Gönderen Konu: SORULARLA TÜM YÖNLERİYLE DEFİNECİLİK  (Okunma sayısı 498880 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
Ynt: SORULARLA TÜM YÖNLERİYLE DEFİNECİLİK
« Yanıtla #200 : 06 Ağustos 2015, 20:55:51 »
Çok sağol sahbaylar ,takip etmene çok sevindim. Bazı şeylerde gözünden kaçmıyor. :D Saygı ve sevgilerimle..

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #201 : 07 Ağustos 2015, 22:21:00 »
DEFİNECİLİKTE ÖNEMLİ SORULAR VE CEVAPLAR:-13/C

3-Definecinin yeterli ekipmanları ne olmalıdır?

cevap: Ekipmanlar ne aradığına ve nerede aradığına göre değişmektedir. Kazıcı aletler için bile, örneğin tek sikke için ufak bir kazma ve küçük bir kürek yeterli iken ; dolgu olan topraklarda malzeme ararken kepçe bile gerekli olabilmektedir. Genelde define aranan yerler yerleşim yerlerinden uzak olmaktadır. Bu sebeple yanınıza almadığınız bir malzeme o kadar lazım olur ki; belki ufak bir malzeme yüzünde işiniz yarım kalabilir belki de bir  daha aynı yere bile gidemeyebilirsiniz. Ekipman listesi yapmak istemiyorum burada, ama daha sonra geniş bir liste yayınlayacağım. Herkes bu listeyi kontrol edebilir ve ne gerektiğine bakıp eksikliklerini tamamlayabilir.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #202 : 07 Ağustos 2015, 22:35:43 »
DEFİNECİLİKTE ÖNEMLİ SORULAR VE CEVAPLAR:-13/D

4-Aranılan malzeme ile orantılı olarak kullanılacak cihazlar nelerdir?

cevap: Aranılan malzeme küçük boyutlu mu, büyük boyutlu mu, derinde mi, yüzeyde mi, ne cins bir metal arıyorsun, mezar mı ,tünel mi, ne arıyorsun, yoksa daha önce dediğim gibi rastlantı eseri mi geziyorsun?
Ben şu kadarını söyleyeyim, define arıyorum diyen bir kişi dedektörü yoksa boşuna araziye çıkmasın. Bulan vardır, zengin olan vardır. Bunlar istisnai durumlardır. Ama yer altında var olan bir nesneyi sana gösteren veya uyaran bir cihazın yoksa gerçekten boşa kürek sallamış olursun. Paran mı az ,ucuz bir cihaz al, paran mı çok , güzel bir cihaz al. Herkes sermayesine göre kazanır. Şimdi eskisi gibi değil teknoloji her geçen gün ilerliyor. Mesela Karadağ usta yıllar önce basit bir dedektör devresiyle başlamışken, şimdi çağ atlattı dedektörlere.. Şimdi böyle bir imkan varken, ve fiyatlar gerçekten bu kadar ucuzken bu cihazlar olmadan araziye mi çıkılır. Yer altını gösteren bir cihaz veya bir metal dedektörü olmadan gezen kimse gözleri kör olan biriyle gözleri gören birinin arasındaki fark gibidir. Bu benim görüşüm. Herkes farklı düşünebilir. Ama profesyonel bir kişi mutlaka profesyonel cihazlarla çalışmalıdır. Bu durum her yerde geçerlidir. Sermayen ne kadar fazla ise kazancın o derece artar.  Teknolojiden ne kadar faydalanırsan o kadar az zahmet çekersin.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #203 : 07 Ağustos 2015, 22:47:09 »
DEFİNECİLİKTE ÖNEMLİ SORULAR VE CEVAPLAR:-13/E

5-Define arayan kişi vaktini nasıl değerlendirmelidir?

