Gönderen Konu: SORULARLA TÜM YÖNLERİYLE DEFİNECİLİK  (Okunma sayısı 497809 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
Ynt: SORULARLA TÜM YÖNLERİYLE DEFİNECİLİK
« Yanıtla #440 : 07 Ağustos 2016, 23:34:47 »
CSAMT tekniği ile alınan bir veri ,

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #441 : 09 Ağustos 2016, 21:54:24 »
GRAVİTE YÖNTEMİ

Yeryüzünün yerçekimi kuvvetinin değişimini inceleyen cihazlardır. Eğer toprak veya kaya içinde bir cisim  yerçekimini etkilerse bu değişim sonucunda alınan veriler burada bize birşeyler olduğunu gösterir. Ancak bu değişimin ölçülmesi küçük cisimler için sağlıklı değildir. Genelde bu gravite cihazlarla jeotermal aramalar yapılmaktadır, defineciler için pek kullanışlı olduğu söylenemez.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #442 : 09 Ağustos 2016, 22:02:31 »
Yerçekimi gradyometre ile alınan veriler, güzel görünsede bu veriler kilometre boyutlarında bir veridir. Yani defineciler için kullanışlı değildir.Daha çok yeraltındaki katmanları görmek için kullanılırlar.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #443 : 09 Ağustos 2016, 22:32:25 »
ELEKTRİKSEL YÖNTEM-REZİSTVTY- ÖZDİRENÇ YÖNTEMİ

Kısaca toprağa saplanan elektrotlar yardımıyla akım verilir. Bir cihazla bu elektrotlardaki potansiyel farkı ölçülür, böylece elektrotların saplandığı toprağın öz direnci ölçülür.
Toprak içinde sıvı bulunursa direnç düşük olur, iletim yüksek olur. Kayalarda mineral yüksek ise; iletim yüksek direnç düşük olur, kayalarda mineral miktarı düşük ise; direnç yüksek iletim düşük olur. Toprak içinde boşluk bulunursa yani içinde sıvı bile olmayacak o zaman iletkenlik düşük olur direnç çok yüksek olur. Toprak içindeki metallerde direnç düşük iletim yüksek olur. Define aramak için kullanılır ancak arama bölgesi kısıtlıdır yani elektrotları çakmak için yere ihtiyaç vardır, alınan verilerin okunması için iyi bir uzmana ihtiyaç vardır. Yoksa bir çok veri yanlış okunabilir. vakti olanlar için ,müsait yeri olanlar için tercih edilebilir bir cihaz olabilir. Ancak pratik bir sistem değildir.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #444 : 09 Ağustos 2016, 22:34:28 »
REZİSTVTY ile alınan bir veri;

Çevrimdışı mertali34

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #445 : 09 Ağustos 2016, 22:42:50 »
Ankebut usta yani yeni başlayanlar için düz mantık dedektör ler daha kullanışlı 3 3s 3+ bunun gibi mesela ben bunu anlamıyorum diğerleri bilgi ve beceri istiyor ozaman

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #446 : 10 Ağustos 2016, 00:18:02 »
Sevgili mertali34 düşüncelerin doğru, önemli olan ne amaçlı kullanacaksın cihazı, önce amaç belirlemek gerekir. Ne arıyorsun, önce bunu sormalı kendine kişi, yüzeydemi arama yapacaksın yoksa derindemi, işin acelemi yoksa vaktin bolmu? Karadağ usta IB dedektör yaptı en son harika diyebilirim, tek para veya yüzeysel malzeme mesela kumsallar yüzey mezarlar veya sel atıkları gibi yerlerde veya harabelerde arama yapmak istiyorsan hatta kaya içine özel oyuklar yapılıyor , bunlar için IB bence yeterli bir cihaz , kullanıcı bu tarz yerlerde bu cihazdan mutlaka kullanmalıdır.
Ama ben geniş düşünürüm daha derin olsun diyorsan zaten deltapulse 3 serileri uygun bu işler için bir metrelik başlıklar veya uçurtma başlıklarla veya geniş başlıklarla 3 metreye kadar büyük parçaları bulabilirsin. net ayrım gözüyle kimse cihazlara bakmasın net ayrım demiri diğer metallerden ayırdımı zaten en iyi ayrım budur. En iyi tabir edilen bir cihazla arama yaptım markasını vermiyorum ama köklü eski yabancı bir firma, arama yaptım altın diye bas bas bağırdı kurşun çıktı yani illa bir yerden patlak verir cihazlar.Çünkü her sistemin mutlaka çıkmazda kaldığı bir yer vardır.Ya periyodik cetvelde metaller sağdaki soldaki metale kayar ararken , ya iletkenlikte sağa sola kayar, onun için alınan her sinyale her şeye bakılmalıdır diye düşünüyorum.Saygılarımla.

