Gönderen Konu: Delta Pulse 3S  (Okunma sayısı 9911557 defa)

0 Üye ve 26 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı saykopc

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
Ynt: Delta Pulse 3S
« Yanıtla #3060 : 20 Nisan 2014, 23:23:25 »
Merhaba Arkadaşlar,

Bir süredir zaman buldukça ilgilenmeye çalıştığım, 3d görüntülü, daha kolay imal edilen, daha stabil, daha iyi ayrımlı, daha kolay kullanımlı, extra özellikleri de olan dedektör projemde sona geldim.

Evet bu dedektör boşluk bulan bir dedektördür, 3d görüntüleme özelliğine sahip bir dedektördür.

Dedektör ana ekranda delta pulse 3 ile aynı görünmesine karşın tamamen farklı bir dedektörolarak ortaya çıktı.

Dedektörü tasarlarken evinde kendi dedektörünü kendisi yapmak isteyenlerin işini çok daha kolaylaştırmayı, arazide çok daha stabil olarak bir dedektör elde etmeyi, daha iyi metal ayrımı yapabilmeyi baz aldım. Baz aldığım bir özellik daha var ama şimdilik çok teferruatına girmeden sadece neden bizim de görüntülü bir dedektörümüz olmasın diye yazacağım. Ama bu konuda sonuca ulaşmadan birşeyler yayınlamayı düşünmüyorum.

Arkadaşlar dedektörü seyahatimde küçük başlığı ile baya kullanma fırsatım oldu. Dedektörü seyahate çıkarken yanıma almak için dükkanda bulduğum bir kutuya yerleştirdim. İlk başlarda bu kutuyu geçici olarak görsem de sonrasında gerek kolay bulunurluğu, gerek kolay montajlanması, gerek görünümü olarak hoşuma gitti ve forum için bu kutuda kullanılacak leksan yaptırmaya karar verdim. Leksan tasarımını Mustafa yapacak. Dedektörü kutulu ve leksansız birkaç fotoğrafı ile içinin bir fotoğrafını ekledim. Testlerimde dedektör beni stablite konusunda hiç üzmedi. Bugün de denemek için büyük başlıkla araziye çıkıp bir video çektim. Mesafe ve stablite benim hoşuma gitti. Videoyu ilkinin altına ekledim. İnşallah sizler de beğenirsiniz. Yakında DP3 ün test videolarının çekildiği yerde aynı objeler üzerinde video çekmeyi planlıyorum.

Arkadaşlar site üyemiz walkmanın benim ilk yayınladığım fotoğraflardan bakarak kendi çizip basıp dizdiği devrenin bir videosunu yayınlıyorum. Ayrıca modüllerimizden ve numune PCB lerden de birer fotoğraf ekliyorum. Devrenin açık şeması, PCB si, ve üst görünüşünü mesaja ekledim. Yakında demo yazılım ve arazi test videoları da gelecek.

Kullanımı,

Dedektörü Tune butonuna basarak açın. Ekranda ayarlanma yazılarını göreceksiniz. Ayarlanmasını bekleyin(20-30sn sürecektir). Açıldıktan sonra Tune butonuna basarak sıfırlayın. Hepsi bu kadar..! Dedektörün tüm ayarı bu kadar. Başka bir ayara ihtiyacı yoktur. Hassasiyetini değiştirmek için + ve - butonlarını kullanarak ekranın sol üst köşesinde bulunan E:20 değerini azaltarak hassasiyeti artırabilir, artırarak hassasiyeti azaltabilirsiniz.

Kullanım sırasında sıfırlamak istediğinizde tune butonuna basmanız yeterli olacaktır. Ekranda T1...T5 arası bir rakamı sürekli görüyorsanız yoğun mineralli bir alandan düşük mineralli bir alana geçmişsiniz anlamına gelmektedir. Bu durumda dedektörü Tune butonu ile sıfırlamanız faydalıdır. Bu rakamların numarası örneğin alınma yerini temsil etmektedir.

