Gönderen Konu: LAZERLİ THERMAL DEDEKTÖR  (Okunma sayısı 15186 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mutsuz4

• Yüzbaşı
LAZERLİ THERMAL DEDEKTÖR
« : 18 Ocak 2008, 22:26:21 »
bu dedktörler hakkında bilğisi olan varmı arkadaşlar bana sanki biraz yalan gibi ğeldi ama...

Yeni teknoloji ürünü kızılötesi lazer termal dedektörler son dönemde dünyada (özellikle üretim yeri olan Amerika'da) yaygın olarak kullanılan maden-define bulma cihazları arasındadır. Bu cihazların çalışması maddelerin yaydığı kızılötesi termal radyasyon enerjisine bağlıdır. Lazer termal dedektör, sahada zaman kaybına sebep olan çivi, nal, gazoz kapağı, pil gibi değersiz maddeleri tespit etmez.
(BiLGi PaYLaŞıLDıKÇa ÇoĞaLıR)                        J@F

asenkron

• Ziyaretçi
Ynt: LAZERLİ THERMAL DEDEKTÖR
« Yanıtla #1 : 18 Ocak 2008, 23:08:35 »
onlar dökümcülükte potanın sıcaklıgını uzaktan ölçmek için yapılmıstır.bildiğin termometre itibar etmeyiniz.

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 18 Ocak 2008, 23:49:44 »
Termometre satan bir yerden cihazı alırsanız 150$, aynı cihazı bir dedektör dükkanından alırsanız 1500$  ;D

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #3 : 19 Ocak 2008, 00:24:10 »
okulda deneyde kullanmıştık asenkronun behsettiği gibi termometrenin bulunamayacağı yerlerin sıcaklığını uzaktan ölçmek için kullanılıyor definecilikte nasl işe yarayacak pek anlaşılır değil.
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 19 Ocak 2008, 00:26:28 »
Ben çalıştığım iş yerinde kullanıyorum bunun defineyle gömüyle falan alakası yok. Sıcaklık ölçmek ve herzamanki gibi adam kazıklamaktan başka bir işe yaramaz.

Çevrimdışı mutsuz4

• Yüzbaşı
« Yanıtla #5 : 19 Ocak 2008, 11:41:28 »
teşekkürler arkadaşlar dedktör diye termometre satıyorlar ha:):):)
(BiLGi PaYLaŞıLDıKÇa ÇoĞaLıR)                        J@F

Çevrimdışı yanlızkurt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #6 : 19 Ocak 2008, 17:44:06 »
evet tersanede dökümcüler kullanıyorlar bende bizzat gördüm

iserdem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 12 Temmuz 2008, 05:05:39 »
3-5 çeşiti var pir(pasif ir ) ir ,  yağ ısıtmalı  sanayide kullanılanlar genelde yağ ısıtmalı ve pir tipleri   ir tipleri ise (future 3000) serisinde koymuşlar toprak sıcaklık değişimine göre ortam sıcaklığı aynı olan noktalarda metal veya su olabilir  denilerek ekranda termal resim çiziyor. askeri alanda ise mağaralardaki teorirstleri veya ormandaki hayvanları görüntülemede kullanılıyor.

Çevrimdışı agenor

• Onbaşı
« Yanıtla #8 : 11 Eylül 2008, 11:29:26 »
3-5 çeşiti var pir(pasif ir ) ir ,  yağ ısıtmalı  sanayide kullanılanlar genelde yağ ısıtmalı ve pir tipleri   ir tipleri ise (future 3000) serisinde koymuşlar toprak sıcaklık değişimine göre ortam sıcaklığı aynı olan noktalarda metal veya su olabilir  denilerek ekranda termal resim çiziyor. askeri alanda ise mağaralardaki teorirstleri veya ormandaki hayvanları görüntülemede kullanılıyor.
Demek istediğiniz, kendiside bir ısı kaynağı olan nesneleri ölçmede mi kullanılıyor? Dedektör olarak kullanılması mümkün değilmi? bu cihazla ilgili pek bilgim yok ama sanki bu tür bir cihazla daha kolay hazine bulunur gibi geldi bana. elinde cihaz sağa-sola dönüp ısı kaynağı buluyorsun sonrada gidip kazıyorsun, ne kolay.  ;) :D

Çevrimdışı yanlızkurt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #9 : 18 Eylül 2008, 13:38:58 »
çalıştığım şirkette var birtane küçük birşey termal bir cihaz kamera değil. çevirdiğiniz ortamın sıcaklığını ölçüyor.üzerinde lazer var uzak bi mesafenin sıcaklığını ölçebiliyorsunuz.

night

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 18 Eylül 2008, 13:59:17 »
arkadaşlar ben lazerin her çeşitini gördüm tıbbi sanayi uzaklık mesafe ölçümü termal olanları uzaktan ortam sıcaklıgını ölçmekte kullanılır ve şuanda sanayi tipinde calışıyorum lazerler kesinlikle topraga nüfus etmezler bunların hepsi saçmalık definecinin cebindeki parayı almak için uydurulmuş  cihazlar öyle bir dedektör var madem neden hala bizim asker elinde uyduruk dedektör arazide mayın arıyor tsk nın parasımı yok bunu almak için veya yapmak için mühendisi ar-ge simi yok mantıklı olmak lazım  ;)..

saygılar

night.
« Son Düzenleme: 18 Eylül 2008, 14:03:13 Gönderen: night »

Çevrimdışı yanlızkurt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #11 : 19 Eylül 2008, 07:54:03 »
ağzına sağlık.

iserdem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 19 Eylül 2008, 17:18:05 »
misal askeri araştırmalarda termal dedektörlerle toprak altındaki mayınları güneş gittikten sonra ( özellikle dikkatini çekmek istiyorum ikindi zamanı gibi ) tespit edilir. toprak öncelikle ısınır bunun la beraber metallerde ısınır toprak soğumaya başladığından metallerde soğumaya başlar alttaki resimde bu anlatmak istediğimi daha detaylı olarak görebilirsiniz. http://img57.imageshack.us/my.php?image=adszpl3.jpg
« Son Düzenleme: 19 Eylül 2008, 17:22:39 Gönderen: iserdem »