Gönderen Konu: HAFİF KULLANIŞLI BAŞLIKLAR  (Okunma sayısı 252556 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ...SİNYALCİ...

• Yarbay
  • **
  • ...İNCİNSENDE İNCİTME...
Ynt: HAFİF KULLANIŞLI BAŞLIKLAR
« Yanıtla #60 : 25 Kasım 2014, 22:21:44 »
çok güzel oldu bu bilgi teşekkurler ustam  saygılar
hadi kolay gelsin saygılar
...DÜŞMANIN ATTIĞI TAŞTAN , DOSTUN ATTIĞI GÜL AĞIR GELİR BANA...

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #61 : 26 Kasım 2014, 09:11:50 »
S.a

Çevrimdışı gurdal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #62 : 26 Kasım 2014, 14:49:38 »
S.ALEYKÜM sinyalci ustam hayırlı işler .insan böyle güzel hakikatları okuyunca dünyevi hadiselerde rahatlıyor;allah razı olsun
Amatör

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #63 : 26 Kasım 2014, 19:23:52 »
S.ALEYKÜM sinyalci ustam hayırlı işler .insan böyle güzel hakikatları okuyunca dünyevi hadiselerde rahatlıyor;allah razı olsun
a.s ustacığım sendende Allah razı olsun üç günlük dünya fazla bağlanmamak lağzım saygılar

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #64 : 27 Kasım 2014, 21:38:18 »
Pimtaştan aldığım borularla yaptığım 1x1m başlık saygılar

walkman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #65 : 27 Kasım 2014, 21:59:18 »
Ellerinize sağlık ustam güzel olmuş. Boruları ek parçaları ile yapıştırma işini nasıl yapıyorsunuz. Tangit kullansak nasıl olur acaba?

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #66 : 27 Kasım 2014, 22:32:07 »
Sayın walkman birbirie katılan iki tüp oluyorya ondan kullandım.

Çevrimdışı Mustafa-

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #67 : 27 Kasım 2014, 22:41:16 »
Eline Sağlık Sinyalci Ustam...
bu plastik yerine Karbon Fiber boru kullansak nasıl olur...
dış etkenli parazit ve  gürültüler bobine yansımasını engellenir azda olsa belki...

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #68 : 27 Kasım 2014, 23:20:49 »
Eline Sağlık Sinyalci Ustam...
bu plastik yerine Karbon Fiber boru kullansak nasıl olur...
dış etkenli parazit ve  gürültüler bobine yansımasını engellenir azda olsa belki...

saygı deger Ustam  lorenz vb başlıkları inceledim onlarda plastik fakat akıl akıldan üstündür imkanı olan arkadaşlar denerse ... saygılar

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #69 : 17 Aralık 2014, 10:10:18 »

DEDEKTÖRLERDE BÜYÜK BAŞLIK SORUNU VE  TEK KİŞİLİK KULLANICI SORUNLARI

ALTERNATİF BAŞLIK YAPIMI
Boru kılıflı büyük başlıklar kullanım açısından ve cihazların verimli çalışması bakımından sağlıklı olmalarına karşın iki kişi tarafından taşınmaları ve tek kişilik kullanımlarda kullanıcının manyetik alan içinde kalması ve akü ile dedektörü manyetik alan içinde taşıma sebebiyle bazı sorunları da barindırmaktadır. Bu sebeple bu tip büyük başlıklar için alternatif çözümler üretilmesi kaçınılmaz olmaktadır.

Kullanıcılara tavsiyem engebeli yüzeyler hariç düz olan arazilerde naylon başlık kullanmalarıdır. Naylon başlık tek kişi tarafından kullanılması kolay, fazla yer kaplamayan ancak kullanırken hassas davranılması gereken başlıklardır. Bunları iş bittikten sonrada katlama esnasında da dikkatli olunulması kabloların kırılmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Avantajlı bir yönleride 4 metre kare başlıkların bile tek kişi tarafından kullanılmasına olanak tanımasıdır. bir güzel tarafında yuvarlak büyük başlık yapımına imkan tanır.

