Gönderen Konu: hidrojen kombi  (Okunma sayısı 7553 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mehdi06

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
hidrojen kombi
« : 23 Ekim 2016, 22:17:20 »
sa
Ustalarım hidrojen sistemi üzerinde çalışıyorum bir müddettir elektroliz ile hidrojen elde etmek ve bunu günlük yaşantıda kullanmak üzere birkaç sistem yaptım
ve şu an hidrojen ile evlerimizde doğalgaz ile çalışan kombileri revize edecek bir cihaz üzerinde araştırma yapıyorum bu konuda bilgisi olan ve konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa bu konuya yazsınlar burada bu işi yapalım ben resimli ve detaylı olarak düşüncelerimi ve ilerlediğim sistemi izah eder ve sistemi çalıştırırız Allahın izniyle
Saygılar

Çevrimdışı kara1453

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
Ynt: hidrojen kombi
« Yanıtla #1 : 23 Ekim 2016, 22:22:29 »
mehti usta kombi su tankları  kaç litre

Çevrimdışı mehdi06

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2 : 23 Ekim 2016, 22:31:25 »
kombide su tankı yok vaillant ve buderusun bir modelinde sıcak su haznesi var onun dışında su tankı yok genleşme tankı ve eşanjörler var su bunların içerisinde bulunuyor kazan ve kazan tipi kombiler hariç
normal kombilerde genleşme tankı 2-4 arası değişiyor

Çevrimdışı brktrhn

• Üsteğmen
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #3 : 30 Aralık 2016, 18:24:52 »
Kombi yi kendiniz yaparsaniz sisteminiz daha basit ve verimli olur. Önemli olan yeteri kadar yakit üretebilmek.

Çevrimdışı mehdi06

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #4 : 31 Aralık 2016, 18:51:24 »
yakıt üretiminde sıkıntı yok onu halleddim kombiyi komple kendimde imal edebilirim ama benim derdim insanların mevcut kombilerini çöpe atmamak ve onların üzerinde değerlendirmek

Çevrimdışı brktrhn

• Üsteğmen
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #5 : 31 Aralık 2016, 23:38:41 »
Üretimi nasil yapıyorsunuz biraz detaylandirabilir misin? Yeni bir tank daha güvenli ve sorunsuz olacagini düşünüyorum. Maliyet acisindan bakarsak olaya bence bir fatura tutarindan daha fazla harcama yapilmaz. 10 ltlik bir kazan, ve su pompasi ile çok rahat yapilabilir. Bildiğiniz gibi elektroliz yönteminde hidrojen ve oksijen gazlari aciga cikiyor. Kombinin tanki ne kadar dayanır bilemiyorum.

Çevrimdışı mehdi06

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #6 : 03 Ocak 2017, 09:25:19 »
tank dediğiniz olayı ben net anlayamadım ama üretim aşamasını şöyle anlatayım ben mevcut kombiye hiç bir müdahale olmasın istiyorum ondan dolayı doğalgazda çalıştığı gaz basıncını tercih ettim 21 mbar çünkü kombinin gaz ayarı ve memeleri bu basınca uyumlu ayrı yeten araçlardaki lpg sistemi gibi istenildiginde doğalgazlada çalışa bilmesi lazım o yüzden ben mevcut kombiye hiçmüdahale etmeden kombinin kapasitesi ve gereksinimleri doğrultusunda 21 mbar maximum 2 m2 gaz ürete bilen bir katalizör tasarladım yanlız benim tasarımım daki katalizörde oksijen ve hidrojen aynı anada üretiliyor ve aynı borudan kombiye yollanılıyor bundan dolayıda yanma odasında oluşan alev geri tepiyordu buda patlama riski demekti bende saf hidrojen üreten bir katalizör üzerine uğraştım şu an bitmek üzere saf hidrojeni hiç depo olmadan kombinin ihtiyacına göre anlık üretip anlık yakmak istiyorum ve kombinin o anlık gaz ihtiyacını kombiden bir sinyal almadan yapmak durumunda kalıyorum çünkü farklı model kombilere farklı farklı kontak bağlantıları gerekecek ve montaj kısımında sorunlar yaşanacak bundan dolayıda ben katalizörden sonra bi genleşme tankı gibi ufak bir tank düşündüm çok küçük olacak bu tank içerisinde sabit 25-30 mbar arası gaz olacak kombi tekrardan devreye girip gaz ihtiyacı oluşup kombideki gaz valfi çektiğinde bu tankdaki gaz miktarı azalacak ve 21 mbar ın altına düştüğünde katalizör tekrardan gaz üretimine başlayıp kombiye gaz yetiştirecek elektronik olarak kontrolü olan bir cihaz tasarlıyorum her türlü tehlikeye ve arızaya karşı önlemi olan bir sistem olmalı ve güvenilir olmalı ve küçük aynı zamandada ucuz olmalı projeye katılacak olan arkadaşlar varsada dököman ve teknik çizimler paylaşa bilirim

Çevrimdışı brktrhn

• Üsteğmen
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #7 : 03 Ocak 2017, 17:13:10 »
Tank ile anlatmak istediğim komple bu sistem için yapilmis bir cihaz geri yanma tehlikesi olmayan nozzle caplarina sahip gerektiğinde extra güvenlik önlemleri alacagin , degisimler yapabilecegin bir sistem. Mevcut kombilerde yanma odasina müdahale etmezsen geri yanmanin önüne geçebileceğini düşünmüyorum. Hidrojen geri yanma olasiligi yuksek bir gazdir. Elektronik devrenizide buna gore ayarlayabilirseniz sistem sorunsuz bir şekilde calisir.

Çevrimdışı brktrhn

• Üsteğmen
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #8 : 03 Ocak 2017, 17:21:03 »
Bu sistemi araçlara uygulamak için bende bazi araştırmalar yapmistim ama bir turlu başlamaya firsat bulamadim. Elinizde doküman varsa incelemek isterim.

Çevrimdışı _Hektor_

• Yüzbaşı
  • Sadi
« Yanıtla #9 : 04 Ocak 2017, 00:39:30 »
Kiminin memelerin değiştirince lpg zaten yanıyor.

Çevrimdışı _Hektor_

• Yüzbaşı
  • Sadi
« Yanıtla #10 : 04 Ocak 2017, 00:40:06 »
Kiminin demek istedim

Çevrimdışı _Hektor_

• Yüzbaşı
  • Sadi
« Yanıtla #11 : 04 Ocak 2017, 00:41:23 »
Kombinizin

Çevrimdışı mehdi06

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #12 : 04 Ocak 2017, 09:52:07 »

_Hektor_biz lpg ile çalıştırmayacagız ki şebeke suyunu hidrojene çevirip hidrojen ile yakacağız İnşallah

brktrhn

bu konuda haklısın gaz çok aşırı bir yanıcı gaz ama şuda bir gerçek ki oksijenin yokluğunda alev oluşmaz hidrojeni taşıyan borulara oksijen gelmediği sürece alev geri tepmez o yüzden saf hidrojen üretimi için uğraşıyorum

Çevrimdışı brktrhn

• Üsteğmen
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #13 : 05 Ocak 2017, 17:56:41 »
Projenizde nerde kaldiniz ne kadar ilerlediniz yaptiginiz isleri fotografli olarak aciklarsaniz herkez için faydali olur. Bu arada katalizör çalışma voltaji nedir kaç amper çekiyor pwm yöntemiylemi üretim yapıyorsunuz.