Gönderen Konu: Delta Pulse 2  (Okunma sayısı 2997375 defa)

0 Üye ve 12 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
Ynt: Delta Pulse 2
« Yanıtla #820 : 29 Ekim 2011, 13:36:27 »
protr kardeş dedğini yaptım devreye elektrik veriince ötüyo mosfeti soğutucuya bağladım hiç ısınmıyo direncide watlı bulamadım ama onunda ısısı azaldı busefer noise potunu sağa doğru çeviriyom ses gidiyo bu sefer sarı ışık yanıp sönüyo hop dan pıt pıt diye ses geliyo potu sola çeviriyom ses gelmeye başllıyo şu 4066 ları değiştiriyimmi

a.s.
salih ustam devreye elektrik verince ötüyorsa vco katınız çalışıyor demektir. algılama henüz yok sanırım. şimdi söndürme direncinizin watlı ve uygun olması lazım, watlı direnç yoksa paralel dirençlerle wattlı hale getirebilirsiniz. mesela söndürme direnciniz 1K diyelim, 4 tane 1k yı paralel atarsanız devreye 1k 1wat olur. sizin söndürme direnciniz kaç? başlığınızın direnci kaç? bence devrenizde 2 hata var. bunlardan birincisi başlığınıza göre söndürme direnciniz uygunsuz.
2 hata da noise potuna yüklendiğinizde eğer ledlerde yanıp sönme varsa bunun iki nedeni var ilki akünüz ölmüş demektir, akım çektiğinde akünüz çöküyor. diğer nedende başlık bobinizin direnci düşük çok akım çekiyor. şöyle yapabilirsiniz. devreye enerji verin aküye ölçü aletinizi bağlayın. ve noiseye yüklenin batarya voltajında düşmeler oluyor mu? yani 12v iken bataryanız 9-10v seviyelerine iniyormu? iniyorsa aküyü ölü veya yetersiz. eğer voltaj sabit kalıyorsa. başlığınızın uclarından +12v kısmına denk gelen yere 1R,2R lik watajlı (5wat taş direnc ) ;D seri girebilirsiniz. kusura bakmayın watajlı direnc konusunda gerekli olduğu için söyleyip duruyorum.
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

SALİHGENÇ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #821 : 29 Ekim 2011, 15:49:09 »
ölçü aletiyle ölçtüm. noise potunu çevirdiğimde akım düştü. bizde 3.3a 12v adaptörle denedik
iyi oldu bağladığım 5wat direnc ateş gibi oldu. mosfette ısındı. söndürme direncim 1k 1vat yaptım
başlıkta uykusuz kardeşim 45 cm 3tur adsl kablosundan yaptım.tam 3 ohm geldi.şimdi ne yapmalıyım yardımlarınız için ALLAH razı olsun...

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #822 : 29 Ekim 2011, 15:58:24 »
Mosfeti değiştirin bana kalırsa yada biryerlerde kısa devre olabilir.

SALİHGENÇ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #823 : 29 Ekim 2011, 16:51:07 »
onuda deniycem bu  680 ohmluk sönüümleme direncine uygun olan bobin hangisi bizim sardığımız bobin tam 3 ohm bobinin + kutubuna denkgelen girişe 5wat direnç bağladım ateş gibi oldu dedektör devreleri üzerinde fazla bilgim yok yardımlarınızı bekliyorum

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #824 : 29 Ekim 2011, 19:04:48 »
onuda deniycem bu  680 ohmluk sönüümleme direncine uygun olan bobin hangisi bizim sardığımız bobin tam 3 ohm bobinin + kutubuna denkgelen girişe 5wat direnç bağladım ateş gibi oldu dedektör devreleri üzerinde fazla bilgim yok yardımlarınızı bekliyorum

s.a.
salih ustam 5watlık direncin değeri 1-2Ryi geçmemeli ve o direncin bir miktar ısınması olası

SALİHGENÇ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #825 : 30 Ekim 2011, 00:01:03 »
 a.s söndürme direncini değerini 1k dan 680 ohm a düşürdüm hafif algılamaya başladı cihaz noise potunu sonuna kadar açamıyom o zaman algılama gidiyo mosfet veya söndürme direnci ısınmaya başlıyo galiba söndürme direncini değerini düşürsen sorun kalkar mı acaba? bize yardımcı olduğun için teşekkür ederim

