Gönderen Konu: TARSOS Design by Emekli AMCA Arkadaşlık ve paylaşım projesi  (Okunma sayısı 1079468 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı amatör

• Teğmen
  • *
Ynt: TARSOS Design by Emekli AMCA Arkadaşlık ve paylaşım projesi
« Yanıtla #320 : 17 Ağustos 2008, 22:40:55 »
Sayın Emekli Amca,Tarsosu denedim.16,610 Khz. frekansta çalışıyor.Tx. uçlarında 120 VAC.,RX. 1 K.ohm bağlı iken maximum 16 VAC. ölçtüm.Deneme sırasında RX. voltajını  22 K. ve bobinleri oynatarak 7 MV. ayarladığımda normal çalışma oldu fakat metal hissetmede bir alyansı 3 cm. penseyi 8 cm. gibi mesafe var.Önerebileceğiniz birşey olursa uygularım.Şimdiden teşekkürler.

emekli AMCA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #321 : 18 Ağustos 2008, 12:17:33 »

emekli amca yardım ve paylaşımların için teşekkürler
dün gece cihazı bitirdim ve de çalıştırdım uyduruk bobin ile ve ayarsız iken bobinin üzerine koyduğum çekice sinyal vermezken sigara papetinin folyosuna deliriyor hemde bobinler ayarsız ve derme çatma iken kararlılığı bence süper ayrımda süper bence üzerine düşülmesi gereken bir cihaz
          emekli amca bilgi ve paylaşımlarının devamı dileklerimle en güzel günler seninle olsun

hakkı35....

T e b r i k l e r....seninle bir Tarsos  çiçeği daha açtı...

ince ayardan sonra video çekimini test görüntülerini sabırsızlıkla bekliyorum.......

sizlerden böyle haberler alınca çok mutlu oluyorum.....bobini iyi ayarlarsan sigara folyosuna da ötmez..daha hacimli alüminyuma öter..

Sayın Emekli Amca,Tarsosu denedim.16,610 Khz. frekansta çalışıyor.Tx. uçlarında 120 VAC.,RX. 1 K.ohm bağlı iken maximum 16 VAC. ölçtüm.Deneme sırasında RX. voltajını  22 K. ve bobinleri oynatarak 7 MV. ayarladığımda normal çalışma oldu fakat metal hissetmede bir alyansı 3 cm. penseyi 8 cm. gibi mesafe var.Önerebileceğiniz birşey olursa uygularım.Şimdiden teşekkürler.
tx için verdiğin değerler iyi..22k ayarlıyı bobin ayarınızın çekim mesafesi bittikten sonra ayrım için kullanın...ben yardan fazla çevirmedim.yetti..

sizinde bobin ayarlarınızdan kaynaklanıyor. 7. sayfada anlattığım bobin ayarını yaptıktan sonra bobinini göbek bölümünü  çok ince haraketlerle bibibirine doğru veya tersi hareketlerle oynayın .

tekrar ediyorum doğru ayarlama şöyle anlaşılır .disc potuyla  dedektörü susturun  geb potu ile ayarı bozup öter duruma getir  başlığa demir yaklaşınca dedektör susar..kolay gelsin

Çevrimdışı magicstorm1

• Yüzbaşı
« Yanıtla #322 : 18 Ağustos 2008, 16:01:17 »
slm emekli amca rxi söktüm pcbdeki yerine 1k direç taktım makınayı acınca ölçü aletinde hiç voltaj okuyamadım neden?

emekli AMCA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #323 : 18 Ağustos 2008, 16:53:40 »
slm emekli amca rxi söktüm pcbdeki yerine 1k direç taktım makınayı acınca ölçü aletinde hiç voltaj okuyamadım neden?

eksik veriler var nasıl cevap vereyim..? tx çalışıyoymu bu sırada .ölçü aletin ac pozisyonundamı..rx bobini omaj gösteriyormu yoksa kısadevremi..

arkadaşlar..sorularınızı detaylandırınız lütfen

Çevrimdışı magicstorm1

• Yüzbaşı
« Yanıtla #324 : 19 Ağustos 2008, 16:23:32 »
emekli amca rxi sökmeden önce cihazın algılaması vardı cok azdı rx i söktüm yerine 1k direnç taktım ölçü aletimi ac voltaj konumuna200volta getirdim 1k yı taktıgım rx in yerinde hiç voltaj göremiyorum.

emekli AMCA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #325 : 19 Ağustos 2008, 16:38:18 »
magicstorm1 

rx bobininin in omajını ölç ve tx voltajın yaz ...

Çevrimdışı magicstorm1

• Yüzbaşı
« Yanıtla #326 : 19 Ağustos 2008, 17:42:24 »
slm emekli amca rx bobinim 23.8ohm tx voltajım 67.5volt

emekli AMCA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #327 : 19 Ağustos 2008, 18:07:31 »
slm emekli amca rx bobinim 23.8ohm tx voltajım 67.5volt

omaj tamam..tx volaj az gibi ama ölçü aletleri faklı ölçüyor benim dört aletten birisi seninki gibi veriyor  ..yani problem yok..

yanlış anlama 6n8 c rx in üzerinde ise birtek 1k direnç kaldı o da doğruysaa......

böyle yayın yapan tx in yanına 10tur tel sarsan ac okursun anlıyamıyorum..