cevap: Define aramak hobi gibidir. Her ne kadar hiç kimse zevk için değilde, zengin olmak için yapıyorsa da bu işlerin hobi olarak görünmesi gerekmektedir. Kimse bu işi bir ticarethane gibi olarak görmemelidir. Sabah sekizde işbaşı akşam beşte paydos edeyim demek yanlış olur. Bu işlerin  Ne süresi bellidir, ne başlangıcı ne de bitişi bellidir. Bu sebeple çalışan kimseler için boşta kalan süreleri kısıtlı olacağı için, define aramaya ayıracakları sürede kısıtlı olacaktır. Ben hafta sonu tatil yapıyorum, çıkartayım da zengin olayim, veya ben senelik izne çıkıyorum tatil bitene kadar define bulur ve zengin olurum demek boş hayalden,kendini kandırmaktan,vaktini heba etmekten başka bir şey değildir. Böyle düşünen kişiler varsa boşuna bir şey aramaya kalkmasınlar. Bu gibi insanları bir şey bulmaları çok zordur. Önce zihniyetin değişmesi gerekir. Şöyle diyebilirsin:Hafta sonu tatilim var araziye çıkayım belki bir şey denk gelir.Gelmezse ne olur? Hayal kırıklığı olmaz, sen zaten belki diye çıkıyorsun aramaya...Ama borçlarım var hafta sonu bir şey bulayım da borçlarımı kapatayım diye düşünen bir kişi bulamayınca hayatı kararır. Bu sebeple kendinizi ufak günlerin aralarına sıkıştırmayın. Rahat ve geniş olun.Kendinizi sürelerin aralarına hapsetmeyin.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #204 : 09 Ağustos 2015, 00:23:19 »
DEFİNECİLİKTE ÖNEMLİ SORULAR VE CEVAPLAR:-13/F6-Define arayan kişinin amacı ne olmalı?

cevap: Define arayan kişilerden her zaman duyduğumuz sözler: Bir define çıkartayım herkese dağıtacağım.Şunu hibe edeceğim,yollar hanlar hamamlar yaptıracağım falan falan....Sonra haberlerde okuyoruz. Define buldular anlaşmazlık çıktı birbirlerini ihbar ettiler. define cinayetleri işlendi falan falan....Yahu bir kere insan dürüst olmalı. Define ararken bile ortaklar birbirlerinden para saklarlar, hep paralı birini bulmak isterler ki masrafları karşılasın diye..Define ortaklıklarında bakıyoruz ki; benim arabam yok, param yok, cihazım yok,yer bilmem, yurt bilmem, ama iyi kazma sallarım. Yahu zaten sallıyorsun, birde kazma mı sallayacaksın. Bu tür birlikteliklerde herkes elini taşın altına önce sokmalı.Masraflar her zaman bölüşülmeli. Bir adam bulup kaz gibi yolunmamalı. Amaç sahtekarlık,dolandırıcılık olmamalı. Sonra ne oluyor, bir şeyler bulunca biri atlıyor cihazım var payın büyüğü benim, yok yeri ben söyledim benim payım büyük olacak. Yok benim tanıdığım var ona gidelim. Yok şuna gidelim. En güzeli izinli kazı yapmak . Nasıl olsa güvenlik kuvvetleri hazır bekliyor. Kavga çıktımı hemen müdahale ederler. Grup çalışmalarında bir lider olmalıdır. Her kişi onun etrafında toplanmalıdır. Her kafadan bir ses çıkmamalıdır. Bu kişide illaki yaşlı olacak diye bir kaide yoktur. Kişi yaşlı diye her şeyi bilecek hali yoktur. Bu işlerde gerçekten iyi ve bilimsel olarak işi kavramış mantıklı kişilerden lider seçilmelidir. Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #205 : 09 Ağustos 2015, 00:27:22 »
DEFİNECİLİKTE ÖNEMLİ SORULAR VE CEVAPLAR:-13/F
6-Define arayan kişinin amacı ne olmalı?

cevap: Define arayan kişilerden her zaman duyduğumuz sözler: Bir define çıkartayım herkese dağıtacağım.Şunu hibe edeceğim,yollar hanlar hamamlar yaptıracağım falan falan....Sonra haberlerde okuyoruz. Define buldular anlaşmazlık çıktı birbirlerini ihbar ettiler. define cinayetleri işlendi falan falan....Yahu bir kere insan dürüst olmalı. Define ararken bile ortaklar birbirlerinden para saklarlar, hep paralı birini bulmak isterler ki masrafları karşılasın diye..Define ortaklıklarında bakıyoruz ki; benim arabam yok, param yok, cihazım yok,yer bilmem, yurt bilmem, ama iyi kazma sallarım. Yahu zaten sallıyorsun, birde kazma mı sallayacaksın. Bu tür birlikteliklerde herkes elini taşın altına önce sokmalı.Masraflar her zaman bölüşülmeli. Bir adam bulup kaz gibi yolunmamalı. Amaç sahtekarlık,dolandırıcılık olmamalı. Sonra ne oluyor, bir şeyler bulunca biri atlıyor cihazım var payın büyüğü benim, yok yeri ben söyledim benim payım büyük olacak. Yok benim tanıdığım var ona gidelim. Yok şuna gidelim. En güzeli izinli kazı yapmak . Nasıl olsa güvenlik kuvvetleri hazır bekliyor. Kavga çıktımı hemen müdahale ederler. Grup çalışmalarında bir lider olmalıdır. Her kişi onun etrafında toplanmalıdır. Her kafadan bir ses çıkmamalıdır. Bu kişide illaki yaşlı olacak diye bir kaide yoktur. Kişi yaşlı diye her şeyi bilecek hali yoktur. Bu işlerde gerçekten iyi ve bilimsel olarak işi kavramış mantıklı kişilerden lider seçilmelidir. Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #206 : 09 Ağustos 2015, 00:40:37 »
DEFİNECİLİKTE ÖNEMLİ SORULAR VE CEVAPLAR:-13/G
7-Define arayan kişinin ne kadar bilgisi olmalıdır?

