Gönderen Konu: TeknolojiEkibi Pulse Dedektör  (Okunma sayısı 270451 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
Ynt: TeknolojiEkibi Pulse Dedektör
« Yanıtla #240 : 28 Kasım 2011, 23:09:37 »
s.a.
bahacan abi inanın yoğunluğumdan bakamadım nete ve cesaretiniz için tşk ederim. inanın bazı noktalarda KASTEN eksik yaptım zira kimlerin takip ettiğini görebilme adına, zira sitede kendin çal kendin oyna yapmak istemiyorum, bu devreye başlamadan önce bir yerlere yazmıştım kelimesi kelimesine şöyleydi sanırım"bazen insan öğretirkende öğrenir" amacım insanlara yaptığım kadarıyla yardımcı olmak ve bişeyler göstermek, gösterirkende eksikleri gidermek gelelim sizin çalışmalarınızda ki eksiklere
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #241 : 28 Kasım 2011, 23:13:45 »
şemanın kenarında ki timingi izah edeyim

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #242 : 28 Kasım 2011, 23:21:29 »
PALS_IN: dediğimiz ana sinyalimizi oluşturuyor. bu sinyalimiz bobine enerji verir
yani yapmamız gereken; pini high yap, 200 uS bekle, pini Low yap 3mS bekle buda 3,2mS yapar yaklaşık olarak 300 hertzlik bir sinyal oluşur bu PI için yeterli bir frekans
ORN_1 :palsden hemen önce 50 uSluk bir pini açıp kapatma işlemidir bunda amaç sinyaldeki toprak gürültüsünü azaltmak amaçlı o bahsettiğiniz cond. doldurmak için gereken süre kısaca GROUND BALANCE işlemi.
ORN_2 : palsden sonra yaklaşık 50u-100uS gibi bir süre (değeri net veremiyorum zira bu nokta hareketli olacak yani butonla belirleyeceğiz başlığımıza göre) sonrasında 20uS luk bir sinyal bu sinyalimizin işlevi sönüm üzerinden örnek almak içindir ve algılamayı bu örnekleme belirleyecektir.
ORN_3 : bu sinyalimiz sönüm süresine göre hareket edecektir, yani sönüm süremiz boşta iken atıyorum 50uS sürüyorsa süresi metali algıladığında 55uS olunca örnekleme noktamızda 55uS olacak otomatik yapacak.
şimdi söylediklerimize göre bir yazılım oluşturalım hemen.....

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #243 : 28 Kasım 2011, 23:23:17 »
Merhaba Bahacan Bey,

Malesef PCB yi basamadım aksilik çıktı pazar günü başka şeye zaman ayırmak zorunda kaldım.

Selami usta alacağın olsun bende devreyi hiç kontrol etmeden basacaktım  Allahtan Bahacan Bey yapmış uyardı. ;D Gerçi hafta içine kaldı başka bir pcb ile beraber nasipse hafta içi yapacağım. Sonrasında yazılım işi çok sürmez sanırım. Bu arada PCB için kontrol yapmamız gerçekten gereklimi? Zira eğer gerekli ise öncelikle ona da bakayım.

Saygılar.

insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #244 : 28 Kasım 2011, 23:42:03 »
.....
..... (işlemci tanımlamaları vs vs)
main:
portd.1 =1 'ORN_1 noktası oluşturma
delayus 50
portd.1 =0
portd.0 =1 'pals_in noktası oluşturma
delayus 200
portd.0 =0
delayus sensitive 'bu noktayı butonla belirleyecez sönüm süresine göre
portc.1 =1
delayus 20
portc.1 =0
delayus X 'bu süre sönüm süremizi verecek ileride hesaplamalar için kullanacağız bu değeri
orn_3 =1 'ayrım kanalı için örnekleme penceresini açıyoruz
adc_2 = adin 2 'ayrım için sönüm süresini belirleme adına oluşturuyoruz
orn_3 =0
if adc_2 >=2 then
x = x+1
else
x = x-1
endif
delayus 50 'belirli bir gecikme veriyoruz çok kritik değil
adc_1 = adin 1
a = (a +adc_1)/2 'sonsuz döngüde algılama kanalını herseferinde bir önceki ile toplayıp 2 ye bölüyoruz
if buton0 =0 then sensitive =sensitive +1
if sensitive >=150 then sensitive =150
if buton1 =0 then sensitive =sensite -1
if sensite <= 20 then sensitive =20
'......................... buraya ayrım ve algılama ile ilgili hesap işlemleri yazılacak
delayms 3
goto main