NAYLON BAŞLIK İÇİN GEREKLİ MALZEMELER:

1-Şeffaf naylon : Bu naylon iç kılıfı oluşturan naylondur . Başlık naylonuda  diyebiliriz. Çatıların su geçirmesini engelleyen naylonlarda kullanılabilir. Daha ince olmasını tavsiye etmiyorum. Ölçüleri yapacağınız başlığın en az 10-15 cm fazlası olması gerekir. Mesela 1x1 başlık yapmak için naylon ölçülerinin 115x115 olması gerekmektedir. Bu naylondan iki adet olacak

2-Koyu renkli naylon: Kullanıcı burada istediği naylonu tercih edebilir bulunduğu konuma göre değişir. Dışarıdan görülmemesini istiyorsa koyu veya siyah renkli naylon kullanabilir. Bunun ölçüleride az önce vermiş olduğum ölçüler ile aynı oranda değişecektir. Bunuda 125x125 olarak yazalım. Bu naylondan iki adet olacak.

3- 6 adet plastik conta ortası 1-2 cm arası boşluk olsa yeterlidir.

4-Kullanıcının zevkine göre çekici ipler veya kayış

5-El tutacak boru :yaklaşık bir metre uzunluğunda plastik veya ahşap boru veya içi dolgulu malzeme

6-Plastik Yapıştırıcı

Öncelikle şeffaf naylon yere yatırılır üzerine başlık yapılacak kablo ister yuvarlak ister kare şeklinde koyulur. Yapıştırıcı kablonun yaklaşık 2-3 cm iç tarafına doğru kablo boyunca sürülür ancak kabloya sürülmez kablo sadece yapışkan sürülecek yerin sınırlarını belli etmek için serilmiştir. daha sonra kablo kaldırılıp kenara konur. Alttaki naylon tahminen 97x97 ebeatında yapışkan bir çerçeve şeklinde yapışkan sürülmüş olur. İkinci kat şeffaf naylon üstüne kapatılır ve kurumaya bırakılır. Bu naylon kuruduktan sonra kablomuz naylonun ilk koyduğumuz şekildeki iki naylon arasına konur. Ve dış kenarlar tekrar yapıştırılır ancak kabloya kesinlikle yapışkan sürülmez. Buradaki amaç kablonun iki yapışkan naylon içinde kare veya yuvarlak bir tünel içinde kısıtlı serbestlik şeklinde bulunmasıdır.
Naylon dedektör başlığımız bu şekilde bitmiş oldu. Ancak arazide yerde gezinirken hasara uğramaması amacıyla Yorgan kılıfı şeklinde koyu renkli naylonumuzu yapıştırıyoruz sadece kenarlardan yani üç kenarı yapışacak bir kenarı açıkta kalacak şekilde. Bir nevi buzdolabı poşeti veya şeffaf föy şeklinde olacak. Bu kılıfında açık kısmın iki kenarına ve bir ortasına olmak üzere üç conta karşılıklı yapıştırıyoruz. Daha sonra ısıtılmış bir metal ile bu contaların naylon kısmını deliyoruz. Bu bölümde naylon eriyerek delinmeli ki mukavemeti artsın. Naylon dedektörümüzü bu kılıfın içine koyduktan sonra. Üç contadan ipleri geçiriyoruz ve tutma borusuna bağlıyoruz.

KULLANIM İNCELİKLERİ:

1-Yapımı kolay bir başlıktır
2-Yuvarlak  büyük başlık yapımına
3-Tek kişi tarafından 2x2 başlık bile kullanılabilir.
4-Fazla yer kaplamaz katlanarak taşınabilir. Ancak en fazla iki katlama yapılmalıdır bir boyuna birde enine.
5-Katlarken kabloların kırılmamasına dikkat edilmelidir. Katlama yapınca doğal halinde bırakılmalı üstüne ağırlık konulmamalı ve bastırılmamalıdır.
6-Başlığı yerde çekerken zorlanma yapılmamalıdır. Zorlanma olunca müdahele edilmeli naylonun yırtılmaması sağlanmalıdır.
7-Dış kılıf yırtılınca küçük yamalar yapılmalı çok eskiyince başlık ters çevrilerek alt üst yapılarak değiştirilerekde kullanılmalıdır.
8-Başlık mümkünse rulo haline gelip kaldırılmalıdır.
9-Başlık bağlantı kablosundan çekilmemeli mutlaka naylona bağlı ipler vasıtasıyla çekilmelidir.

