Gönderen Konu: Delta Pulse 3S  (Okunma sayısı 9921563 defa)

0 Üye ve 135 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı jickata

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
Ynt: Delta Pulse 3S
« Yanıtla #1220 : 01 Aralık 2013, 11:48:06 »
jikita usta en son testlerde bildiğim kadar tesla başlık var en verimli olan mesafesi ama çok damar lı kablo ıle deneyen varmı arge olarak çalışan varmı bilemiyorum.

Usta,ben onlarI biliyorum ve denemelerimde var.Bulgar ureticisi PI sistemlerde cok damarlI kablolar ile daha iyi sonuc alIndIgInI iddia ediyor,o yuzden sodum.KIsmetse ben bir deneme yapIcam,bakalIm ne olucak.
SaygIlar.
''Bilgisizler içinde bir bilgili, ölüler içinde bir diridir.'' HZ. Muhammed
''Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.'' HZ. Ali
''En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır.'' Mustafa Kemal Atatürk

kripto55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1221 : 01 Aralık 2013, 11:58:17 »
jikita ustam maddi yönden sorun yoksa deneyin banada haber verin arge çalışmaları maddiyata dayandığından ben pek elimi süremem ama çalışmalarınızı merakla bekliyorum.

başarılar..

Çevrimdışı jickata

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1222 : 01 Aralık 2013, 12:08:36 »
Idda eden kisi uretici ve kendi denetimlerinden ornekler verdi.Birde fizik kanunlarIna gore sinyal yuzeyden gonderiliyor ve cok damar daha fazla siхyal verim ve alImI demektir diyor ve kendisi bu tip kablo kullandIgInI soyluyor.Hatta dahasI da var.Daha iyi sonucu 5-6 damar daha ince kabloyu bir araya toplayarak sardIgInI soyluyor.Ne demisler,denemek en iyi yoldur.
SaygIlar.
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2013, 12:21:42 Gönderen: jickata »

Çevrimdışı canbay

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1223 : 01 Aralık 2013, 13:00:58 »
Merhaba.,

Gürdal ustam Allah sizede nasip eder inşallah. Gerçekten pi sistem için çok iyi bir cihaz ama cihazları amacına uygun kullanmak lazım. pi ile tek tekçilik olmaz. bir çok arkadaş bu konuda yanılıyor bu cihazlar tek para için değil daha derin aramalar içindir.  birde cihazını yeni alan veya yapan arkadaşlar için aküyü en az 2.2amper veya daha üstü alın ben 1.2 amper kullandım akü çabuk düşüyor buda mesafeyi etkiliyor...

Saygılar...

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1224 : 01 Aralık 2013, 13:57:22 »
Ekmek bıcağı adı üstünde başka hiç bir amaç için kullanılması yanlış olur
 demek kadar şaçma bir cümle
domates için ayrı peynir için ayrı karpuz için ayrı
ya hepsini sadece 1 tanesi yapabilecek durumda bir ürün varsa
 neden mutfak çekmecelerini gereksiz dolduralım
3 cihaz olacağına tek cihaz 3 başlık
büyük başlık - ufak başlık  - pinpointer kadar ufak başlık
----------------------------------------------------------------------------
DT8 Audio kablosunda deneme yapabilirsiniz çok damar
durumundan ve veriminden emin olduğunuz cihazda farkı görebilirsiniz
Elektrik sinyali yüksek frekanslara çıktığı zaman iletken telin dış yüzeyini kullanmaya başlar
delta pulse gibi 300hz değil 300khzler ancak mantıklı olabilir  bu tip teller burgulu sargı seklinde
litz teli deri olayı (skin effect) olarak araştırma yapabilirsiniz
tek önerim bu tellerin ESD yi azaltmak için kullanılan iplik kılıflı olanlardan kullanılırsa avantaj olabilir
-------------------------------------------------------------------------------------------------
akü konusunda bir 12v akü ortalama 13.5v bunu en fazla 11v tadüşene kadar verimli
 kullanırsınız amperine göre kapasiteden biraz fazla sürer o kadar yani en fazla 3v gerilim düşümü
2 tane  12v aküyü seri yapıp  regüle edin 12v ye  18v ta düşene kadar kullanın  toplamda 9 v gerilim düşümüne
 3te 1 rini sadece sonra sonlandırdığında aküler ortalama
9v ta kadar düşmüş olur buda aküyü öldürmez
hamallık etmek istemeyen li-ion pillerden kullansın
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2013, 14:10:04 Gönderen: Tesla^Pulse^Coil »

