Gönderen Konu: vlf dedektör çalışma prensibi ve teknik bilgi  (Okunma sayısı 10672 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cetin.blog

• Ziyaretçi
vlf dedektör çalışma prensibi ve teknik bilgi
« : 21 Aralık 2014, 16:03:19 »
Vlf dedektör bildiğim üzerer en zor detektörlerden biri.  Tasarımı çok zor diye düşünülüyor.  Ama ben bu projeyi bitirdim. Vlf dedektörün çalışma prensibi devrenin osilasyon frekansı arama bobini tasarımları hakkında tüm araştırmaları sonuna gelmekteyim. Siz değerli okurlar
Vlf metal dedektörü 2 ile 20 khz frekanslarında uygun olarak çalışabiliyor.
Nedeni ise şu.
edyy akımı .Edyy akımı dedektörlerin metali ayırmadaki en önemli konulardan temellerden biri diyebiliriz.
Araştırma referanslarım http://dedektoryapalim.blogspot.com.tr/p/edyy-akm-faraday-akm.html
www.geotech.com
internet sitesinde mevcut.
Neden 2 khz .
2 khz de bir vlf dedektörün çalıştığında yapılan testler sonucunda nesnelerin ayrımı için hatalı ayrım yapıyor. Çünkü toprağın direnciyle karşılaşıyor. Demir oksit küflü demir ve altın biir arada bulunduğunda dedektörün verdiği yanıt demir olarak görmekteyiz. 2 khz de hatalı yanıtlar veriyor.
Peki 20khz de sonuç ne oluyor. 20 khz bir frekanda çalışan metal dedektör bu frekans üstünde vlf dedektörler için faz kayması sonucu alınmıyor. Vlf dedektörler faz kayması üzerine çalışmaktadır.
Bunu http://dedektoryapalim.blogspot.com.tr/p/vlf-dedektorlerin-calsma-frekans-aralg.html
bu kaynaktan buldum.
edyy akımı 2 khz ile 20khz arasında iyi sonuçlar veriyor. 20 khz üzerine çokıldığında eddy akımı artık oluşmuyor.
Faz kayması için bu şart diyebilirz.
Devrenin çalışma şeması şu şekilde olmalı.
Osilasyon sinyal üreten devre verici bobinin değişen manyetik alan oluşmasına sebeb oluyor.
Metal bir nesne üzerinde verici bobinin frekansı asla değişmiyor sabit kalıyor.  Verici bobine gelen sinyal ile alıcı bobine gelen sinyal arasında faz kayması oluyor.
Bu metal olmadığı zaman +40 ile -40 derece oluyor. Her metale bu faz kayması farklı olmaktadır.
Alıcı bobin gelen sinyali preamfi ile alıcı bobine yük vermeden yükseltiyoruz. Sonra bu sinyalin gerilim izleyici inverter devre ile preamfiyi yüklenmeden sinyali sürüyoruz. Eğer preamfi üzerine yüklenirsek alıcı bobin sinyalinde girişimler meydana helmektedir. Faraday kuplaj da diyoruz buna .
Devrede girişim olayını daha detaykı http://dedektoryapalim.blogspot.com.tr/p/faraday-kuplaj-etkisini.html
bulabilirsiniz.
Bu benim intenet sitem. Amacım sadece siteyi tanıtmak değil siz değerli okurlarara yaptığım tüm araştırmalarımı paylaşacağım.
Girişimi bahsettiğimize göre şimdi de devam edelim.
gerilim izleyici devre ile alıcı bobinden alınan sinyal sürülüyor. Arakat amfi ile bu sefer bu sinyali kare dalgaya çeviriyruz. Bunu switch tiger devresi kullanıyoruz. Bunu internette blabilirsiniz.
Şimdi alıcı bobinden alınan sinyali kare dalgaya çevirdik.  son aşamada alıcı bobin ile switch tiger devre sinyali arasında 0 derece fark olmalı...
Verici bobin osilatör devresinde referans sinyali gerilim izleyici devre ile faz kontrol filtresine bağlıyoruz. Faz kontrol filtresi ile toprak ayarı yapmış olacağız. yada hangi metallerin filtrelenmesi gerektiğine karar vereceğiz.
Sinyal bu devreden sonra switch tiger ikinci devreye gönderiliyor. ve sonuç kare bir dalga.