cevap: Haritalı olarak bakılan yerler ile kesin net olarak bilinen yerleri araştıran kimselerin bir şey bilmesine gerek yoktur. Bu kimseler nokta atışı yapacak malzemeyi alacaklardır. Define bilgisine ihtiyacı olan kimse bu işi hobi edinmiş ve her yerde arama tarama yapan kişilerdir. Bu kişiler, az çok maddi durumu iyi olmalı, cihazlardan anlamalı, veya kullandığı cihazı iyi tanımalı. Arazileri iyi bilmeli. Eski uygarlıklar hakkında veya bulunduğu yerleşim yerleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Definecilik püf noktalarını iyi bilmelidir. Metalleri az çok bilmeli en azından değerli ve değersiz diye ayırdığımız ve çok rastlanılan metalleri iyi tanımalıdır. Gözleri sağlam olmalıdır. Hurafelere ait bilgileri bilmeli ancak inanmamalıdır. Daha önce çıkmış olan defineler hakkında bilgi sahibi olmalıdır, böylece her şeye hazırlıklı olmalıdır. Bazı yerlere çizimi yapılmış eserler hakkında işaret veya sanat eseri veya boşa kazınmış olan çizgiler hakkında bilgi sahibi olmalıdır.Aslında yazacak şey çok ama bu kadar bile bilgisi olan bir kişi bunlarla işini tam olarak yerine getirebilir.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #207 : 09 Ağustos 2015, 00:52:43 »
DEFİNECİLİKTE ÖNEMLİ SORULAR VE CEVAPLAR:-13/H
8-Define arayan kişinin maddi durumu nasıl olmalıdır?

cevap: Eğerki; kısa yoldan zengin olma hayalleri kuran bir kimseyse yüklü miktarda parası olursa iyi olur. Çünkü böyle hayaller insanın gözünü kör ederler. Sahte altınlar,sahte eserler, dolandırıcılar, boş yerler, hasta insanlar, yiyiciler,asalaklar hep seni bulacaklardır. Seni ha bire söğüşleyeceklerdir  ta ki paran suyunu çeken kadar, o zaman sende gerçeği göreceksin...Bu durumlara düşmemek için uyanık olacaksın,. paranı kaptırmayacaksın..
Diğer definecimizse çok bilgili ancak ne cihaz alacak parası var ne bir yere gidecek parası var. Oturduğu yerden ahkam kesip durur bu kişide, yani beş parası yoktur cebinde. Bundan da fayda gelmez kimseye, belki başkalarına fayda sağlar bilgisiyle, ancak kendine bir faydası olmaz. Çıkardığımız sonuç şu oldu, defineciler hem bilgi sahibi olacaklar hemde işlerini yürütecek kadar parası olması gerekmektedir. Aç ve açıkta kalmamak için; mutlaka bu işi yapan kimseler kimsenin ağzına bakmamalı ve birikimini yaparak bu işlere başlamalıdır.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #208 : 17 Ağustos 2015, 21:17:12 »
DEFİNECİLİKTE ÖNEMLİ SORULAR VE CEVAPLAR:-14

36-Define işleri ile uğraşanların kullanması gereken standart malzemeler nelerdir?

cevap: Define işleri ile uğraşanların olmazsa olmaz malzemeleri şunlardır:

1-Kalın halat -Mağarada,uçurumlarda,kuyularda,sahil kenarlarında,dağlık arazide kişileri  düşmelere karşı korumak için mutlaka lazım olur.

