Gönderen Konu: Bobin Sarım tecrübeleriniz?  (Okunma sayısı 69777 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bay17

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
Ynt: Bobin Sarım tecrübeleriniz?
« Yanıtla #60 : 13 Mart 2015, 22:42:37 »
Tel kalınlığı  0.45  ( telin normal çapı 0.40 )  25 cm , 30 cm ve 40 cm lik pleksiden arası silikonla doldurulmuş başlıklar . hepsinin değeri  3 ohm ve 0.500 mh . sarımları yatay sarım ve aralarında yukarıda ki gibi iple boşluk yapıldı. En verim aldığım değerler bunlar arkadaşlar . Kullanım açısından  dekota malzemeye göre biraz daha ağırlığı var  , fakat son derece dayanaklı olduğunu düşünüyorum . Yapısından dolayı hiç bir şekilde su geçirmiyor dereye , çaya ,  denize bandırılabilir :)   Bu tarz bir çalışma yapacak arkadaşlara fikir açısından yardımcı olur inşallah . Son olarak denemelerimsde  330 ohm sönüm direnci başırılı olsada 430 ohm luk sönüm direnci çok daha başarılı sonuçlar verdi ayrımda oldukça pürüzsüz oldu .  Herkese iyi çalışmalar diliyorum
'' Denizi seviyorsan dalgaları seveceksin.. Uçmayı istiyorsan düşmeyi de bileceksin ! Korkarak yaşarsan, sadece hayatı seyredersin ''

Çevrimdışı bay17

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #61 : 13 Mart 2015, 22:44:45 »
...
'' Denizi seviyorsan dalgaları seveceksin.. Uçmayı istiyorsan düşmeyi de bileceksin ! Korkarak yaşarsan, sadece hayatı seyredersin ''

Çevrimdışı ...SİNYALCİ...

• Yarbay
  • **
  • ...İNCİNSENDE İNCİTME...
« Yanıtla #62 : 14 Mart 2015, 08:47:55 »
Ustacığım ellerine sağlık saygılar
...DÜŞMANIN ATTIĞI TAŞTAN , DOSTUN ATTIĞI GÜL AĞIR GELİR BANA...

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #63 : 14 Mart 2015, 12:01:24 »
Çook güzel olmuşlar.Maaşallah ustam..Fabrikasyon olsa bu kadar güzel durmaz.

Çevrimdışı bay17

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #64 : 14 Mart 2015, 12:45:28 »
Teşekkür  ederim Ustalarım , coreldraw da kendim tasarladım çizimerini  istediğim öçülerde ve çizim dosyasını gönderdim lazer kesim yaptılar ( plekside normalde lazer kesim yapılıyor zaten )  sardığım  başıkları iki mazeme arasına koyup silikonla olayı bağladım :)  başlıktan çıkan kablolarda silikon esaslı kablo  , oldukça yumşak ve dayanıklı bir kablo . (ttr 1mm  ikili , folyo ya da kafes örgü yok etrafında )

Yakın zamanda videoda eklerim inşallah .
« Son Düzenleme: 14 Mart 2015, 12:47:11 Gönderen: bay17 »

Çevrimdışı bay17

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #65 : 16 Mart 2015, 21:41:10 »
Merhaba arkadaşlar ;   bu videoda ilk obje bronzdur ve cihazın verdiği  eksi değere dikkat edelim , ikinci objeler yıpranmış gümüştürler . Gümüşlerden sonra gelen obje mühürdür ( karışımı hakkında tahminim pirinç karışım ) devamında büyük altın 10 adet çeyrek altına eşittir . Gümüş yüzük günümüz üretimdir :)  eskiler daha harbi karışım yapıyor anlaşılan .  kahve rengi objeler doğal curuftur uzun olanda değersiz metal yoğunluğu fazladır fakat kısa olanda değerli kısma giren hafif bir yoğunluk var . geri kalan objeler gördüğünüz gibidir .

ilk parça bronz ve gümüş yüzüğün verdiği eksi değer 10 değerden başlaıp başlığın dibine kadar aklaştırmadığınız takdirde eksi 10 ile 20 değeri geçmiyor , demirde ise kolayca  eksi 50 değeri görüyor. Son olarak alınan sinyalde çizgi üstü ve altında kalan kısımlara dikkat edin bence bütün olay rakamdan ziyade orda başlıyor ;) Bu arada başlık 25cm çapındadır . ( sargı çapı 24 cm )

İlerleyen zamanda toprak videolarınıda çekeceğim , havalar ısınsın az bucuk bakalım .

Saygılar

Çevrimdışı acemi-usta

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #66 : 17 Mart 2015, 01:02:07 »
eline sağlık ustam harika  başlıklar  mükemmel  olmuş
bir mazlumun sesi onu duymak isteyene ulaşır duymak istemeyen zaten ona zulüm edendir

Çevrimdışı bay17

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #67 : 17 Mart 2015, 22:54:53 »
Teşekkür ederim Acemi Usta , elimizden bunlar geldi  .

