Gönderen Konu: Delta Pulse 3S  (Okunma sayısı 9921955 defa)

0 Üye ve 210 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mustafa29

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
Ynt: Delta Pulse 3S
« Yanıtla #8960 : 24 Haziran 2017, 17:41:14 »
Selamın aleyküm ustam egri nasildir

Çevrimdışı mehdi06

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #8961 : 24 Haziran 2017, 21:16:18 »

ustalarım bi yardımcı olurmusunuz. menü ile açıyorum cihazı lcd ışığı yanmıyor, trimpot ile oynayınca sönüm eğrisi düz bir şekilde aşağı yukarı hareket ediyor eğri oluşmuyor. her trimpot hareketinde tune yapıyorum belli bir sınırdan sonra tuning... donuyo 1,2 dk bekledim.başlık 440uh sönümleme 300R ev ortamı.cihazı tune ile açınca açılıyor... da kalıyor.bunun üzerine lcd, modül ve pic i söktüm ölçtüğüm değerleri resim üzerinde gösterdim.

Sönümleme drenciniz kaç ohm akunuzun amperı yetersiz olabilir besleme zayıf oldugunda sönüm eğrisi yukarı aşşagı gidiyor ekran sorununuzda hangi ekranı kullandınız karanlıkderken ışıkmı yok kontrastmı fazla model olarak tam hangi ekran çünkü farklı ekranlar farklı kontrast istiyor 2.2 ohm haturlıyorum ama ışık gelmiyorsa 2n7000 veya bc546 ekranın 20 pininin oradaki transistör ışığı tetikleyen o o hattı kontrol edin transistör modelinin ızantısına bakın bağzen ters bağlamak gerektiği oluyor birde devrenin resmini atarsanız bakmaya çalışayım

Çevrimdışı mehdi06

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #8962 : 24 Haziran 2017, 21:20:17 »
Selamın aleyküm ustam egri nasildir

Cok aşşağıda yukarıdan çıkmış değişmediyse enson ekranın altına deymeyecek şekilde olacaktı alt tarafta olacak üstden çıkmayacak

Çevrimdışı nebula7

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #8963 : 25 Haziran 2017, 16:37:17 »

ustalarım bi yardımcı olurmusunuz. menü ile açıyorum cihazı lcd ışığı yanmıyor, trimpot ile oynayınca sönüm eğrisi düz bir şekilde aşağı yukarı hareket ediyor eğri oluşmuyor. her trimpot hareketinde tune yapıyorum belli bir sınırdan sonra tuning... donuyo 1,2 dk bekledim.başlık 440uh sönümleme 300R ev ortamı.cihazı tune ile açınca açılıyor... da kalıyor.bunun üzerine lcd, modül ve pic i söktüm ölçtüğüm değerleri resim üzerinde gösterdim.

Sönümleme drenciniz kaç ohm akunuzun amperı yetersiz olabilir besleme zayıf oldugunda sönüm eğrisi yukarı aşşagı gidiyor ekran sorununuzda hangi ekranı kullandınız karanlıkderken ışıkmı yok kontrastmı fazla model olarak tam hangi ekran çünkü farklı ekranlar farklı kontrast istiyor 2.2 ohm haturlıyorum ama ışık gelmiyorsa 2n7000 veya bc546 ekranın 20 pininin oradaki transistör ışığı tetikleyen o o hattı kontrol edin transistör modelinin ızantısına bakın bağzen ters bağlamak gerektiği oluyor birde devrenin resmini atarsanız bakmaya çalışayım

mehdi06 ustam merhaba
sönümleme direnci 300 ohm, akü 4a, eğri kendiliğinden hareket etmiyor trimpotla oynadğımda eğrisi düz bir şekilde doğrusal hareket ediyor, ekran  WG12864B , ekran ışığı yok.Q7 yi lehimlerken fazla sıcaklığı 2n7000 e zarar verebilirmi. en iyisi 2n7000 ve bc546 yı değiştiriyim. çok tşk hayırlı bayramlar

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #8964 : 25 Haziran 2017, 20:21:38 »
Belki ekran renkli değildir.Foto atarsanız belli olur.
Sonum eğrisi içinde frekans olcmenizi önerebiliriz.(Bobin cikisindan)
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı nebula7

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #8965 : 27 Haziran 2017, 00:55:04 »
Belki ekran renkli değildir.Foto atarsanız belli olur.
Sonum eğrisi içinde frekans olcmenizi önerebiliriz.(Bobin cikisindan)

Tşk. onur600
ekranı değiştirdim sorun ekrandaymış, ne oldu da ışığıı gitti başta var idi  fiziki bi temas mı bozdu acaba.
sönüm eğrisi için frekans ölçen cihazım yok fakat bu yazınız problemi çözmemde yardımcı oldu.