Yapacak olan arkadaşlara birkaç küçük notum var. Sırası ile,

-Dedektör çok basit yapıma sahiptir fakat şimdiye kadar gördüklerimden yola çıkarak kullanacağınız havya ve lehimlere dikkat etmenizi öneriyorum. Tahta saplı havya ve 1 liracılardan alınan lehim ile ortaya çalışan bir devre çıkartmak mucize olarak adlandırılsa sanırım abartı olmaz.

-Bu dedektörde algılama tamamen sinyal analizine dayanmaktadır ve bu nedenle denemelerin evde yapılası yerine arazide yapılması daha anlaşılır sonuçlar verecektir. Bu nedenle evde çalıştığını gördüğünüz devrenin denemelerini arazide yapmanızı ve böyle değerlendirmede bulunmanızı rica ediyorum. Evde denemelerde bobini kesinlikle yere koymayınız. Bu durum betondaki demirlerin algılanmasına neden olmaktadır.

-Devrenin denelemelerinde labratuvar tipi güç kaynakları haricinde güç kaynağı kullanılmamalıdır. 220V AC 12V dc tip adaptörler devrenin arızalanmasına neden olabilmektedir.

-Devrede kullanacağınız akünün sağlamlığı ve kalitesine dikkat etmenizi tavsiye ediyorum. Olabildiğince 2A altı akü kullanmamaya dikkat ederseniz daha stabil bir dedektör sahibi olursunuz.

-Devrede sönümlenme direnci bobin üzerinde kullanılıyor. Bu sayede farklı bobinlerde farklı dirençler kullanımı oluyor. Fakat bu dirençlerin kalitesi dedektörünüzün stablitesini doğrudan etkilediği için kaliteli malzeme kullanımına özen göstermelisiniz.

-Devrenin ayrım yeteneği ve derinliği bobininiz ile doğru orantılıdır. Yaptığınız bobinlere dikkat ederseniz saha iyi ayrım yapan, daha derinden algılayan bir dedektör sahibi olursunuz.

-Devrenin metal büyüklüğüne göre hassasiyeti bobin çapı ile orantılıdır. Bobin çapı büyüdükçe büyük metal mesafesi artarken küçük metal mesafesi azalmaktadır. Buna bağlı olarak bobin çapı seçimi doğru olmadığında istenmeyen veriler elde edilebilinir.

-Arkadaşlar lütfen teknik konularda soru için forumu kullanalım. Özel mesaj yada mail ile sorulan teknik sorulara cevap veremeyebilirim.

-Lütfen verilen emeğe saygı duyalım ve PCB yada modülün üzerinden TeknolojiEkibi yazısını silmeye çalışmayalım.

-Lütfen devrenizin tamiri için yada modifikasyonu için sizden para talep eden olursa müsamaha göstermeyelim. Ve butür kişileri yönetime bildirelim. İnsanların çalışmayan devrelerinden istifade etmeye çalışanlar oluyor

-Arazide denenmemiş bir durumu tavsiye ederken arazide denenmediğini belirtelim.

-Arazide denenmeden yapılan tavsiyelere temkinli yaklaşalım. Hiç toprakta test edilmemiş bazı modifikasyonlar bilip bilmeden tavsiye edilebiliniyor.

-Arazide denenmemiş bobin şekilleri ve değerlerine temkinli yaklaşalım. Değişik şekiller ile bobin yapıp daha iyi olduğunu iddia edenler olabiliyor ama o bobinleri tavsiye ederken hiç toprak denemesi yapmıyorlar. Amaç bobin satmaya gidebiliyor.

-Bu devrede ters gerilim koruması yoktur. Ters verilen gerilimde cihazda ciddi tahribat meydana gelecektir.

-Bu dedektörden beklenmesi gereken performansın büyük metali derinden bulma olduğunu unutmayın. Bu dedektör 20x20 cm lik bir metali toprak altında 1 metreden rahatlıkla bulabilir. Bu dedektör derin arama dedektörüdür tek para dedektörü değildir.

-Dedektörü kendi yapan arkadaşlar batarya ve bobin bağlantılarında kesinlikle ve kesinlikle lehimleme yöntemi kullanın. Gelişi güzel yapılan batarya ve bobin bağlantıları dedektörün çalışmasını çok ciddi manada etkileyecektir.