Çevrimdışı acemi-usta

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #68 : 20 Mart 2015, 20:12:16 »
bitane 60x50  bobin yapmaya  başladım bitinçe eklerim
bir mazlumun sesi onu duymak isteyene ulaşır duymak istemeyen zaten ona zulüm edendir

kripto55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #69 : 21 Mart 2015, 14:55:16 »
Arkadaslar sıze gercek arazı testlerını acıklayacagım kullandıgımız bazı teknıkler maaleseft mınerallı toprakda calısmyor.

o kadar  bobın testı yaptım salyangoz vs ama su ana kadar kadar en ıyı verım0.400 gecmemesı ve en yuksek degerde 2 ohm cıvarı olması ....

cok arge ve test yaptım en ıyısı bu sanırım bu baslıkları bahce yada bı yerde degıl yuksek mınerallı yerlerde denedım...sonuclar bunlar ustalarım..

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #70 : 21 Mart 2015, 15:08:26 »
Teşekkürler ustam saygılar

Çevrimdışı bay17

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #71 : 21 Mart 2015, 15:26:43 »
Kripto55 Usta ; bahsetiğin değerlere yakın bobinleri denedim  , önceki çalışmalarımda var bu sarımlar . Bu denemeleri bahçede yapmadım , şu an kullandığım değerde bobinlerle bir çok kez gezinti yaptım hiç bir sıkıntıda yaşamadım . Eğer yaşamış olsaydım buraya yansıtırdım , kimseyi yanlış yönlendirmeye dair bir amacım yok çıkarımda yok . Sizin dolaştığınız gerçek arazi şartları hangi kıtada  merak ettim ?  Bizde bu ülkenin topraklarında dağlarında yamaçlarında taşında toprağında dolaştık . Bir tek mineralli  toprak yapısı sizin dolaştığınız yerlerde mi var ?  Bazen anlamakta güçlük çekiyorum gerçekten  :-\

Son olarak eklemek isterim  ; ben hiç bir zaman en iyi bobin şekli bunlardır demedim , sizin yazdığınız gibi belirtmek isterim .
« Son Düzenleme: 21 Mart 2015, 15:42:58 Gönderen: bay17 »

kripto55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #72 : 21 Mart 2015, 16:38:59 »
Kripto55 Usta ; bahsetiğin değerlere yakın bobinleri denedim  , önceki çalışmalarımda var bu sarımlar . Bu denemeleri bahçede yapmadım , şu an kullandığım değerde bobinlerle bir çok kez gezinti yaptım hiç bir sıkıntıda yaşamadım . Eğer yaşamış olsaydım buraya yansıtırdım , kimseyi yanlış yönlendirmeye dair bir amacım yok çıkarımda yok . Sizin dolaştığınız gerçek arazi şartları hangi kıtada  merak ettim ?  Bizde bu ülkenin topraklarında dağlarında yamaçlarında taşında toprağında dolaştık . Bir tek mineralli  toprak yapısı sizin dolaştığınız yerlerde mi var ?  Bazen anlamakta güçlük çekiyorum gerçekten  :-\

Son olarak eklemek isterim  ; ben hiç bir zaman en iyi bobin şekli bunlardır demedim , sizin yazdığınız gibi belirtmek isterim .

usta nıye uzerınıze alındınızkı ben sadece kendı tecrubelerımı yansıttım sızın calısmalarınız masallh guzel sakın sıze karsı bırsey yazdıgımı sakın dusunmeyın .. calısmalarınız da basarılar ama sakın yanlıs dusunmeyınız hep bırlıkte bılgı paylasımı yapıyoruz bay17ustam.

mıneral olayına gelınce ustam kıta olarak dusunmenız benı uzuyor ben karadenız topraklarında kullanıyorum ve hatta cogu kısının gormedıgı taslar ve toprak lar gordum..ve buralarda yaptım testlerı..
sıze bahseetıgım toprak yapılarına ulasmak ıcın en az 2 saat daga cıkıyorsunuz ve rakımları cok ama cok yuksek bulutların uzerınden dahı gecıyorsunuz bazen ...bırcok bobın testı yaptım ama en hos ve stabıl olan emaye telden yada cad den 2.2 300 ve 370 arası mesafe belkı 1 tl de mesala 25 cm kadar dusuyor ama ınanın rahatlıkla gezebılıyorsunuz. ben kendı cıhazımı cok derın degıl stabıl olsun ıstıyorum.
ınanın 500 ve uzerı  bobınler bu dag ve antık merkezlerde kafayı yedırıyor bana oyle bır taslar varkı pırlanta gıbı parlıyor ve mıneral cok yuksek sıfrıla sıfırla yıne tutmuyor cunku ındukleme yuksek...