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #245 : 28 Kasım 2011, 23:43:48 »
Merhaba Bahacan Bey,

Malesef PCB yi basamadım aksilik çıktı pazar günü başka şeye zaman ayırmak zorunda kaldım.

Selami usta alacağın olsun bende devreyi hiç kontrol etmeden basacaktım  Allahtan Bahacan Bey yapmış uyardı. ;D Gerçi hafta içine kaldı başka bir pcb ile beraber nasipse hafta içi yapacağım. Sonrasında yazılım işi çok sürmez sanırım. Bu arada PCB için kontrol yapmamız gerçekten gereklimi? Zira eğer gerekli ise öncelikle ona da bakayım.

Saygılar.
usta o iki direnç kritik değil aslında pcb de benim gözüme çarpan bir eksiklik yok usta, müsait bir zamanda bende basayım usta hep beraber deneyelim.
bir önceki mesajıma basit bir test yazılımı yaptım tabi protonda mantığını anlama adına, incelerseniz eksikleri görürüz hep beraber...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #246 : 28 Kasım 2011, 23:54:49 »
şimdi yukarıda ki test yazılımında verilen yabancı tanımlamar üzerinde durmak istiyorum.
sensitive ; bu bizim taktığımız bobin ve söndürme direncine göre uygun yerden algılama örneklemesini almak için belirlenen süreyi veriyor.
bu süreyi de buton1 ve buton0 ile ileri ve geri kaydırabileceğiz.
x : bu bizim algılama örneklememiz ile sönümün bittiği noktadaki süreyi veriyor bu süre sayesinde ayrım yapmaya çalışacağız. bu süre metali algılamamıza göre değişecek, atıyorum sönüm süremiz 70uS biz 40uS da algılama örneklememizi aldık, 20uS sürdü ve 50. uS ile ön değer olarak belirlediğimiz ADC_2 nin 2 adc biriminde 69. uS da sönümün bitimini yakaladık, yani elimizde x =19uS kaldı ve bu boşta yani algılama olmazken yakaladığımız süre olur. diyelim ki algılama yok iken ADC_1 değerimiz de 100 ADC olsun.
ve başlığa bir metal yaklaştırdık ve yaklaştırdığımız metal demir olsun. algılamayı da 102uS sese verdik sönüm süremizde demirde daha uzun olacağı için 80uS a yükseldi. demin ki hesaba göre 29uS olur x değerimiz, yani 10uS luk artışı yakalamış oluruz. bunu da biraz metamatiksel işlem ile demir olduğunu ekrana yazdırmak gerekir. yada başka bir işlem yaptırabiliriz ledlerin birini yakabiliriz mesela....
en sonda ki delaymS 3 ile de frekansımızı oluşturan çevrimin bitişini belirlemiş olduk, yani 200uS palsin süresi + işlemler 100 us sürsün +3 mS (3000uS) = 3300uS yani tam 300 hertzimiz oluşmuş oldu....
aklınıza takılan başka konular varsa paylaşın tartışalım. bu arada yazdığım kod test yazılımıdır. herşey bittiğinde biz önceden oluşturduğumuz menülü yazılıma bu yazılımı çakıp, devreyi sonlandıracağız.......

Çevrimdışı bahacan07

• Teğmen
  • *
  • unirom@hotmail.com telf: 05322128122 bahadır
« Yanıtla #247 : 29 Kasım 2011, 01:24:56 »

sayın selami hocam şimdi yazdıklarınızı gordüm adeta çölde susuz kalmış insan gibi zevkle okuyor ve sindirmeye çalışıyorum tüm amatörler adına binlerce teşekkürler .....
sizi takibe devam en büyük zevkim olacak.. sağ olun var olun değerli zamanınızdan ayırdığınız için tekrar tekrar teşkkrlr saygılarımla...