Çevrimdışı bitkici şakir

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1225 : 01 Aralık 2013, 18:17:08 »
bu cihazı yapmak isteyen arkadaşlar özellikle kartı hüseyin ustadan alsınlar, el baskısı ciddi boyutta sorun çıkartıyor. macera aramaya gerek yok, elimde bir pic ve bir modül öylece bekliyorlar, kısmet olursa uygun bir zamanda ustadan kart isteyeceğim ve pic e son güncellemeleri yaptırıp adam gibi bir cihaz sahibi olacağım...

Çevrimdışı elc

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1226 : 02 Aralık 2013, 10:06:15 »
Arkadaslar,bulgar forumundaki Delta Pulse 3S konusuna resimli olarak bobin sarImInI anlatmIstIm.Detektor ureticilerinden biri cok damarlI kablodan daha iyi sonuc alIndIgInI yazdI.AranIzda cok damarlI kablo deneyen oldumu .Deneyenler var ise sonuc nasIl.
SaygIlar.

Merhaba;

bobinler kısmında bobinde oluşan kondansatör etkisinden bahsetmiştik o konu karşılaştığım bir olaydan ötürü idi  şöyleki tek damarlı bir tel ile oluşturduğum bobinde örneğin 1mh  25pf kapasite oluşuyorsa litz tel (ince ve çok damarlı  toplamda tek damarlı tel kalınlığında )  ile sarınca yine 1 mh de  45 pf kapasite oluşuyor  zamanım kısıtlı olduğundan ve stabilite sorunumu aşamadıımdan denemeler yapamadım
"Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?" Zümer Suresi - 8-9

Çevrimdışı ali kaptan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1227 : 02 Aralık 2013, 10:46:40 »
bobinin kapasitif etkisini düşürmek için farklı yöntemler kullanılıyor.her ne kadar sönümleme direncinin amacı sinyali işlenebilecek duruma getirmekse de direncin değerini çok düşürdüğümüzde de sinyal egrimiz uzar ve hatta abartırsak gönderdiğimiz tx voltajının da düşmesine sebep olur.direnç değeri düşürüldüğü halde istediğimiz egri oluşmuyorsa bu durumda bobinin kapasitif etkisini düşürmek gerekecektir.tıpkı bi kapasitör gibi bobinin her tur sarımı diğeri ile kapasitif etkiye sebep olur.sargının telleri arasındaki mesafe,sarım sayısı,yalıtkan maddenin  özelliği vb gibi etkenler kapasitif etkiyi artırır yada azaltır.çok hassas bi bobin aynı zamanda çok parazit almaya adaydır, bunu da göz ardı etmemek gerek.bu durum belki hiç parazit sinyalinin olmadığı yerlerde sorun olmaz ama...

ancak şunu da belirtmeliyim ki bu durumlar daha çok tasarımcının problemidir.sınırları zorlayanlar arkadaşlar bu durumda elbette biraz zorlanacaklar,etki- tepki prensibindeki gibi.

BigBang

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1228 : 02 Aralık 2013, 10:51:18 »
1 mH az bir değer değil , yaklaşık yarısına düşürmeniz daha iyi olacaktır . Eğer anten direnci beklenenden daha düşük oluyorsa kullandığınız Litz telinin kalınlığı uygun değil demektir . Diğer markalarda kullanılan Litz teli kalınlıklarını kullanıp uygun geleceğini düşünmeyin , çünkü onlarda antene seri kullanılan direnç ya daha yüksektir ya da kullanılan mosfet daha düşük dirençle çalışmak için uygun seçilmiştir .

