Gönderen Konu: FS Future tarzı cihaz tasarımı.(FLC 100 ile)  (Okunma sayısı 280278 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
Ynt: FS Future tarzı cihaz tasarımı.(FLC 100 ile)
« Yanıtla #320 : 31 Ekim 2014, 15:11:36 »
Elinize sağlik ustam güzel görünüyor. Bu manyo metre yani sizin tasarladığınız, dp3s ten ayrı kullanılıyor sanırım. Dp3s siz bir alet değil mi?
Bugün bu konuyu okumakla geçirdim. Proje dökümanları yayınlanacak izlenimi oluştu bende yoksa sadece sizden hazır mı edinililecek?

Merhaba,

Manyetometre istenirse 3s ile istenirse de tek olarak kullanılabiliniyor. Doküman yayınlanacak ama biraz daha vakti var.

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #321 : 31 Ekim 2014, 15:18:08 »
Sensorun yonunu sormaktaki amacım ,  penseyi algılaması  dunyanın manyetik akısını pensenin etkilemesinden dolayı mı , yoksa sensorun bobinin olusturdugu alana pensenin girmis olması ile sistemin induktans bilesenlerinde degisim olması mı?
sensor yatayda iken yonu kuzey guney  veya dogu batı gibi olması durumunda 2.2V  degismiyor mu?

Penseyi manyetik olduğundan algılıyor. Yatayda yada dikeyde olması birşeyi değiştirmiyor. Sensör yatayda iken yön değişimi offseti değiştiriyor.

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #322 : 31 Ekim 2014, 15:53:13 »
Elinize sağlik ustam güzel görünüyor. Bu manyo metre yani sizin tasarladığınız, dp3s ten ayrı kullanılıyor sanırım. Dp3s siz bir alet değil mi?
Bugün bu konuyu okumakla geçirdim. Proje dökümanları yayınlanacak izlenimi oluştu bende yoksa sadece sizden hazır mı edinililecek?

Merhaba,

Manyetometre istenirse 3s ile istenirse de tek olarak kullanılabiliniyor. Doküman yayınlanacak ama biraz daha vakti var.

Saygılar
Dört gözle bekliyoruz ustam o zaman.  3s olmadan bizde eğer manyometreyi yaparsak video ve resimlerdeki gibi 3d görüntü alabilcekmiyiz? Her.gi bir tabletede bağlama imkanı olacak mı? Dökümanlarla birlikte bu görüntüleri göreceğimiz arayüz programı da verilecek mi? Yoksa alternatif birşey mi olacak.
Ustam bizlerle paylaşım için ay bazında bir süre verebilir misiniz? :D
Ona göre hayal kurayım :D
Birde nano da hala beklemede sanırım. Tektek hayalimdir!
"Yavaş yavaş ölüyoruz" dedi kaplumbağa.
"Haklısın, ne uzun bir gün" dedi kelebek.

vansa65

• Ziyaretçi
« Yanıtla #323 : 31 Ekim 2014, 16:29:09 »
MC-307 USDAM senın LRL alan taramayla BİR birini tamamlar diye düsünüyorum..

Çevrimdışı ahmettek

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #324 : 04 Kasım 2014, 10:39:49 »
OKM CİHAZIYLA DELTA PULSE MANYOTOMETRE GÖRÜNTÜLERİNİ KARŞILAŞTIRAN VARMI??