Bundan sonra bu iki sinyali karşılaştırmak ve fa farkını bulmaya geldi sıra.
Ben genelde and gate yada nonand gate devreleri kullanıyoruz. Sinyali görmek isterseniz bu sayfayı ziyaret edin .
http://dedektoryapalim.blogspot.com.tr/p/vlf-metal-dedektor-calsma-prensibi_17.html
Gate devresi bize iki sinyal arasındaki farkı bulmamıza fada etti. Sonrasında pic ile yada bilgisayar destekli bunu işleyerek metallerde ayrımı yapmış olacağız.

walkman

• Ziyaretçi
Ynt: vlf dedektör çalışma prensibi ve teknik bilgi
« Yanıtla #1 : 21 Aralık 2014, 17:51:08 »
Öncelikle teknolojiekibine hoş geldiniz. Vermiş olduğunuz değerli bilgiler için teşekkürler.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2 : 21 Aralık 2014, 18:09:46 »
cetin.blog teşekkürler vlf dedektörler zorluğu bakımından değil; tek sorunu derinlik probleminin aşılamamış olması bakımından tercih edilmiyorlar bu yüzden herkes pulse sistemine dönüyor.
Saygılarımla..

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #3 : 21 Aralık 2014, 18:21:48 »
Hoşgeldiniz ustam. Tam benim actığım konunun yan hir araştırması bu . Yardımlarınızı esirgemezsiniz umarım ustam, konu bu
http://www.teknolojiekibi.com/yeni/index.php?topic=5919.0
"Yavaş yavaş ölüyoruz" dedi kaplumbağa.
"Haklısın, ne uzun bir gün" dedi kelebek.

cetin.blog

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 22 Aralık 2014, 17:36:26 »
Şuan için Vlf dedektörlerin sil baştan tasarımını yapıyorum. Kullanılacak bobin türleri de bunun dahilinde. Ayrıca hepimizinde bilindiği üzere arama bobini tasarlama hiç de o kadar kolay değil. Bunu yaptımığım denemeler ve elde ettiğim verileri kullanarak arama bobini tasarım programı gerçekleştiriyorum.  Bir bobinyapar iken yaşanan hesaplama hataları hepimizin başına gelmiştir. Hep son noktada ya dedektör istediğimiz verim veremiyor yada  hiç çalışmıyor.

Bu kadar aksilik karşısında sorunsuz bir  tasarım yapmak için arama bobini tasarım programı yapıyorum .Bununda son noktalarını testlerini yaptıktan sonra siz değerli okurlara paylaşacağım. Ama size deneme versiyonu olan  programı paylaşıyorum.
V.1.0 versiyon. Sonraki V.2.0 versiyonu için gün sayıyorum. Bununlada bobin tasarımının derinlik faktörünü ve bu bobini sürmek için gerekli olacak veriyi size bildirmiş olacak.

Pulse indiksiyon için tasarlamış olduğum bobin tasarım programını sizinle paylaşıyorum.
 http://dedektoryapalim.blogspot.com/p/p-dedekoktor-arama-bobini-tasarlama.html 

Sayfada daha fazla detaylı bilgi alabilirsiniz.
Porgram sadece pulse indiksiyon için dedektörleri için kullaılabilir.

cetin.blog

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 22 Aralık 2014, 18:15:13 »
Bilindiği üzere vlf dedektörler derinlik konusunda yetersiz kalabiliyor.  Ama ayrım için iyi yapılmış bir tasarımla bunun önüne geçebilirsiniz.
Daha öncede bahsettiğim gibi devrenin frekansı 2 khz altında dedektör ayrım da hata verdiğini söz etmiştim. Bunu iyi tasarlanmış bir bobinle yenebilirsiniz.

devrenin frekansı düştükçe ayrım zorlaşıyor. Peki sizce nedeni ne olabilir.

Frekans düştükçe derinlik onunla orantılı artmaktadır. Ama neden ayırmıyor. Nedeni ise çok fazla derinlikte ayrım zor oluyor. Dedektör sürme hızı ve
devrede kullandığımız pic buna etkendir.

(derinlik(m) /frekans(khz))*bobin boyutu cm 

basit bir formül uygulayabiliriz.

Biraz daha ayrıntı için Vlf hakkında teknik bilgileri inceleyebilirsiniz.

http://dedektoryapalim.blogspot.com.tr/p/vlf-dedektor_17.html

Şuan VLF bobinlerinde en başarılı seçilmiş ve dedemelerde düşük frekanslarda çalışabilecek bir bobin pintpoint bobini olduğu görülüyor.

Biraz VLF den bahsettik. Pintpoint bobini içinde bir tasarım progamı ve similasyon programını sizlerle paylaşcam.

Program bitmesi için şuan gün sayıyorum.

Senelerdir yaptığım tüm araştırmalarımı patentini almadan siz değerli okurlarla paylaşacağım.

cetin.blog

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 23 Aralık 2014, 04:30:58 »
linkleri güncelledim

karaman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 07 Haziran 2015, 08:31:36 »
güzel paylasım sağolun