Gönderen Konu: Ucuz Dijital Radyodan Frekansmetre Yapımı....  (Okunma sayısı 33853 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Avci26

• Yüzbaşı
Ucuz Dijital Radyodan Frekansmetre Yapımı....
« : 22 Eylül 2010, 15:17:38 »

Bir süredir frekansmetreler üzerine araştırma yapıyordum hatta pic ile bir tane yaptım fakat sonuç alamadım proje sorunlu çıktı birkaç gün önce internette ucuz çin malı dijital radyolardan frekansmetre yapıldığını okudum ve araştırmaya karar verdim tanıdığım bir toptancıdan 4 TL'ye birtane aldım, radyonun içini açıp dağıttım resimde görünün LCD li kısmı ayırdım biraz araştırmayla besleme ve frekans ölçecek uçları buldum ve daha önceden hurdacıdan almış olduğum midland 40 kanal halk bandı telsizimin anten çıkışını frekans ucuna bağladım ve sonuç 27 mhz'i görünce biraz şaşırdım bu kadar net sonuç beklemiyordum. Bilindiği üzere CB halk bandı telsizler 26.96 ile 27.41 mhz arası çalışıyor. Frekans ölçüm ucu boştayken 01.0 MHZ de sabit kalıyor sinyal aldığında ise sonuç anında ekrana yansıyor. Bence sonuç oldukça tatminkar frekansmetre yapacak arkadaşlara en ucuz yol bu sanırım, proje dahada geliştirilebilir ben iki günlük bir araştırmanın sonuçlarını paylaştım. Unutmadan ekliyeyim bu proje benim aldığım radyo markası için geçerli farklı modellerde parçalar ve devre farklı olacağından tekrar radyo üzerinde bir inceleme yapmak gerekebilir fakat alınacak sonucun yine benzer olacağını tahmin ediyorum. Umarım tüm arkadaşlara faydalı olur.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
Ynt: Ucuz Dijital Radyodan Frekansmetre Yapımı....
« Yanıtla #1 : 22 Eylül 2010, 19:45:01 »
Eline sağlık Avcı26 çok güzel bir çalışma olmuş.
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

aspik

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 22 Eylül 2010, 20:42:46 »
Bendee çokk uğraştım avcı hatta ete ustanın kendi devresini yaptım hatalı olduğunu söyledim yokk olmaz beceremedin dedi göndereyim bakk istersen dedim gönderdim çok iyi çalışıyor yaptım dedi gene işe yaramıyor hatta çok düşük frekansları bile ölçmüyor sağlam düşük voltajlı frekansları ölçüyordum hep bunu test ederken sonrası ete ustaya budevrenin çift taraflı olmasını söyledim odada sağolsın gönderdi yapılmış amaa gene sonuç yokk isteyen olursa göndereyim yada resim bile koyabilirim çoktaa güzell uğraştım gene olmadı vede bunun dışında internette yapmadığım devree kalmadı genede olmadı ....

Çevrimdışı Avci26

• Yüzbaşı
« Yanıtla #3 : 22 Eylül 2010, 23:05:12 »

Teşekkür ederim Karadağ, enine boyuna bir çalışma olmadı ama en azından frekansmetre konusunda basit ve ucuz bir çözüm arayan arkadaşlara yardımcı olacağını umuyorum.

Aspik dediğin gibi biraz sıkıntılı bir konu bayağı uğraşmak gerekiyor, güzel projeler de var internette hatta demonte olarak satılanlar var ucuz yollu ama birkez olmadımı olmuyor bazen....

Çevrimdışı ali kaptan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #4 : 23 Eylül 2010, 11:28:08 »
paylaşım için teşekkürler.çok basit ama sonuç güzel.tebrikler

radyodelisi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 23 Eylül 2010, 20:40:47 »
Güzel fikir avci26, fakat aklında olsun, bu frekans göstergeleri IF hesaplama özelliğine sahiptir ve ayarına göre ölçtüğün frekanstan ya 10.7MHz ya 455Khz ya da 70KHz değeri çıkarır (ya da bunları ölçülen değere ekler). 70KHz genelde çok kritik değil ama özellikle düşük frekanslar ölçülürken dikkatli olmak gerekir.

Fikir için teşekkürler.