2-Ölçü ipi -Bu ip uzun olmalıdır. Labirentlerde yol bulmak,mağara ve tünel sistemlerinde kaybolmamak,karanlık yerlerde yön bulmak, işaretlemek,ölçümlemek için kullanılır.

3-Büyük ve küçük fener şarjlı-Her iki fenerinde işlevleri aynı olmakla birlikte kullanılacak ortama göre her ikiside gerekli olmaktadır.

4-Kazma -keser-kürek-mala-Hepside gerekli ve duruma göre kullanılacak malzemelerdir.

5-Seyyar çengelli makara-Boyutu küçük olmasına rağmen halat ile ağırlık çekmek için çok gereklidir.

6-Araç krikosu-Ağır kaya veya benzeri malzemeleri kaldırmak için kullanılır.

7-Şapkalı ışıldak aydınlatması-Bu tür ışıldaklar kullanılarak eller boşa çıkartılabilmekte ve daha rahat hareket imkanı sağlamaktadır.

8-Levye tarzı demir veya boru. Bu tarz demir parçalar bir dayanak kullanılar ağır kayalar yerinden oynatılabilmektedir.

9-Elek-Topraktaki malzemeleri elemek için kullanılır.

10-Plastik eldiven-Her zaman dikkatli olmak gerekir. Her türlü tehlikeye karşı.

11-Koruyucu gözlük-Gözü her türlü tehlikeden korumak için gereklidir.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #209 : 17 Ağustos 2015, 21:31:41 »
DEFİNECİLİKTE ÖNEMLİ SORULAR VE CEVAPLAR:-15

37-Define işleri ile uğraşanların kullanması gereken standart malzemeler nelerdir?

12-Şapka-Güneşten korunmak için gereklidir.

13-Baret-Kafanızı her türlü tehlikelerden korur.

14-Kağıt-kalem-Mutlaka not alınacak bir durum meydana çıkacaktır.

15-İlk Yardım Çantası-Her türlü yaralanmalara karşı gereklidir.

16-Buzluk-Mutlaka buz kalıpları yanınızda olmalıdır. Bunlar izalasyon kaplar içinde bulunmalıdır.

17-Makas-Bıçak-Pense-Testere-çivi,demir tel vb tarzında marangozluk aletleri.-Bu aletler emin olun çok işinize yarayacaktır.

18-Portatif sandalyeler-Lüks gibi görünsede nereye oturayım diye düşünmekten iyidir.

19-Mini vantilatör-Pille çalışan veya güneş enerjisiyle çalışan vantilatörler yazın çok ama çok işinize yarayacaktır.

20-Mini ısıtıcı veya piknik tüpü- Bu tür ısıtıcılar bir çok eksikliğinizi karşılayacaktır.

21-Büyük naylon-Bu tür naylonlar bir çok işinize yararlar.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #210 : 19 Ağustos 2015, 21:57:39 »
DEFİNECİLİKTE ÖNEMLİ SORULAR VE CEVAPLAR:-16

38-Define işleri ile uğraşanların kullanması gereken özel  malzemeler nelerdir?

1-Yılan kamera-Yılan kameralar usb bağlantısı ile laptop veya benzeri bilgisayarlara bağlanabilen ucunda küçük bir kamerası bulunan ve ara kablosu bir kaç metre veya özel olarak dahada uzatılabilen bir sistemdir. Bu kamera ile küçük deliklerden içeriye bakmak ve ekranda görüntüyü görmek mümkündür. Tünellerde, kuyularda, kaya içi deliklerde, kayalardaki pencerelerde,uçurumlardan sarkıtmak suretiyle görüntü almada veya toprak içine açılan burgu deliklerinden içeriyi görmek için kullanilabilir.

2-Toprak hiltisi- Benzin ile çalışan ucunda burgu veya matkap bulunan sistemdir. Bunların kullandığı matkap uçların genişliği bir kaç santimden, 15-20 cm lere kadar hatta dahada geniş olabilmektedirler. Boylarıda 10 metreye kadar bile ulaşabilmektedir. Bu tür cihazlarla tonlarca toprağı kazmaktansa toprağa bir delik açarak yılan kamera ile derinlere bakmak mümkündür.

3-Kaya delme makinesi- Bu cihazda hilti gibi benzinle çalışır ve portatiftir. Kayaları delmek ve kırmak için kullanılır.