Çevrimdışı mertali34

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #447 : 10 Ağustos 2016, 18:08:18 »
Ankebut usta çok teşekkürler aydınlatıcı bi açıklama olmuş saygılar

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #448 : 10 Ağustos 2016, 20:36:16 »
Asıl ben teşekkür ederim.Saygılarımla

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #449 : 10 Ağustos 2016, 20:58:56 »
SİSMİK CİHAZLARIN KULLANIMI

SISMIK cihazlar tarafından oluşturulan yapay ses dalgaları yeraltına gönderilir. Bu dalgalar farklı katmanlarda ya yavaşlar ya da yansıma yaparak yüzeye geri dönerler ; işte bu prensiple çalışan bu cihazlar yeraltı tabakaların araştırılmasında kullanılmaktadır. bu tür bir sistemle üç boyutlu görüntü alma imkanı da uygulanır hale gelmiştir. Genelde gevşek tabakalar , sert tabakalar ,gaz tabakaları ve boşluk bulmak için kullanım idealdir. Genede yardımcı bir çok cihaz ile desteklenmektedir. Başlı başına pek sağlıklı olduğu söylenemez.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #450 : 10 Ağustos 2016, 20:59:59 »
SISMIK cihaz kullanım prensibi ve alınan bir veri örneği.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #451 : 12 Ağustos 2016, 22:20:25 »
PİNPOİNTER DEDEKTÖR

Adındanda anlaşalıcağı üzere noktalama yapmak üzere üretilen cihaz olarak düşünebiliriz. Sistem bildiğimiz metal dedektörü tarzındadır, ancak mesafe 1 cm ile 10 cm arasında değişebilir. Yani kısa mesafeli metalleri algılama yapar. Uç tarafı girilemeyecek yerlere girebilir. Definecilerin yanında bulundurması daha çok belki tektekçiler için uygun olabilir.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #452 : 17 Ağustos 2016, 23:09:20 »
GPR-YERALTI RADARI-JEORADAR-GRAND PENETRATİNG RADAR

Yeraltını radar dalgaları ile tarayarak ölçüm yapabilen bir tekniktir. Yeraltının bu sayede üç boyutlu olarak görüntüsü alınabilmektedir.Her türlü ortamda (iletkenliği düşük) dalgalarla araştıma yapmak mümkündür. Çeşitli anten tipleri ile değişik derinlik ve yoğunluktaki yerleri kontrol etmek mümkündür. Ancak  bu sisteminde olumsuz yanları bulunmaktadır.
OLUMSUZ YÖNLERİ:
1-Kullanımları çok zordur. Yani her eline alan ben kullanıyorum diyemez. Çeşitli anten seçenekleri kafa karıştırıcıdır.
2-Analiz yapması zordur.
3-Yer iletkenliğine bağlı olarak fazla derinlere gitmez.
4-Mineralli bölgede derine gitmez.
5-killi bölgede derine gitmez.
6-Sulu bölgede derine gitmez.
7-Yeni yağmur yağmış toprakta ıslak yüzeyde kullanılmaz.
Derine gitmez dediğim mesafeler 100-150 cm aşmaz anlamında söylüyorum.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #453 : 17 Ağustos 2016, 23:12:11 »
GPR İLE ALINAN ÖRNEK GÖRÜNTÜ

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #454 : 28 Ağustos 2016, 22:13:55 »
LAZERLİ DEDEKTÖRLER

1-ÜZERİNDEKİ LAZER İLE DOĞRULTU GÖSTEREN DEDEKTÖRLER:

Bunlar genelde alan tarama cihazlarının üzerine takılırlar sözde hedefin üzerinde doğrultuyu tespit etmek için kullanılırlar. Bir faydaları görülmemiştir.

2-ÜZERİNDEKİ LAZER İLE ALTIN BULAN DEDEKTÖRLER:

Bu cihazların ise üzerine takılan lazer sayesinde altın bulunmaktadır. Bu da insanları yanıltmaktadır. Bu tür cihazlarında iki tür olanları vardır. İkiside gerçekten altını bulmakta ama sadece yüzeyde bulunan ve göz ile görülebilecek mesafede olan altınları bulmaktadır. Yani buda şaşırtmacadan başka bir şey değildir. Bunlarda ya kızılötesi sensörler kullanılırlar ya da renk sensörleri kullanılmaktadır. Bunlar sadece yüzeydeki gözle görünen altına lazerin çarpması veya yakınına isabet etmesi sayesinde altının kızılötesi ışınları yüksek oranda yansıtma ilkesine göre algılama yaparlar. Toprak altı veya  yarım santim maddenin arkasındaki bir altını algılama yapamazlar.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #455 : 04 Eylül 2016, 06:44:50 »
VLF DEDEKTÖR NEDİR?

