Gönderen Konu: Benim Dedektörüm (Hammerhead)  (Okunma sayısı 37011 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı elaass

• Yüzbaşı
Benim Dedektörüm (Hammerhead)
« : 05 Nisan 2008, 22:24:58 »
 ::) Yaptığım Hammerhead
Burada toparlamak istedim.
hammer 3 aydan beri kullanıyorum. Makina 2 ay arkadaşda kaldı.
fotoğraflarını yayınlayacaktım bu yüzden bir gecikme oldu.
İçinde 2 amper 10 adet seri AA pil var.Çok uzun süre çalıştırıyor cihazı
1 ytl yi 36-40 cm arası algılıyor
Resimleri,

Birde Video hazırlamak istedim.
Kameram olmadığı için fotoğraf makinası ile hazırladım.Hafızası 16 Mb olduğu için Parça parça çekebildim.
Bobin 30 cm lik 3 tur dsl kablosu
[youtube=425,350]<object width="425" height="355"><param name="movie" value=" name="wmode" value="transparent"></param><embed src=" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="355"></embed></object>[/youtube]

Cİhaza Batarya şarj girişi ve şarj lambası taktım.
Kulaklık girişi var.Kulaklık takınca dış sesi kesiyor
« Son Düzenleme: 05 Nisan 2008, 22:34:25 Gönderen: elaass »

Çevrimdışı çavuş

• Yüzbaşı
Ynt: Benim Dedektörüm (Hammerhead)
« Yanıtla #1 : 05 Nisan 2008, 22:43:44 »
tebrik ederim elaass çok iyi olmuş.

Çevrimdışı keçelerli

• Yüzbaşı
  • Goldenmask
« Yanıtla #2 : 06 Nisan 2008, 11:34:41 »
çalışman güzel olmuş ama bişey dikkatimi çekti hammerın sesi farklı çıkıyo bende hammer var  öyle çıkmıyor sesi. hammerın sesi tiiii diye çıkması lazım  herne ise çalışmalarınızda başarılar
(ᵔᴥᵔ)◖⚆ᴥ⚆◗ʕ·ᴥ·ʔ(◕ᴥ◕)

Çevrimdışı elaass

• Yüzbaşı
« Yanıtla #3 : 06 Nisan 2008, 12:14:09 »
çalışman güzel olmuş ama bişey dikkatimi çekti hammerın sesi farklı çıkıyo bende hammer var  öyle çıkmıyor sesi. hammerın sesi tiiii diye çıkması lazım  herne ise çalışmalarınızda başarılar
Dediğin ses olayı treshold ve secondary sample ile ilgili.
Çok tii bin sesle yüksek bir hassasiyet olmaması gerekiyor (Yanılıyor olabilirim ).Senin hammerin 1 YTL performansı nasıl?

Çevrimdışı keçelerli

• Yüzbaşı
  • Goldenmask
« Yanıtla #4 : 06 Nisan 2008, 12:17:33 »
1 ytl 30-35cm  arası  geçende at nalını diz boyundan çıkardım max tenekeyi 28 cm başlıkla 1,20 cm den algılıyor ben memnunum yani dedektörden hammer çok iyi dedektör yeraltında çok iyi performans sağlıyor
(ᵔᴥᵔ)◖⚆ᴥ⚆◗ʕ·ᴥ·ʔ(◕ᴥ◕)

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 06 Nisan 2008, 18:02:20 »
Bu bizim yaptığımız dedektörlerin ses çıkışları çok sinir bozucu geliyor bilmiyorum sizlere de öyle geliyor mu? Ben deltanın ses çıkışını sinüs sinyal üretecek şekilde düşünüyorum. Böylece daha hoparlörden daha yumuşak tonlarda ses gelmesi sağlanacak. Sınavlardan sonra yaparım heralde... Delta da değil de ayrımlı cihazlarda da ses ile tanımlama olayını araştırıyorum güzel bişeyler çıkacak gibi bakalım...