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #826 : 30 Ekim 2011, 01:08:05 »
a.s söndürme direncini değerini 1k dan 680 ohm a düşürdüm hafif algılamaya başladı cihaz noise potunu sonuna kadar açamıyom o zaman algılama gidiyo mosfet veya söndürme direnci ısınmaya başlıyo galiba söndürme direncini değerini düşürsen sorun kalkar mı acaba? bize yardımcı olduğun için teşekkür ederim

rica ederim. bobine seri girdiğin direnci unutma usta o direnç 1-2R civarında olmalı, o direncin işlevi bobinin fazla akım çekmesini engellemek, bu sayede noiseyi açabilirsin.
ayrıca söndürme direncini bobinine göre ayarlayacaksınız. hala noiseyi artırdığınızda mosfette ısınma var ise, iki neden vardır. pals süreniz uzun demektir ki 556 nın çevresinde şuan tam hatırlamıyorum 22nF cond. doğru taktınız mı? noise potunu doğru taktınız mı? potu sökün ölçün pot yanıkmı veya kırpıcı diotlar vardır mosfetin altında birbirine paralel bir ayaklarını kaldırıp ölçün yanık mı? çözüm bu söylediklerim arasında olabilir.
bu arada algılama varsa hadi hayırlı olsun... ve ayrıca tebrik ederim.

SALİHGENÇ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #827 : 30 Ekim 2011, 10:17:16 »
s.a yardımlarınız için  teşekkür ederim. 

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #828 : 30 Ekim 2011, 19:05:40 »
Merhaba arkadaşlar,

Delta pulse 3 için gelişmeler hakkında bilgi vermek istedim. PCB çizimi flash bellekte kaldı onu ekleyemiyorum ama yazılım hakkında bilgi verebilirim. Kütüphaneleri oluşturdum ve çevresel donanım ile ilgili fonksiyonları oluşturdum. Zamanlamaları ve menü ayarlamalarını yazdım yaklaşık 1000 satır kod yazmışım. Biraz mola verip menüyü oluşturmaya başlayacağım. Güzel bir menü düşünüyorum. Bitirdiğimde pro-TR stili ile bir video ekleyeceğim ;D (ekrandan görüntü yakalayarak)

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #829 : 30 Ekim 2011, 20:06:55 »
Merhaba arkadaşlar,

Delta pulse 3 için gelişmeler hakkında bilgi vermek istedim. PCB çizimi flash bellekte kaldı onu ekleyemiyorum ama yazılım hakkında bilgi verebilirim. Kütüphaneleri oluşturdum ve çevresel donanım ile ilgili fonksiyonları oluşturdum. Zamanlamaları ve menü ayarlamalarını yazdım yaklaşık 1000 satır kod yazmışım. Biraz mola verip menüyü oluşturmaya başlayacağım. Güzel bir menü düşünüyorum. Bitirdiğimde pro-TR stili ile bir video ekleyeceğim ;D (ekrandan görüntü yakalayarak)

Saygılar

valla ustam acemiyim video işinde, delta pulse 3 için bence bu kadar yormaya gerek yok, bence sil baştan yapmak lazım devreyi, teknoloji ekibi pulse dedektörü adı altında başladığımız devreyi sonuçlandırmaya ağırlık verelim mesela, en son sample hold konusunda kalmıştık sanırım bir resim eklemeye çalıştım başaramadım öylece kaldı sample hold kısmına bu kadar takmamak lazım, ben 4053 ile veya 4051 ile sample aldırıp, bir opamptan geçirdikten sonra 4051 ile işlemci kontrollü kazanç katını eklemek ve çıkışından da bir örneği işlemciye girerken aynı zamanda bir önceki opamptan gnd gürültsünü çıkararak biraz kararlılık kazandırırsak yeterli gelir diye düşünüyordum. ha diyeceksiniz ki niye şemayı eklemiyorsun, sizden bir fikir gelirse diye bekledim açıkcası zira ukelalık olmasın kafasına göre gidiyor demeyesiniz diye, analog kat bittikten sonra, gerisi hayal gücü yazılım ile yazılım işine ben girmeyecem ama tecrübe ettiğim 1-2 püf noktasında yardımcı olurum diye düşünüyordum. zira yazılım C ile olacak sanırım bizde C yi öğrenecez ya, yazılımın biraz profosyonel olmasını istiyorum. yani bilindik şekilde pals ver örnekle, adc okut, fark al, sesi aktif et değil bu verimsiz bir devre olur. mesela yazılımsal ayrım ile ilgili yazılımlar yapalım, ground balanceyi yazılımsal yapalım. kararlılık için ne gerekiyorsa yani...