ıns. gııttıgım bazı yerlerdekı o enterasan topragı ve mıneral yapılarını cekıp atarım sıze...ama unutmayın ben bu boınlerı bır cok yerde ve rakımlarda denedım tarla bahcelerde vs denemem cok az oldu..

saygı ve sevgılerımle ustalarım..

Çevrimdışı acemi-usta

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #73 : 21 Mart 2015, 17:24:10 »
slm arkdaşlar  fikir ve düşünceler bir araya gelmeden teçrübelerde bir araya  gelmeden  bir yapıda başarı şansı çok düşük olur     benimde siz değerli arkadalra  tarama yaparken kafayı yadiğim bir durumu anlatayım   cihazımı denemeye çıkardım her santimi kiremitle yani eski tulayla kaplı bir arazıda deneme yapmaya çalıtım inanı cihazı susturamadım 1 saniye bile  denemelerimi ara vermek zorunda kaldım cat 5 30x30 bir bobinle   sonra  45lik bir yatay bobin sardı m  bobinajcıların kullandığı telden 0.50 ve yine aynı yerde denemelere çıktım 2 bobinin değerleri aynı olduğu halde son yaptığım sargı  çok daha iyi sonuç verdi  bahsettiğim tuların  büyüklüğü ise 10 ila 30 santim büyüklüğünde ben cihazın ayarını o tulaları en az algılama seviyesinde ayarladım en büyüğünü 5cm den algılıyor  bu kilde de rahat  arama yapa biliyorum ve kesinlikle değersiz gösteriyor tulayı  cihaz denemesini de kendim  kazıp bişeyleri gömmedim  tamamiyle  gerçek  ortamlarda bişeyler bulsun diye uğraştım ve gayet   güzel başarı verdi endüktensı ölçemiyorum sadece 3 ohm  lik  ayarda bırakıyorum sargıyı             

Çevrimdışı bay17

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #74 : 21 Mart 2015, 17:45:00 »
Kripto Ustam ; üzerime alındığım bir nokta yok inanın buna . Aşırı yoğun mineralli ortamlarda da bulundum fakat iş kullanıcıda bitiyor . Tıkırdamalar oluyor ama sinyal seviyesine ulaşmıyor metal değilse . 3s le kullanıyorum bobinleri  toprak ayarı ile stabilite sağlanıyor . fakat şu da var yukarıdaki videoda doğal cevherler var  bunlara yapacak birşey yok , cihazın yapısı gereği sinyal alırsın  ister 300 lük yap ne yaparsan yap .

Sonuçta buraya herkes deneyimlerini birleştiriyor  yazdığınız gibi  , diğer arkadaşlarda bu bilgilerden yola çıkarak kendi yorumlarını katıp farklı yöntemlerin ya da benzeri yöntemleri uygulayacaklardır . Dostluk baki ,  kırgınlık yok :)

Herkse iyi çalışmalar ..

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
« Yanıtla #75 : 21 Mart 2015, 17:59:35 »
Arkadaşlar bende uzun zaman önce bobinlerle ugraşmıştım sonra bıraktım. Benim şahsi düşüncem hem mesafe hem de stabilite kullanilan bobinle alakalı olduğu kadar cihazlada alakalı nasil olur derseniz kendi gomdugum metallerle 3farklı dp3s ile yaptıgımızda testte bunu gordum detaya girmiyorum , iy bir cihazınız varsa 3om 550 enduktansla hem stabil hemde derin olacaktır,
Saygılar

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #76 : 21 Mart 2015, 18:15:49 »
Sayın snaypır ustam dedaylar derken teşekkürler saygılar

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
« Yanıtla #77 : 21 Mart 2015, 19:05:26 »
Ustam dedimya detaylara girmiyorum  8), ama şahit olarak seni yaziyorum  ^-^  ve karadagla onur ustayda  ^-^

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #78 : 21 Mart 2015, 20:00:00 »
Ustam dedimya detaylara girmiyorum  8), ama şahit olarak seni yaziyorum  ^-^  ve karadagla onur ustayda  ^-^
Sen yazdıktan sonra bize EYVALLAH demek düşer ustacığım saygılar

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
« Yanıtla #79 : 21 Mart 2015, 20:27:29 »
Bay 17 konuyu biraz dagıtıyorum kusuruma bakma.

Sinyalci ustam Allah için şahitsin test alanina gittik hatta videoyu sen cekmiştin  ^-^ direk cihazı açtım ve teste başladik 2m deki bakır kabı 2,5 m deki metali zayıf bi sinyal olsada alğiladiği gordum ve geçişlerde kesinlikle cihaz en ufak Bi sinyal bile vermediğini .
 buyuk metallere 60 lık başlıkla nasıl daldiğini hep birlikte gorduk gerçekten bu cihaz beni çok şaşirtiyor derin aramalar için bire bir  8)