Gönderen Konu: dijital pi metal dedektör nasıl tasarlanır ?  (Okunma sayısı 64195 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı said_jarrah

• Yüzbaşı
dijital pi metal dedektör nasıl tasarlanır ?
« : 14 Mart 2013, 16:59:22 »
Merhaba;
Dijital ayrımlı pi metal dedektör tasarlayan arkadaşlardan örnek  basit veya karmaşık bi devre üzerinde program mantığını anlatabilirler mi? Ellerinde varsa algoritma şeklindede olur.Saygılar.
Engineer

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
Ynt: dijital pi metal dedektör nasıl tasarlanır ?
« Yanıtla #1 : 14 Mart 2013, 20:49:34 »
Merhaba;
Dijital ayrımlı pi metal dedektör tasarlayan arkadaşlardan örnek  basit veya karmaşık bi devre üzerinde program mantığını anlatabilirler mi? Ellerinde varsa algoritma şeklindede olur.Saygılar.

SAIT USTAM
sorduğunuz soruya cevap vermeyi isterdim, ama inan o kadar karmaşık bir hal alır ki işin içinden çıkılamaz, ama basit bir devre oluşturupta üzerinden adım adım gidilse anlatana da anlayana da kolaylık olurdu
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı said_jarrah

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2 : 14 Mart 2013, 21:12:13 »
Basit bi devrede olur fark etmez işin mantını anlamak için yeterli olur.Saygılar.
Engineer

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #3 : 14 Mart 2013, 21:38:43 »
anladım şemayı benim çizmemi mi istiyorsunuz usta, o zaman basitce namıdeğer kyzikos,stinger şemasından gidelim. orj. adı pd3200, gerçi yayınlanan şema karmaşık gözüküyor ama sadeleştirip ekleyelim, gerçi PC ye format attığımda şema uçtu ama bulursam eklerim buraya veya sizde varsa ekleyin şemayı anlaşılır hale sokalım, şema adı pd3200

Çevrimdışı said_jarrah

• Yüzbaşı
« Yanıtla #4 : 14 Mart 2013, 21:59:29 »
Bu devre olabilir mi?
Engineer

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #5 : 14 Mart 2013, 22:40:40 »
slm said usta senin için pd3200 şeması gibi PI de bir alıcı katı oluşturdum, eğer isisin var ve simülasyonu çalıştırırsanız, simülasyonda ne gördüğünüzü bizimle paylaşmanızı istiyorum

Çevrimdışı said_jarrah

• Yüzbaşı
« Yanıtla #6 : 14 Mart 2013, 23:04:34 »
Pulse induction sinyali elde etmişin  anladığım kadarıyla.
Engineer

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #7 : 14 Mart 2013, 23:23:35 »
evet ustam ekteki resimde sönüm sinyali opamp çıkışında net olarak gözükmektedir.(pembe sinyal)
yeşil daire içine aldığım kısım ise sönümde bizim işimize yarayan, metalin varlığını ve cinsini (ferro-nonferro olarak) belirleyen kısımdır. beyaz çizgi ise delta pulsedeki 4538 ler ile zamanlaması oluşturulup, 4066 ile örneklenen noktayı temsil eder.
konuya tam girmeden önce size simülasyon yapıp butona bastığınız ile bıraktığınız sinyalin farkını görmeniz açısından o soruyu sormuştum. butona basılmamış halde sönüm eğrimiz belirli bir zamanda sönümleniyor, ancak butona bastığımız zaman bu sönümün süresi uzamaktadır.
sonuç olarak bu sönümü gördük, artık sönümümüzü zaman ve voltaj olarak değerlendirmemiz gerekiyor.
zaman olarak değerlendirilmesi ;
palsimiz bitti, flayback gerilimimiz bobinde oluştu,kırpıcı diotlarla sinyali kırptık (ters-düz 4148lerle) sonra opamptan geçirdik, opampımızın çıkışında (resimdeki skobun içerisindeki pembe sinyal) sinyalimiz gözüktü, sinyalimiz bir süre doyumda kaldı (skopun zaman kısmına baktığımızda 20uS gözüküo) doyumdan çıkma süresi yaklaşık 1,5 kare yani 30uS ve devamında sönümümüz yavaş yavaş sönüyor ve gnd noktasına ulaşıyor, gnd noktasına ulaşma süresi 10uS yani yarım kare.
voltaj olarak değerlendiriilmesi ise bu sönümün birim zamandaki konumuna göre voltajı, yani gördüğümüz sönüm Ac de olsa DC de olsa bir voltajdır. opampın doyum süresi boyunca (30uS) opamp beslemesi kadar, isisdeki bu simüleye göre takriben 4,5v 30uS tan sonraki 10uS luk sürede ise voltaj 0v dolayına kadar inmektedir.
bu arada yazım epey uzun oldu sıkmayayım sizi...