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #830 : 30 Ekim 2011, 22:45:35 »
Estağfurullah usta ne ukalalığı. Benim de aklımda yazılımsal bazı detaylar var. Sample hold için hold işi gerekebilir diye ben anahtarlamalı yapalım diye düşünmüştüm. Ama öyle yada böyle doğru gerilim adc ye ulaştığı zaman bir problem yok demektir. İstersen sen devreyi tamamla üzerinde biraz düşünelim sonrasında yazılıma geçeriz. Ben elimden geldiğince sonuna kadar yapılması gerekeni yaparım. Hep beraber ortaya güzel bir dedektör çıkaralım.

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

SALİHGENÇ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #831 : 31 Ekim 2011, 13:11:22 »
s.a

deltayı yardımlarınızla yaptık fakat sesini susturamıyom resete basıyom susuyo sonra yavaş yavaş artıyo kaafamı şişirdi kazanç potunu minimuma trs hold u max yapıyom yine aynı algılama var ama az nerde yanlış yaptım yardımcı olursanız

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #832 : 31 Ekim 2011, 13:12:24 »
söndürme direnciniz ayarsız usta bence

SALİHGENÇ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #833 : 31 Ekim 2011, 13:18:30 »
potla baktım en karalı 250 ohm budeğer düşükmü

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #834 : 31 Ekim 2011, 13:39:19 »
15OR ye kadar yolu var, yalnız potun watajlı değil mi? yoksa o pot anında yanar ve sana yanlış değerler verir.

SALİHGENÇ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #835 : 31 Ekim 2011, 14:05:28 »
watl değildi sök tak yoluyla buldum ozaman biraz daha iniyim

SALİHGENÇ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #836 : 31 Ekim 2011, 14:35:33 »
protr ustam 39 ohm kadar indim sonuç aynı  bu mosfetle ile  söndürme direncini sök tak olmasın yollar bozulmasın  diye kablo ile dışarı aldım direnci felan soketle bakıyom ondan olabilirmi

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #837 : 31 Ekim 2011, 14:43:04 »
39R çok az usta kısadevre ettirirsiniz,
algılama mesafesine gelince inanın bende anlamadım, sorunun neyden kaynaklı olduğuna konuya vakıf diğer arkadaşlar size cevap versinler. zira ezbere iş olduğu için benim yardımım bu noktaya kadar anca

SALİHGENÇ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #838 : 31 Ekim 2011, 14:55:34 »
yardımların için teşekkür ederim pro tr usta diğer arkadaşların yardımlarını bekliyorum

Çevrimdışı MuHaRReM

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #839 : 31 Ekim 2011, 18:04:45 »
usta algılama konusunda söyleyeceğim  ne556 yı televizyona veya monitöre yaklaştırdığında yatay çizgiler çıkıyorsa osilasyon var demektir devrende veya frekans metren varsa ne556 tının 9.pininde frekans varmı onu ölç önce ne556 çalıştığı halde algılama az veya hala mosfet ısınıyorsa sorun bobindedir 0.6 bobin telinden 50cm ebatında başlık sar 24 tur olsun sönümleme direncini 680 ohm tak ozaman 1tl yi en az 45cmden alması gerekir bobinde hata yok deme usta sürekli burdaki ben gibi amatör arakdaşların genelde bobinde çıkıyor sorunu zira cat6 kablosunun bağlantılarını yanlış yapmış olabilirsin bu olay benim başımada geldi sönümleme direncini arkadaşlarında dediği gibi wattlı kullan bunları yaptığında devrenin çalışması gerekir dene bir yapamassan  msn adresini bırak telno göndereyim ara elimden geldiğince yardımcı olurum saygılar.....
KULA BELA GELMEZ HAK YAZMADIKÇA HAK BELA VERMEZ KUL AZMADIKCA