[/size]".Yoksa şayet bobine seri 5r direç bağlayıp,sönüm eğrisi oluşuyormu bakın.Oluşuyorsa mos ve frekanslar sağlam demektir.Tabi bunu yaparken mosfet takılı olacak..."

[/size]sorun seri direnç değerinin fazla oluşundan kaynaklı, düşürdükten sonra sön.eğrisi sağa kaydı düzeldi. eğride altta düz çizgi olmamalı diyorsunuz soldan kaç milim ötede alt çizgiye değmeli.
[/size]bir de şunu tune yaptığımda tuning.. diye donuyordu.sön.eğrisiyle beraber bu sorun da kalktı. sadece [/size]D ve T değerlerini değiştirebilmeme rağmen [/size] M(mineral) değeri 10 dan düşmüyor.
[/size]geriye başlık sorum var ama onu bobin konusunda sorayım.

Çevrimdışı nebula7

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #8966 : 27 Haziran 2017, 01:18:13 »

Tşk. onur600
ekranı değiştirdim sorun ekrandaymış, ne oldu da ışığıı gitti başta var idi  fiziki bi temas mı bozdu acaba.
sönüm eğrisi için frekans ölçen cihazım yok fakat bu yazınız problemi çözmemde yardımcı oldu.
"Yoksa şayet bobine seri 5r direç bağlayıp,sönüm eğrisi oluşuyormu bakın.Oluşuyorsa mos ve frekanslar sağlam demektir.Tabi bunu yaparken mosfet takılı olacak..."
seri direnci düşürünce sön. eğrisi düzeldi.bununla beraber ilkin tune yaptiğimda tuning.. diye donuyordu buda halloldu.sadece M(mineral) değeri değişmiyor D ve T değişmesine rağmen.
eşiği 1e kadar düşürüp tune yaptığımda bazen ötmüyo, öttüğü zaman da  bi daha tune yapıyorum susuyor. normal çalışması böylemi.
sön. eğrisi için altta düz çizgi olmamalı diyorsunuz tam olarak soldan kaç milim ötede altta değmeli.
entegre soketlerini kullanma performansı olumsuz etkilermi.
geriye başlık için sorum vardı onuda bobin konusunda sorayım artık.

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #8967 : 27 Haziran 2017, 02:15:03 »
Şimdi sizden ricam sonum eğrisi,sonumleme ve seri direncinizin fotolarını buraya atmanız.
M değeri değişmiyorsa butonda sıkıntı olabilir.Bir ayağında 5v,basiliyken iki ayağında da 5v okuyun.
Soket kaliteliyse,sıkıysa etkilemez.Her ötmeye tune yaparsanız bir şey bulamazsınız.Bunu diğer sorunlarinizi giderince zamanla öğrenip,anlarsiniz.
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı nebula7

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #8968 : 27 Haziran 2017, 03:25:19 »
Fotoları gönderecem, Sön direnci 4 ad 300r(metal film)i 300r olacak şekilde, seri direnci kaldırıp by229 takacam.tabi tavsiyenize bağlı.ırf740+by229+r56
D ve T değişiyorsa M neden değişmesin yine de ölçecem tabi.
Eşik konusunda anlatamadım 1e kadar düşürdüğünde şehir ev içinde ötmesi gerekmiyormu ve ötmesi kesilene kadar da eşiği yükseltmek.bendeki problem eşiği 1e düşürüyorum ötmüyo.yoksa her öttüğü yerde tune yapılmaz tabi

Çevrimdışı rozor75

• Er
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #8969 : 13 Temmuz 2017, 17:24:54 »
Öncelikle selamün aleyküm, herkese kolay gelsin.

Ustalar, ben 3S'i kurdum. Modül ve pic'i buradan temin edip kalan malzemeleri başka yerlerden temin ettim. Fakat şöyle bir sorunum var:

Devreye enerji verdiğim anda devre çalışmaya başlıyor. Anında LCD'de teknoloji ekibi yazısını görüyorum fakat LCD'nin ışıkları 1sn gecikmeli olarak yanıyor.
Devre 'Aciliyor...' yazısında kalıyor. Dördüncü nokta gelmiyor 3 noktada kalıyor. Devreye başlık bağlı iken de bağlı değilken de enerji verir vermez çalışıyor. Devreye başlık bağlı iken parazit direnci, sönümleme direnci ve IRF740 bayağı ısınıyor. Devreye başlık bağlı değilken bunlarda ısınma olmuyor. Bunların dışında 7805 sürekli ısınıyor. Baskı devrede her.gi bir hata, kısa devre veya kopukluk yok, bütün elemanlar doğru kullanıldı montajlandı. Modüldeki trimpot ile oynamak her.gi birşey değiştirmiyor. Yardımcı olun lütfen... :( :(

Şimdiden herkese teşekkür ederim...