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
« Yanıtla #325 : 04 Kasım 2014, 15:58:42 »
Valla ustam her iki cihazında gören arkadaş bizim cihazın goruntusune şaşırdı odayı ekranda görünce kendisi bizim cihazın daha iy olduğunu söyledi okm minaralde yanıldıgını ve yatayy calışmadıgını filan anlatıyordu kendisi ile bir yere baktıgımızda ayrıca şunuda soyleyım arkadaşın elinde iki kişi tarafından kullanılan degişik pirinç cubukları vardı cubukla boşluk buluyor ben fotosunu cekiyorum bbirebir hatta ben fotosunu çektim iki yerde boşluk gordu çubuklar aynı yerde açtı çubuga filan inanmazdım ama gerçekmiş  8)

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
« Yanıtla #326 : 04 Kasım 2014, 16:21:00 »
Yanlız bazı şeyler kafamada takılmıyor değil bir foto ekliyorum burası kepçeyle 5m kazıldı boşluğa filan denk gelinmedi bilmem ben yanliş kullandim cihazı bilmem cihaz sapaladi

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #327 : 04 Kasım 2014, 16:43:10 »
Ustam, iki kez çekim yapın aynı noktada.Eğer aynı görüntüyü alıyorsanız ondan sonra kazın...Çoğu cihaz her çekimde farklı poz verir ama bizim cihaz inadına aynısını verir ;D

Kuzey-güney doğrultusuna dikkat edin aksi takdirde alakasız şekiller oluşabilir.
Dar alanda yaptığınız çekimlerde oluşan boşluklara aldırış etmeyin.Özellikle kırık kaya yapılarında...
Bazı boşluk şekilleri belidir mezar oda vs. bunların net geometrisini yakalamadan yine kazmayın.
Cihaz çok hassas en ufak boşluğu es geçmiyor.Bu nedenle boşa emek harcamayalım.

Örneğin verdiğiniz fotoda yarım boşluklar var alanı genişleterek boşluğun tam şeklini bütün halde gözlemleyin...

Bu arada bende çekimler yapıyom bakalım yıl başına güzel bir görsellik sunacağım inşallah.
« Son Düzenleme: 04 Kasım 2014, 16:47:46 Gönderen: onur600 »
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #328 : 04 Kasım 2014, 17:54:33 »
Yanlız bazı şeyler kafamada takılmıyor değil bir foto ekliyorum burası kepçeyle 5m kazıldı boşluğa filan denk gelinmedi bilmem ben yanliş kullandim cihazı bilmem cihaz sapaladi

Sen bu görüntüde 5 yol olarak çekim yaptın. Doğru mu?

Saygılar

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
« Yanıtla #329 : 04 Kasım 2014, 18:00:38 »
Sanırım ustam ,3sefer çekim yaptım birini daha ekleyim

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
« Yanıtla #330 : 04 Kasım 2014, 18:07:13 »
Diğer ikiside suzgeçlerle oynayınca

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #331 : 04 Kasım 2014, 19:19:45 »
Çekim sorasında döndüğünüzde sensörü de döndürmüşsünüz. :) Bu nedenle böyle çıkıyor.

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
« Yanıtla #332 : 04 Kasım 2014, 19:30:06 »
Evet ustam guneye doğru tararken tuşlar guneye kuzeye doğru tararken kuzeye donderiyorum sanırım yanlış yapmişim

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #333 : 05 Kasım 2014, 14:35:22 »
ahmettek

Delta Pulse manyetometre kullanmak nasip olmadı ama bahsettiğin cihazla kazdığım 7 metreyi,yorgunluğumuzu, masrafımızı ve boşa geçen zamanımı hala unutmadım. Allah'tan derinlik göstergesi koymuşlar...7 metre yazıyordu. ya gösterge olmasaydı herhalde yüz metre kazardık.

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #334 : 05 Kasım 2014, 16:55:05 »
ahmettek