Çevrimdışı yeraltıcı

• Yüzbaşı
« Yanıtla #6 : 06 Nisan 2008, 19:27:59 »
İzledim, Hammer'ın sesinden çok deltanın sesine benziyor. Ben bu cihazı yazdan beri kullanıyorum. Bu cihaz Deltayı andırıyor. Neyse, fark etmez. Sonuçta iyi bir performansı var. Bir sürü malzeme topladım bu cihazla. Bende videosunu yayınlayacağım.

Çevrimdışı elaass

• Yüzbaşı
« Yanıtla #7 : 06 Nisan 2008, 21:27:04 »
İzledim, Hammer'ın sesinden çok deltanın sesine benziyor. Ben bu cihazı yazdan beri kullanıyorum. Bu cihaz Deltayı andırıyor. Neyse, fark etmez. Sonuçta iyi bir performansı var. Bir sürü malzeme topladım bu cihazla. Bende videosunu yayınlayacağım.
Kesinlikle Hammer

Çevrimdışı UNIQUE - TA5DF

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #8 : 15 Nisan 2008, 13:16:09 »
elaas kardeş benim hamer 3 potlu. width. sample delay ve threshold.
ama birtürlü bir başlık ayarı tutturamadım 10 kadr başlık denedim olmadı. en iyisi 1 ytl 15 cm i geçmedi.
bu threshold ne işe yarar. ayrıca senin hammer 5 potlu olduğu için mi verimli . bende iki  potu daha dışarı alsam. sen hangi potları dışarı aldın
TA5DF

Çevrimdışı elaass

• Yüzbaşı
« Yanıtla #9 : 15 Nisan 2008, 21:33:51 »
elaas kardeş benim hamer 3 potlu. width. sample delay ve threshold.
ama birtürlü bir başlık ayarı tutturamadım 10 kadr başlık denedim olmadı. en iyisi 1 ytl 15 cm i geçmedi.
bu threshold ne işe yarar. ayrıca senin hammer 5 potlu olduğu için mi verimli . bende iki  potu daha dışarı alsam. sen hangi potları dışarı aldın
R31 = Threshold
R41 = Volume
R42 = Main (First) Sample Delay
R45 = Secondary Sample Delay
R46 = Sample Width (First and Second)
Kullandıgım potlar bunlar.
Biraz daha ayrıntılı olmasını istedim.potlardan dolayı bir verimlilik söz konusu değil (arazi hariç toprak ayarı yaparken ihtiyaç duyulabilir)
R4 e 1,5 k yerine metal film 10 k direnç taktım.Ne5534 yerine LF357 Kullandım ve beslemeye paralel 4700 uf kondansatör taktım.
M.Hunter den
Bobin olarak 30 cm cap 3 tur dsl kablosundan yaptım. Bu kadar!
Vaktim olursa Bobin telinden de değişik özelliklerde deneme yapacağım.
M.Hunter'ın konfigürasyonu ekte

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 15 Nisan 2008, 23:37:00 »
threshold eşik anlamındadır. alınan sinyalin hangi seviyeyi aştıktan sonra ses devresinin ikaz vereceğini ayarlamanızı sağlar. eşği olabildiğince düşük tutmalısınız ki alnan sinyaldeki en ufak bir artış eşiğinizi aşarak ses devrenizi çalıştırsın...

gpr67

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 12 Eylül 2008, 23:26:21 »
10 numara olmus .

Çevrimdışı elsidi

• Yüzbaşı
« Yanıtla #12 : 06 Ekim 2009, 14:13:21 »
Arkadaşlar
Dsl kablosu nedir nerede satılır Bir adetde delta pulse pcp gönderecek arkadaş arıyorum
Ödemeli veya banka hesap no da olabilir.
Yaşar Soy
Şeker mah. Şehit cevdet Özdemir Sok.No:25
                                             Sakarya

Çevrimdışı elaass

• Yüzbaşı
« Yanıtla #13 : 05 Aralık 2009, 13:18:08 »
Arkadaşlar
Dsl kablosu nedir nerede satılır Bir adetde delta pulse pcp gönderecek arkadaş arıyorum
Ödemeli veya banka hesap no da olabilir.
Yaşar Soy
Şeker mah. Şehit cevdet Özdemir Sok.No:25
                                             Sakarya
DSL kablosu cat 5-6, adsl, ethernet, network kablosu. 8 telli kablo.

