Gönderen Konu: SMW TOPRAK DENEMELERİ  (Okunma sayısı 305382 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hakandemir99

• Ziyaretçi
Ynt: SMW TOPRAK DENEMELERİ
« Yanıtla #460 : 11 Aralık 2015, 21:19:33 »
dekamon omega başlıkla denedinmi hiç bu devreyi,ıdx çift ton devresimi

Çevrimdışı elektronik85

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #461 : 12 Aralık 2015, 18:31:49 »
Dekamon usta  eline saglik guzel cihaz olmus devre hakkinda bilgilendirme yapicakmisin
EĞİTİM ŞART AGA..

Çevrimdışı kato

• Yüzbaşı
« Yanıtla #462 : 16 Aralık 2015, 14:02:31 »
dekamon  usta güzel vidiyo olmuş başarılarının devamını dilerim
projeni paylaşacakmısın ustam .

Çevrimdışı Amatör usta

• Er
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #463 : 08 Ocak 2016, 21:28:52 »
dekoman usta elinize saglık güzel bir çalışma ve başarı olmuş ustam üzerinde çalışma yaptıgın şemayı paylaşman mümkünmü

zgr2259

• Ziyaretçi
« Yanıtla #464 : 14 Temmuz 2016, 19:58:04 »
Ustalarım bu 555 in walkman ustamın çizdiği pcbnin lay dosyası elinde olan varmı.başlık yapma kılavuzundakipcb tam olarak net değilde...

Çevrimdışı ahmet4333

• Yüzbaşı
« Yanıtla #465 : 17 Ağustos 2017, 17:24:15 »
bilen birisi açıklayabilirmi? smw de tgslde olduğu gibi ayırım ve all mode switçi yok kendim smwyi monte ettim ama ayrım elde edemedim şemada kaçırdığım bir ayrıntımı var acaba lütfen yardım!

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #466 : 23 Ağustos 2017, 11:30:55 »
bu dedektörü yapan ve memnun olan var mı sonuçlarını merak ettim eğer videolarda izlediğim gibi ise gerçekten çok güzel hemen yapmaya başlayabilirim

Çevrimdışı ahmet4333

• Yüzbaşı
« Yanıtla #467 : 01 Eylül 2017, 15:54:14 »
bir sorum olacaktı bilen varsa lütfen cevaplasın daha doğrusu 2 soru

[/size]soru 1: vlf cihazlarda neden rx te sinüs sinyali var yani metal algılaması olmadanda rx yani alıcı bobinde sinüs sinyali var bu nerden geliyor.yani rx kısmında sinüs dalga oluşturacak geri beslemeli bir sistem yok her ne kadar bobin ve kondansatör varsada.[/color]
[/size][/color]
[/size]soru 2: tx teki sinüs dalaga kare devreye çevrildi rxtende gelen sinüs dalga var bunlar bazı dedektörlerde 4053 gibi entegreye gönderiliyor bazı cihazlarda ise bf 245 gibi transistöre veriliyor sorum şu bu iki sinyal 4053 veya transistörde nasıl bir işleme tabi tutuluyor bu iki sinyal nasıl karşılaştırılıyor farkımı alınıyor ne oluyor?.[/color]

Çevrimdışı ahmet4333

• Yüzbaşı
« Yanıtla #468 : 04 Eylül 2017, 13:44:03 »
mesajım gitmemiş sorum şuydu tx sinüs dalgası 393 ile kare dalga oldu ondan sonra 4053 te nasıl bir işleme tabii tutuluyor rxden gelen sinüs dalgası nerde oluşturuluyor rx ve tx sinyaller 4053 te nasıl bir işleme tabii tutuluyor bilen cevaplarsa minnettar kalırım teşekkürler.

Çevrimdışı waldd

• Er
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #469 : 15 Eylül 2017, 20:59:30 »
[Ссылка Dekamo Цитата дата автор = = = 4572.msg80314 # msg80314 тема = 1449860899]
Not a valid youtube URL [/ YouTube] [/ YouTube] [/ YouTube]
Тест по распознаванию двойного тона SMW
[/ цитата] Как сделать два тона? Где найти схему? [/ YouTube] [/ цитата]

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #470 : 07 Ekim 2017, 21:15:57 »

ben de smw yapmaya karar verdim ve çalışmalara başladı montaj kısmı bitmek üzere birkaç parça ve potlar ile diğer bağlantılar kaldı tabi bir de işin en mühim kısmı vlf başlık yapmak ve akordu tutturabilmekte marifet bakalım sıra ona da gelince belki bir video ile buradan paylaşırım.
[/size]
[/size]
[/size]
[/size]
[/size]
[/size]
[/size]
[/size]
[/size]
[/size]
[/size]
[/size]
[/size]
[/size]

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #471 : 15 Ekim 2017, 21:46:43 »
montaj bitti ama sorun bitmedi kırmızı ile işaretlediğim kondansatör üzerinde metal bir nesne sallayınca hoparlörden algılama sesi geliyor bobinlerde tık yok ayrıca mavi içindeki transistörler de bc517 olduğu için bu şekilde bağlantı yaptım sanırım burada sorun yok