Çevrimdışı spy_worm

• Yüzbaşı
« Yanıtla #248 : 29 Kasım 2011, 19:52:08 »
selami usta gerçekten emeğinize sağlık kodların bile nasıl ve ne şekilde kullanıldığını açıklamışsınız helal vallaha başarılarınızın devamını dilerim..
Gece bir Rüya Görürsün Uyanır Geri Yatarsın Yada Kalkar RüyaLarının Peşinden KOŞARSIN !...

Çevrimdışı makedonyalı

• Yüzbaşı
« Yanıtla #249 : 30 Kasım 2011, 09:39:35 »
Pro-tr HOCAM
              Hex yazılımında acele etme emeğin kalıcı olması için kendine zaman ver .
Zaman iyi kullanılırsa bir ilaçtır emekleri olgunlaştırır. Acele edilirse bir zehirdir insanı başladığı yere dönderir. Emek veriyorsun , göznuru ve zekanı döküyorsun seni takdirle ve övgüyle izliyoruz forum olarak, ama aceleci bir yönün var izlediğim kadarıyla , zamanla yarışma bırak zaman sana hizmet etsin. Hizmet etsin-ki  emeğin en iyi şekilde olgunlaşsın,ürününü versin. Emeğin daim , başarın kalıcı yaptığın projeler insanlar tarafından övgü olsun. :)
 Sürçü lisan ettimse affet sadece izlenimimi aktardım saygılarımla...
Düşmanın acıkmışsa doyur,Susamışsa suver. Kötülüğe yenilme,kötülüğü iyilikle yen.

Çevrimdışı bahacan07

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #250 : 30 Kasım 2011, 12:24:12 »
sayın Selami hocam pic 18f4520 nin kullanımımıza göre basic deki tanımlama satırlarınıda verirseniz
birşeyler yazıp denemeye başlayabilirim (wdt-pwrt-protect-mclr-osc-pull)datasheetine baktım ama sayfalarca... her bir fonksiyonu detaylarıyla ele almış çıkaramadım siz verirseniz öğrenmiş olurum hemde bir heyacan böyle zorlu bir picle başlayıp birşeyler halletmenin zevkine varır,belkide ilerleme sağlarım.şimdiden çok teşekürler.
saygılarımla

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #251 : 30 Kasım 2011, 16:51:32 »
sayın Selami hocam pic 18f4520 nin kullanımımıza göre basic deki tanımlama satırlarınıda verirseniz
birşeyler yazıp denemeye başlayabilirim (wdt-pwrt-protect-mclr-osc-pull)datasheetine baktım ama sayfalarca... her bir fonksiyonu detaylarıyla ele almış çıkaramadım siz verirseniz öğrenmiş olurum hemde bir heyacan böyle zorlu bir picle başlayıp birşeyler halletmenin zevkine varır,belkide ilerleme sağlarım.şimdiden çok teşekürler.
saygılarımla
s.a.
bahacan abi gayretlerinizden dolayı bugünümü size ayırdım. ekte yazılım dosyasını ekledim. içerisinde bas dosyası ve hex dosyası var (yazılım protonla yapılmıştır ve büyük oranda PbP ile aynıdır) yazılımı yazılım dene adlı isis dosyası ile simüle edebilirsiniz. kod hatasız çalışıyor. sözün kısası yazılım %90 oranında bitmiş vaziyettedir. kafanıza takılan olursa çekinmeyin sorun, elimizden geldiği kadarıyla yardımcı olurum. yalnız yoğunluktan çok sık siteye giremiyorum, kusuruma bakmayın. belki bu şekilde bir paylaşım ilk oldu, umarım kimse kızmaz...
bu arada programın çalışma mantığı şu şekilde;
işlemciye enerji verdiğimizde bazı değerleri eprooma kaydettik sebebi kullanıcı makinaya kullanım öncesi ayar çektiğinde ayarı silinmesin, her kapatıp açtığında tekrar tekrar ayarla uğraşmasın. burada DİKKAT edilmesi gereken en büyük konu işlemciye ilk yükleme yapılıpta enerji verildiğinde menu butonu ile direk arama moduna geçmemek gerekiyor zira alt menuden değerleri yüklemek gerekiyor. bunun içinde ilk kez hexi işlemciye programladıktan sonra enerji verince tüm menü içerisinden tüm alt programlara tek tek girip yukarı ve aşağı butonlarla değerleri eklemek gerekiyor, zaten her alt menüden çıkışta ilgili değerler işlemcinin eproomuna otomatik kaydediyor. bütün ayarlar bitince menü butonuna girip arama moduna gecebilirsiniz. esasen bu kodu ben 4x20 LCD ye göre yazmıştım, 2x16 LCD ye zor sığdırdım. bas dosyasından isteyen istediği gibi menü düzenini ayarlayıp derleyebilirler sorun yok. herkese kolay gelsin.
« Son Düzenleme: 30 Kasım 2011, 16:57:54 Gönderen: pro-TR »