Çevrimdışı YILDIRAY

• Yüzbaşı
« Yanıtla #14 : 06 Aralık 2009, 11:32:16 »
elass güzel olmuş devrenin montaj resmini koyabilirmisin.bizimkinden farklı mı

Çevrimdışı elaass

• Yüzbaşı
« Yanıtla #15 : 07 Aralık 2009, 01:06:20 »
elass güzel olmuş devrenin montaj resmini koyabilirmisin.bizimkinden farklı mı
Cihazı bir arkadaşa hediye ettim. Resmi yok idi. Her.gi bir farklılık yok. alttaki yazılı şekilde yapmıştım (master hunter alıntı). 1 lira 40 cm idi. güzel çalışıyordu

30cm küçük başlıkta max. performans elde etmek için: R2 ve R3'ü kısa devre yapın. Bu sayede frekans minimumda, genlik maximumda olacaktır. R4 için 1,5 k'lık direnç yerine 10K'lık (mümkünse metal film) direnç kullanın. R1 56k'da kalsın. R34'ü kısa devre yaparak SW2'yi reset tuşu olarak atayabilirsiniz. R35 için 3,3 'lık doğrudan bir direnç bağlayabilirsiniz yada 4.7 k'lık bir trimpotta kullanabilirsiniz.R45a için 49.9 K'lık metal film direnç kullanabilirsiniz buda ikinci genlik ayarını max. konuma getirecektir. R41'de kısa devre yaparak max. volümde ses elde edebilirsiniz, bunun özellikle option1'i yapacak olan arkadaşlara tavsiye ederim. Bu versiyonda algılama yokken çıkışta ses olmayacağı için, metal tesbitinde en ufak bir değişimi işitmeniz sağlanacaktır. 8 ohm 0.5W'lık bir hoparlör fazlasıyla işinizi görür. Daha tok bir ses elde etmek istiyorsanız 32 ohmluk hoparlör kullanın.
C1 için 1000 mikronun altında kondansatör kullanmayın. Her ne kadar devrede 100 mikroluk gözüküyorsada yetersiz. Buraya mümkünse 4700 mikro 16 voltluk bir kondansatör takın. R23'üde kısa devre yapabilirsiniz bu sayede 4066 nın anahtarlama kapılarına max. enerji geçecektir. IC6 için devrede 5534 opampı gözüküyor ama bu opamp oldukça yetersiz. Buraya denediğim op-amplar içerisinde en yüksek verimi LF357 op-ampında aldım. Askeri tip LF357 kullanılırsa (bunların sonunda J harfi vardır yani LF 357J ve kılıfı seramiktir) derinliğinizde hissedilir derecede artış olacaktır. C10 yerleşim şemasında belli belirsiz duruyor.Bu elemanı ihmal etmeyin. Buraya 1000 yada 2200 mikro 16 voltluk bir kondansatör takın.Devredeki transistörlerin değerleri kritik değil.Yalnız orjinal transistörlerin beta akım kazancı bir parça daha yüksek, buralara BC serisi bir transistör kullanacaksanız aynı değerlerde olmasına dikkat edin, olmazsada çok sorun değil. Gerekli olmamakla beraber 7805,7905lere ayak bağlantılarına dikkat etmek şartıyla büyük kılıflı eleman kullanabilirsiniz. Çekilen akımın yüksekliğine göre mosfete uygun bir soğutucu takabilirsiniz, her ne kadar kimi durumlarda soğutucu gerekli olmasada ben devamlı mosfete soğutucu takıyorum. Devrenin kasılan elemanlarına gereken hassasiyeti gösterin. İşi şansa bırakmayın. Mosfetin drain ayağında bulunan ve güç direnci olarak bilinen (damping resistor) elemana verilen normal güç değerinin üzerinde bir direnç takın. Yani devre şemasında 1Wattlık direnç gösteriyorsa siz 2 Wattlığını takın, 2 diyorsa 5. Bu yöntemin devreye her.gi bir zararı olmaz, sadece güçle birlikte direncin kendiside büyür. Zaten pulse sistemlerde kullanacağınız güç direncinin değeri hiçbir şekilde 5 Wattı geçemez, bu elemanıda her yere sığdırabilirsiniz. Bununla birlikte normal eleman değerinide kullunabilirsiniz. Benimkisi sadece tavsiye..... Bu şekilde devre çalıştığında 25...30 cmlik başlık takılıyken boşta 150mA dolaylarında bir akım çekmesi lazım, ses çıkışı için 60-70 mA'lik ek bir akım çekilir. Bobini devreye lehimleyeceğiniz zaman devreye bağlanacak uçları kazıyın, telin üzeri izoleli olduğu için bu şekilde lehimlerseniz devreniz bobini algılamaz, bunu maalesef bazı arkadaşlarımın emaye teli kazımadan devreye lehimlediklerini söyledikleri için yazıyorum. R35 potunun yerine 3.3K'lık doğrudan bir direnç takın. Bu direnç mümkünse metal film olsun. Bu değerde hassasiyetiniz mükemmel olacaktır. Bobini 0.25.....0.40 mm çap aralığında emaye bobin telinden oluşturabilirsiniz. Yalnız tel kalınlığı düştükçe sipir sayısını bir parça artırmanız gerekir.Yukarıda verdiğim pratik formüller küçük başlıklar için geçerlidir, yani 20....40cm arası başlık kulanacaksanız bu yöntemi uygulayabilirsiniz.Daha geniş çaplı bobinler için başka formüller denemeniz gerekir. Bobini uygun değerlere göre oluşturduktan sonra ana frekans üreteci (master clocking) olan IC5'in komponentlerinde bulunan R1 ve R4'ün değerlerini değiştirerek frekansınızı ayarlayabilirsiniz. Mümkünse IC5 için kaliteli bir eleman kullanın.Pot ayak bağlantılarını devreye doğru bağlayın, bu durumda her.gi bir yanlışlık yapılırsa ayarlamalarınız çorbaya döner. R46a için 220R ile 330R arası her.gi bir eleman kullanabilirsiniz. Hammerhead, delta pulse, snifffer ve tüm pulse sistemlerde şema üzerinde gösterilen TP1,TP2...gibi yerler Test Point yani ölçüm noktalarıdır,
« Son Düzenleme: 07 Aralık 2009, 01:06:57 Gönderen: elaass »