4-Kaya kırma tozu- Bu toz kaya içlerinde açılan delik veya çatlaklara suyla harç yapıldıktan sonra doldurulur ve bir kaç saat içinde kayayı parçalara böler.Buradaki husus harcın genleşmesi ve genleşen harcın kaya içinde basınç ile yüksek bir itici kuvvet oluşturması esasına dayanır.

Çevrimdışı fearless_035

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #211 : 19 Ağustos 2015, 23:58:24 »
Çok güzel bilgiler ustm TSK. Ler
"Hayat bir tecrubedir yasamak gerekir.." ;)

"T€kNoLojī €kīBī"

Çevrimdışı fearless_035

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #212 : 19 Ağustos 2015, 23:59:21 »
Emeğine sağlık vala
"Hayat bir tecrubedir yasamak gerekir.." ;)

"T€kNoLojī €kīBī"

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #213 : 21 Ağustos 2015, 10:28:33 »
Sevgili fearless_035 çok sağol . Fayda ve hayırlara vesile olması amacıyla.. ;D
Kendine iyi bak...Saygılarımla

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #214 : 04 Eylül 2015, 22:25:51 »
YILAN KAMERA HAKKINDA

Yılan kameralar bir ucunda usb giriş olan diğer ucunda kamerası ve aydınlatma ledi bulunan kameralardır. Piyasada 20 metreye kadar uzunlukta ara kablo kullanılarak yapılmış kameralar mevcuttur. Ama farklı boyutlarda isteyen kişiler ara kablo eklemek suretiyle dahada uzatabilirler. Görüntü kalitesi belki çok az bozulacaktır ama genede bu sistemlerde 50 metreye kadar net görüntü almak mümkündür. Elinizde bulunan bilgisiyara veya tablete bağlamak suretiyle görüntü ekranınızda belirmeye başlar. Ancak burada da şöyle bir sorun vardır bu uzunlukta bir kabloyu nasıl kullanacağız. Pratik çözümler mevcuttur. Plastik su boruları bu işler için idealdir. Kamera tipleri farklı olduğu ve kalınlıkta olduğu için ben bir genelleme yapmak istiyorum. Plastik su borusunun ucundan yılan kamera sokulur. Diğer uçtan çıkartılır. böylece uzak mesafeleri delikleri ,kuyuları,mağaraları, yüksek kayalıkları uçurumlardan aşağıları ve hatta kamerayı su geçirmez bir şekle dönüştürerek su içinde bile görüntü almak mümkündür. Aşağıdaki resimde kullanım kolaylığı verilmiştir.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #215 : 20 Eylül 2015, 15:16:24 »
SİMYA SANATI

Simya nedir? Simya genelde metaller başta olmak üzere çeşitli cisimleri altına çevirme veya başka madenlere dönüştürme sanatına verilen isimdir. Simyacılar çok uzun yıllar bu işlerin peşinde koşmuşlardır. Hatta o kadar eskidir ki Mısırlılar döneminde bile bu işlerle uğraşan kişilerin bırakmış oldukları formüller bulunmaktadır. Kimileri bu işe deneysel olarak bakmışken kimileride metafizik olarak görmüş ve bu şekilde uğraşmışlardır. Kim istemez ki , bir liralık bir madeni yüz liralık bir madene dönüştürmeyi. Herkes kolay yoldan zengin olmak için bu işe el atmış ve sonucunda belki de yapan da olmuş, aldanan da olmuştur. Ama bilinen şu ki simyacılar istemeden de olsa bir çok değişik alaşım ve bileşimler ortaya çıkarmışlardır. Bilinen ünlü simyacılar,Isaac Newton, Robert Boyle, Demokritus, Razi, İbn Haldun, Cabir İbn Hayyan, Nicolas Flamel, Platon, Pitagoras, Tales, Zosimus ve Paracelsus 'tur. Bununla beraber uğraşan daha bir çok bilim adamları mevcuttur.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #216 : 21 Eylül 2015, 21:02:49 »
İSLAMDA SİMYA
Muhyiddîn-i Arabî k.s. hazretlerinden: Fakirin biri, bir ağaç dibinde gölgelenmekte olan Hz. Ali r.a.’ye gelir,
ihtiyaçlarını arz eder: “Çoluk-çocuk sıkıntı içindeyim, ne olur bana biraz yardımda bulunun.” der.

Hz. Ali r.a. hemen yerden bir avuç kum alır, üzerine okumaya başlar. Sonra da avucunu açar ki, kum tanecikleri altın külçeleri hâline gelmiş...