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #252 : 30 Kasım 2011, 22:20:27 »
Selami hocam emeğin için teşekkür ederim. Çalışmalarında başarılar dilerim. Bende en yakın zamanda deneme yapacağım. Hex kodu 18f452 ve 18f2520 için derlemeniz mümkünmü?
Proton'un  bilgisayara yükleme ve basit bir kod derleme işlemini resimli olarak yada videolu olarak anlatabilirmisin rica etsem bu şekilde kod derleme işlemi kolaylaşabilir.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #253 : 30 Kasım 2011, 22:47:49 »
Selami hocam emeğin için teşekkür ederim. Çalışmalarında başarılar dilerim. Bende en yakın zamanda deneme yapacağım. Hex kodu 18f452 ve 18f2520 için derlemeniz mümkünmü?
Proton'un  bilgisayara yükleme ve basit bir kod derleme işlemini resimli olarak yada videolu olarak anlatabilirmisin rica etsem bu şekilde kod derleme işlemi kolaylaşabilir.

hüseyin usta 18f452 için yapmanız gereken sadece bas dosyasında ki 4520 nin 0 ını silmek ondan sonra derle demeniz yeter. 18f2520 ye gelince 2520 ile 4520 aynı sadece 4520 nin küçüğü 2520 yani
2520 ye uyarlamak için; 2520 nin pin sayısı az olduğundan ilgili giriş-çıkışları yazılımdan 2520 ye göre düzenleyip derlemeniz yeterli.

Çevrimdışı bahacan07

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #254 : 01 Aralık 2011, 00:19:12 »
sayın Selami hocam harikasınız...size saygı duymakla kalmıyor boyle bir paylaşımı bizlere açtığınız ve ustune ustelik bir gunde yazılımı bitirip sayfaya koyabildiğiniz için sizinle gurur duyuyor ve inanıyorumki özel yaşantınızda başaramıyacağınız proje yok.keşke sizin çırağınız olup bişeyler daha öğrenebilseydim...yarın hemen pici yükleyıp kontrollerimi yapacağım uyarılar içinde tekrar teşekkürler tüm camiamız adına ...sağolun varolun..saygılarımla

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #255 : 01 Aralık 2011, 01:07:21 »
estf. bahacan abi ustalık bize düşmez,
hüseyin05 usta proton derleyicisini kuramadığını söyledi bende bir dostumun benim için hazırladığı kurulumsuz proton programını paylaşmak istiyorum bu pro ile flashbellekte dahi derleme yapabilirsiniz. bu konu ile ilgili yani derlemenin nasıl yapıldığı ile ilgili video eklemeye çalışacağım.
ayrıca bas dosyasını yani yazılım dosyasını direk programsız görmek isteyenler bas uzantılı dosyayı not defteri dosyasına çevirip bakabilirler.
işte kurulumsuz proton derleyicisi
http://www.upload.gen.tr/d.php/www/6pd02d7d/slm.exe.html
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2011, 01:23:16 Gönderen: pro-TR »

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #256 : 01 Aralık 2011, 21:35:33 »
Merhaba  Arkadaşlar,

Selami usta maşallah. Ben daha PCB yi basamadım bile.