Delta Pulse manyetometre kullanmak nasip olmadı ama bahsettiğin cihazla kazdığım 7 metreyi,yorgunluğumuzu, masrafımızı ve boşa geçen zamanımı hala unutmadım. Allah'tan derinlik göstergesi koymuşlar...7 metre yazıyordu. ya gösterge olmasaydı herhalde yüz metre kazardık.
Biri bana deseki aha burda 7m de küp var,al eş derim.
Derin mevzular beni aşar.
Hiç bir manyometre öle 5,7,10m leri görmez.Eğer aşşağıda kocaman bir mıknatıs yoksa tabi.
Eeee satıcılara da kızamak lazım 20-30 binlerdeki makina başka nasıl satacak.
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #335 : 05 Kasım 2014, 18:01:42 »
Onur bir konuda yanılıyorsun.Diamanyetik malzemelerin derinlemesine tesbit edilememesi noktasında seninle ortak paydada buluşabiliriz.Fakat ferromanyetik malzemelerin derinlemesine tesbidi noktasında seninle hem fikir olamayız.İyi bir yükseltecle hazırlanmış manyotometreyle çok derinlemesine inebilir.Bu bizati benim tecrübemdir.
Derinlemesine olan işler zaten medeniyet işlerine giriyor.Madem derinlemesine işlerle uğraşılması gerekiyor ozaman işin medeniyetini yapısını bilmek gerekir.İfade ettiğim gibi iyi hazırlanmış bir manyotometreyle derinlemesine oluşturulmuş yapının teyidi yapılabilir.Kullanılan sensörler ferromanyetik malzemelere ve yapısal oluşumlara neredeyse mükemmel cevap verirler.
Geriye içeride dönem soygunu olup olmadığının teyidi kalır.

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #336 : 05 Kasım 2014, 22:46:11 »
Ben ölçüt olarak küp ve o çaplar için yazdım ustam.
Genelde kiracı çalışanlar bu yöntemi kullanır...
Çok fazla yükselteç kullanmanın reelde nasıl bir +- katkısı olur bunu siz daha iyi bilecek pozisyondasınız...
Saygılar.
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #337 : 05 Kasım 2014, 23:00:27 »
Onur ustam gerçek zamanlı çalışmalarda yükseltecin sensörler üzerinde tabiki büyük katkısı var

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #338 : 06 Kasım 2014, 14:02:54 »
BERK
Onur bir konuda yanılıyorsun.Diamanyetik malzemelerin derinlemesine tesbit edilememesi noktasında seninle ortak paydada buluşabiliriz.Fakat ferromanyetik malzemelerin derinlemesine tesbidi noktasında seninle hem fikir olamayız.İyi bir yükseltecle hazırlanmış manyotometreyle çok derinlemesine inebilir.Bu bizati benim tecrübemdir.
Derinlemesine olan işler zaten medeniyet işlerine giriyor.Madem derinlemesine işlerle uğraşılması gerekiyor ozaman işin medeniyetini yapısını bilmek gerekir.İfade ettiğim gibi iyi hazırlanmış bir manyotometreyle derinlemesine oluşturulmuş yapının teyidi yapılabilir.Kullanılan sensörler ferromanyetik malzemelere ve yapısal oluşumlara neredeyse mükemmel cevap verirler.
Geriye içeride dönem soygunu olup olmadığının teyidi kalır.

Ustam boşluk bulma ve boşluk derinlik gösterge ile bildirme konusunda iyi gerçi toprak sahadan ve 1,30 luk bir derinlikten bahsediyorum. Neredeyse 1 metre toprak altı kaya oluşumlarını bile gösterebilecek nitelikte, bunlar iyi yanları ancak kısa mesafe ile sınırlı kalıyor. Derinlik arttıkça her şey birbirine karışıyordu. Metal malzeme, duvar ve boşluk yanyana iken yani ortalama 50 cm içinde bir hizada diyelim, cihaz sadece boşluk gösteriyordu hemde sınırsız boşluk......
Saygılarımla

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #339 : 06 Kasım 2014, 14:58:15 »
Manyotometreler toprak sahadan çok kaya yapılarda bilhassa daha verimlidir. Burada aslolan dış alıcı konumunda olan sensörlerin ferromanyetik malzemelere /yapılara vede en zoru diamanyetik malzemelere verdiği tepkidir. Diamanyetik malzemelerin manyetik alan oluşturmadığını biliyoruz. Fakat nano teknolojide manyetik alan oluşturduğunuda biliyoruz. Buna onun dinlenebilir olduğunu bize kanıtlıyor.