Saygılarımla

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #70 : 17 Aralık 2014, 10:27:17 »
                                        NAYLON DEDEKTÖRÜN YAPIŞMIŞ VE SON HALİ

Çevrimdışı ServetsizServet

• Cezalı
  • Yüzbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #71 : 17 Aralık 2014, 11:57:34 »
merhaba
guzel bir calisma bir okadarda ilginc gorunuyor ilk firsatta deneyecegim  saygilar sevgiler tesekkurler
Okumak tutkuların en soylusudur,

ZeroZer

• Ziyaretçi
« Yanıtla #72 : 17 Aralık 2014, 12:30:51 »

Ustam bu delta dedektörlerin hepsinde kullanılırmı birde yaptığın başlığın orjinal fotoğrafını veya videosunu yayınlayabilirmisin

Çevrimdışı ServetsizServet

• Cezalı
  • Yüzbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #73 : 17 Aralık 2014, 13:50:26 »

Ustam bu delta dedektörlerin hepsinde kullanılırmı birde yaptığın başlığın orjinal fotoğrafını veya videosunu yayınlayabilirmisin
merhaba
bobin omajini ve enduktansini dp ye gorre ayarlarsaniz olur ama bobin deforme olmamali ustaninda belirttigi gibi duzgun calisilir ise sarim ve diger opsiyonlarda olur .
daire seklini kayip etmis bir bobin islevini yitirecektir cat kablo ile yapilan deneme bobinlerinde mesela bobin 8oluyor ve performans bekleniyor
onun icin kare ise kare daire ise daire formunu korumali gibi .

Okumak tutkuların en soylusudur,

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #74 : 17 Aralık 2014, 15:29:51 »
sayın ANKEBUT yapmış oldugunuz var ise resim  eklerseniz saygılar

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #75 : 17 Aralık 2014, 15:58:09 »
Servet ustam beğenmene çok sevindim. İlgilenen diğer ustalarıma çok teşekkür ederim.
Bu sabah 06:00-07:00 saatleri arasında tasarısını yaptığım için pratiğe dökemedim inşallah  yapmaya çalışacağım malum işerim fazla beni rahat bırakmıyor.Ama sonucun hayırlı olacağını düşünüyorum.
Saygılarımla..

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #76 : 17 Aralık 2014, 16:22:54 »
Sayın  zerozer gerekli cevabı ustam zaten vermiş;
Sayın Sinyalci ustam
Video veya bir fotoğraf henüz yok başlığı yapınca inşallah foto koyarım
Saygılarımla....
« Son Düzenleme: 17 Aralık 2014, 16:24:26 Gönderen: Ankebut »

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #77 : 17 Aralık 2014, 20:40:49 »
                            NAYLON BAŞLIK FİKİR VERME AÇISINDAN ...
                                            ÖRNEK BİR GÖRÜNTÜ

Çevrimdışı acemi-usta

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #78 : 17 Aralık 2014, 22:23:42 »
işte size istediğiniz hafiflikte ve kesinlikle kullanıcıyor mayan bir başlık 45x45 ve 1sntim kalınlığında bu plastığı bulun 2 parçadan oluşuyo ilk ortasını yapıştırın ve iştediğiniz kadar tel sarın sonra çember olarak etrafını yapıştırın 1 saatinizi almaz  orjinalden daha garantili bir sistem
bir mazlumun sesi onu duymak isteyene ulaşır duymak istemeyen zaten ona zulüm edendir

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #79 : 03 Mart 2015, 13:10:00 »
Allah'ım sırat-ı müstakimden ayırma. saygılar