Mono başlıklar hem alıcı hem de verici olarak çalıştıkları için her iki göreve de uygun indüktans değerleri "belli optimum aralıkta" seçilmeli . 1 mH gibi bir değer balanslı bir PI dedektörde ve DD tip bobinin alıcısında kullanılabilecek bir değer , vericide o kadar yükseğe de gerek yok . Mono başlıklarda yüksek indüktansla çalışmanın olumsuz bir etkisi de sönümlenmenin uzamasına , dolayısıyle (aynı söndürme direncinde) ufak ve değerli metallere olan hassasiyetin azalmasına da sebep olur . Klasik delta konusununda ve Geotech1 forumundaki delta konusunda bu konudaki sıkıntıları dikkatli arkadaşlar farketmişlerdir .  Bunu söylememin esas sebebi ; hem ufak hem de büyük başlıkta söndürme direnci değişikliğine gitmeyip tek bir söndürme direncini her çaptaki antende kullanmamızdır. DP3S de trimpot ile söndürme eğrisine müdahele obsiyonu tanınmış ama 1 mH gibi bir değerde antenin kalibrasyonuna izin verip vermeyeceğini tecrübe etmiş arkadaşlar söyleyebilir ancak . Ben şahsen o değerde hiç deneme yapmadım.

Çevrimdışı elc

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1229 : 02 Aralık 2013, 14:04:21 »
Sayın BigBang yanlış anlaşılma oldu birazcık ben bu dedektör için 1mh demedim orada farklı bir bobinde ve örnek için 1mh yazdım dp3 için ideal 300-500 uh civarıdır daha yukarı değerler zorlama olur

orjinal bir pi nin 90*90 büyük başlığında çok ilginçtir  0,4R direnç 430uh değer ölçmüştüm 
Saygılar.
"Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?" Zümer Suresi - 8-9

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #1230 : 02 Aralık 2013, 14:14:42 »
Merhaba;
Bende butür başlıklara denk geldiğimi daha önce bazı konularda yazmıştım örneğin orjinal bir sniffer in bobin uygulaması çok telli olarak yapılmış ve sarım şekli bizim şu an sardıklarımızdan çok farklıydı....
Saygılar
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı fatih2176

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1231 : 02 Aralık 2013, 16:07:46 »
onur ustam bu dediğiniz çok damarlı bobinin arge sini yapsanız forumdaki herkez faydalansa olmazmı?

Çevrimdışı canbay

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1232 : 02 Aralık 2013, 16:47:00 »
Ekmek bıcağı adı üstünde başka hiç bir amaç için kullanılması yanlış olur
 demek kadar şaçma bir cümle
domates için ayrı peynir için ayrı karpuz için ayrı
ya hepsini sadece 1 tanesi yapabilecek durumda bir ürün varsa
 neden mutfak çekmecelerini gereksiz dolduralım
3 cihaz olacağına tek cihaz 3 başlık
büyük başlık - ufak başlık  - pinpointer kadar ufak başlık
----------------------------------------------------------------------------

Merhaba.,
Tesla ustam bunu benim mesajıma itafen yazdığınızı düşünerek ceap verme ihtiyacı duydum. bir kahvaltı bıçağı ile ekmeğe yağ-bal sürebilirsiniz ama ekmek kesemessiniz. ama ekmek bıçağı ile hem ekmeği kesebilir hem yağ sürebilirsiniz. benim anlatmak istediğim kesinlikle pi sistemi kötülemek değil. kullanım amacına, araziye ve ne aradığına uygun cihazlarla çalışmak. bu gün hangi araziye giderseniz gidin pi sistem bir cihaz ile mesafesi ne olursa olsun, vlf sistem kadar tek para bulamazsınız. burada tek kriter mesafe değil ayrımda işim içine giriyor. he siz bir cihaz yaparsınız pi sistem ve vlf kadar başarılı bir ayrım o zaman amenna. bir çoğumuz (bir zamanlar bende öyle idim) cihazlara tam olarak hakim olmayınca alıyor eline çıkıyor araziye herşeyi bulmasını istiyor. ama bu forumdan azda olsa bilgi ve beceri olarak nasiplenmiş insanlar bunun bilincinde. sonra bir çok üçkağıtçı kağıt parayı bile bulduğunu söyleyerek cihaz satıyor.

