Gönderen Konu: buji kablosu  (Okunma sayısı 3827 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı akineker

• Er
  • www.teknolojiekibi.com
buji kablosu
« : 02 Mart 2018, 19:25:01 »
arkadaşlar meraba buji kablosundan geçen elektriği ölçebilirmiyiz bunun bi yolu yada yöntemi varmıdır. saygilarimla

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
Ynt: buji kablosu
« Yanıtla #1 : 02 Mart 2018, 23:52:29 »
hocam öyle bir ölçü aleti var mı bilmiyorum ana 15.000-25000 volt gibi bir değer kalmış aklımda.. bobini besleyen artı gerilim için ufak bi booster yapmıştım.

Yüksek voltaj devresinde indüklenmiş olan 18 000 - 25 000 voltluk akım,ateşleme bobininin ortasındaki uçtan çıkarak, özel kablosu ile distribitör kapağının ortasına ulaşır,oradan da kaç adet silindir varsa o kadar bujiyi ateşlemek suretiyle görevini yapmış olur.
Tarih yazmak korkaklara göre bir iş değildir...

Çevrimdışı akineker

• Er
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2 : 03 Mart 2018, 15:10:43 »
Bu bahsettiğiniz booster ne içindi gelen elektriği yükseltmek ici mi kullandınız. Ayrıca ilginiz için tesekkurler

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #3 : 03 Mart 2018, 23:49:42 »
evet ustam. bobine gelen elektriği stabil hale getirip çıkışta az biraz yüksek ve düzenli bir elektrik olmasını, bujilerin daha fazla kıvılcımla çalışarak çiğ yakıt atma problemini ortadan kaldırıp yaktığı yakıtın karşılığını tam olarak almamızı sağlıyor. geçen yaz ilk yaptığımda 20 kuruşa düştü uzun yolda. bu arada araç düz motor Tofaş. rica ederim ustam

Çevrimdışı akineker

• Er
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #4 : 08 Mart 2018, 00:05:16 »
Kusura bakmayın  mesajı bakamadım peki bu yaptığınız booster in bi şemasını ekleyebilirmisiniz. Benim araç enjeksiyonlu ateşlemeyi bobin yapıyor bobinin girişinde soket sökülüp arınmış ayrı ayrı direk bağlamışlar üç kablo giriyor biri artı uç diğer ikisinin ne olduğunu anlayamadım bilginiz varmı acaba araç yumurta kasa hyundai .
saygilarimla

Çevrimdışı smootH

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #5 : 08 Mart 2018, 08:22:51 »
Bende merak ettim venom ustam.

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #6 : 13 Mart 2018, 03:36:10 »
Kusura bakmayın  mesajı bakamadım peki bu yaptığınız booster in bi şemasını ekleyebilirmisiniz. Benim araç enjeksiyonlu ateşlemeyi bobin yapıyor bobinin girişinde soket sökülüp arınmış ayrı ayrı direk bağlamışlar üç kablo giriyor biri artı uç diğer ikisinin ne olduğunu anlayamadım bilginiz varmı acaba araç yumurta kasa hyundai .
saygilarimla

geç kaldım kusuruma bakma ustam. bobinin önüne takıldıysa biri + biri - diğeri de çıkışıdır tahminim. valla ustam konu tofaş olsa gözümüz kapalı yaparız da inan avrupa ile ilgili bilgim yok. aracın enjeksiyonlu ise olmuyor ustam. platini iptal edip elektronik  ateşlemeye çevirebiliyoruz ama yaptığım devre ile ikisi aynı anda olmuyor diye onu yapmıştım.

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #7 : 13 Mart 2018, 03:45:45 »
Bende merak ettim venom ustam.

ustam pc de dünya kadar foto var her telden. taş ve dedektör fotoları tabi bir de böyle hobi devreler. dur bi bakayım :) tam hali yok devreyi kurarken çekmişim. bir de finali var.:)

yenisini yaptığımda yeni foto atarım kısmetse, hurdaların içinden bulduğum kutunun içine koydum. ışık ta ekledim. vizede sordular ama sıkıntı çıkmadı. görevli de tofaşçı çıktı ordan yırttık :)