-Aklıma geldikçe bu maddelere eklemeler yapacağım.

Arkadaşlar ben tasarladım, sizler ile beraber geliştirmeye devam edeceğiz.

Delta Pulse 3s 3D Test videosu

3s 1x1 arazi

dp3s

3s kurulum

http://youtu.be/I1zI3Yu_MD8

delta pulse 3s altın testi

http://youtu.be/Fv9AjX3cblc

delta pulse 3s 38 cm başlık testi

delta pulse 3s 1x1 başlık testi

http://youtu.be/QzKhl2-MR3I
%64Saygılar

resimde teknolijisinde kızılötesi işınmı kullandınız yoksa baska birseymi çok merak ettim

Çevrimdışı daywalker

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #3061 : 21 Nisan 2014, 00:35:34 »
Arkadaşlar gözünüzü seveyim bana yardımcı olun Hüseyin ustanın yapımı dp3s im var burda yazılanları okudukça kafayı yiycek gibi oluyorum 38 lik orjinal başlıkla 1 tlyi 15 cmden uzaktan algılamıyor 1 metre karelik başlıkla arabaya tutuyorum bir buçuk metreden fazla görmüyor belki o kadarda yok boşluk moduna alıyorum temiz toprağın üzerine başlığı bırakıp açıyorum tune yapıyorum arama pozisyonuna alıyorum bazen barlar tam full oluyor boşluğa tuttuğum zaman çukurlar oluşuyor bazen ekran barları bomboş oluyor boşluğa tuttuğum zaman barlar dolmaya başlıyor boşluk olmayan yerde bile kendi kendine barları yarıya kadar indirip azalıp çoğalıyor tune yapıyorum yine aynı orjinal olmayan başlıklarla bu kadar derinliklere ulaşıyorsunuzda ben niye ulaşamıyorum birde geçen gün 25 kuruşu küçük başlığa tuttum dibine kadar sokuyorum ancak görüyor başlıkta sıkıntı olsa büyük başlıkla arabayı 2 yada 2.5 metreden görmem lazım 1.5 metreden zor görüyor ayırım moduna alıyorum aynı metale 10 defa falan tutarsam ancak - yada + veriyor daha makinayla araziye çıkamadım inanırmısınız iyice soğudum korkar oldum

sxca

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3062 : 21 Nisan 2014, 02:32:34 »
Arkadaşlar gözünüzü seveyim bana yardımcı olun Hüseyin ustanın yapımı dp3s im var burda yazılanları okudukça kafayı yiycek gibi oluyorum 38 lik orjinal başlıkla 1 tlyi 15 cmden uzaktan algılamıyor 1 metre karelik başlıkla arabaya tutuyorum bir buçuk metreden fazla görmüyor belki o kadarda yok boşluk moduna alıyorum temiz toprağın üzerine başlığı bırakıp açıyorum tune yapıyorum arama pozisyonuna alıyorum bazen barlar tam full oluyor boşluğa tuttuğum zaman çukurlar oluşuyor bazen ekran barları bomboş oluyor boşluğa tuttuğum zaman barlar dolmaya başlıyor boşluk olmayan yerde bile kendi kendine barları yarıya kadar indirip azalıp çoğalıyor tune yapıyorum yine aynı orjinal olmayan başlıklarla bu kadar derinliklere ulaşıyorsunuzda ben niye ulaşamıyorum birde geçen gün 25 kuruşu küçük başlığa tuttum dibine kadar sokuyorum ancak görüyor başlıkta sıkıntı olsa büyük başlıkla arabayı 2 yada 2.5 metreden görmem lazım 1.5 metreden zor görüyor ayırım moduna alıyorum aynı metale 10 defa falan tutarsam ancak - yada + veriyor daha makinayla araziye çıkamadım inanırmısınız iyice soğudum korkar oldum

Testlerde kullanmış olduğum cihaz Delta Pulse 3s ve Hüseyin ustadan alınmadır. 38 cm, 65 cm, 1x1 mt başlık ve 2x2 mt orjinal başlıklara sahibim.
Şuan için net olarak 65 cm lik başlık testleri ile bilgilendirme yaptım. Diğer başlıklar ile yaptğım testler netleştikçe ve net olarak doğruladıkça paylaşmaya çalışacağım. Görüntülü cihaz ve diğer metal dedektörlerini kullanma konusunda oldukça tecrübeliyim. Kabaca kıyaslama yaparsam metal dedektörleri arasında Delta Pulse 3s modelini tercih ederim.

