Gönderen Konu: yüksek güçlü invertör şemaları  (Okunma sayısı 12544 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avcmrt

• Ziyaretçi
yüksek güçlü invertör şemaları
« : 23 Aralık 2008, 22:47:42 »
arkadaşlar merhaba yüksek güçlü ( 220 vac çıkışlı 7000 - 10000 Wat) invertör şemasına ihtiyacım var yardımcı olurmusunuz ilgili arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

avcmrt

• Ziyaretçi
Ynt: yüksek güçlü invertör şemaları
« Yanıtla #1 : 24 Aralık 2008, 14:01:35 »
geçen hafta ercan arkadaşımız elinde endüstriyel invertör devre şemaları olduğunu yazmış mümkünse paylaşabilirmi. teşekkürler saygılar. :)

avcmrt

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 24 Aralık 2008, 17:54:42 »
invertör şeması aramamın nedeni hazır üretimler çok pahallı ve el yapımı bir invertörün fiyatı uygun olur diye düşünüyorum. bilen arkadaşların fikirleri nedir. bu arada bir düşüncem var oda şu bir evdeki bütün ihtiyaçları eletrik enerjisi ile karşılamak bunuda evdeki çalışan tüketici alet sayısını teke düşürerek yani şebekeden çalışan monofaze 0,18 kw bir motor ve bu motorun çalıştırcağı ihtiyca göre bir alternatör ve  6000 veya 7000 watlık bir invertör kullanmayı düşünüyorum. acaba böyle bir sitem çalışırmı zira yukardaki bahsettiğim motorun 24 saat çalışma ile aylık elk.gideri şu anki birim fiyatına göre yaklaşık 50 ytl vergileri dahil. sistem çalıştığı taktirde aylık üretilen enerji aylık olarak 2000 ytl civarı hasaplarıma göre. teknisyen arkadaşlar bir düşünün isterseniz. mantıklımı sizce .  bu konuda uzun süredir araştırma yapıyorum yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkürler.

avcmrt

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 24 Aralık 2008, 18:21:48 »
öncekine ek : evdeki ihtiyaçlardan kastım aydınlatma, mutfak aletri , temizlikte, evin ısınmasında, multimedya cihazların tümü dür. kısacası evde elektrik le karşılanabilecek tüm ihtiyaçlar

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #4 : 24 Aralık 2008, 22:26:28 »
arkadaşım sen cidden bu söylediğini yapmayı düşünüyorsan benim sana yapacağım en büyük iyilik sana hiç bir şema vermemek olacaktır.ve samimiyetle söylüyorum böyle masraflı ve zor bir işe kalkışmadan önce o projeni iyice bir daha düşün.termodinamiğin 1. ve 2.kanunu bir an önce araştır ve öğren.
« Son Düzenleme: 24 Aralık 2008, 22:45:04 Gönderen: ercan »

avcmrt

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 25 Aralık 2008, 09:23:17 »
ercan arkadşım ilgilendiğin için teşekkür ederim. termodinamiğin 1. ve 2. kanunu araştırdım ve ne anlatmak istediğini biraz aladım.ama bu yapmak istediğim şeyle alakasını (ki mutlaka bir alakası var) daha açık bir şekilde anlatırmısın yani neler olabilir ne neye sebep olur. teşekkürler

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #6 : 25 Aralık 2008, 16:55:54 »
sayın arkadaşım bu tür şeyleri bu işlere ucundan kıyısından bulaşan herkes düşünür.eskiden bende çok kafa patlatmıştım deneyler yapmıştım.sade sen ben değil yüz  küsür yıl öncesine kadar.çoğu bilimci bile bu tür işlere kafa patlattı yüzlerce düzenek tasarlandı ama hiç biri başarılı olamadı.

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #7 : 25 Aralık 2008, 18:05:47 »
eğer yinede ikna olmadıysan önce küçük ölçekte dene olumlu sonuç alırsan uygulamaya koyarsın.örneğin küçük sabit mıknatıslı dc motorlo   bisiklet dinamosunu döndür motorun harcadığı enerjiyle dinamonun ürettiği enerjiyi karşılaştır. verimini ona göre hesapla.
ayrıca böyle bir düzenekle elektrik elde etmek için invertere gerek yok. inverter dc yi ac ye dönüştürmek için kullanılır.

sen zaten motora ac üreten 7-8kw diyorsun alternatör bağlarsan direk ac alırsın. yanlız o dediğin 180 wlık motor alternatör yüksüzken baya bir döndürür.ama alternatöre bir yük bağla bakalım noluyor.o sistemle 180w harcar ama belki 100wlık lambayı anca yakabilirsin.

2.kanunu hatırlarsan enerji bir türden diğerine %100 dönüştürülemiyor %99.999999999999999 ~olur ama asla %100 olmaz.
yani 180 wlık motorla değil 7-8kw 180w alternatörü bile tam randımanlı çalıştıramazsın.