeki sorun tık tık sesini alamama değil mi? neden bu tık tık olayına takdınız acaba? bence siz dp3 ü yapsaydınız daha iyi olmazmıydı?

Çevrimdışı ramsona16

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1109 : 08 Haziran 2012, 01:52:46 »
hocam tk tık olayına takmamın sebebi yaptıgım demontenin mesafe cok kısa şunu farkettim normal bir deltada  atıyorum 50 cm den tıklamaya başlıyorsa yaklaştıkca 30 cm civarında üz ötmeye başlıyor,bendeki cihaz zaten 20 cm zorla görüyor tabi görüncede direk ötüyor yani tık tık olsa daha uzaktan algılamaya başlayacak diye düşünüyorum o yüzden taktım hocam ki cihazın çalışma şekli belli bendekinin normal olmadıgıda belli o yüzden ugraşıyorum ve mevsimde tam zamanı e bizim buralarda maşallah define yönünden zengin o yüzden acele ediyorum yani tabi herşeyin öncesi nasip. şu dp3 olayına gelince benim bu devrede ayrım devreside vardı onuda demonte almıştım çalışıyordu fakat birden pic cöktümü ne oldu anlamadım arıza verdi,e dp3 zaten kontrolu full yazılımla gercekleşiyo pic yne sorun cıkartırsa hic çıkamam işin içinden o yüzden niyetim vardı aslında ama hatta karadag hocama yazılım işinide sormuştum yazılım vermiyorum pic i gönderebilirim demişti ama ben dp2 de takıldım kaldım zaten dp3 benim için tamamen risk eyvallah kardeşim ilgilendigin için..

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #1110 : 08 Haziran 2012, 02:08:14 »
anladım usta, söylediklerinize katılıyorumda tık tık olayı aslında cihazın performansını belirliyor, yani cihazın tık tık ederek çalışması aslında bir sonuçtur yani ne kadar hassas olduğunu belirtir, şimdi vermiş olduğunuz opamplar TL062 ler çin malı ST marka bulmanızı tavsiye ederim. delta pulse de 3 püf noktası vardır.
bunlardan en önemlisi iyi ayarlanmış söndürme direnci, kaliteli malzeme ve  güzel işçilik bunlar yerine geldiğinde o cihazı en verimli halde yapmış olursunuz.
microişlemcili dedektörlere gelince siteyi yakından takip ediyorsanız şayet, bir gayret bir mücadele var, yani microişlemcili devrelerin kullanım kolaylığı, sonuçları daha net verişi vb  artı yönleri mevcut, analog devreler ise vazgeçilmezler zira microişlemcili de olsa bir devre temeli analoga dayanıyor.
iyi bir analog yapıdaki microişlemcili devre her zaman tercih edilmelidir.
dp3 veya benzer devrelerde ki mücadelemiz ki bunu ençok mücadele eden sitemizden karadağ usta,asekron usta vb usta arkadaşlarımızdır bir noktaya getirdiler ve şahsi görüşüm bu noktadan geri dönmek çok büyük hata olur.
tabi şu var mikroişlemcili devreler oturdumu? elbette ki hakettiği noktaya ulaşmadı, şuan ki en iyi noktamız, karadağ ustamızın dp3 devresi ve uykusuz ustanın pım-2 devresidir. bu devreler elbette ki hedef değil, ama hedefe ulaşacak büyük köşe taşlarına yaklaştık. SONUÇ olarak hedefimize ulaşmadık ama çok değil 2-3 sene öncesine göre çok yol kateddik ve usta arkadaşlarımızın gayretleri ile de ilerlemeye devam edeceğiz. bu noktada bizlerin bu tasarımları yapan arkadaşlara her türlü desteği vermek zorundayız. iyi için emek lazımdır emek harcayanlara da destek lazımdır.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #1111 : 08 Haziran 2012, 08:45:57 »
Merhaba,

ramsona16, öncelikle birkaç şey sormam lazım. Sönmlenme direnci yerine ne monte ettiniz? kazanç ayarınız, sinyal ayarınız ve sens ayarınız ne konumdadır? Sizin devredenin çok basit bir problemi var diye düşünüyorum. Eğer sönümlenme direnciniz doğru ise devreniz elektriksel gürültü alıyor gibi görünüyor.

pro-TR yazdıkların için teşekkür ederim. Umarım hep beraber güzel işler başarmaya devam ederiz.