Çevrimdışı said_jarrah

• Yüzbaşı
« Yanıtla #8 : 14 Mart 2013, 23:24:15 »
metal yok metal var
Engineer

Çevrimdışı said_jarrah

• Yüzbaşı
« Yanıtla #9 : 14 Mart 2013, 23:30:52 »
ilk mjda 2. reesim eklenmemiş kusura bakmayın.Yazınızdan anladığım kadarıyla bobın boşalırken indüklenen gerilim süreyede bağlı olarak exponansiyel bi azalış sergiliycek.Bu gerilimi takip edip bişeler cıkıcak sanırım ortaya :D
Engineer

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #10 : 14 Mart 2013, 23:54:25 »
evet ustam aynen öyle alttaki iki resim herşeyi açıklıyor, tabi şu var gerçekte sönüm zaman biriminde bu kadar çok hareket etmiyor, süre daha kısa düşüyor, şimdi;
yukarıda anlattığım konuya tekrar dönersek, opampımız doyumdan çıktı ve 10uS luk sürede sönüm gnd ye kadar indi, delta pulse de bu süre bobin endüktansı ve söndürme direncine bağlı olarak genellikle 30uS ile 50uS arasında sürer, aslında tüm N kanal PI lerde bu süre ideal ve gecerli bir süredir. P kanal PI lerde ise bu süre 50uS ile 200uS arasında sürmektedir. N kanalın mesafesinin daha iyi olmasının sebebide bu süreden kaynaklıdır. bu konuyu ilerleyen zamanda daha net anlayacaksınız.
gelelim bu zaman boyutundaki voltaj değerlendirmesine;
şimdi ister bir microişlemci ile adc okutalım, ister analog olarak bir örnekleme ile bu sinyalden bir kısmı inceleyecek olursak. diyelim ki sönüm eğrmizin sönme süresi (ifadelerim biraz amiyane tabirlerdir kusura bakmayın alaylı olduğumuz için teknik terimlerle aram pek yok) evet, sönüm süremiz diyelim ki 30uS sürdü.
1.uS'ta 4,5v
5uS' ta 3,5v
10uS' ta 2,5v
15 uS'ta 1,5v
20 uS'ta 1v
25 uS' ta 0,5v
ve 30 us'a geldiğimizde 0v u görmüş olduk (gerçi gnd noktamızın hiç bir zaman 0v a düşmesi ideal bir durum değildir. zira ayrım için gnd noktamızın 0v un üzerinde olması önem arzeder)

herneyse bu konuyu biraz daha detaylandırırsak;
diyelim ki işimizin kolaylığı açısından değerlendirmeyi microişlemci ile yaptık, yapmamız gereken işlem şu şekilde olması gerekirdi;
bir kesme oluşturup, kesmenin içerisinde bir sayaç çalıştırıp, sayacın sayma süresini atıyorum 10mS ye ayarlayıp, 10mS olunca sayacı sıfırlayarak sonsuz bir döngü oluştururuz.
sayacımızı her sıfırladığımızda bir pini high yapıp frekansı oluşturan palsin başlangıcını oluşturup, (misal 250uS sonra) belirlenen pini low yaptığımızda ve bu pin ile mosfeti sürdüğümüzde 100 hertzlik frekansımız oluşmuş olacaktır.
sinyalin değerlendirmesine gelince yukarıdaki resime göre pini low yaptık opampın doyum süresi kadar bekledik, yaklaşık 30uS . (buradaki püf noktası şudur. sönüm eğrimiz sönmeye başladığı zaman metalin varlığı sönümün dibinde daha nettir.) sönümümüzün dibine yakın (sönümün 30uS ta gerçekleştiğini düşünürsek) 20. uS'ta adc okuttuk, değeri 200ADC oldu, bu işlemi sonsuz döngüde yapıyoruz aynı zamanda, metal yokken aynı noktadan aldığımız adc değeri genellikle bu değere yakın çıkacaktır. yani palsin bitiminden sonra 50uS sonraki adc değerimiz 200ADC (30uS opampın doyum süresi +20uS sönümün dibine yaklaşmak için) olacaktır. başlığa her.gi bir metal yaklaştırıldığında sönüm eğrimiz açılacağından yani 30uS ta sönen eğri atıyorum 40uS a yükseleceğinden bizim 50.uS'ta ölçtüğümüz ADC değeri 200 den 300ADC değerine çıkacaktır. işte başlangıçta 200ADC olan değerimiz 300olduğundan biz metalin varlığını tespit etmiş olduk. buraya kadar ki kısmı anladınız umarım. anlamadığınız bir nokta olursa dilimin döndüğünce anlatmaya çalışırım. bu gecelik PI de algılamayı becerdik, yeterli gelir sanırım :D