Yüksek frekansla çalışan dedektörlerdir. Bu yüzdende  fazla derine inemezler (son zamanlarda yapılan cihazlar derinlik konusunda ilerleme kaydetmişlerdir, karadağ ustanın yaptığı vlf modeli gibi ), metalleri değerli ve değersiz olarak net olarak ayırabilirler. Pulse cihazların aksine başlık hızla sallanarak arazide gezilir. Yüzey aramaları için kullanılırlar bu yüzden tek tekçi cihaz olarakda tabir edilirler.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #456 : 04 Eylül 2016, 07:02:10 »
PULSE ( Pİ)-DEDEKTÖR NEDİR?

Düşük frekansta çalışan cihazlardır. Bu yüzden derinlere kadar inebilirler. Vlf cihazlara göre avantajları daha derinlere inebilen cihazlar olmalarıdır. Yaklaşık 3-5 kat daha fazla derine inebilirler. Yani bu da 4-5 metre gibi bir derinlik oluyor. Piyasada satılan vlf cihazların bu derinliğe indiği söylenir böyle bir şey mümkün değildir. Teknik olarak imkansızdır.
Pulse cihazlara ne kadar büyük başlık takarsanız derinlik o kadar artmaktadır. Ancak bu seferde metal ayrımı azalmaktadır. Tek tekçilik için kullanılamaz olduğu söylense de küçük başlıklar takılarak tek tekçilik yapılabilmektedir. Karadağ ustanın yaptığı çeşitle pulse dedektör örnekleri mevcuttur. Hatta 3d görüntü alabilen pulse bile mevcuttur. Delta 3S3D örnek olarak gösterilebilir. Pulse cihazlar vlf cihazların aksine yavaş olarak kullanılmalıdır. Hedef üzerinden ne kadar yavaş geçersen o kadar rahat algılama yaparlar.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #457 : 21 Eylül 2016, 20:08:02 »
SİHİRLİ ALTIN

Birçoğumuz duymuştur bu lafı, büyüklerimiz veya defineci arkadaşlarımız anlatırlar. Şöyle bir küp buldum sandık buldum veya teneke buldum içinden toz çıktı. Kimi sarı renkte olur, kimi kırmızı renkte, kimi yeşil renkte olur, kimi siyah kimi kahverengi kimide toprak gibi olduğunu söylerler. Bunlar bizim bildiğimiz altın formlarına uymazlar. Bu yüzdende dökülür ve rüzgara savrulur giderler. iyi de bunca zahmete girerek küpün veya kutuların içine saklanan bu garip tozlar neyin nesidir. Değerlimidir yoksa değersizmidir? Neden bu kutuların içinde bulunmaktadırlar? Bunlar nedir neyin tozlarıdır? Bunları bulunca ne tür bir işlem yapmak gerekir? Evet yeni konumuz bunlar üzerine kurulacak. Bunları sizlere kısaca anlatmaya çalışacağım.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #458 : 21 Eylül 2016, 20:17:43 »
SİHİRLİ ALTIN -2

Eski insanların bizim tarafımızdan aptal olduğu sanılır. Yani yıllarını vermişler mal mülk altın ve mücevher yapmışlar ama bunları saklamak için basit yöntemler kullanmışlardır diye düşünürüz. oysa ki şu anda teknoloji çağında yaşadığımız halde saklanan binlerce definenin birçoğu bile tesadüf eseri bulunmuştur. Gerçi metal dedektörlerinin ortaya çıkması bu işi biraz hızlandırmıştır. Ancak bulunan gömüler alelacele gömülen ve belkide afetler sonucu doğal olarak gömülmüş olan gömüleri ihtiva ederler. Zekice saklanan veya tılsımlanan veya bir takım işlemler yapılarak gözlerden uzak tutulan eserleri anlamamız görmemiz ve bulmamız bir mucize sonucu olur. bizim basit olarak gördüğümüz bu insanlar çok ustaca hazırladıkları bu gömüleri ustaca tuzaklarla donatmışlar ve ustaca bir şekilde ali cengiz oyunu gibi şekillerinide değişime uğratarak başkaları tarafından yağmalanmasını engellenmişlerdir. Bir örnek vereyim eski mısırda açılmış olan tutankamon un mezarı yıllardır ziyarete açıktır ancak daha yeni horasan harcı ile sıvanmış bir girişin varlığı ortaya çıkarılmıştır. Eski insanlar sanki bizim ile alay edercesine meydan okumaya devam etmektedirler. İşte bunlardan biriside renkli tozlardır.

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #459 : 21 Eylül 2016, 23:21:52 »
Bu renkli tozlarla ilgili benim duydugum durum şu ki;
Ozellikle eskiyalar tarafindan ele gecmesini engellemek icin.Nakil esnasinda degerli metaller toz haline getirilip elbise,çul,cuval vb. malzemelerin icerisine gizlendigi yonunde.
Tipki gunumuzde bulundugunda anlasilmasin diye toprakla harmanli kuplere denk gelinmesi gibi.
Tabi bular duydugum rivayetler.
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...