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı ramsona16

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1112 : 08 Haziran 2012, 12:47:42 »
hocam anlatayım öncelikle 2.2k normal direnç vardı fotoları yayınladım o diren yanlış dediler,metal film direnç tak dediler buldum ve önce 680 ohm 1 w taktım fakat olmadı yine metla film direnç 2.2k tattım yne bişey degişmedi,elektriksel gürültü içinse evde yapıyorum genelde ayar fakat araziyede cıktım ordada denedim olmuyor hocam bu pot ayarlarını minimun max noktalarını biliyorum ölctüm cünkü degerlerdede sorun yok ve forumda cok ayara anlatılıyor hatta bi sayfada ilk kullanıma ayaralama yazıyor onagörede denedim defalarca fakat olmuyor hocam tık tık sesi yok, sunuda söyleyim sizin gönderdiginiz başlıkla deniyordum ilk zamanlar fakat 15  cm yi cok zor görüyordu bende yine başlık sardım 40 cm cap 0,50 bobin telinden 3ohm u yakaladım tam 3 ohm , bu başlıkla 25 cm kadar cıkabildim ama sonuç olarak mesafe yine kısa ve bu tık tık durumu yok o yüzden az önceki iletimde voltaj degerlerini sormuştum ölçeyim acaba normalmi diye  saygılar..

Çevrimdışı ramsona16

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1113 : 08 Haziran 2012, 19:12:56 »
arkadaslar bişey farkettim devrede pro-tr  ustamın verdigi şemayagöre üstte 555 in voltaj girişi ve frekans cıkışını gösteren şema var, soruma karşılık demişki ne kadar voltaj gelirse o kadar frekans üretir yani voltaj sıfır dan yükseldikçe tık tık diyerek ses verecek metale yaklaştıkca voltajda artacak haliyle düz ses verecek,ben naptım ölcü aletini dc konuma cevirdim 20v max ve eksi probu besleme eksisine bagladım artıyı ise 555 in disc yani voltaj girişine dokundurdum sonra metali yaklaştırdım aniden sabit bir volt gösterdi haliyle tıklamadan düz öttü,olması gereken aslında metali yaklaştırdıkca voltajın yavaş yavaş yükselmesi gerekmiyor mu yani tık tık ötmesi lazım ilk etapta voltaja göre,ama aniden bir voltaj gösterdi yani yaklaştıkca metal voltajda artma yok direk voltaj direk ses haliyle buna göre sıkıntı nerede olabilir?

Çevrimdışı spy_worm

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1114 : 08 Haziran 2012, 19:30:59 »
arkadaşım sen birde t9 yani bc557 yi bir değiştir istersen eğer değiştirmediysen birde 555 i değiş bakalım ne olacak.
Gece bir Rüya Görürsün Uyanır Geri Yatarsın Yada Kalkar RüyaLarının Peşinden KOŞARSIN !...

Çevrimdışı ramsona16

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1115 : 08 Haziran 2012, 21:57:29 »
hocam yarın bütün entegrelerden birer tane getirecek arkadaşım bugün sipariş verdim,bakalım onlardada sıkıntı olmazsa sorunlu parça ortaya çıkacak inşallah,spy-worm arkadasım onu degiştirmiştim daha önce fakat burada sııfır parça bulamaıgım için elimde olanlardan bc556 yı taktım fakat bi degişim olmadı bakalım yarın sonuç ne olacak tşkr ederim yardımın için arkadasım yarın duruma göre bilgilerinize başvurmak zorunda kalabilirim tekrardan saygılar..

