Gönderen Konu: Delta Pulse 2  (Okunma sayısı 2997573 defa)

0 Üye ve 11 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pntz80

• Ziyaretçi
Ynt: Delta Pulse 2
« Yanıtla #680 : 13 Ağustos 2011, 18:47:58 »
Merhaba Arkadaşlar,

@pntz80,

16V takmanız yeterli olacaktır.

@makedonyalı,

ben LtSpice kullanıyorum ama Tina ya da iyi diyorlar. Tabii en güzeli PSpice.

Saygılarımla

teşekkürler...

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #681 : 20 Ağustos 2011, 22:59:10 »
arkadaşlar şöyle bir sorunum var4538  ler aşırı ısınoyor pot ayarlarım bozuluyor 1 haftada 3 kezdğiştirdim ama yine aynı fikri olan varmı saygılar ::)
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #682 : 20 Ağustos 2011, 23:22:03 »
arkadaşlar şöyle bir sorunum var4538  ler aşırı ısınoyor pot ayarlarım bozuluyor 1 haftada 3 kezdğiştirdim ama yine aynı fikri olan varmı saygılar ::)
4538 ler ısınıyorsa
1. 4538 ler yanıktır
2.4538 e bağlı potlar yanıktır
3. 4538 in beslemesi düzgün değildir
 bu 3 noktaya dikkat edin
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı tatarlar

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #683 : 25 Ağustos 2011, 22:15:05 »
merhaba arkadaslar
benim devrede sıkıntı şöyle D7 entegresi aşırı ısınıyor diğer entegre ve transistörleri değiştirdim. D7 etrafındaki elemanları kontrol ettim. Devre ilk başta çalışıyordu . sadece değişiklik bobini düzelttim biraz omajı 3.8ohm ve c31 6800uF idi 1000uF yaptım birde metal kutuya geçirdim . Birde sormak istediğim J3 switch inin ortak ucu hangi uç olacak . Şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #684 : 25 Ağustos 2011, 22:29:05 »
merhaba arkadaslar
benim devrede sıkıntı şöyle D7 entegresi aşırı ısınıyor diğer entegre ve transistörleri değiştirdim. D7 etrafındaki elemanları kontrol ettim. Devre ilk başta çalışıyordu . sadece değişiklik bobini düzelttim biraz omajı 3.8ohm ve c31 6800uF idi 1000uF yaptım birde metal kutuya geçirdim . Birde sormak istediğim J3 switch inin ortak ucu hangi uç olacak . Şimdiden teşekkürler.

s.a.
tatarlar usta D7 entegresi hangisi adını verebilirmisiniz? ayrıca uyguladığınız şema hangisi?

Çevrimdışı tatarlar

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #685 : 25 Ağustos 2011, 23:31:36 »
yaptığım şema ilk sayfadaki açıkşema.pdf dosyası  . D7A ve D7B diye şemada yer alıyor TL062 . ayrıca J3 switchinde ortak uç hangisi. yani anahtar hangi manuelde hangi iki ucu kısa devre ediyor. teşekkürler.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #686 : 26 Ağustos 2011, 08:28:44 »
Merhaba,

J3 ün ortak ucu orta ucudur. Orta ucu A yazan tarafla kısa devre olduğunda otomatik, M yazan tarafla kısadevre olduğunda manuel olarak çalışır. Isınmasına gelince, Öncelikle D7 nin etrafında bir kısadevre olup olmadığından emin olun özellikle opampın altından geçen yolları kontrol edin. Isınma genelde kısadevrelerden yaşanıyor.

Saygılarımla
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı ...SİNYALCİ...

