Gönderen Konu: Klasik Delta Pulse Dökümanlar  (Okunma sayısı 2112975 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

c3230

• Ziyaretçi
Ynt: Klasik Delta Pulse Dökümanlar
« Yanıtla #1240 : 07 Eylül 2009, 10:26:25 »
arkadaşlar benim delta pense makas büyüklüğündeki metallri 50cm 1ytl yi 5cm den çekiyor. .söndürme direncini 1.5k 1k 800,670 ,560 470 330 200 ohm dirençlerde denedim fakat hala aynı.hatta direnci hiç takmadım yine aynı yani devre dirençsizde çalışıyor..kafayı yemek üzereyim.denediklerimin içinde en iyi olan bobin 38cm 3tur adsl kablosu.yardımcı olursanız çok dua ederim.

ak şemsettin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1241 : 07 Eylül 2009, 16:06:43 »
Merhaba...

Delta Pulse'i ben de yaptım. Ancak daha önce hiç rastlamadığım bir arıza ile karşı karşıyayım. Arıza şu:

1- Devrenin sesi asla kesilmiyor. Tune butonuna basıldığında ses çok çok hafif kısılıyor o kadar.
2- Algılama kesinlikle yok. Verici devresi çalışıyor. Tüm TL062'ler, NE555, 4538 ve 4066'lar sağlam görünüyor. Mosfet sağlam. Alıcıyı kontrol etmek için LF357'yi söküp, deneme amaçlı TL081 ve 741 taktım sonuç değişmiyor. NOISE, THRESHOLD ve VOLUME potları çalışıyor, diğerleri çalışmıyor. Potlar teker teker söküldü ve sağlamlar.
3- Şimdiye kadar anlatılan tüm arızaları okudum. Bilgisayarımda da 62 sayfa olarak kayıtlı. Önerilen tüm bilgileri denedim. Ancak sonuç kesinlikle değişmiyor.
4- 4066 ve 4538'lerin çıkışlarından sinyal alabiliyorum. TL062'leri de söküp breadboard üzerinde denedim. (Tek kaynaktan simetrik gerilim üretme devresi) Bütün opampların her 2 kanalı da mükemmel çalışıyor.
5- Tüm entegrelere beslemeleri gidiyor. +E, -E, GND, -12V hepsi sağlam. PCB çıkarıldıktan sonra tüm yollarda kısa devre kontrolü yapıldı. Her komponent lehimlendikten sonra hemen yanında kısa devre olup olmadığı kontrol edildi.

Başka tavsiyesi ya da fikri olan arkadaş var mı?

Merhabalar herkese kolay gelsin. Arkadaşım  bende aynı problemi yaşadım. Hatta 1 kaç kez. sorun 4066 larda
onları değiştir başka marka tak.  Birde LF357 yi değiştir. eğer yeni aldıysan piyasada çok patates olanı var. eski deltamı emekliye ayırmadan tek tarafrlı olanı yaptım.
hem susmuyor hemde potlardan tepki yoktu. önce 4066 ları değiştirdim ses kesildi ancak bu defa metale tepki hiç yoktu. değişmiyordu hiç bir şey. ne yaptıysam olmadı. Sonra Üstadım UYKUSUZ hocamın dediği patates malzeme aklıma geldi  yeni aldığım değilde eski cihazdakini takınca problem kalktı ortadan.
çok da güzel çalışıyor. denemeni tavsiye ederim. Ayrıca bobin olayına dikkat et varsa 0.30 telden 33 tur 38 ila 42 cm çapında sar dene. sanırım sesi keser. başka bir yolda şu eğer ki IRF740 elle dokunduğunda veya 4538 lerin sağındaki diyotların birisine dokununca sesi kesip tekrar başlıyorsa LF357 in de arızalı yada pataes olabilir. Aklıma gelenler bunlar arkadaşım kolaygelsin kardeşim.
« Son Düzenleme: 07 Eylül 2009, 16:13:27 Gönderen: ak şemsettin »

Çevrimdışı tivos

• Binbaşı
  • *
Ynt: deltayı susturamıyorum
« Yanıtla #1242 : 07 Eylül 2009, 22:27:51 »
arkadaşlar
fikri  olan  yok mu aleti kullanamıyorum

Çevrimdışı reis_07

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #1243 : 08 Eylül 2009, 15:40:14 »
resete bas
susmazsa daha fazla bas keser  ;D

