Gönderen Konu: Radyo Frekansı İle Algılama  (Okunma sayısı 3657 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı umitedi

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
Radyo Frekansı İle Algılama
« : 23 Nisan 2018, 21:52:27 »
Merhaba. RF Dalgalarla uğraşıyorum. RF dalgaların yansımalarını inceleyerek metal algılama konusunda uğraşan yada fikri olan var mı?

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
Ynt: Radyo Frekansı İle Algılama
« Yanıtla #1 : 23 Nisan 2018, 22:42:32 »
Bir ara bakmıştım ama derinlere dalmadım uhf ile uğraşacaksın sanırım.

Çevrimdışı umitedi

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2 : 24 Nisan 2018, 06:47:48 »
Hayır UHF beni aşar. Normal VHF Yani 100Mhz e kadar olan frekans aralığı. Bu arada aklına neden UHF geldi bunuda öğrenmek isterim

Çevrimdışı umitedi

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #3 : 24 Nisan 2018, 23:15:53 »
Sanırım hazır projeler herkes için cazip. Geleceğin teknolojisi için fikir dahi yazmak zor geliyor

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #4 : 24 Nisan 2018, 23:19:45 »
Dediğiniz sistemler çok eskilerde kaldı. Mesela hali hazırda satılan emfad var. Bir manyetometre kadar başarı gösteriyor ve üstelik haftanın belli günleri ve günün belli saatleri olan yayınlara bağımlı. Ben de tasarladım emfad birkaç sene evvel ama açıkcasını söylemek gerekirse efektif bir teknoloji değil.
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #5 : 25 Nisan 2018, 21:28:04 »
Sanırım hazır projeler herkes için cazip. Geleceğin teknolojisi için fikir dahi yazmak zor geliyor
Geleceğin teknolojisi için fikir yazmak zor değil ama bak uhf diyorum beni aşar diyorsun. bu iş olsa olsa uhf ile olur. Ama bana göre emfad tarzı bir sistem değilde, uhf nin sadece altın tarafından iyi yansıtılma ilkesine göre belki ileride alan tarama tarzı bir cihaz ortaya çıkartılabilir. yani verici tarafından yayınlanan uhf nin altın metali tarafından yansıtılması ve bu yansımanın uzaktan algılatılması  veya yansıma kaynağını anlık olarak kamera tarzı biçimde anlık olarak ekranda görebilme şeklinde olabilir. Ben bunun olmasını isterdim ama şu anda kimse bunun üzerinde çalışmıyor veya gerekli görmüyor. Karadağ ustamın da dediği gibi belkide pek verimli bir sistem değildir. bunu bir uzman olarak karadağ usta söylüyorsa uğraşmamak daha mantıklıdır. Çünkü fayda getirecek bir ürün ortaya çıkacak olsaydı emin ol bu sitede zaten şimdiye kadar ortaya çıkardı. Saygılarımla

Çevrimdışı haberci

• Yüzbaşı
« Yanıtla #6 : 29 Nisan 2018, 23:24:41 »

Çevrimdışı haberci

• Yüzbaşı
« Yanıtla #7 : 29 Nisan 2018, 23:28:32 »
bir tanıdığım eski analog tv yayınlarında yerden yansıyan sinyalin renk kodlarının bazılarında etkili olduğunu söylemişti.

Çevrimdışı haberci

• Yüzbaşı
« Yanıtla #8 : 29 Nisan 2018, 23:33:58 »
metalden yansıyan sinyal topraktan yansıyan sinyalden daha çok bozucu etkiye sahiptir. burada filtreleme önemli rol oynuyor.

Çevrimdışı umitedi

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #9 : 01 Mayıs 2018, 00:07:35 »
Güzel bilgiler  Teşekkür ederim

Çevrimdışı umitedi

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #10 : 04 Temmuz 2018, 23:16:58 »

ALINTIDIR.. .. ..
aykurt daha önceden gördügüm bir radar vardı.alıcı rx lnb tx labtobun wrılesini kullanmıştı.zaten genel yapı bir verici modulator lnb ufak gelebilir vericiye anten baglarsın wrıless.alıcıda rx lnb kullanıp denersin.lnb olmasza wrıles abnten baglarsın.yani yere sinyal ver yansımasına bak video ve seste tabii onlarada bir sinyal yüklemen gerekir.
radıo linkler canak olmasada 1-2 km civarı birbirlerini görüyorlarsa calısır diye biliyorum.nette bir reklamda görmüstüm.40-50 cm civarı topraga işlemesi lazım diye düsünüyorum.sen ne dersin olurmu olmazmı bir dene.

sayın asenkron güzel şeyler yazmışsın fakat herkesin bildiği birşey var.yüksek frekanslar toprağa fazla işlemezler.hele bu frekans LNB frkansı olan 10.5 GHZ olursa hiç işlemez.sadece toprak yüzeyinden geri yansır.OKM nin ürettiği ve 9.5 GHz ile çalışan GPR lerle milletin neden birşey bulamadığını şimdi anlamışsınızdır.ben ciddi firmaların GPR lerine baktım maksimum frekans 1GHz civarında.en düşük frekans ise 10 MHz.1 GHz ile 1m derinlik büyük cisimler için verilmiş.10MHz içinse 30m.bu konuda amatörlerin yapacağı en verimli frekans UHF bandı 455- 470 MHz dir.bufrekansta nette verici şeması oldukça bol miktarda var.Alıcı olarakta portatif LCD ekranlı bir TV kullanılabilir.
iyi çalışmalar.