• Yarbay
  • **
  • ...İNCİNSENDE İNCİTME...
« Yanıtla #687 : 26 Ağustos 2011, 17:54:57 »
karadag bey deltada sönümleme direncini evde taktık arazide ve değişik arazi ortamlarında bazan kazanç potu örneyin yön degiştiriyor.KISACASI DELTADA POTLARIN KONUM DEGİŞTİRME NEDENLERİ NELERDİR.  SAYGILARIMLA.
...DÜŞMANIN ATTIĞI TAŞTAN , DOSTUN ATTIĞI GÜL AĞIR GELİR BANA...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #688 : 27 Ağustos 2011, 01:15:24 »
karadag bey deltada sönümleme direncini evde taktık arazide ve değişik arazi ortamlarında bazan kazanç potu örneyin yön degiştiriyor.KISACASI DELTADA POTLARIN KONUM DEGİŞTİRME NEDENLERİ NELERDİR.  SAYGILARIMLA.
s.a.
üzerime vazife değil belki ama ben fikrimi söyleyeyim, LF357 den çıkan sinyal kazanç potu (gain) 22K dan geçiyor, ilk TL062 geri besleme (kazancı) direnci 47K dır. pot max konumda 47/22=2,16 kat, min durumda örneğin 1K olsun 47/1=47 kat sonuç olarakta LF357 den çıkan sinyal TL062 den çıktığı gibi terslenmiş olmuyor, sözün özü sinyalde distiritasyon oluşuyor, buda örnekleme noktasından alınan örneğin sağlıklı olmaması nedeniyle pot ters çalışıyormuş gibi gösteriyor. daha detaylı bilgi isterseniz şema üzerinden sinyalin şekillerini çizerek gösterebilirim.
« Son Düzenleme: 27 Ağustos 2011, 01:16:06 Gönderen: pro-TR »

Çevrimdışı Dekamon

• Yüzbaşı
    • https://www.facebook.com/DEKAMON#
« Yanıtla #689 : 27 Ağustos 2011, 01:51:15 »
karadag bey deltada sönümleme direncini evde taktık arazide ve değişik arazi ortamlarında bazan kazanç potu örneyin yön degiştiriyor.KISACASI DELTADA POTLARIN KONUM DEGİŞTİRME NEDENLERİ NELERDİR.  SAYGILARIMLA.
  Bu sorun genellikle Başlıktan kaynaklı bir durumdur..Bobin teli kalınsa ve bobin omajı düşükse bu tür sorunlar yaşanır..Mesala bobin teli 0.5mm telden çok kalınsa yada bobin omajı 3.5 ohm'dan çok düşükse potlardaki ters çalışma sorunu yaşanır malesef..Tabiki södürme direncini takarken şu ayrıntıya dikkat edin delay potunu ortaya alın bu şekilde kazannç potu dogru çalışacak şekilde söndürme direnci takın kolay gelsin..

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #690 : 27 Ağustos 2011, 02:07:53 »
  Bu sorun genellikle Başlıktan kaynaklı bir durumdur..Bobin teli kalınsa ve bobin omajı düşükse bu tür sorunlar yaşanır..Mesala bobin teli 0.5mm telden çok kalınsa yada bobin omajı 3.5 ohm'dan çok düşükse potlardaki ters çalışma sorunu yaşanır malesef..Tabiki södürme direncini takarken şu ayrıntıya dikkat edin delay potunu ortaya alın bu şekilde kazannç potu dogru çalışacak şekilde söndürme direnci takın kolay gelsin..

ustam demin anlatmaya çalıştığım konuyu kargacık-burgacık aşağıda ki şekilde anlatmaya çalıştım, konuyu daha iyi anlamak isteyen deltaya osilaskopu takıp sinyalleri gördüğünüzde anlayacaksınız.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #691 : 27 Ağustos 2011, 13:57:51 »
Merhaba,

Arkadaşlar gerekli şekilde açıklamışlar. Özetleyecek olursak sönümlenen eğrimizin örnek alınan bölgesi osilasyon benzeri bir bozulmaya uğrarsa potlar ters çalışır. Nedeni bobin/sönümlenme direnci uyumsuzluğudur.