1234500000

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1244 : 08 Eylül 2009, 16:08:48 »
merhabalar...benim cihazımla 1 kaç problemlerim var. cihazı dah aönceden yapmıstım küçük baslıkla cok ıyı calısıyordu ama buyuk baslık takınca mesafe kısa bırde devamlı otuyor buyuk baslıkla tuhaf sesler cıkarıyor,toprakta metal yok yanı ama gezdırıyorum kesık kesık devamlı otuyordu,ama sımdı gecenlerde arazıde kullanırken bır sey oldu her ıkı baslıktada cıhazı acıyorum reset butonuna basmama ragmen susmuyor neden olmus olabılır.umarım cıhazı bozmamısısmdır :):)  elektronıkten anlamam cok fazla.sadece bılgıler dogrultusunda yapmıstım gayette basarılı olmustu ama sımdı bu sorun cıktı yardım beklıyorum tesekkurler sımdıden

Çevrimdışı reis_07

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #1245 : 11 Eylül 2009, 16:06:35 »
arkadaşım mofsetten olabilir aşırı ısınmış olabilir farketmişsindir belki yanık kokusu sara ortalıyı fazla ısındımı degiştirmen lazım birde bobinden yapabilir yeni bir başlık yapmanı önerirm

1234500000

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1246 : 13 Eylül 2009, 11:36:21 »
teşekkür ederim reis...;)

Çevrimdışı Avatar_17

• Teğmen
  • *
acil yardım
« Yanıtla #1247 : 14 Eylül 2009, 18:25:42 »
arkadaşlar bana delta pulsenin pcbsini ve yerleşim planını gönderirseniz sevinirim yanlız düzenleme 2 olusa çok sevinirim.

Çevrimdışı YILDIRAY

• Yüzbaşı
Delta pulse frekans kayması ve devamlı ötme
« Yanıtla #1248 : 20 Eylül 2009, 13:58:27 »
merhaba arkadaşlar uzun zamandan beri delta pulse üzerinde çalışıyorum ancak bir türlü bir adım ileri gidemedim.yapdığım revizyonlar mosvefeti değiştirdim IRF740-820-840 denedim ayrıca TL062 yerine TL072-082 kullandım ancak TL072 biraz derinlik artdı 10mf'ların yerine tantal kondansatör kullandım. 100nf'ların yerine büyük omajlı kondansatör takdım yani 100nf 400v gibi ayrıca bobinlere gelince bobinleri ölçü aletine göre 350uh göre ayarladım bobinler 35cmx0,25mm 45cmx0,50mm 80cmx1mm ancak frekans kaymasını ve ara ara ötmesini önlüyemiyorum ayrıca pot. tam sonuna kadar acamıyorum acınca devamlı ötüyor.umarım bu konuda bir fikri olan vardır.yada bizim bilmediğimiz ne acaba?(ayrıca tek yüzlü ve çift taraflı pcb de sonuçlar aynı)

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1249 : 21 Eylül 2009, 17:57:21 »
Link yenilenmiştir.

Uykusuz

• Ziyaretçi
Ynt: Delta pulse frekans kayması ve devamlı ötme
« Yanıtla #1250 : 21 Eylül 2009, 18:02:21 »
Deltapulse'de açık şemada gösterilen değerlerin hiç birinin yerine başka birşey takmanıza her.gi bir modifiyeye gitmenize gerek yok. Devrenizi "birebir" açık şemaya göre yapın ondan sonra sorunları söyleyin çözmeye çalışalım.  ;)

Çevrimdışı crea

• Er
delta çalışmıyor
« Yanıtla #1251 : 22 Eylül 2009, 17:08:41 »
slm arkadaşlar bende delta pulse devresialdım ama enerjiyi verdim ama ne ses var nede ışınıyor yardım istiyorum

Çevrimdışı YILDIRAY

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1252 : 22 Eylül 2009, 17:50:25 »
merhaba hocam devre ilk hali zaten açıık şşemaya göre yapdıım.bu söylediklerim ondan sonra denedim.

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1253 : 22 Eylül 2009, 20:22:59 »
Potları sonuna kadar açmak derken ne demek istediniz bunu da açar mısınız?

Ya potun min - max direnç yönü yada saat yününde tersinde şeklinde konuşmak daha uygun.

Uykusuz

• Ziyaretçi
Ynt: delta çalışmıyor
« Yanıtla #1254 : 22 Eylül 2009, 20:26:39 »
Merhaba, öncelikle teknolojiekibi'ne hoşgeldiniz.

Devreye hiç enerji vermezseniz de devreden ses gelmez, karta hiç bir eleman takmazsanız da ses gelmez. Yani şunu demek istiyorum; bize hiç bir ölçüm sonucu bir durum belirtmeden hiç kimse arıza şuradadur diyemez. Belli verileri burada belirtmelisiniz ki biz eğer bir tuhafık varsa o bölgelere yoğunlaşıp sizi yönlendirelim. Sadece devrem çalışmıyor derseniz bize sadece devrenizi açık şemaya göre baştan sona kontrol edin demek düşer.  ;) Saygılar.