Saygılar...

Çevrimdışı oongit

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1233 : 02 Aralık 2013, 17:08:18 »

Bu konu hakkında ben de bir tecrübemi aktarayım...

Bundan 2-3 yıl kadar önce Delta Pulse'in ilk versiyonu için, devrenin çalışıp çalışmadığını denetlemek amacıyla 0,50'lik çok damarlı kablo ile (başlık çapı yaklaşık 30 cm ve sanırım 25 turdu) başlık sarmıştım. 1 TL ile deneme fırsatım olmamıştı ama 10 cm x 7 cm boyutlarındaki monteli bir PCB'yi yaklaşık 55-60 cm civarından algılamaya başlamıştı.

Saygılarımla...

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1234 : 02 Aralık 2013, 17:38:13 »
selam canbay
ben söylediklerimin hepsini yapabilecek 1 yolu olduğunu biliyorum
sadece suan bu parçaları bir arada uyumlu tutmam için gereken şeylerin neler olduğunu araştırıyorum
bu konuda yardımcı olacaklar bir bölümde konuşabiliriz
kahve muhabbetine taşımaya çalışacakları engelleyecek müdahale
edemeyecekleri bir bölümüm artık var beklerim
yardım için yakın zaman içinde birileri çıkmazsa bütün pastayı tek başıma yemek zorunda kalıcam
olmazları değil olacakları konuşup bu yolları değerlendirelim
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

« Son Düzenleme: 02 Aralık 2013, 17:43:50 Gönderen: Tesla^Pulse^Coil »

Çevrimdışı canbay

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1235 : 02 Aralık 2013, 18:02:26 »
Merhaba.,
Evet tesla ustam önemli olan bu forumunda amacı bilgi ve tecrübe paylaşımı ben bir devre tasarlayamam ama en azından kendi çapımda bir takım denemeler ve arazi deneyimleri ile faydalı olabilirim. gümüş veya farklı alaşımda birçok paraya pi sistem değersiz diyor. bence cihazda mesafeden önce kararlılık ve ayrım önemli. bu konuda dp3s son teknoloji denebilir. mesala dp ile ilgili bir çok başlık denemem olmuştu. ben küçük metallerde mesafe olarak en iyi verimi 0,80mm bobin teli ile dikey sarımda almıştım. siz plak bobinde tur sayısı kadar farklı çaplarda başlık oldğunu belirtmiştiniz evet doğru. ama dikey sarımdada tek çapta ama aynı noktaya sinyal gönderen tursayısı kadar bobin var demek. buda algılamayı ve gönderilen sinyali dahada güçlendiriyor. uzun mesafede ise yatay sarım daha etkili ama bobin çapı 50cm üstünde olmalı......
Saygılar...

Çevrimdışı jickata

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1236 : 02 Aralık 2013, 18:09:17 »
Degerli bilgiler icin tesekkurler arkadaslar.Benim bu soruyu sormamIn sebebi bir BulgaristanlI  dedektor ureticisinin yazdIgI idaalardI.
SaygIlar.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #1237 : 02 Aralık 2013, 19:31:28 »
slm bugün bana DP3-S e ait modül geldi, nasipse bende bu devreyi yapıp denemeler yapacağım. karadağ ustama ilgi ve alakası için tşk ederim.
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı ...SİNYALCİ...

• Yarbay
  • **
  • ...İNCİNSENDE İNCİTME...
« Yanıtla #1238 : 02 Aralık 2013, 19:42:05 »
sayın pro-TR hayırlı ve ugurlu olsun başarılar ustam darısı bana tezzamanda inşALLAH.saygılar
...DÜŞMANIN ATTIĞI TAŞTAN , DOSTUN ATTIĞI GÜL AĞIR GELİR BANA...

Çevrimdışı jickata

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1239 : 02 Aralık 2013, 19:44:00 »
slm bugün bana DP3-S e ait modül geldi, nasipse bende bu devreyi yapıp denemeler yapacağım. karadağ ustama ilgi ve alakası için tşk ederim.

HayIrlI olsun usta,umuyorum iyi sonuclar elde edersiniz.
SaygIlar.