Çevrimdışı nahita

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #16 : 07 Aralık 2009, 19:06:03 »
Hammerhead"ın Pic"li versiyonu ve yazılımı yayınlandı. İlgilenen arkadaşlar bu yazılım demo"mu tam yazılımmı, cevap verirseniz sevinirim. Kolay gelsin.

Çevrimdışı tivos

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #17 : 16 Aralık 2009, 11:25:43 »
ustalar  ben  devreyi  eksiksiz  yaptım  fakat  çalıştıramıyorum.durmadan  ötüyor ve susturamıyorum.kalibrasyonu  yapamadı.bana  bu  konuda  yardımcı  olurmusunuz.herkeze  şimdiden teşekkürler

Çevrimdışı YILDIRAY

• Yüzbaşı
« Yanıtla #18 : 10 Ocak 2010, 20:27:51 »
merhaba arkadaşalar R4 10k metal film bulamadım onun yerine ne takabiliriz.ayrıca basit bir problem nedeniyle hammerrı bir türlü çalıştıramadım şöyle ne555 arkasına tutunca ses artıyor mosfete el ile tutunca mosfetin titreşimini hissetiyorum bobini tv yaklaştırınca ekranda çizgiler oluşur yani bobinden akım çekiyor sebeb ne ben R46 R42 potunu dışarı aldım potların hiçbiri çalışmıyor.yardımlarınız için teşekkürler

Çevrimdışı tivos

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #19 : 14 Ocak 2010, 12:53:46 »
arkadşlar ben problemimi çözdüm. jumper ayarlarında  hata  yapmışım.benzer sorunu  yaşayan  arkadaşların bilgisi olsun.herkeze kolay gelsin