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #1116 : 08 Haziran 2012, 22:20:31 »
ramsona16 ustam yapmış olduğunuz ölçüm doğru, kaçırdığınız bir noktayı açıklamak istiyorum. oda sinyalin voltaj değeri,şöyleki devremizde iki adet GND mevcuttur biz bunun asılını bataryanın -v kısmı olarak kabul ederiz, diğer gnd ye de suni gnd diyoruz ve bu suni gnd delta pulsede sadece sinyal hattında kullanılıyor. suni gnd mizin değerini isterseniz hemen hesaplayalım.
diyelim ki bataryamız tam 12v olsun.
delta pulsede 0v a bağlanan besleme hattımıza iki adet 1n4148 seri girilmiştir. 4148 ler 0,7v ta polarmaya girerler yani voltajı geçirmeye başlarlar yani iki adet 4148 demek mevcut 12v beslemeden 0,7+0,7=1,4v luk bir kısmı kırparlar sonuç olarak 12-1,4v= 10,6v işte bu 10,6v devremizin opamp beslemeleridir. bu 10,6v luk kısmı TL062 opampımızın birisinden 100k ile tam olarak ikiye bölüyoruz. yani 5,3v elde ediyoruz bu böldüğümüz 10,6v luk voltajın üst kısmı olan 5,3v u ile opampın +v kısmını diğer 5,3v luk kısmınıda opampımızın - beslemesinde kullanıyoruz. delta pulsede besleme bu şekildedir.
gelelim sizin o ölçümde tsr hold kısmında gördüğünüz veya görmeniz gereken voltaj işte burda başlar yani siz tam 12v ile devreyi beslediğinizi varsayarsak devre metal algılamazken 5,3v ta gözükmesi gerekir. bu arada TSR hold potunun 0 konumda olduğunu varsayarsak tabi zira yanlış hatırlamıyorsam 22k ile +v a şaselenmişti. herneyse...
gelelim metali gördüğündeki ani voltaj değişimine. ..
delta pulsede son tl062 katında aslında voltaj değişimi 0,5v tur yani yarım volt, ancak o opampın son katı olan kısımda 4148+56k ve 4148+5,6k ile yapılan işlem hassas yarım dalga doğrultmaç işlemidir, bu işlem sayesinde girişine uygulanan yarım voltluk düşüş çıkışta 5,3v kadar voltaj artırımına sebeb olmaktadır ki sizin o gördüğünüz çok normaldir.
ustam sonuç olarak size şunu söylüyorum, her ne kadar ben bu devreyi en son 3-4 yıl önce yapmış olsamda artık bu devreyi incelemekten herşeyini ezberledik (ki bizim elektronik bilgimiz olduğundan değil) yani sözün özü 3 noktadan bu tıkırtıyı alamıyorsunuz.
1. söndürme direnciniz uymadı,
2. kaliteli malzeme kullanmadınız (ki bunlar sadece entegreler değil, direnç,cond. vs)
3. işçilik hatası var
mesela söylediklerimi test etme adına gain potunu max. seviyede kullanabiliyormusunuz? şuan ki hali ile gaini max. seviyeye getirebiliyorsanız şayet benim tezimi cürütmüş olursunuz

Çevrimdışı ramsona16

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1117 : 09 Haziran 2012, 00:24:52 »
hocam ne kadar teşekkür etsem azdır bu kadar vaktinizi bana ayırdıgnız için ilgilendigniz için,zaten ölçüm yaparken 5 küsüratlı volt görügüm yerlerde oldu bunlarda ne diyordum tabi metal görmezkenki voltajlar,bu verdigniz ilgiler için cok cok teşekkür ederim az öncede yazdıgım gibi yarın sadece entegreler tabi yenileri gelecek sipariş verdim eger onlardada sorun cıkartırsa ilerisini tamir edecek kadar bilgiye sahip degilim ki coğu şeyide ögreniyoum yazdıkça ,hocam nerelisiniz bilmiyorum ama sizden acizane bişey rica etsem eger makina düzelmezse size gönderme şansım varmı vaktiniz olurmu ilgilenebilecek şayet iş durumunuz bilmedigim için soruyorum eger uygundur derseniz tabi cokmu oluyorum bilmiyorum ama çalışmazsa eger sizden sadece rica ediyorum he eger vaktim olmaz diyorsanızda canınız sagolsun ustam.iyi geceler diliyorum

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #1118 : 09 Haziran 2012, 01:21:47 »
ramsona16 ustam sanki bir vageçiş sezinliyorum, ben çorumda yaşıyorum, devrende istediğin verimi alamazsan size tavsiyem bursadan asekron ustama ihale edin, zira bende onun çırağıyım

Çevrimdışı genckaptan

• Er
« Yanıtla #1119 : 09 Haziran 2012, 09:23:02 »
merhaba ramsona16 kardeşim istersen devreni bana gönderebilirsin  ;)  sorununu çözebilirim canını cok sıkma herşey hallolur ben istanbulda oturuyorum