Gönderen Konu: Su altı dedektör Pirate  (Okunma sayısı 127225 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
Ynt: Su altı dedektör Pirate
« Yanıtla #180 : 08 Temmuz 2019, 23:44:06 »
aşahin58 ustam, 3. devre ellerinizden öper :) bobin ve buzzer ı diğerinden söktüm, buzzer ı tek almışım bugün, bir de yarına başlıkları sararım, 15-20 cm arası sarayım diyorum, endüktansı ölçemem ama 2-2,5 ohm arası sarayım diyorum. saygı ve selamlar ustam. ben yatar sabah kalk 6 da :)
Tarih yazmak korkaklara göre bir iş değildir...

Çevrimdışı ahmettek

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #181 : 09 Temmuz 2019, 09:30:06 »
VENOM USTA ELLERİNE SAĞLIK ...

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #182 : 09 Temmuz 2019, 10:10:01 »
eyvallah ustam var ol.  :D 

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #183 : 09 Temmuz 2019, 16:54:22 »
ustam malum en ideal piller laptop batarya pilleri, 18650, nette tek pilii şarj etmek için mini board lar var ama 4 tanesini seri bağladım, plus ın aküsünü şarj etmek için lm 317 li laptop şarj aleti ile çalışan devreyi 7 amper aküyü şarj etmek için kullanıyorum, ayda yılda memlekete gidiyorum. kurduğumdan beri en fazla 2 kere şarj ettim. bu pillerin 4 tanesini tam şarj edebilmek için şarj devre şeması bulamadım, bildiğiniz şarj devresi varsa şema konusunda yarımcı olur musunuz?

Çevrimiçi _Hektor_

• Yüzbaşı
  • Sadi
« Yanıtla #184 : 10 Temmuz 2019, 00:35:34 »
Varda istediğim değerden yüksek 14.8 volt diyor tam şarj geriliminde 16.8 çıkıyor. Üstadtan fikir almak gerekir

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #185 : 10 Temmuz 2019, 07:02:00 »
o kadar baktım bulamadım ustam, piller seri bağlı ama şarjı yine de tek tek yapıp her pile ayrı bağlantı yapılıyor.

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #186 : 10 Temmuz 2019, 13:18:34 »
piller verim ve ömür için paralel şarj olmalı hazır devreler paralel şarj yapıyor.16V1A bir adaptörle seri haldeyken şarj yapabilirsiniz.Ama tam dolmamış olur buda kullandığınız devre için daha iyi olur.Bu piller %30-80 doluluk oranında kullanılırsa ömrü daha uzun olur.
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #187 : 10 Temmuz 2019, 14:26:34 »
eyvallah onur ustam. çok teşekkür ederim. 12v, 2 a harici hdd adaptörü ile şarj ediyorum. 11.8-11.9 arası gösteriyor. sanırım uygun.. çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı komple

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #188 : 13 Temmuz 2019, 23:10:06 »

Elektirik,elektronik bilgisi sadece ampul değiştirmiş olan biriyim.yani sıfır düzeydeyim.bu devreyi yapmaya karar verdim,ilk pcb mi çıkarttım.ütüleme yöntemi ile.Sizce nasıl olmuş?Ha bu arada perhidrol ve tuz ruhu karışımına yanlışlıkla elimi soktum yanıklar oluştu.benim gibi acemiler varsa çok dikkatli olsun.
Bu arada konuyu açan kişiye ve yapıp resimleri atan arkadaşlara sorularım oldu.çok yardımcı oldular.Bilgi paylaştıkça güzeldir arkadaşlar.

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #189 : 14 Temmuz 2019, 00:55:33 »
ellerinize sağlık ustam.  perhidrol beyaz boyayıp epeyce kaşındırır, dikkatli olmakta fayda var,, umarım bir an önce sesini duyarız kolay gelsin.  👏

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #190 : 14 Temmuz 2019, 12:26:27 »
elinize sağlık pcb güzel görünüyor yine de öncelikle kuvvetli bir ışığa tutarak yollarda kopukluk var mı kontrol et kontrolü ölçü aleti ile de hem yollar boyunca bir uçtan diğer uç arası hem de yakın yollar arası kısa devre kontrolü yaptıktan sonra parçaları yerleştirmeye başlayabilirsin. lehimleme de bittikten sonra lehim ve pasta artıklarını iyice temizleyin. ben oje temizleme mendili kullanıyorum lehimli yüzeye serip üzerinden dişfırçası ile iyice fırçalıyorum ardından kuru bir peçete ile aynı işlemi tekrarlayıp kuruluyorum. bu devrede lehimli yüzeyin temizliği çok önemli en ufak bir kalıntıdan etkileniyor. Kolay gelsin.

Çevrimdışı komple

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #191 : 14 Temmuz 2019, 13:57:17 »
teşekkürler hocam.

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #192 : 17 Temmuz 2019, 18:55:38 »
komple ustam, gelişme var mı merak ettim, benim parçalar kargolanmak üzereymiş, tekrar başlıyorum bunlara, yalıtımlı iskelet yapacağım kısmetse.