Paylaştığım testler toprak altı testleridir. Toprak altı ve toprak üstü testleri hiç bir zaman birbirini tutmaz. Toprak üstü testleri baz alınamaz, yanıltır.

Kirli yüzeyler (Tel, çivi, at nalı, öküz nalı, av fişeği kovanı, gazoz kapağı ve benzeri metal objeler) temizlendiği takdirde, cihaz çok net tespitler yapabilmektedir. Boşluk tespit noktasında da oldukça başarılı bir cihaz.

Test sonuçlarını cihazlarınızı daha iyi tanımanız ve kullanmanız için açıklıyorum. Bu cihazın temsilcisi, satıcısı veya komisyoncusu değilim.

Çevrimdışı jickata

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #3063 : 21 Nisan 2014, 06:34:45 »
Cok dogru sxca kardes .Hava testleri toprakaltI testlerine uymaz.Yasam alanInda kirlilik cok oluyor.Ilk once kucuk baslIk ile ve ya VLF cihazI ile alanI temizlemek gerek ve sonra derin arama yapIlmalIdIr.Zaten cihazI kullanmakta cocu oyuncagI gibi.Hicbir zaman bu kadar kolay kullanIlan cihaz olmamIstIr sanIyorum.

SaygIlar.

''Bilgisizler içinde bir bilgili, ölüler içinde bir diridir.'' HZ. Muhammed
''Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.'' HZ. Ali
''En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır.'' Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #3064 : 21 Nisan 2014, 08:57:47 »
Merhaba Arkadaşlar,

Herkese teşekkür ederim. Yaptığınız testlerin sonuçlarını, cihazın hem olumlu hemde olumsuz yanlarını burada paylaşmanız şu anki kullanıcılar ve gelecekte kullanıcı olacak arkadaşlara ciddi manada yararlı oluyor. Öte yandan fark edip bana bildirdiğiniz olumsuz durumlar da tasarımın daha iyi hale getirilmesinde benim için paha biçilemez bilgiler. Tekrar teşekkür ederim.

kayzer1915, test bilgileri için teşekkür ederim. Sizden video da bekliyoruz ;)

sxca, test bilgileri için teşekkür ederim. Ayrıca bildirdiğiniz yüzey metalleri ile ilgili kendime bir not aldım. Üzerinde duracağım.

daywalker, Ya cihazınızda teknik bir sorun vardır yada kullanım ile ilgili problem yaşıyorsunuzdur. Çözümü için benimle irtibata geçin.

Arkadaşlar bu haftasonu bir test videosu çekecektim. Şöyle piknikçilerle yan yana çivilerin atık metallerin içinde ama gidemedim. Artık yen versiyon denemelerinde sizlerden bilgi bekliyorum. İlk bu versiyon dedektörü adanali nickli üyemize gönderiyorum. 3D versiyonunu bekleyen arkadaşlara da bu hafta göndereceğim.

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #3065 : 21 Nisan 2014, 09:07:54 »
resimde teknolijisinde kızılötesi işınmı kullandınız yoksa baska birseymi çok merak ettim

Kızıötesi derken tam anlamadım kusura bakmayın. Biraz açabilir misiniz.

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
« Yanıtla #3066 : 21 Nisan 2014, 10:25:53 »
ustam 3d ile ilgili son versiyon hazirsa cihazi size gondere bilirmiyim bu hafta sonu g.gelincede bir video cekeriz

Çevrimdışı kayzer1915

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #3067 : 21 Nisan 2014, 11:43:12 »
Videoyu çektim superdi fotolari silerken  video fotoğraf bölümüne kayitli resim DİE konuda silmisim bu kadar olmaz ama birde isin kotu tarafi burada boşlukvar dedim son zamanda kkepçeye kaz dedim kazdi kungler cikti 10 sene öncekkoymuş adam onlari oraya nasip buldu DİEggözlerifaltasi gibi acildi ama gel sen sil olsun bu pazar yine yapacam aksilik olmazsa hüseyin ustam