Çevrimdışı Avci26

• Yüzbaşı
« Yanıtla #6 : 23 Eylül 2010, 21:46:27 »

Bu frekans göstergelerinin 10.7 MHZ ekleme ve çıkartma özelliğini biliyorum bunun için bir devre eklenmesi gerekiyor, tam olarak deneme yapamadım proje yarım şu haliyle vakit bulursam geliştirmeyi düşünüyorum. 

Çevrimdışı Avci26

• Yüzbaşı
« Yanıtla #7 : 10 Ekim 2010, 18:33:28 »

Modül ile birkaç deneme daha yaptım. Önce ASelsan Cobra PMR telsizin anten çıkışını ölçtüm 146 mhz'e kadar ölçebildi bilindiği üzere PMR telsiz frekansları 446 mhz'dir, böylece ölçüm üst sınırının 146 mhz olduğu ortaya çıktı, daha sonra basit bit FM vericinin antenine ve gnd uçlarına bağlantılarını yaptım, 87 ile 108 mhz arası ayarladığım yayın frekansının modülden okunan değerini dijital bir FM radyoda buldum vericiden gelen ses net olarak duyuluyordu sonuçta modül hatasız bir ölçüm yapıyor, bu modül en basit olarak bu frekans aralığında vericilerle uğraşanların vericinin frekansını ayarlamada ve gözlemlemede rahatlıkla kullanabilirler. Bu boyuta ve bu fiyata  bir frekansmetre için fazlasıyla yeterli diye düşünüyorum.

Kısaca : 1 mhz ile 146 mhz arasını ölçebiliyor. Havadan sinyal ölçebiliyor veya basitçe rf dedektör vazifesi görebiliyor, 3volt ile çalışıyor, çok ufak boyutlu ve düşük maliyetli, kalibrasyon gerekmiyor, üzerinde ekstradan saat bulunuyor :).

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 10 Ekim 2010, 18:45:00 »
Tebrik ederim Avci26, güzel bir çalışma olmuş.

matrax335

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 20 Kasım 2010, 00:33:12 »
Bu konudaki frekansmetrenizi yapacağım aynı zamanda bir fm verici denemişiniz k-6 Delta fm verici bendede o devreden(KİT) var fakat çalıştıramadım yardımcı olurmusunuz :)

Çevrimdışı Avci26

• Yüzbaşı
« Yanıtla #10 : 21 Kasım 2010, 16:57:52 »

Radyodan ayırdığınız modülün uçlarını tespit ettiniz mi? Genelde radyonun kartı üzerinde yazılıdır. Modülü 2,5 volt ile 3 volt arası bir besleme bağlayın, dediğiniz gibi  FM verici K-6 Delta kit 1.5 volt ile çalışıyor, fm vericiden ayar yaparken bir fm alıcıyıda bir frekansa sabitleyin, radyo yayının kesildiğini ve sesinizi duyduğunuzda fm vericinin frekansınıda radyodan öğrenmiş oluruz, daha sonra fm vericinin anten bağlantısını modülün en üst ucuna (FM IN) bağlayın ardından gnd ucunuda yine modülün eksi ucuna bağlayın beslemeleri verdiğinizde ayarlamış olduğunuz frekansı modülde okumanız gerekiyor.

Yalnız her modülde aynı sonucu alamayabilirsiniz iki farklı radyonun modüllerini daha denedim fakat istediğim sonucu alamadım benim ilk kullandığım modülde IR-D1102 yazıyordu.

matrax335

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 04 Aralık 2010, 16:53:57 »
Abi Önceden yaptıgım vardı onda 10.7 eklemek gerekiyordu bunda tam ölçer diye bu radyodanda buldum bunu yaptım bunada 10.7 eklemek gerekiyor :) Sende nasıl direkt ölçtü ?

avcı_126

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 11 Mart 2011, 13:48:03 »

ben de fm verici yapmakla uğraşıyorum. benimde böyle bir frekans metreye ihtiyacım vardı
 bir sorun olacak bu LCD nin ucları diger radyolarda farklımıdır
                 ... .... herşey için TEŞEKÜRLER........