“Al,” der fakire. “İhtiyacını karşıla!”

Fakirin gözleri yerlerinden fırlayacak gibi olur: “Allah aşkına söyle yâ Emîre'l-mü'minîn! Ne okudun da kum tanecikleri altın oluverdi?”

Hz. Ali r.a. anlatır: “Kur'ân-ı Kerîm, Fâtiha sûresine gizlenmiştir. Bende Kur'an-ı Kerîm'i okudum, yani Fâtiha sûresini okudum bu kumlara.”

Bunu öğrenen fakir durur mu? O da bir avuç kum alır ve başlar okumaya. Okur, okur, okur... Ama kumlarda bir değişiklik yoktur. Altın filan olmuyor, aynen duruyor.

Tekrar gelir ve İmam Ali kerremallâhü vechehû hazretlerine:“Ben de okudum, ama birşey değişmiyor; kumlar altın olmuyor.” der.
Emîrü'l- Mü'mînin Hz. Ali r.a. boynunu büker, mahcup bir edâ ile cevap verir:“Ne yapayım. Duâ aynı duâ; ama okuyan ağız aynı değildir! Duâ tamam; lâkin okuyanın ihlâsı ve teveccühü tamam değildir!”
Aynı duâ; aynı îman, aynı İhlâs ve aynı teveccühle okunacak ki, aynı netice elde edilebilsin. Yoksa kumu altın yapmak gibi bir iksire sahip olabilmek mümkün olmaz.

Ve tabi ki, hiç Hazret-i Ali ile sıradan bir kimsenin nefesi bir olur mu? Mümkün değil.Onlar öyle bir maneviyat ve yüksek dereceye sahiptiler ki, Allah’ın ayetini okuyunca kum altın olurdu. Biz okuyunca başımızın ağrısını bile geçiremiyoruz.Sorun ayette mi? Haşa!Sorun bizim kendi manevi eksikliklerimizde. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun. 

Çevrimdışı sahbaylar

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #217 : 21 Eylül 2015, 21:54:37 »
 Haklısın Ankebut ustam sorun bizlerde.
Olduğu kadar , Olmadığı da kader.( mevlana)

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #218 : 26 Eylül 2015, 17:07:53 »
SİMYA İLE METALLERİ ALTINA DÖNÜŞTÜRMEK MÜMKÜNMÜ?

Simya yöntemi ile metalleri veya başka cisimleri altına veya değerli eşyalara çevirmek mümkünmüdür diye bir soru sorsam yarısı evet yarısı hayır der. Oysaki eski zamanlarda bu işe el atmış bir çok önemli insanlar vardı. Çoğuda değerli ve tanınmış bilim adamlarıydı. Bu insanlar simya işiyle neden bu kadar ilgilenmişlerdi ve üstesinden gelebilmişlermiydi. Bir çok sahtekarın yanında gerçekten altın yapabilen bir kaç kişininde olduğu kabul edilmektedir. Peki internete "rosenborg alchemical gold" yazın karşınıza ne çıkacak.Guiseppe Burrhi isimli simyacı tarafından yapılan bir altın parçası. Halen saklanmaktadır. Ve dünya hala buna karşı sessiz kalmaktadır. Örnek eldedir. neden hiç itiraz eden çıkmaz. Demek ki , birileri gerçekten bu işi başarmışlardır.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #219 : 04 Ekim 2015, 22:56:55 »
MİLYONLARCA TON ALTIN NEREDE?

Karadaki altınlar milyonlarca yıldan beri denizlere akıp durmuşlardır. Tahminen tüm denizlerimizde bu miktar yaklaşık 20 milyon ton civarındadır, iştah kabartan bir rakam. Ancak halen bu altınları toplamanın ucuz bir yöntemi bulunamamıştır. Zaten bulsalar şu ana kadar tüm denizleri kuruturlardı dimi ama, denizlerdeki altın akarsu ağızlarında daha fazla miktara erişmekte fakat iç taraflara doğru daha da azalmaktadır.Yapılan çalışmalarda elde edilen altın miktarının maliyeti kendi değerinden on kat fazla olduğu için çıkartmaya değmeyeceği çok açık ve seçik bir biçimde anlaşılmıştır.Kim bilir belki çok iyi ve ucuz bir yöntem bulunur ve bu altınlarda vitrinlerde yerlerini alırlar.