Çevrimdışı komple

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #193 : 18 Temmuz 2019, 10:34:22 »
Malzemeleri eksiksiz tedarik ettim hepsini hocam.Elektronikçi olmadığım için elimde matkap ve matkap ucu yok.pcb yi delemedim.onu gidip almam lazım.Hocam birde pcb yi delerken kaçlık uç kullanıcaz?

Bir soruda bobin ile ilgili olucak.Ben bobin çapı olarak 20 cm düşünüyorum.Daha ufak bir cihaz istiyorum.Elimde bolca 0,35 ve 0,40 telim var.kaç tur sarmam gerekir?

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #194 : 18 Temmuz 2019, 13:37:27 »
matkap uçlarını 1 ve 1.5 mm yeterli olacaktır. lazım olur diyorsan 0.5-1-1.5-2 mm olarak al alende bulunsun ikişer üçer adet al.
bobin çapı tur sayısı için buraya bakabilirsin
http://blog.novaeletronica.com.br/img/tabela-bobina-detector-metal-pi.jpg
20 cm çap için 0.40mm lik telden 26 sarım yazıyor 4, satırında senin telin 0.35 ise aşşağı yukarı 23 24 sarım yeterli olacaktır.kolay gelsin

Çevrimdışı komple

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #195 : 18 Temmuz 2019, 14:10:28 »
Yardımlarınız için çok teşekkürler.İte kaka yapıcaz hep beraber bunu :)

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #196 : 18 Temmuz 2019, 16:09:57 »
Hemen hemen en basit pulse Dedektör diyebilirim elektronik bilgisi az bile olsa yapılabilir en azından transistör diyot kondansatör ve entegrelerin ayak numara ve yönlerini internetten öğrenerek bile yapılabilir. Kolay gelsin.

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #197 : 18 Temmuz 2019, 20:21:33 »
Malzemeleri eksiksiz tedarik ettim hepsini hocam.Elektronikçi olmadığım için elimde matkap ve matkap ucu yok.pcb yi delemedim.onu gidip almam lazım.Hocam birde pcb yi delerken kaçlık uç kullanıcaz?

Bir soruda bobin ile ilgili olucak.Ben bobin çapı olarak 20 cm düşünüyorum.Daha ufak bir cihaz istiyorum.Elimde bolca 0,35 ve 0,40 telim var.kaç tur sarmam gerekir?

o zaman kolaylıklar dilerim, ve eminim üstesinden geleceksiniz :) asahin ustam tabloyu paylaşmış, bundan sonrası yine sizde, karar sizin hocam :)

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #198 : 18 Temmuz 2019, 20:25:04 »
Hemen hemen en basit pulse Dedektör diyebilirim elektronik bilgisi az bile olsa yapılabilir en azından transistör diyot kondansatör ve entegrelerin ayak numara ve yönlerini internetten öğrenerek bile yapılabilir. Kolay gelsin.

ustam bu devrenin diğer versiyonunda sanırım 20 tur 0,50 telden bahsediyordu ve algılama biraz daha farklı, hala potu nasıl yalıtırım ya da  sabit direnç taksam sudan etkilenir mi diye düşünüyorum, buralarda bulamadığım parça bugün nihayet kargoya verilmiş, sanırsınız çinden geliyor, :) tam da diğer işe yoğunlaşmıştım, ama sıra tekrar iskelette, sorunsuz bitirebilirsem ya da takılırsam paylaşırım ustam. sağ ol var ol :) 

Çevrimdışı komple

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #199 : 18 Temmuz 2019, 22:35:45 »
VENOM ve asahin58 ustalarım sağolun çok yardımcı oldunuz.bir kaç sorum olucak tekrardan size.Şu an alttaki fotoda olan delme işlemindeyim.Kendim evde amatör bi matkap yaptım.Eski bir teyp den çıkardığım 12 v motoru 9 v pil ile aç kapa düğmesi olan bi alete çevirdim.bugün 1 mm makina kimya üretimi uç aldım bi kaç tane.tanesi 5 tl .bide çin malı 2 tl liklerden aldım.uçlar ilk 2,3 deliği 4,5 saniyede deliyor fakat 10,12 delik sonra bu süre 3,4 dk lara çıkıyor.yani dek bir delik için hiç abartısız 3,4 dakika bekliyorum.50 delik kaldı 4 saate delicem inşallah :).. Motoru saat yönünde dönücek şekilde bağladım.matkap uçlarıda sanırsam böyle dönüyordu...

VENOM hocam siz devrenin bitmiş halini yakından fotolayıp çektiğiniz için br sorum olucak size.ikimizde aynı şemayı kullanıyoruz.Mesela bc557 ve 547 gibi parçalar emiter.base connector gibi ad verilmiş bacakları ve kolay anlaşılsın diyede şekilleri öyle yapılmış.örneğin sizin çalıştırdığınız pcb de 557 nin sol tarafı yuvarlak sağ tarafı düz.sağdaki ise tam tersi .ben sizinkinin fotosunu büyütüp şu artı eksi olayını çözmek istiyorum.bu yaştan sonra emiter base falan öğrenmek sorun :) .Doğru yapıyorum değilmi?