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #3068 : 21 Nisan 2014, 12:14:11 »
s.a. Hüseyin ustam,yapmış olduğunuz son versiyonu (pcb vb.)görsel olarak görmemiz mümkünmü acaba ?
Saygılar
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı adanali

• Yüzbaşı
« Yanıtla #3069 : 21 Nisan 2014, 12:20:45 »

Çevrimdışı saykopc

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #3070 : 21 Nisan 2014, 18:26:49 »

Kızıötesi derken tam anlamadım kusura bakmayın. Biraz açabilir misiniz.
yani demek istedigim yerin altini 3d ile nasil görüyorsunuz mantigini anlatirsaniz çok sevinirim
bide metali nasil algiliyor normalde gpr sistemler bosluk bulmada yardimci oluyor ama burda
metal olarak algiliyor ve  ben sadece nasil çalıstıgını merakettim elektroniksel olarak
topraktan veriyi hangi sensörle çekipte pic aktariyor sonra pc de  resim  şeklinde gözükyor
onu çok merak ettim hocam
« Son Düzenleme: 21 Nisan 2014, 18:29:43 Gönderen: saykopc »

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #3071 : 21 Nisan 2014, 19:42:16 »
s.a. Algılamanın detaylarından Hüseyin usta izah eder ben kısaca bir kaç noktaya değinmek isterim,kısaca.

GPR sistemle dp3s in çalışma mantığı olarak bir biriyle hiç bir ilişiği yok.
Bizim algılayıcılarımız başlık veya sensör toprağın belli bir derinliğine kadar manyetik farkların ekrana çizilmesi diyebilirim.
Sınırlar dahilinde belli bir kesiti 3 boyutlu olarak değerlendirmek mümkün oluyor.
Tabi burada iş değerlendirme safhasında yazılım vurgusunu ön plana çıkarıyor.
Saygılar.
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #3072 : 21 Nisan 2014, 20:29:16 »
Merhaba,

kayzer1905 açıkcası bu videoyu sabırsızlıkla bekliyordum. Ama elden bişey gelmez. Yenisini bekliycez artık.

Onur600, şu anda dosya yanımda değil. Eve geçince gönderirim.

adanalı, Teşekkür ederim. İnsanlar kaliteyi nerede bulacaklarını örenmiş olurlar ;)

saykopc, Algılama sistemi dp3s dedektör. Loglama sitemi sd kart üzerine, 3D görüntüleme TEviever üzerinde gerçekleşiyor. Data aktarımı da bluetooth ile.

Saygılar

Çevrimdışı saykopc

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #3073 : 21 Nisan 2014, 20:40:04 »
Merhaba,

kayzer1905 açıkcası bu videoyu sabırsızlıkla bekliyordum. Ama elden bişey gelmez. Yenisini bekliycez artık.

Onur600, şu anda dosya yanımda değil. Eve geçince gönderirim.

adanalı, Teşekkür ederim. İnsanlar kaliteyi nerede bulacaklarını örenmiş olurlar ;)

saykopc, Algılama sistemi dp3s dedektör. Loglama sitemi sd kart üzerine, 3D görüntüleme TEviever üzerinde gerçekleşiyor. Data aktarımı da bluetooth ile.

Saygılar

çok teşekkür ederim karadag hocam  iyiki varsin sizin sayenizde yeni bilgiler ögreniyorum kimseye yalvarmadan yeri geliyor milletten bilgi alcam diye canım çıkıyor bu forumda yeniyim ve çok sevdim burdaki ortami işalllah hiç bozulmaz bu ortam

Çevrimdışı saykopc

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #3074 : 21 Nisan 2014, 20:44:37 »
s.a. Algılamanın detaylarından Hüseyin usta izah eder ben kısaca bir kaç noktaya değinmek isterim,kısaca.