Çevrimdışı said_jarrah

• Yüzbaşı
« Yanıtla #11 : 15 Mart 2013, 00:18:03 »
Teşekkür ederim pro tr hocam anladım saolasın. timerla bi sayaç yapıyoruz sayac belirlediğimiz hedefe geldiğinde adcmizin okuduğu gerilim değerimiz sınırda yada sınırın altına dusşmüş ise metal yok; aynı şekilde adcdeki gerilim değeri hedefin ustundeyse metal var demek oluo.Müsait olduğunuzda devam ederiz pro tr hocam.Bundan sonraki aşamayı ilgilendircek aklımda sorular var ama şimdilik sormuorum :D Herşey için teşekkürler.
Engineer

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #12 : 15 Mart 2013, 00:25:26 »
sait ustam yazılım diliniz nedir? hangi dilde yazıyorsunuz C mi basic mi?
ustam işlemleri adım adım takip etmek lazım, şimdi çorbayı içelim, peşinden yemeği sipariş ederiz, kalkmadan da üstüne kaymaklı künefeyi yeriz,

ben basic dilinde yazıyorum, ideal işlem olarakta;

Kesme;
sayac say
sayac belirlenen değere geldiğinde sayacı sıfırla

ana program;

sayac =o mı? sayac sıfır ise pulse için dallan
sayac = 10 mu o zaman adc yi oku (bu 10 değeri hedeflediğin noktaya göre ayarlanır
sayac = 20 mi diğer işleri yap ta ki sayacın 0 olmasına kadar olana kadar

goto ana program
dallan;
palsi aç
200 us bekle
palsi kapat
return

gibi bir yazılım yapıyorum. esasında bu tip algoritmayı oluşturan şekilli programlar vardı, onunla göstermek isterdim ama bu programlar hakkında hiç bir bilgim yok...

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #13 : 15 Mart 2013, 00:47:44 »
Merhaba,

Zamanım çok kısıtlı fakat eğer C dilinde bir değerlendirme olursa elimden geldiğince yardımcı olurum. Hangi başlık olduğunu hatırlamıyorum sanırım teknolojiekibi pulse dedektör başlığıydı ana döngüyü C de yazıp yayınlamıştım ama ilgi olmayınca yarım kaldı.

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı said_jarrah

• Yüzbaşı
« Yanıtla #14 : 15 Mart 2013, 00:50:19 »
Ben mikroC de yazıorum ya.Adc kısmını anladım.Şimdi sadece  sayac sıfırlanınca mı mosfet hıgh pini akfif edicez100hz sinyal oluşturcaz yoksa sureklı döngude calışan mosfeti süren 100hz lık bi sinyal olcakmı?Gecte oldu yeni sorularla sızı sıkıştırmak ıstemıorum.Yarın veya musait oldunuz baska zaman devam ederiz.Ben anlağım kısmı yarın yapmaya calışıcam.
Engineer

Çevrimdışı said_jarrah

• Yüzbaşı
« Yanıtla #15 : 15 Mart 2013, 00:59:54 »
Teşekkürler karadağ hocam kısıtlı zamanınız olmasına ramen böle bir teklifte bulunmanız bile çok güzel.Saygılar.
Engineer

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #16 : 15 Mart 2013, 01:15:05 »
Ben mikroC de yazıorum ya.Adc kısmını anladım.Şimdi sadece  sayac sıfırlanınca mı mosfet hıgh pini akfif edicez100hz sinyal oluşturcaz yoksa sureklı döngude calışan mosfeti süren 100hz lık bi sinyal olcakmı?Gecte oldu yeni sorularla sızı sıkıştırmak ıstemıorum.Yarın veya musait oldunuz baska zaman devam ederiz.Ben anlağım kısmı yarın yapmaya calışıcam.