Çevrimdışı Avci26

• Yüzbaşı
« Yanıtla #13 : 11 Mart 2011, 14:17:18 »

Farklı olabilir, modülü tamamen radyo devresinden ayırın, kart üzerinde FM sinyal girişi +,- bağlantılar yazar o şekilde deneyin. Yalnız biraz dayanıksızlar gibi elimde 6-7 adet arızalı modül toplandı...

avcı_126

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 15 Mart 2011, 10:16:01 »
herşey için TEŞEKÜRLER.

Çevrimdışı Avci26

• Yüzbaşı
« Yanıtla #15 : 15 Mart 2011, 20:39:19 »

Konuyu tekrar ele alarak bazı ekler yapmak istiyorum:

Modüllerde 3610 kodlu 36 bacaklı bir chip var ve oldukça güzel sonuç veriyor. İnceleme sonuçlarını madde madde yazıyorum.

1- Modüllerdeki chip 3610 kodlu. SC3610D, CD3610CR gibi olabilir.
2- Besleme voltajı 2-3 volt arası. Dikkat; modül beslemesi tam frekans ölçümü için önemli besleme voltajı ile oynarak tam ölçüm için uygun voltajı yakalayınız, az ya da çok olması değeri değiştiriyor.
3-Bazı modüller radyo kartı dışında çalışmayabiliyor, 3610'larda sorun çıkmadı.
4-Otamatik scan özelliği olan dijital radyoları seçin.
5-Eğer modülde okuduğunuz değerde 10,7 mhz'lik fark varsa çözüm 3610'lu modülleri için şu şekilde: 36. bacak ile 29. bacak arasına 10k direnç ekleyin sorun düzelecektir.
6-LCD'ye giden film şerit kablolara dikkat edin kolay kopuyorlar isterseniz silikonlayarak sağlamlaştırabilirsiniz.

CD3610CR İşlemcili Modül

enes1153

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : 23 Nisan 2011, 23:15:44 »

Konuyu tekrar ele alarak bazı ekler yapmak istiyorum:

Modüllerde 3610 kodlu 36 bacaklı bir chip var ve oldukça güzel sonuç veriyor. İnceleme sonuçlarını madde madde yazıyorum.

1- Modüllerdeki chip 3610 kodlu. SC3610D, CD3610CR gibi olabilir.
2- Besleme voltajı 2-3 volt arası. Dikkat; modül beslemesi tam frekans ölçümü için önemli besleme voltajı ile oynarak tam ölçüm için uygun voltajı yakalayınız, az ya da çok olması değeri değiştiriyor.
3-Bazı modüller radyo kartı dışında çalışmayabiliyor, 3610'larda sorun çıkmadı.
4-Otamatik scan özelliği olan dijital radyoları seçin.
5-Eğer modülde okuduğunuz değerde 10,7 mhz'lik fark varsa çözüm 3610'lu modülleri için şu şekilde: 36. bacak ile 29. bacak arasına 10k direnç ekleyin sorun düzelecektir.
6-LCD'ye giden film şerit kablolara dikkat edin kolay kopuyorlar isterseniz silikonlayarak sağlamlaştırabilirsiniz.

CD3610CR İşlemcili Modül

arkadsım 1. olarak sormak istediğim 1. resimdeki frekans ucuyla son resimdeki frekans ucları değişik hangisi olacak
2. sorum bende bu mdülün aynısından var yalnız benimkini kablo çıkışları 6 tane burdakiler 7 tane bu işlerde acemiyim ama anlatırsanız yapabilirim yardımcı olur musunuz lütfen :'(

Çevrimdışı Avci26

• Yüzbaşı
« Yanıtla #17 : 24 Nisan 2011, 16:36:49 »

Son eklediğim resimdeki bağlanı şeklini kullanın, yakında daha detaylı bir şema ekliyecem.  :)

enes1153

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : 24 Nisan 2011, 19:42:53 »
tmm ben kendi radyomda buldum besleme ve fm girişlerini ama ben bunu radyonun veya fm vericinin neresine bağlamam gerek bu işlerde acemi olduğum için yardımlarınızı bekliyorum
mümkünse msn adresinizi verirseniz bazı aklıma takılan soruları da sormak isterim

Çevrimdışı Avci26

• Yüzbaşı
« Yanıtla #19 : 26 Nisan 2011, 11:23:31 »

Vericilerde antene, fm radyolarda osilatörden miksere giden hatta bağlaman gerekiyor, modülü söktüğün radyo kartınıda inceleyebilirsin...