GPR sistemle dp3s in çalışma mantığı olarak bir biriyle hiç bir ilişiği yok.
Bizim algılayıcılarımız başlık veya sensör toprağın belli bir derinliğine kadar manyetik farkların ekrana çizilmesi diyebilirim.
Sınırlar dahilinde belli bir kesiti 3 boyutlu olarak değerlendirmek mümkün oluyor.
Tabi burada iş değerlendirme safhasında yazılım vurgusunu ön plana çıkarıyor.
Saygılar.
bilgi verdiginiz için çok tesekkür ederim

Çevrimdışı jickata

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #3075 : 22 Nisan 2014, 05:54:27 »
Arkadaslar,bakIr dövme kap ile test yapma imkanI olan varmI.Bende dövme bakIr kap olsa test yapIcam ,ama malesef bulamadIm.Lutfen imkanI olan dövme bakIr kap ile test yapsIn.Sebebine gelince ,Bulgar ForumlarIn birinde kendisini cok bilgili cIkaran (odun filosofunun birisi ) PI detektorlerin dövme bakIr kap'larI iyi algIlamadIgI iddiasI.

SaygIlar.
''Bilgisizler içinde bir bilgili, ölüler içinde bir diridir.'' HZ. Muhammed
''Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.'' HZ. Ali
''En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır.'' Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı ServetsizServet

• Cezalı
  • Yüzbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #3076 : 22 Nisan 2014, 07:24:58 »
Arkadaslar,bakIr dövme kap ile test yapma imkanI olan varmI.Bende dövme bakIr kap olsa test yapIcam ,ama malesef bulamadIm.Lutfen imkanI olan dövme bakIr kap ile test yapsIn.Sebebine gelince ,Bulgar ForumlarIn birinde kendisini cok bilgili cIkaran (odun filosofunun birisi ) PI detektorlerin dövme bakIr kap'larI iyi algIlamadIgI iddiasI.

SaygIlar.

:D dövme bakır ı algılamaması imkansız :D dp2nin en ii algıladığı metal dövme yada germe ada dökme ada maden ,,
:jkata  var depoda bi tabak kalaylı ama deneriz akşam malum bende 3s yok henüz
saygılar
Okumak tutkuların en soylusudur,

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
« Yanıtla #3077 : 22 Nisan 2014, 08:14:41 »
bir parca dogrulgu var jikata ben daha.once bu sorunu dile getirmistim ama cevap alamamistim. .kendi denenememde 45cmlik dovme bakir tepsi kullanmistim dp2 ve 3 de. enfazla acikta 1 m den algiliyordu. ayni ayarda yani hassas 1 tl yi 60cm den goruyordu. kiyaslamayi siz yapin isterseniz 3s ilede denerim hatta videosunuda cekip eklrrim

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #3078 : 22 Nisan 2014, 12:14:30 »
Merhaba Arkadaşlar,

saykopc, ben teşekkür ederim. Faydalı olabildi isek ne mutlu.

Dövme bakır yada normal bakıra algılamada bir farklılık olmaz da ayrımda dövme bakır ile bakır plaket birbirinden ayırt edilebiliniyor. Daha doğrusu dövme değil de ısıl işlem görmüş bakır. Çünkü dövme bakırın farklılaşmasını sağlayan şey ısıl işlem görmüş olması.

Saygılar

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
« Yanıtla #3079 : 22 Nisan 2014, 12:50:25 »
arkadaslar ayrica bisi daha soyleyim gecenlerde kucuk bir bakir yuzzuk bulmustum yaklasik bir karistan net arti 50 veriyordu cihaz yuzugu temizledikten sonra bobinin uzerine koyuyordum zor algiliyordu onemli olan bence bir metalin toprak altida kalmasi bahsettigim tepsi toprak altida uzun zaman kalsa eminimki cihaz iki m den alir ben guveniyorum ayrica en buyuk ozelligide ayrimda kesinlikle yanilma yok gecenlerde jeosonarla bir kiyaslama yaptik arkadasin dedektoru toprak altinda kalmis curumus metale altin diye bagrirken benim cihaz cok net eksksi degeri verdi hatta arkadasin agzi acik kaldi tabiri caizzse .ayrica bu yazdiklarimda kesinlikle mubala yoktur birkrzdaha ustama tsk ederim