Çevrimdışı mehdi06

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #8970 : 13 Temmuz 2017, 21:18:01 »

Ustalar, ben 3S'i kurdum. Modül ve pic'i buradan temin edip kalan malzemeleri başka yerlerden temin ettim. Fakat şöyle bir sorunum var:

Devreye enerji verdiğim anda devre çalışmaya başlıyor. Anında LCD'de teknoloji ekibi yazısını görüyorum fakat LCD'nin ışıkları 1sn gecikmeli olarak yanıyor.
Devre 'Aciliyor...' yazısında kalıyor. Dördüncü nokta gelmiyor 3 noktada kalıyor. Devreye başlık bağlı iken de bağlı değilken de enerji verir vermez çalışıyor. Devreye başlık bağlı iken parazit direnci, sönümleme direnci ve IRF740 bayağı ısınıyor. Devreye başlık bağlı değilken bunlarda ısınma olmuyor. Bunların dışında 7805 sürekli ısınıyor. Baskı devrede her.gi bir hata, kısa devre veya kopukluk yok, bütün elemanlar doğru kullanıldı montajlandı. Modüldeki trimpot ile oynamak her.gi birşey değiştirmiyor. Yardımcı olun lütfen... :( :(

Merhaba kardeşim öncelikle hayırlı olsun devrenin hangi versiyonunu bastınız başlık bobin bilgileriniz nedir devrede güncel olan revizyonları yaptınızmı sönümleme drenci bağlantı şekliniz ne şekilde başlığı ev içerisinde açıyorsanız her.gi bir metal görmemesi gerekir ve ne kadar akım çekiyor başlık takılı iken devre resmi paylaşırsanız daha rahat yardımı olabiliriz
Saygılar

Çevrimdışı rozor75

• Er
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #8971 : 13 Temmuz 2017, 22:16:25 »

Merhaba kardeşim öncelikle hayırlı olsun devrenin hangi versiyonunu bastınız başlık bobin bilgileriniz nedir devrede güncel olan revizyonları yaptınızmı sönümleme drenci bağlantı şekliniz ne şekilde başlığı ev içerisinde açıyorsanız her.gi bir metal görmemesi gerekir ve ne kadar akım çekiyor başlık takılı iken devre resmi paylaşırsanız daha rahat yardımı olabiliriz
Saygılar

Yarın sabah bu bilgileri paylaşırım inşallah sizinle... Şimdiden teşekkür ederim :)

Çevrimdışı rozor75

• Er
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #8972 : 14 Temmuz 2017, 15:15:40 »

Saygılar

Hocam selamün aleyküm.

Öncelikle amatör olarak bu işi yaptığımı belirteyim. Bi türlü fotoğraf ekleyemedim ama sorularınızı yanıtlayayım:

1- Devrenin bu konudaki versiyonunu yaptım. (sanırım V2 oluyor.)
2- Başlığı cat6 kablodan kendim yaptım. (direnci ölçtüğüm zaman sadece başlıkta 3.7 ohm alıyorum, ara kabloyu da bağlayıp devreye girmeden önce soketten ölçünce 4 ohm alıyorum değeri.)
3-sönümleme ve parazit dirençleri için 2 adet 680R/2W paralel şekilde bağladım, 2 adet 1R/2W direnci de paralel bağladım ve bunları birbirine seri bağladım. (yani olması gereken bu diye biliyorum çünkü konuda buna dair bi resim vardı.)
4- Devreyi açtığım ortamda metal yok ve metal olan olmayan ortam farketmeksizin açılmıyor devre.
5- Devrenin ne kadar akım çektiğini ölçmedim.

Bunların dışında şu bilgileri de vereyim size:

1- Montaj kılavuzundakileri uyguladım.
2- vd12 ile vd15'i kısa devre yaptım.
3- R23'ü 4.7K olarak değiştirdim.
4- IRF9540'ın D ve S uçlarını kısa devre yaptım.
5- Hoparlöre 100nF bağladım.
6- R22 ile hemen üstündeki atlama arasına 100K direnç ekledim.

Son olarak birşey farkettim:

TL082'nin 4 nolu bacağında her.gi bir gerilim yok. (montaj videosunda 1.3V civarı bir değer okunuyor.)

CEVABINIZI BEKLİYORUM, TEŞEKKÜRLER... :)

Çevrimdışı rozor75

• Er
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #8973 : 14 Temmuz 2017, 15:20:20 »

Saygılar

Hocam selamün aleyküm.