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #472 : 15 Ekim 2017, 22:08:56 »
ne555 ile yapılanın daha iyi çalıştığını birçok yerde okudum ayrıca toprakta iyi sonuç vermediğini de masa üstünde çok güzel diyenler var ben bu devreyi yapmış ve toprakta denemiş olan arkadaşlarımdan yardım bekliyorum havada bu denli güzel sonuç veren bir cihaz toprakta bile yarı yarıya performans kaybetse bile bence çok güzel yani 1 TL yi havada neredeyse 50 55 cm den algılaması bunun topraktaki denemelerinde 30 cm ye düşmesi bile benim için yeterli birçok videoda izledim 1 TL yi gerçekten de 50 cm civarında algılıyor tekrar rica ediyorum bu cihazı yapan ve kullanan arkadaşlar sizlerin de fikirlerini almak isterim ayrıca hangi şemayı kullandıklarını da paylaşırlarsa sevinirim. Bir isteğim daha olacak o da şu şekilde formda yapılmış ve çalıştırılmış cihazların temel bilgilerini (şema pcb lay bobin bilgileri gibi) son hali ile yapan arkadaşlar aynı cihaz adı altına belki kendilerince yaptıkları değişikliklerden de bahsederek bir bölüm açarak paylaşırsak hangisi çalışıyor hangisi doğru yok bu mu yanlış bu mu doğru karmaşasından kurtulmuş oluruz nacizane düşüncem bu şekilde teşekkürler.

Çevrimdışı kuzen_212000

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #473 : 19 Ekim 2017, 21:28:34 »
Merhaba ustam Smw 2 yapmıştım ve toprakta gayet güzel çalışıyordu,geçmiş mesajlara bakarsanız bi kaç direnç ve kondansatör değişimi yapılarak performansı dahada iyi hale geliyor.Vlf bir devrenin toprakta iş yapması için öncelikle:
Kaliteli malzeme kullanınız,dirençler ve kondansatörler ölçülerek takılmalı toleransları az olmalı.
Vlf cihazların devresi kadar bobin akordu çok önemlidir,bobinin tel kalınlığı henri değeri önemlidir,bobin grafit tozu veya alüminyum folyo ile doğru şekilde ekranlanmalıdır,kaliteli bobin kablosu kullanmak gereklidir,çift kanallı osiloskop akort için şarttır
Ölen Hayvan İmiş.Aşıklar ölmezmiş....

Çevrimdışı kuzen_212000

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #474 : 19 Ekim 2017, 21:49:31 »

Bu video TGS devresinin osiloskopta tx ve rx bobin akordunun sinyal eğrilerinin nasıl olması gerektiği hakkında bilgi veriyor.Bobin sıfırlama işleminin mantığı özetle bu videodaki gibidir

[/size][/font]

Ölen Hayvan İmiş.Aşıklar ölmezmiş....

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #475 : 18 Ocak 2018, 14:00:37 »
Ustalar ne555 li smw yi yaptım ve çalıştı şu an üstünkörü bir bobinle denedim ayrım elde edemedim ama en kısa sürede sağlıklı bir bobin yapacağım şu anki bobin 0.20 mm ilk telden 80 sarım ve 0.30 mm ilk telden 20 sarım

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #476 : 23 Ocak 2018, 21:38:52 »

arkadaşlar yukardaki ile aynı değerleri kullanarak yaptım çalışıyor ama mesafe çol düşük bobinde bile birçok kez farklı sarımlar denememe rağmen sorun çözülmedi mesafe cep telefonu için en fazla 15 cm 1 tl yi neredeyse hiç görmüyor. ayrıca ayrım da elde edemedim. aceba buradaki değerlerde bir değişiklik gerekiyor mu şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar

Çevrimdışı asahin58

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #477 : 23 Ocak 2018, 21:47:20 »
Tx 75 tur 0.45mm Rx 175 tur 0.25mm  DD bobin 27 cm tüm dirençleri tek tek ölçerek montajladım en az toleranslı olanlarını seçtim yolları gerek moteden evvel gerek sonra kısayol testi yaptım sorun yok yedek entegrelerim vardı onları tek tek değiştirdim yine aynı çıldırmak üzerreyim bu devreden çok ümitli idim bir de aşırı parazit var algılama yapıyor ama parazit de yanı sıra geliyor. sensi kısınca parazit gidiyor ama bu defa da hiç algılamıyor. arkadaşlar doğru düzgün çalıştığından emin olduğunuz bir vlf devresi yok mu.

Çevrimdışı elektronik85

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #478 : 30 Ocak 2018, 00:06:12 »
555 lı devreyı yaptıysan en kotu ayarda bıle o cıhaz 25 cmden gorur 1tl yı bıryerlerde yanlıs yapıyosundur gozden kacırdıgın bısey vardır ıyı ıncele devreyı bırde devreyı dızerken acık semaya bakarak dızmenı tavsıye ederım
EĞİTİM ŞART AGA..

Çevrimdışı itaatsiz

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #479 : 31 Ocak 2018, 12:46:29 »
arkadaşlar bu devreyi ben yapmıştım bir zamanlar.hiç bir halta yaramıyor.sana tavsiyem karadağ ustanın m1 cihazını yada onur ustanın eko pulse cihazını yap.kulaktan dolma bilgilerle ancak cebinden para harcarsın.sen bu iki ustayla ilgilen