Çevrimdışı crea

• Er
« Yanıtla #1255 : 22 Eylül 2009, 20:53:57 »
evet haklısınız amatör olduhum için pek fazla bilgim yok enerjiyi verdim ve 22k potu sonunakadar çevirdim ve 35cm lik bobinden sesgeliyor ama ırf840 ısınıyor ve bobine metal gösteriyorum ötmüyor yardımlarınızı bekliyorum saygılarımla

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1256 : 22 Eylül 2009, 20:55:56 »
LF357 entegresinin çıkışında bir gerilim değişimi oluyor mu metal tuttuğunuzda?

Çevrimdışı erolunall

• Yüzbaşı
Ynt: acil yardım
« Yanıtla #1257 : 23 Eylül 2009, 11:40:03 »

Selam
http://www.geotech1.com/forums/showthread.php?t=8003&page=35

2. sıradaki  852. maildeki 1.zip i indirirseniz orda var

kolay gele
Erol

Çevrimdışı oongit

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1258 : 26 Eylül 2009, 09:29:03 »
Yardımcı olmaya çalıştığın için teşekkür ederim "ak şemsettin"...

O arızalı olan Delta Pulse'i tamamen dağıttım. Çok yakın bir zamanda kendi tasarladığım PCB üzerinde deneyeceğim. Tekrar teşekkürler... Bu arada LF357 kesinlikle patates değil, %100 eminim...

ak şemsettin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1259 : 26 Eylül 2009, 22:11:55 »
            Merhaba Arkadaşlar.
     Öncelikle bu D.Pulseyi bu şekilde bizimle paylaşan Başta Üstadım Uykusuz ve tüm arkadaşlara teşekkürü bir borç bilirim.
     Delta harika bir cihaz. Yapıyorsun ve hemen çalışıyor insanın neşesi geliyor. Allah hepinizden razı olsun.
Geçenlerde bir kaç parçasını değiştirdim. Benimki profesyonellik değil tamamen amatörlük onu belirteyim. Yeni bir bobin sardım 1X1 metre. Bobinin karkasını ağaçdan yaptırdım sallanma diye bir şey sözkonusu değil. 2 şer metrelik ipi takınca süper bir tarama oluyor arazide,  Arazide bizim bahçe . derken mesafenin 3 metre civarında olması beklerken  yarı yarıya düştüğünü gördüm. Sağolsun UYKUSUZ hocam imdadıma yetişdi de eski haline getirebildim. Şimdi 3 metre olmasada 2.50m çivarında 1 tenekeyi diklemsine kolaylıkla algılıyor. Ayrıca toprak altı üstü farketmiyor 1 kaç santim oynuyor.
     Dikkatimi çeken bir şey oldu paylaşmak istedim. R1 i 1M2  yaptım C1 i de 47nF yaptım birde 220k trimpotu 470k yaptım. İşte bu derinliği yarı yarıya düşürdü. (Bu arada bobinde 0.50 mm den 16 tur sardım.Şimdi ise 8 tur) küçük cisimleri hiçmi hiç çekmiyor ve toprakta da asla ötmüyor Ayrıca Koskocaman aliminyum kazana hiç ses çıkarmıyordu . Fakat altın bileziğe Kromnikel türü metallere galvenizli saç'a ve bakır plakete  mükemmel ses çıkarıyor tabii çok yakından fakat tornavida vb. gibi küçük demirleri asala yakından yada uzaktan algılamıyordu. Bunu paylaşmak istedim. Nedenini de bilmiyorum bilen anlayan üstadlara belki bir ışık tutar yada işlerine yarar diye paylaşmak istedim arkadaşlar.
    Nasip kısmet olursa D.Pulsenin SMD sini yapmayı düşünüyorum bir kaç parça hariç hepsini aldım. Kendim yeniden bir PBC hazırlayıp yapacağım. Belki diyeceksiniz hazırı var diye ama; bende hazır değilde bir katkı da bulunmak amacıyla böyle bir hevese kapıldım hayırlısı inşaallah.

Not: Bu arada 680R yi ve IRF740 ı yaktım 2 şer defa nedeninide buldum Bobinden değil de bobin ile cihaz arasındaki kabluyu birbirine doladığımdanmış bilginiz olsun anında yakıyor malzemeyi. kablo ya yanyana olacak yada ayrı hele hele çok telli kapı zili kablosunu asal yapmayın. 16 tur yada 8 tur farketmedi yanıyor belki benim bilmediğim başka biş vardır ama ben bu şekilde çözdüm olayı. :) Tecrübeyle sabittir.

Herkese kolay gelsin... Allah Yardımcımız olsun...
« Son Düzenleme: 26 Eylül 2009, 22:21:54 Gönderen: ak şemsettin »