Öncelikle amatör olarak bu işi yaptığımı belirteyim. Bi türlü fotoğraf ekleyemedim ama sorularınızı yanıtlayayım:

1- Devrenin bu konudaki versiyonunu yaptım. (sanırım V2 oluyor.)
2- Başlığı cat6 kablodan kendim yaptım. (direnci ölçtüğüm zaman sadece başlıkta 3.7 ohm alıyorum, ara kabloyu da bağlayıp devreye girmeden önce soketten ölçünce 4 ohm alıyorum değeri.)
3-sönümleme ve parazit dirençleri için 2 adet 680R/2W paralel şekilde bağladım, 2 adet 1R/2W direnci de paralel bağladım ve bunları birbirine seri bağladım. (yani olması gereken bu diye biliyorum çünkü konuda buna dair bi resim vardı.)
4- Devreyi açtığım ortamda metal yok ve metal olan olmayan ortam farketmeksizin açılmıyor devre.
5- Devrenin ne kadar akım çektiğini ölçmedim.

Bunların dışında şu bilgileri de vereyim size:

1- Montaj kılavuzundakileri uyguladım.
2- vd12 ile vd15'i kısa devre yaptım.
3- R23'ü 4.7K olarak değiştirdim.
4- IRF9540'ın D ve S uçlarını kısa devre yaptım.
5- Hoparlöre 100nF bağladım.
6- R22 ile hemen üstündeki atlama arasına 100K direnç ekledim.

Son olarak birşey farkettim:

TL082'nin 4 nolu bacağında her.gi bir gerilim yok. (montaj videosunda 1.3V civarı bir değer okunuyor.)

CEVABINIZI BEKLİYORUM, TEŞEKKÜRLER... :)

Hocam bir de enerji verir vermez devrenin açılmaya başladığını söylemiştim. Ben herangi bi tuşa basmadan açılmaya başlaması normal mi?

ve

açılışta sağ üst köşede 3D V6.1 yazıyor. bu devrede 3D özelliği yok diye biliyorum. Acaba pic mi yanlış gönderildi 3S plus'a ait falan mı acaba?

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #8974 : 14 Temmuz 2017, 16:47:22 »
Plusun işlemcisi olsa ekranda sadece ışık olur ve pıc bozulur.Ayrıca plusda v1,v2 var.
1.3v yeni versiyonlar da(4148 ler atlama ile geçildiğinden) 0v ölçülüyor.
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı rozor75

• Er
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #8975 : 14 Temmuz 2017, 17:19:35 »
Plusun işlemcisi olsa ekranda sadece ışık olur ve pıc bozulur.Ayrıca plusda v1,v2 var.
Anladım hocam, peki başka bir fikriniz var mı bu sorunla ilgili?

Çevrimdışı mehdi06

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #8976 : 14 Temmuz 2017, 17:51:17 »
bence güncel şemayı yapmadınız buton yolarında farklılık var diye düşünüyorum ayrıca sizin butonlarınızda sıkıntı olabilir direk açılması normal değil ayrıca resim eklerseniz daha hoş olacak site yüklemiyorsa her.gi bir upload sitesine yükleyip linkini atada bilirsiniz ayrıca başlıkda sorun olduğunu düşünüyorum

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #8977 : 15 Temmuz 2017, 01:43:14 »
Anladım hocam, peki başka bir fikriniz var mı bu sorunla ilgili?
Araya girmis gibi oldum biraz ama bende benzer sikintilara genel bir cevap vereym.
- Guc kaynagi(12v 2.5a aku)
-Ters veya hatali takilmis eleman(3 ayaklilar ozellikle)
-Butonlara hatali giris yapma(4 bacakli butonlara kablo karsilikli lehimlenecek)
-Sonum direncinin hatali montaji(foto ile kontrol edilmeli
-Basliga yakin metal olmasi(bazen zemine koyup yakinda metal yok denilebiliyor)
-Modul uzerindeki ayarin hizli yapilmasi(milimlik donusler olmali)
-Basligi takmadan once devrede  voltaj kontrolu ve baslik soketinden frekans olcmek.

Ancak sizin devre direk aciliyor.3d li eski versiyonda pcb lerde buton girislerinde ufak bir degisiklik vardi.Suanki durum ne bilemiyorum.
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı jickata

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #8978 : 15 Temmuz 2017, 20:18:56 »
Buton baglantIlarInI kontrol et,hatalI baglantIdan kaynaklanabilir.
''Bilgisizler içinde bir bilgili, ölüler içinde bir diridir.'' HZ. Muhammed
''Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.'' HZ. Ali
''En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır.'' Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı rozor75

• Er
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #8979 : 17 Temmuz 2017, 09:02:39 »
Ben DP3SPCB.pdf dosyasındakı baskı devreyi bastım ama baskı devrede hata var, elemanların bacakları birbirine yakın çıkıyor ve dolayısıyla elemanlar oturmuyor. Yazıcıda veya başka bir sorun yok yani dosya sıkıntılı o kesin. Ben de bu durumdan dolayı Job1 dosyasındaki baskı devreyi basıp devreyi yapmıştım ama farkettim ki o versiyon 1. versiyon. Yanlış mıyım?