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #328 : 19 Ağustos 2008, 18:20:28 »
arkadasım ölçü aletin ac mv 200 olacak  200 voltta degil ondan göremiyorsun.

Çevrimdışı magicstorm1

• Yüzbaşı
« Yanıtla #329 : 19 Ağustos 2008, 18:22:35 »
emekli amca sağolasın. hakkını helal et ben voltajı 1knın iki ucundan okumaya calısıyodum rxin üzerinden okuyunca voltaj cıktı amatör adamım elektronikten anlamıyorum.
« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2008, 18:24:01 Gönderen: magicstorm1 »

Çevrimdışı 10kaptan10

• Yüzbaşı
« Yanıtla #330 : 19 Ağustos 2008, 21:13:41 »
slm 10 kaptan 10 ses arttımı transistörleri degistirince ben yeni pcb yaptım yıne ses kulagımı hoparlöre dayayınca duyuluyor...
selam arkadaşlar
en son mesajı yazmamın üzerinden beş altıgün geçti ben cihaza daha elimi sürmedim çünkü işlerimin yoğunluğüundan daha yeni evime geldim

Çevrimdışı 10kaptan10

• Yüzbaşı
« Yanıtla #331 : 19 Ağustos 2008, 21:16:22 »

merhabalar..

10kaptan10 .. problemin çoğunu kendi kendine çozmüşsün zaten az kalmış.

çıkış anfisi için arka sayfada magicstrom1 e tavsiyelerimi aynen sana yapıyorum..konusu geçen transistörler yerleşim planındaki gibi takılacak yön değiştirmeyin.
ölçü aletinin frekansı boşta ölçmesi normaldır.indükleme oluyor yeni jenarasyon prof .frekans metrelerde prob yok vericinin yanına yaklaştırmak yeterli artık..

erc ..

sana tavsiyem şudur..
bobinlerin fazla birbirine girmiş çok ince hareketlerle biribirinden uzaklaştır yada sadece göbek bölimünü biraz birbirine yaklaştır  aynı şey..bu arada 22k ayarlı direnci de az az çevir..
bobinin ayarsız.....devren sağlam...
tşkler amca sayenizde bitiricez bu cihazı inşallah
daha yeni geldim işten bir ara bakacağım inşallah başka sorun yoktur ki sanmıyorum şu an tek sorun cihazda ses olmaması

emekli AMCA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #332 : 19 Ağustos 2008, 21:51:08 »

10kaptan10  hoşgeldin...

devrende ses yoktu galiba .sen de ses anfisinin tr lerini kontrol et..yanık olabilir.

magicstorm1 çok uğraştı ama tr ler bozuk çıktı...kolay gelsin..

Çevrimdışı amatör

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #333 : 19 Ağustos 2008, 22:32:37 »
Sayın Emekli Amcanın bilgisine.Bobinleri hassas ayarladığımda,alyansı 15 cm.,15x10 cm.bakırlı plaketi 1,5 metrede yakaladım.İyi bir performans diyorum.Verdiğiniz bilgi ve yardımlar için teşekkürler.

Çevrimdışı amatör

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #334 : 19 Ağustos 2008, 22:38:11 »
Düzeltmem gereken bir nokta var.Alyans 5 cm.,1 YTL. 15 cm.

emekli AMCA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #335 : 19 Ağustos 2008, 22:50:21 »

amatör t e b r i k l e r....

çiçek bahçesine hoşgeldin...

sen iyi diyorsun ama

inanıyorum ki biraz daha uğraşırsan daha iyi netice alacaksın..

eline sağlık...

emekli AMCA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #336 : 19 Ağustos 2008, 23:20:00 »

Bu TARSOS a.....

Bu da TARSOS u gerçekleştirenlere...

Çevrimdışı 10kaptan10

• Yüzbaşı
« Yanıtla #337 : 20 Ağustos 2008, 09:12:08 »
bende öyle tahmin ediyorum fakat buralarda 517 bulamadım onun yerine 337 yi ters kullandım fakat yinede bir netice alamadım daha sonra 470 ufnin bacaklarının orta yolla birleştiğini farkettim onu hallettim fakat yinede icraat yok sanırım 517 bulmak lazım yoksa bu sesi alamıyacağız

Çevrimdışı çavuş

• Yüzbaşı
« Yanıtla #338 : 20 Ağustos 2008, 09:32:42 »
bende öyle tahmin ediyorum fakat buralarda 517 bulamadım onun yerine 337 yi ters kullandım fakat yinede bir netice alamadım daha sonra 470 ufnin bacaklarının orta yolla birleştiğini farkettim onu hallettim fakat yinede icraat yok sanırım 517 bulmak lazım yoksa bu sesi alamıyacağız

10kaptan10 bende BC516 ve BC517 kullanmadım.emekli AMCA nın tavsiyesi üzerine BC516 yerine BC327 ,BC517 yerine BC337 kullandım ses iyi geliyor.vede yerleşim şeklindeki gibi takılacak.
kolay gelsin....

Çevrimdışı 10kaptan10

• Yüzbaşı
« Yanıtla #339 : 20 Ağustos 2008, 10:46:15 »
7809 ısınıyor ve ses yine yok aynı 327 ve 337 leri kullandım yerleşimdeki gibi taktım ses yok ve - voltajları alamıyorum