said ustam;

bir kesme oluşturun kesmenin içinde bir sayac saydırın, 8 bitlik timerde bir sayacı 150 ye kadar saydırdığınızda geçen süre yaklaşık 10mS sürüyor (tabi kristale göre değişir) ben 40Mhz de bu sonuca ulaşıyorum.
kesme rutininde sayac sürekli sayar, sende ana programının başında şayet sayac =1 ise işleme başlarsın.
burdaki püf noktası kesmeyi bozmamak, bunun için ilk tasarımını lcd ile dene, glcd de print süresi uzun olduğundan kesmeyi bozarsın. diğer bir teknikte arka planda kesme içerisinde pulseyi verebilirsin eğer öyle yaparsanda adc yide kesme içerisinde okuman lazım zira adc yi okutacağın zaman çok kritik 1-2 uS erken veya geç okusan okuduğun adc değerinden verim alamazsın.
diyelim ki benim dediğim ilk tekniği uyguladın. kesmede sayaç sayıyor. ana programında sayac =1 iken pulse için bir pini high yaptın 200-250us bekledin aynı pini lowa çektin, sönümdeki istediğin noktayı yakalamak için bir miktar bekleme koydun, adc yi okuttun, senin 10mS den max. 1mS lik kısım buraya gitti, kaldı elinde 9mS, işte bu 9 ms de de matematiğini, ses katını, lcd de printini vs yaparsın, dikkat etmen gereken bu 9mS yi aşma, aşarsan bu seferde kesmeyi bozarsın, yapamazsan alternatif çok, mesela adc okutacağın noktayı analog bir yapı ile destekleyerek kritik adc okuma zamanını genişletebilirsin. pd3200 de adam bunu aşmak için LF398 kullanmış, yani adc okuyacağı noktayı sample hold yaparak hold cond. değerini belirli bir süreye bağımlı kalmaksızın okumaya çalışmış, bunu uygulayabilirsin mesela, sonuç olarak ben elektroniği bu yüzden çok seviyorum, çözümsüzlük yok, çözümü çok yeterki saksıyı çalıştır.... :D

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #17 : 15 Mart 2013, 01:22:03 »
yaw heleki bu işin okulunu okumadık usta, keşke okumakta nasip olsaydı, eğitim şart...
zira sözün sahibi Yaradan;
“(Böyle bir kimse mi Allah katında makbuldür), yoksa gece vakitlerinde, secde halinde ve ayakta, ahiretten korkarak ve Rabbinin rahmetini umarak itaat ve kulluk eden mi? De ki: ‘Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?’ Ancak akıl sahipleri öğüt alırlar.” (39,Zümer,9)

said ustam devren için şema oluşturursan buraya ekle, bakalım belki gözünden kaçanı görürüz. korkma derdimiz bildiklerimizin zekatını vermek...

Çevrimdışı said_jarrah

• Yüzbaşı
« Yanıtla #18 : 15 Mart 2013, 01:52:01 »
Herşey nasip kısmet pro tr hocam.Okumusunuz yada okumamısınız bence bunu kafaya takmayın siz zaten kendinizi yetiştirmişiniz.Bakalım yarın bi urasayımda ne cıkıcak ortaya tabiki yayınlarım.Yaklaşık 20 günlük bi boşlum var bu süre zarfında bununla ve bikac bişeyle urasıcam  allah nasip ederse.Yetişirmi bilemiorum 12 Nisanda askerim projede metal ayrımı gibi daha detaylı konularıda sizlerden öğrenmek o kısımlardada uygulamalar yapmak istiorum.Şimdidende cok fazla bişe demek istemiorum belki elime yüzüme bulaşacak :D daha yolun başındayım.Saygılar.
Engineer

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #19 : 15 Mart 2013, 11:38:44 »
said ustam benimde çözemediğim bir çok nokta var, bir PI den vlf gibi çok sağlıklı ayrımlar elde edilebilir, buna inanıyorum, bunun teorisini biliyorum ancak analog olarak nasıl yapacağımı ŞİMDİLİK kestiremiyorum. mesela oluşturulan sönüm eğrisi analog sinyal olarak saklanabilirmi? yada dijital bir işleme tabi tutup sönümü dac kullanarak tekrar oluşturulabilir mi?