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #257 : 01 Aralık 2011, 23:29:57 »
karadağ ustam verilecek herşeyi tamam ettim denemesi kaldı, artık müsait arkadaşlar denesinler diyorum. bakalım ne olacak bende merak ediyorum.

Çevrimdışı bahacan07

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #258 : 02 Aralık 2011, 01:20:47 »
sayın Selami hocam merhabalar yine ben...
bugün verdiğiniz hex dosyasını pice yüklemeye çalıştım,(pic pro ile) ama hex dosyasını okurken hata verdi FUSE hatası satır 366 dedi birkaç denemede aynı sonucu alınca IC-PROG diye başka bir programla yüklemeye çalıştım okudu ama yazarken başta, hata oluşan kod hatası 000000h
deyip kesti..bari bas dosyasını inceleyip birşeyler öğreneyim dedim.bu arada iyiki yukleyememişim
zira aşağıdaki konular kafamda soru işareti uyandırdı sizinle paylaşıp sorayım öğreneyim dedim:
      output tanımlamalarımızda: freq port D.0 'frekans' da tanımlı oysaki pcb de frekans pic 16 ya bağlı datasheet e görede 16 da yani C.1 osc de bağlı olması gerekmiyormu ?
      orn1 D.1 'birinci örnekleme değeri' DOĞRU (4053 ten aldığmız bir örnek pic 20 de bağlı)
      orn2 C.1 'ikinci örnek ' YANLIŞ  doğrusu port D.0 olmalıydı (pic 19 da bağlı)
       orn3 E.2 'üçüncü örnek  YANLIŞ  doğrusu için pcb mizdeki pic 15 e bağlı bu girişi fiilen pic 8 e
taşıyarak (zira pic 15 te OSC var )port E.0 diye tanımlıyabiliriz
       orn4 port E.1'dördüncü örnek' DOĞRU (4051 den aldığımız ilk örnek pic 9 da bağlı)
        orn5 port E.0 YANLIŞ zira pic 10 da bağlı doğrusu port E.2 olmalı(4051 den ikinci örnek)
        lamp port C.3 'led işiği' YANLIŞ doğrusu port C.4 olmalı zira 18 de değil pcb de pic 23 de bağlı

bunların dışında herşey pcb ye uyumlu görünüyor.ellerinize sağlık epey bitmiş.
şöyle bir baktımda tüm menu adımları doğru root da görünüyor ama içimin rahatlaması için pici yükleyip her olasılığı kontrol etmeliyim.
         hesap ve bargraph sub larıyla led kontrolleri dışında bişey kalmamış ama onlarda zamanınızı
alacak biliyorum.ustam tekrar ellerinize sağlık....
         ben kafama göre bu hataları düzenleyip tekrar derleyebilirmiyim diye baktım ama protonu çalıştıramadım.pic proda düzelttim derlemeye kalkıncada holder da 18f4520 yi bulamadı.
         kendime göre başarısız bir gün geçirdim anlıyacağınız.keşke telefononuz olsaydı ...özelime telefon no nuzu atarsanız çok sevinirim. paylaşma arzum bitmiyor sizleri seviyorum projeye devam
 pice yüklerken nerde çuvalladım acaba!!!  saygılarımla

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #259 : 02 Aralık 2011, 02:59:21 »
Bahacan07 abi gerçi bu soruya selami hocam cevap verse daha güzel olur ama ben selami hocamızın siteye eklediği program ile derleme yaptım sadece yapmanız gereken dosyayı masaüstüne kurun veya en garanti şekli C: sürücüsüne kurun ve sonradan hazır bas yazılımı proton ile açın ve proton kurulumsuz versiyon yani "C: sürücüsüne yüklediğiniz  prtn3408 " dosyasının içerisine kayıt edin kodu derlemiş olursunuz. Bende 18F452 için kod üretmek istedim 18F4520 yerine 18F452 için derleme yapmak istedim hata verdi. ADCON2 = %10010010 hatanın oluştuğu kısım bu hatayı çözmek için 18f452 pdf datasheet dosyasına bakmak lazım neyse hallederiz herhalde!......