Saygılarımla
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #692 : 27 Ağustos 2011, 18:12:13 »
ARKADAŞLAR ÇOK TEŞEKKÜRLER.SAYGILAR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #693 : 27 Ağustos 2011, 18:23:00 »
ARKADAŞLAR BENİM OSİLOSKOPUM YOK FAKAT DEGİŞİK DİRENÇLER DENEME YOLU İLE EN UYGUNUNU BULUYORUM.OSİLASKOPLA AYARLADIGIMIZ DİRENÇ(EVDE)ARAZİDEDE AYNI GRAFİYİ VERİRMİ . BEN ÖRNEK 330 OHM SABİT BUNA SERİ 12 KADEMELİ POT İLE 1KADEME 340.2.KADEME 350 OHM VS ARTIRARAK ARAZİDE KAZANÇ POTUNU MAX KULLANIYORUM. BU NORMALMİ. SÖNÜMLEMEYİ SABİT TEK DİRENÇ TAKSAM ÖR:330 OHM KAZANÇ POTUNU YARIYI PEK GEÇMİYOR.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #694 : 27 Ağustos 2011, 18:26:36 »

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #695 : 27 Ağustos 2011, 18:27:51 »

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #696 : 27 Ağustos 2011, 22:43:16 »
en iyi dedektör kişinin kullanabildiği dedektördür, deltayı bu şekilde kullanmak seni tatmin ediyorsa ve kendin verimli buluyorsan elbette ki sana göre en iyisidir.
birde benim gibi tatminsiz kişiler ve devreleri yapıpta kullanmasını bilmeyen insanlar var ki onlara ne yapsan faydasız...

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #697 : 28 Ağustos 2011, 13:52:53 »
sayın ustam kendinize haksızlık etmeyin eminim onuda başarıyla yaparsınız.DELTAYI ilk yapmaya başladıgımızda 1 tl 20-25cm çekerken arkadaşlarım yeter anca dahane olsun süper falan diyorlardı fakat benimde mükkemelliyetci bir yanım var ben yeter demedim hala demiyorum ugraşıp şimdilik 1tl 50 cm net ulaştı havada 60 cm dende tıkırdıyor.emeyi geçen tüm arkadaşlara teşk.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #698 : 29 Ağustos 2011, 00:45:37 »
sayın ustam kendinize haksızlık etmeyin eminim onuda başarıyla yaparsınız.DELTAYI ilk yapmaya başladıgımızda 1 tl 20-25cm çekerken arkadaşlarım yeter anca dahane olsun süper falan diyorlardı fakat benimde mükkemelliyetci bir yanım var ben yeter demedim hala demiyorum ugraşıp şimdilik 1tl 50 cm net ulaştı havada 60 cm dende tıkırdıyor.emeyi geçen tüm arkadaşlara teşk.

tşk ederim sinyalci ustam, ben PI sistemi bitirdim, artık ar-ge yok pı de, artık yeter deme zamanı geldi, şuan yaptığım PI sistem deltadan mesafe olarak iyi, ayrımında da mesafe kaybı yok denecek kadar az, büyük başlık küçük-başlık ayrım için farketmiyor. nasipse bir tane de IB-VLF tarzı birşeyler düşünüyorum, önümüzdeki kışı buna ayırdım. dijital bir vlf düşünüyorum sağolsun mustafa bana IGSL devresi yapıp yolladı, onu inceliyorum, bigbang ustanında yardımıyla önümüzdeki bahara bu VLF yide çözecem, nasip...

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #699 : 29 Ağustos 2011, 11:11:31 »
kolay gelsin ustam ALLAH yardımcın olsun.ben deltaya arge çalışmaları esnasında taaa amerikadan bile entegre getirtmiştim yaklaşık 400-600 tl arası para harcamışımdır.FAKAT 3 ADET DELTA SATTIM 1.DELTA 200TL  2. DELTA 300TL  3.DELTA EKRANLI 500TL   ŞUAN ELİMDE 1 ADET DELTAM VAR ALLAH RAZI OLSUN EMEYİ GEÇEN ARKADAŞLARDAN KULLANMASINI BİLENE DELTA ÇOOOK İŞ GÖRÜR.EMEKSİZ YEMEK YOK.BAŞARININ 3 ANAHTARI VAR  1.ÇALIŞMAK  2. ÇALIŞMAK  3.ÇALIŞMAK HA ONDAN SONRASINI CENABI ALLAH BİLİR.SAYGILARIMLA.